Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

opatstviolov

Podle mě suverénně nejhorší film celé trilogie. Neříkám, že je to špatný film, naopak, velmi jsem si ho užil, ale oproti předešlým dílům to prostě nebylo ono. 8/10 ()

Richmond

Veľkolepé finále veľkolepej trilógie Christophera Nolana. Nikdy som nebol fanúšikom filmov o superhrdinoch a v tomto ohľade zdieľam názor s p. Scorsesem ale v tomto prípade som udelil výnimku a veľmi správne. Christopher Nolan ide omnoho ďalej než by si človek predstavoval. Pohŕda zanedbávaním príbehu na úkor efektov či veľkolepých akčných scén. Pohŕda prílišnou spletitosťou a neprehľadnosťou príbehu. Pohŕda zbytočnými dialógmi či linkami, ktoré nikam nevedú. Pohŕda zlým výberom hercov či nevkusnou výpravou. Všetko je účelné a to je vo filmoch v poslednej dekáde veľmi cenné. V čom tieto tri filmy priam až nadchli bolo vykreslenie a zakomponovanie antagonistov do príbehu. Od chladného Ra's al Ghula, prefíkaného Jokera až po brutálneho Banea. Boli nepredvídateľní, ich dialógy boli skvelé a Liam Neeson, Heath Ledger a Tom Hardy odviedli absolútne maximum aby v divákovi pri obrazovke alebo plátne vyvolali emóciu. Táto trilógia a zvlášť jej druhý diel- Temný rytier sú jednoznačne filmy, ktoré stoja za to si pozrieť hoci nemusíte byť priaznivcami žánru superhrdinov. 100% 5* ()

Majkl235

No, film je teda podle mě docela nekriticky pozitivně hodnocen. Jo, kulisy, efekty a podobné věci, které si prostě koupíte, jsou super. Co mi ale nejvíce vadí je scénář a délka filmu. Je tady vidět, že režisér natočil x hodin filmu, ale tak nějak se mu nechtělo nic mazat a tak to tam nějak nechal. Co je úplně nejzvláštnější - děj se překocuje hrozně rychle, ale zároveň stojí pořád na místě. Scény jsou sypány jedna za druhou bez potřebných dramatických pauz. Zároveň ale v konečném důsledku nemají na děj filmu skoro žádný vliv - viz Brucův románek. A logické chyby ve filmu? Au. Jakože sorry ale proč vlastně chtěli nějací krejzy lidi zničit 12 milionové město? Protože papí si to tak přál? To je prostě sakra málo - ještě když vlastně tak vřelý vztah s hlavním antagonistou neměl. Stejně jako naprostá apatie lidí ve městě pod vládou Banea. To se na to prostě všichni vysrali? V celém městě přestala fungovat infrastruktura, bezpečnost, práce a všichni to tak nějak přijali a šli do prdele? Uf. Jo a ten policejní pochod, když reálně běželi proti AKáčkám jen tak? Jakože bez nějakého smyslu whatsoever a ještě se jim nějak podařilo vyhrát? Bane navíc pořád sype nějaké pseudo intelektuální kecy, které ale dohromady tak nějak nemají smysl. Mohlo to být o dost lepší, já opravdu nesnesu dějové nesrovnalosti "jen aby to režisérovi sedělo" - kdyby sakra dali více peněz do scénáristů než do batmanova vznášedla, udělali by lépe. Sorry, ale zrovna tahle batmanovka je docela slabá. ()

Foltest

Temný rytíř povstal už navždy zůstane jedním z největších filmových zážitků mého života. Já pět hvězd opravdu nedávám často, ale Boha, toto bylo prostě úžasné. Když naběhly titulky, jen jsem strnule seděl, protože jsem byl pohnut. Nejsem žádná měkota, ale vpravdě, já byl pohnut. Nechci říkat, že jsem měl slzy na krajíčku, ale ten konec byl tak neuvěřitelně dojemný a zároveň prostě dokonalý v tom, že se nakonec vlastně ukáže, že to skončilo dobře. Jistě, bylo by to i grandiózní, kdyby se Nolan nerozhodl přihodit závěrečnou scénu ve Florencii, ale přesto, vždyť komu by se to mohlo líbit? Věřím, že film má divákovi i něco předat, nějaké kladné poselství, a není úplně správné, když snímek na konci neobsahuje jakousi "naději do budoucna". A tento úkol Temný rytíř povstal zvládl jednoduše perfektně. Jednou z nejdůležitějších částí snímku je pro mě Batmanův vyvíjející se vztah s Catwoman. Základem úspěchu je, že Anne Hathawayová se na tu roli neuvěřitelně hodí. Nejenom, že je krásná a typově pro Catwoman prostě opravdu vhodná, navíc je i jako herečka velmi schopná a její volba byl prostě skvělý krok. Právě její charakterový vývoj je velmi pěkně vyobrazen. To, jak Batmana nejdříve zradí, ten ji ale skrz svou "milost" spasí, a ona se nakonec rozhodne udělat správnou věc a neopustit Gotham. Nolan opravdu celý film nabil podprahovými poselstvími. Jakože například Batman nakonec štěstí nezíská skrze své poslání, ale jedině když pozná, že jeho čas pominul a rozhodne se pro lásku, pro rodinu. Boj nechává mladším. Nakonec jedinou cestou ke spáse duše i srdce může být jedině láska a rodina. Nikdy nic jiného. To vše je obsaženo v závěrečné scéně ve Florencii, jež je tak pro mě jednoznačně nejlepší scénou celého filmu. Zároveň oceňuji jasné odsouzení anarchokomunistického Banea, což by si už v dnešní době příliš režiséru nedovolilo. Zároveň i to, že Batman se nikdy nevzdává, no, ono je to prostě všechno opravdu vynikající. Akce, hudební doprovod, všechno. Film Temný rytíř povstal tak rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. ()

topol999

Poslední díl o netopýřím muži, jehož hraje Ch. Bale je rozhodně kvalitním přídavkem, nicméně oproti dvoum předchozím epizodám pokulhává (nikterak výrazně, ale malinko přeci jenom ano...). Skvelá M. Cotillard už byla jenom třešinka na dortu. Jen hlas hlavního padoucha nemusel být toliko digitalizován, někdy mu nebylo vůbec rozumět. 80% ()

dasl

Ak je to film ktorý je hoden 86% tak mi je čudné že to ide v televízii od 22:55 do 2:25 a pred tým v hlavnom vysielacom čase ide nejaká pridrbana čr komédia z roku 2020. Takže ten film je určite "super" . ()

notfilip63

Velkolepe zakoncenie najlepsiej Batmanovskej trilogii. Ten soundtrack je tak dobry a ten pribeh postavy proste top. Kazda cast Batmana co urobil Nolan je vyborna. Pribeh dava zmysel a je vidno jak Gotham stale trpi. Ale Temny rytier je stale ten najlepsi Batman film. U mna je Temny rytier Povstal na 2.mieste. Film na 9/10 ()

Elektro

Ďalšie mega pokračovanie, ktoré je skoro dokonalé. Príbeh je trochu slabší oproti Temnému Rytierovi, ale vždy to je super jízda. Tom Hardy ako Bane bol skvelý, no na Jokera nemá! Anne Hathaway je dobrá herečka, ale v roli Catwoman mi moc nesadla. Akčné scény boli TOP a finále je strašne veľkolepé a emotívne. 95% ()

