poster

Temný rytíř povstal

 • USA

  The Dark Knight Rises

 • USA

  T.D.K.R.

  (neoficiální název)
 • Velká Británie

  The Dark Knight Rises

 • Slovensko

  Návrat Temného rytiera

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Hrají:

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul, Ben Mendelsohn, Burn Gorman, Daniel Sunjata, Aidan Gillen, Nestor Carbonell, Brett Cullen, Reggie Lee, Chris Ellis, Juno Temple, Thomas Lennon, Rob Brown, Fredric Lehne, Will Estes, David Dayan Fisher, Brent Briscoe, John Nolan, Robert Wisdom, Ian Bohen, Uri Gavriel, Aramis Knight, Josh Stewart, William Devane, Joey King, Liam Neeson, Cillian Murphy, Tom Conti, Desmond Harrington, Tomas Arana, Jillian Armenante, Aja Evans, Wade Williams, Jake Canuso, Daniel Newman, Warren Brown, Christopher Judge, Jason Yee, Michael Papajohn, David Gyasi, Aaron Eckhart, James Rawlings, Joshua Elijah Reese, John W. Iwanonkiw, Claire Julien, India Wadsworth, Ronnie Gene Blevins, Josh Pence, Edgar Jimz, Thomas Tull, Glen Powell, Shaun O'Donnell, Shannon Lanier, Oliver Cotton, Ed Heavey, Mark Falvo, James Harvey Ward, Mitchell Yee, Alex Ziwak, Rey Goyos, John Mancini, Adam Piacente, John Macmillan, Kevin Tanski, Jay Benedict, Gonzalo Menendez
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • novoten
  *****

  There are many forms of immortality.. Série z jedné netopýří jeskyně nekončí filmem, který by její pravidla přepisoval nebo bořil ta žánrová. Zákony batmanovských příběhů totiž určil díl první a nesmrtelnou ságu pak definoval díl druhý. Proto nakonec Bruce Wayne povstává naprosto logickým způsobem. Do jedné ruky mu Nolan nadělil komiksovost Batman začíná v podobě Seliny Kyle nebo odkazů na Ligu stínů. Do druhé pak urputnost Temného rytíře s anarchií a politicko-policejními intrikami. Není kam spěchat, není důvod šokovat. Jen rozmotat poslední dějové uzly a dosadit postavy jednoho velkého příběhu na jejich finální pozice. Nakonec znovu půltřetí hodiny fascinující a stejně tak dusivé podívané plné strhujících charakterů a královská komiksová trilogie se vším všudy.(4.8.2012)

 • Slasher
  ***

  Zbožňuju Batmana a jsem rád, že je tato trilogie u konce. Nebyla pro mě, nebudu zbytečně jmenovat X stupidních důvodů, ale jen nejvýraznější tři: Christian Bale, příliš realistické pojetí, rozmáchlý a nepřehledný vypravěčský styl. Ne každý je s Nolanem na jedný lodi.(9.12.2012)

 • Cervenak
  *****

  Majestátne. Má to svoje drobné scenáristické, herecké i režijné faily a je to na môj vkus až príliš "socialistické", ale všetky výhrady sa drobia pod váhou mohutnej dejovej štruktúry, ktorá je proste EPIC. Ten spôsob, akým Nolan zobral komiksové, ba rozprávkové prvky a pretavil ich do mýtického tvaru, proste musím obdivovať. No a Zimmer mu pomáha zo všetkých síl.(1.8.2012)

