Temný rytíř povstal

(neoficiální název)

Návrat Temného rytiera

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2012, 158 min

"Anyone can be a hero. Even a man who put a coat around a young boy's shoulders to let him know the world hadn't ended." Napsal bych víc, ale aktuálně jsem emocionálně několik úrovní pod pomyslným dnem.(26.7.2012)

Mám radost, že Christopher Nolan mi po dlouhé době nabídl naprosto úžasnou trilogii, se kterou jsem se po dobu několika let neuvěřitelně těšil na každé pokračování, které tento příběh Batmana bude mít. Započala to překvapivě skvělá jednička, dokonalá dvojka a nadešel čas, aby poslední část této série, na které jsem se několik let těšil, ale i bál, až usednu do křesla multikina, započne svůj poslední příběh. Srovnávat jednotlivé díly této trilogie prostě nelze. Každý ten díl je jiný, ale pokaždé takřka dokonalý. Christopher Nolan rozeběhl příběh, který mě po nějakou dobu dokázal ubezpečit alespoň tím, že se v budoucnu budu mít pořád na co těšit ve filmovém světě. Temný rytíř povstal tak ukončuje další kapitolu něčeho, na co divák jako já, žijící v této době, zaručeně nikdy nezapomene. Temný rytíř povstal je temný, krutý, hudebně skvostný a co je nejhorší, přibližuje se realitě daleko blíže, než by na první pohled vypadalo. Tenhle díl je totiž asi nejvíce komiksový, ale Bane je taková zrůda, že je dle mého otázka času, kdy se něco takového objeví i v našem západním světě. Někdo, kdo se postaví proti konzumní společnosti a za násilím bude skrývat život, který by si každý z nás přál. Co se týče herců, zde nemám ani jednu výtku. Každý, kdo se ve filmu objevil hrál naprosto skvěle a byl mi neuvěřitelně sympatický. Christian Bale, Gary Oldman, Michael Caine, Morgan Freeman, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, který mimochodem hrozně připomíná Heath Ledgera a dokonce i Tom Hardy. Ten extra. Z jeho postavy šel strašný strach a respekt. To se mně ve filmu snad nikdy nestalo. Klobouk dolů. Do toho Hans Zimmer opět překonal sám sebe a složil naprosto nádherný soundtrack. Co více dodat? Důstojné zakončení něčeho, čeho jsme byli součástí několik let. Teď je na čase opět hledat nějaký námět, který mě dokáže takhle silně pohltit na několik let dopředu...(7.8.2012)

,,NYNÍ JE ZLO OPĚT NA VZESTUPU Z MÍSTA, KDE JSME HO ZKOUŠELI POHŘBÍT. BATMAN SE MUSÍ VRÁTIT.“ … ,,A CO, KDYŽ UŽ NEEXISTUJE?“ … ,,MUSÍ. MUSÍ....“ /// Říkám vám na rovinu – mě ten film mohl maximálně zklamat. Neuvěřitelný CGI efekty má dneska kdejaká sračka a když vzpomenu na trojku pavouka, ještě teď mám v oku slzu. Bez nějakýho rozepisování - některý věci mě fakt štvaly (naštěstí to za ně jiný zase ,,žehlily“. Třeba ta scéna s hymnou – bych řek, že v kině bylo ticho snad i na hajzlech). Srdceryvnejch komentů k věci (i k hovnu) tu je dosytnosti, tak jen odtokám, že i dle mýho ,,Povstanutej rytíř“ dokonale stmeluje perfektní trilogii v jeden celek a že Nolan je Bůh. A zajímá mě, co si kurva počneš lide Gothamu bez Batmana? … VIDÍM KRÁSNÉ MĚSTO. MILIÓNY LIDÍ VYCHÁZEJÍCÍ Z PROPASTI. VIDÍM ŽIVOTY, ZA KTERÉ JSEM POLOŽIL TEN SVŮJ. KLIDNÉ, SPOKOJENÉ PROSPERUJÍCÍ A ŠŤASTNÉ. VIDÍM ČESTNÉ MÍSTO V JEJICH SRDCÍCH. A V SRDCÍCH JEJICH NÁSLEDOVNÍKŮ. GENERACE KONČÍ. TO ZDALEKA PŘEVYŠUJE VŠE, CO JSEM DOPOSUD KDY UDĚLAL…. Mě bude Bruce Wayne chybět. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že A. Hathaway to sekne na Bat-motorcyklu víc než netopejrovi. 2.) Vždycky mě ve filmu překvapí, když vrahem není zahradník. 3.) Ještě furt nevím, kde ten chlápek převlečenej za jeptišku bere ty nádherný hračky. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ *(22.8.2012)

S dvouletým zpožděním doceňuju na pět hvězd. Nolanovy filmy by se asi fakt měly hodnotit až po druhém zhlédnutí. Napoprvé je toho v nich na jednoho moc.(17.11.2014)

Tak hutný, těžký, depresivní a zároveň vypilovaný film jsem snad nikdy neviděla. Dvojka zůstává však nepřekonána. Nolan to totiž napotřetí trochu předimenzoval. [Kino] Po druhém zhlédnutí v Imaxu: Ano, bylo to místy velmi pohlcující, ale výhrady stále mám a je jich ještě více. Tíživý tón zmizel, což mě velmi nemile překvapilo. *Spoilery* Při dalším zkoumání nedostatky nabobtnaly a do očí bijí neuhlídané scény - např. útok na burzu odpoledne, následná honička na motorkách v noci. Blakeovo až pohádkové rozpoznání Batmanovi identity (poznal to z očí!), útěk z vězení do hermeticky uzavřeného Gothamu, finále (pojďme se mrouskat, i když bomba za pár vteřin vybuchne atd.). Nebudu si pokrytecky lhát do kapsy a říkat, že v jiných Nolanových filmech podobné přepálenosti nejsou, ale tady jsou hodně vidět. Navíc ten rozverný humorný tón mi připadal vyloženě jako rušivý element, a to vzhledem k tomu, že TDKR působí jako drama s drásavou realistickou atmosférou (ano, je v něm určitá komiksovost – popírají se zákony fyziky atd.) otevřeně kritizující dnešní společnost. P. S. Teal'c na Imax plátně? Bomba! [Imax, titulky](19.7.2012)

• Tom Hardy