AtemuLukas

Nolane prosím už nepokračuj!!! Jako tohle bylo snad ještě horší, jak předchozí díl. Opět nepřátelé padají dřív, než je Batman praští, po úderu bez krve, opět nemožný Batmanův oblek a Catwomen, která působí spíš jak kdyby šla na molo a ne na loupež. Jako jinak je ten příběh zajímavý, ale jsou tu ta ale.  V originální verzi se střídá i obraz 16:9 VS 4:3. Většina scén je za denního světla, takže Batman pak ztrácí tu temnou stránku. Blake je tu taky kýčovitý, kde si pamatuje výraz Bruce z dětství a tudíž ví, že je Batman. Really Nolane??  A vlastně tu máme i kýčovité vyvrcholení. Kdy Batman je “zlomen” pak si hodí deset kliků a všichni hned víme, že to všechno vyhraje. Potom vyleze z jámy (doslova), ale vůbec nevíme, jak se v tak rekordním čase dostane zpět do Gothamu, nebo kdo ho tam dostal, když Alfréd je ve vyhnanství jako cele město atd…  Bane je tu stejně děsivý, asi jako modelka v Macdonaldu. Což je trochu smutné, protože Bane se mi líbil v této sérii víc, jak Joker. Co se týká samotného Batmana tak opět má ten nemožný kostým s minulého dílu a tunu hraček, které nejsou pomalu ani potřeba. Bat cave tu je přímo otřesná a dalo by se říct, že dokonce i nepraktická. To už byla lepší v předchozím díle, kde byla spíš praktická a jedná se jen o podzemní skrýš pod kontejnerem. Nevím, asi jsem odkojený na Burtonově verzi a na komiksech. Jako film jsem vlastně dokoukal jenom kvůli zakončení trilogie, ale jsem rád za Snyderovi verze a teď dokonce i za Reevese. ()

Omnid

Podobně jako u předešlého dílu (Temný rytíř) 10/10 vše je tu výborné a hlavně akce se zlepšila, souboj Banea a Batmana byl odveden na jedničku, myslím si, že to bylo výborné zakončení triologie. ()

A_Shearer

Ale ano, posledním dílem Nolan trilogii zachraňuje. Záporák sice příliš nehraje (a vlastně ani není vidět), ale jeho/její příběh je silný, uvěřitelný a  dostatečně přesvědčivý, Narozdíl od banálního Jokera, který je jen výjimečný pošuk, mají poslední batmanovi nepřátelé příběh a důvod. A celé to tak nadstandardně funguje. Včetně onoho pochybování hrdiny o sobě samém. Well done Mr. Nolan. ()

godal

Absolutní superpecka.Myslel jsem,že Tima Burtona překonat nelze,ale tohle mi i po 10 letech udělalo díru do palice.Tak nějak byla nálada,pustili jsme si americkou sračku,ale jsem nadšen.Skvěle natočené a mistrovsky režírované.Tady snad nejde najít chybu-v celém trojdílu.Chack Noland je pojem-a tímhle své jméno potvrdil ()

MatyRock

Hollywoodské řemeslo v těch nejlepších rukou. Velkolepé ukončení Batmanovské trilogie. Akce je zde zase o kus lepší, pěstní souboje s Banem patří k tomu nejlepšímu v superhrdinském žánru. Velké množství postav funguje o něco hůře než v předešlých dvou filmech, zejména vztah ústředního hrdiny s Mirandou a Black Cat mírně pokulhává. Ještě k tomu je Bruce mnohem více pasivním protagonistou, který jen reaguje na činy ostatních postav. S tím se pojí nevyvážené tempo, kdy se v určitých částech snímek na příliš dlouhou dobu zpomalí. Občas je z toho cítit mírně chladnější přístup k postavám, ovšem oproti nadcházející Nolanovy filmografie je to ještě v opravdu malinké míře. 8,5/10 ()

Lukango

Tak i napotřetí se to Nolanovi povedlo. Už tu sice není tak dobrý záporák, jako tomu bylo v Temným rytíři, ale stále má co nabídnout. Akce je jako vždy Nolanovská. Pěstní souboje už nejsou takovým kulometem stříhu, jako tomu bylo v Batman begins, ale jsou ladné a divák se v nich dobře orientuje. Pokud jste neměli rádi ,, Nolanovskej’’ batmobile, tak budete možná potěšeni, protože ho mají už jen záporáci. Batman se projede na batcycle, kterej pozbytek filmu věnuje Catwoman (Anne Hathaway) a jemu zbyde ‚‚jen’’ batplane. Herci jsou zase dobrý, i když hereckými výkony tento díl je nejslabší. Zase se tu vyskytují zvraty, které jsou pomerně chytře zpracované. Motivace hlavního zaporáka/ků je jako u jedničky nepříliš jasná, ale prožitek z filmu to rozhodně nekazí. Kamera, střih, hudba povedená. Scénář, podle mě taky dobrý, i když po opětovném sledování filmu jsem si všiml malých nelogických problémků, jako například, proč se pošle celý policejní sbor do tunelu, který se celý zasype, tudíž není nikdo kdo by hlídal město (takhle by to ve skutečnosti asi nefungovalo, tohle nejsou středověké bitvy). Další malý nelogický problémek je ten, proč se ty policisty nikdo nepokusí zachránit, když ty zasypané vchody po 5 měsíců nikdo nehlídá. Celkově tu máme kvalitní superhrdinský film, který se za sebe rozhodně nemusí stydět a řadí se stále mezi tu nejvyšší třídu. Má chyby, avšak nejsou nijak do očí bijící a toto rozloučení s Nolanovským batmanem se velice povedlo Známka: 7,5-8/10 ()

GrooteLulu

..řeknu vám, znám jenom hudbu, snad jedinou skladbu, i když pompézní, ale na dobrej film z hollywoodu, dejme tomu, aby alespoň trochu předehnal Dannyho Elfmana, to je setsakramálo. Ale mrnknu na to a uvidím. ()

scenarista

The Dark Knight raises je kapitola sama o sebe. 158 minút slasti pre oči. Christopher Nolan a jeho film s najväčším rozpočtom aký kedy mal... Krása. Príbeh o láske, odhodlanosti, spravodlivosti, chaose a strachu. Bane (Tom Hardy) ako hlavný záporák má silný charakter a túhu zničiť Gotham City. "Temný rytier povstal" neviem si predstaviť iný názov tohto filmu... Aj tento film má svoje nedostatky aj keď ich je len málo. Podľa mňa sa Nolan opäť trochu prekonal čo sa týka celkového času filmu. mne by kľudne stačilo 120 minút. Občas sa tu vyskytnú nudné a bezvýznamné scény. Aj cez to všetko je to absolútny trhák s nádherný príbehom a vyvrcholením. Nolan nesklame nikdy...   | Cinematography: 9,5/10 | Plot: 9/10 | Characters: 10/10 | Acting: 8/10 | Music: 8,5/10 | Pacing: 9/10 | Ending: 8,5/10 | Overall: 9/10 | ()

freebob

Do třetice všeho dobrého se nám vrátil temný rytíř Christian Bale v opět v úžasné podívané Temný rytíř povstal.Děj filmu hodně odkazuje na první film a na scénu přichází impozantní Bane hraný výtečným Tomem Hardym, který v Gotham City provede revoluci a snaží se dotáhnout do konce dílo Ras Al Ghúla z prvního filmu.V tomto díle si Nolan dovolil trochu kritiku kapitalismu.Snímek tak trochu připomíná socialistickou agitku.Ale zároveň se pořád drží komiksové mytologie a dynamický scénář žene děj dopředu i přes delší stopáž.Scenáře Nolanovych filmů jsou vypiplaná mistrovská díla se silnými postavami a nečekanými zvraty.A není tomu tak i v tomhle filmu, který je opravdu skvostným završením jedinečné trilogie. ()

oashi

Ubírám hvězdu za nepochopitelné motivace. A na těch mi záleží, na logice. Filmařsky super, ale scenárista chtěl být tak moc tajemný, až se ztratil? ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)