 • T2
  *****

  Rozpočet $250miliónovTržby USA $448,139,099Tržby Celosvetovo $1,084,439,099Tržby za predaj Blu-ray v USA $85,195,931 //počet predaných kusov 4,117,277Tržby za predaj DVD v USA $71,555,563 //počet predaných kusov 6,055,004║ __ Blu-ray kolekcia The Dark Knight Trilogy (Batman Begins / The Dark Knight / The Dark Knight Rises) Tržby za predaj Blu-ray v USA $31,059,132 //počet predaných kusov 901,406║ DVD kolekcia The Dark Knight Trilogy (Batman Begins / The Dark Knight / The Dark Knight Rises) Tržby za predaj DVD v USA $24,278,795 //počet predaných kusov 944,877║ __ _Na dno. Batman siaha na samé dno aby mohol povstať a dať novú nádej Gothamu. Christopher Nolan srší nápaditosťou a nič nenecháva na náhodu, všetko ma svoj účel, svoje miesto, svoju zmyselnosť. Príbeh je poňatí o niečo komornejšie než by sa dalo čakať, nemá to tú húževnatosť a gradáciu Temného Rytiera ale v ostatných ohľadoch sa mu stáva maximálne vyrovnaným súperom. Troška na škodu sa stáva že po úvodnej dobrej akcii s uneseným lietadlom, príde na menšie dejové spomalenie pre účel zakomponovania nových postáv do deja, táto približne pól hodinka mierne uspí ale potom to už nabehne do starých dobrých koľají. U Nolana je citeľné že sa každým ďalším filmom čoraz viac zdokonaľuje v podávaní akcie, takže pästné súboje Bane vs Batman sú delikátne, rovnako tak ako iné silné akčné sekvencie, úvod s lietadlom je ohromujúci, rovnako tak akrobatické lietanie so znášadlom Bat, má svoju nenapodobiteľné miesto, na vrch dáva precízne vychytávky s Batpodom. __Bane je proste skvelý, jeho hlas môže znieť na prvý dojem komicky ale zdanie klame dobre mu padne, hlasový výraz v danom prevedení je nevyspytateľný, postavou pripomína oceľovú nedobytnú stenu, proste Tom Hardy krásne vo svojej úlohe dominuje a je vidieť že rozvička z filmu Warrior mu padla k tejto úlohe dokonale. Christian Bale len potvrdzuje že zafarbenie jeho postavy a psychické padnutie na samé dno mu nerobí ani najmenší problém, len škoda že mu nedali v tomto ešte väčší rozmach na to aby ukázal až kam dokáže zájsť ale to by bolo pre daný film už riadne psycho. __Záverom sa Nolan pohrá s našimi citmi a až tak že sa vám zatají dych a vyrazia slzy smútku... O tom že tento film je záver trilógie si môžeme nechať zdať, podľa mňa sa pre pokračovania nechali dvere otvorené, bolo by prekvapujúce skončiť v tak veľkolepo rozbehnutej sérii, ktorá určite má ešte čo ponúknuť. /videl v kine 2x: 100%/(26.7.2012)

 • J*A*S*M
  ****

  Monumentální film. Možná až moc. Byl jsem z něj vyčerpaný, jako kdybych musel tři hodiny na zádech nosit Banea. The Dark Knight Rises má obrovský záběr, sleduje asi miliardu různých postav, přičemž přesnou síť motivací a vztahů mezi nimi film nepředkládá úplně přehledně (alespoň napoprvé). Ve své přepálené šíři se tak musí spoléhat na různé zkratky a skoro až oslí můstky (někdo někam vždycky přijde, někoho tam potká - aniž by bylo jasné, jak ví, že tam ten někdo je - něco zásadního řekne a jede se dál - a za chvíli znova). Patetických proslovů požehnaně (o tom motivu s autobusem plných sirotků se ani nezmiňuju). A vůbec, on celý ten Baneův plán a způsob jeho provedení a fungování mi přijde dost pofidérní. Jasně, pořád je to (jen) "komiksový film" a podobné "komiksové" zvraty, motivy a dialogy se daly najít i v předchozích dvou dílech, ale teď je tu toho tak nějak moc a s Nolanovým jinak velice realistickým pojetím se to docela dost tluče. Technicky je film samozřejmě bezchybná první liga. Nejvíce pozornosti se konečně dostává postavě Bruce, takže jako závěr "jeho" trilogie to ve vší té osudovosti a epičnosti funguje dobře (8/10). Jako samostatný díl to ovšem drobet drhne. Tož Christophere, za dva roky nashle u něčeho menšího, dík. PS: Samozřejmě je velmi pravděpodobné, že napodruhé se ten film bude jevit soudržněji, komplexněji a přehledněji (jak je u Nolana zvykem), ale aktuálně nemám příliš chuť tuhle tíhu absolvovat v brzké době znova...(1.8.2012)

 • - Nolan si oproti jiným režisérům Batmana velice zakládal na komiksové předloze svých záporných hrdinů. Bane (Tom Hardy) tak byl oproti Baneovi (Jeep Swenson) režiséra Joela Schumachera, který působil spíše jako hromada svalů, velice inteligentní a vypočítavý. (Anagram)

 • - Hans Zimmer zformoval chorál "deshi basara" tak, že pozval jedenáct svých nejbližších přátel a začal jejich hlasy stále zdvojovat, dokud nahrávka nenabyla požadované vyznění. (kabel)

 • - Za 3 mesiace Tom Hardy (Bane) pribral niečo vyše 14 kg. Počas tohto obdobia veľa jedol, zdvíhal ťažké činky a nerobil žiadne kardio. Ako sa sám priznal, už sa cítil tlstý a "prerastený". Mnohé z informácií naznačujú, že Hardy dodržiaval silový tréning 5 krát 5. Vykonával 5 sérii, v každej 5 opakovaní s dôrazom na základné cviky a ťažké váhy. (Zdroj: refresher.sk) (YoZo8)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace