Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

CitySP

Temný rytíř povstal. Název určitě vystihuje film. Jeden z nejlepších filmů z komiksové scény. Geniální obsazení hlavních rolí. Christian Bale, Gary Oldman, Morgan Freeman, Michael Caine . Tohle všechnou jsou zvučná herecká jména, bez kterých by film neměl takovou kvalitu. Bohužel mě celkem mrzí, že v budoucnu se již nedočkáme Batmana v roli Christiana Balea :( Již ted je to pro mě zklamáním. ()

Ekdahl

No je to velká jízda, vizuálně naprosto ohromující ztvárnění popmýtu.. ale stejně bych byl radši, kdyby Nolan do té fabriky jménem Hollywood nejezdil, zůstal pěkně doma a svůj mimořádný talent realizoval sice ve skromnějších, ale umělecky svobodnějších poměrech. Na bráně Hollywoodu (a americký popkultury vůbec) totiž stojí psáno: Vydělej doláče, nebo zhyň. To se ale poněkud tluče se starou zásadou Pulchrum est paucorum hominum. Kdo chce vydělávat těžký chechtáky, musí oslovit dav, a oslovit dav je možný jen tak, že jde po nejnižším společným jmenovateli, po první signální, po přízemních afektech, po animalitě (animální strach, pomstychtivost, touha po majetku, případně potřeba držet se někoho za flígr - to v té romanticko-sentimentalní větvi). Takto vzniklý popkulturní díla slouží 1) ke kanalizaci těchto afektů, 2) k jejich fiktivnímu uspokojení. To je ale přízemní, s prominutím pokleslé. Kromě toho se tato komerční tvorba vyznačuje stádným myšlením a stádnými hodnotami: nepřichází se s originálními myšlenkami, jde o to, aby byl myšlenkově líný dav utvrzen ve svých pasivně přejímaných představách. V Americe se k tomu ještě přidává ten typický naivismus, nekritičnost, černobílé vidění mladé civilizace a kultury, která nic netuší o tom, že dobro a zlo jsou ve svém tradičním pojetí do značné míry problematizovatelné, že jsou to nějaké konstrukty, že jedno vzniká ze druhého.. To se ale ještě do Ameriky nedoneslo, bude to chtít ještě pár staletí. Občas se ale stane, že do Hollywoodu dorazí nějaký Chaplin, nějaký Hitchcock, nějaký Kubrick, nebo teď Nolan, a dokáží na ten prvosignální základ naroubovat něco zajímavého, vytvořit skutečný umělecký dílo nebo něco, co se mu blíží. - K Batmanovi: celá trilogie začíná zcela v duchu nejkomerčnější pokleslosti - pantáta hlavního hrdiny, který je sice těžce za vodou, ale pracuje ve špitále (to jistě oslovuje Čechy, pro něž jsou dochtoři něco jako bohové), je odpraven před synkovýma očima. Čili nastupuje klasický motiv pomsty. Synek se mění v akčního hrdinu, což je někdo, do něhož se divák 1) může promítnout a představovat si, že je na chvíli vytržen ze své pachtivé každodenností a stává se nezranitelným, silným hezounem, co je za vodou (nechávám stranou, co si představuje dámská část publika), 2) může před ním padnout na kolena jakožto před někým mocným, kdo ho ochrání. Lidé rádi padají na kolena před mocnými. - Tohle je popkultura in nuce. A tak nějak to pokračuje, prostě akční hrdina chrání poklidně vegetující obyvatelstvo před škůdci, co by mu snad to vegetování chtěli překazit. Chrání, pomáhá, a pak se obětuje, aby lidičky mohli dál vegetovat. Paradoxní přitom je, že ti škůdci, nejvíc Ledger ve dvojce, jsou zajímavější než mirkodušínovský kladný hrdina. Nejsou kladní hrdinové v popkultuře poněkud nudní? No nic. Odér téhle pokleslosti ale velmi slušně kompenzuje řemeslná bravura, to Nolanovo neskutečné hračičkářství, výborný suchý britský humor, vůbec ta britskost je na tom výborná, ta určitá cudnost, decentnost, gentlemanství. K tomu rozpočet přes šest miliard kaček českých, esi počítám dobře. Ale nedá se nic dělat, jeden Jarmuschův nebo Kaurismäkiho minimalistický snímek mi přijde silnější než všechny Nolanovy hollywoodský kasaštyky dohromady. () (méně) (více)

pekkanik

Povedzme si to rovno - nie je to tak dokonalé ako dvojka, ale s prehľadom stačí na päť hviezdičiek. V jednotke akoby Nolan skúšal, čo všetko si môže dovoliť, v dvojke už to rozbalil naplno a tu... no tu je toho občas až príliš. Chvalabohu len občas, ináč je to nolanovský Batman, ako sa patrí, dokonca ani Anne Hathaway nie je vôbec zlá, filmu trochu chýba poriadne výrazný záporák, ale zožeňte dnes druhého Heatha Ledgera ()

daetoxx

100% Temný rytíř povstal je velmi epické, velkolepé, noblesní NOLANOVO dílo. Nejlepší zakončení jaké jsem si mohl přát, příběh je opět strhující, s kvalitními herci a typicky výraznou hudbou Hanse Zimmera. Zkrátka Nolan a konec mé druhé nejoblíbenější trilogie po pánu prstenů. Náramně si užívám batmanův návrat, batmanovo zlomení, batmanovo povstaní, batmanův boj, batmanovo vítězství, batmanovu "smrt", sexy Cat Woman a Alfreda kterému se splnil sen. ()

Rollien

Určitě souhlasím s tím, že se jedná o jeden z nejlepších filmů, ale pár výhrad stejně mám. Příběh sám o sobě mi tak trošku ztratil na kouzle, asi to je tím, že už je to takové dost ohrané - ta zápletka se mění jen v maličkostech přitom jádro - pointa chcete-li zůstává stejná, ale nenudil jsem se a pár zvratů, které jsem nečekal jsem zažil, takže nakonec i za příběh dám palec nahoru . No a potom? Vůbec si nemůžu stěžovat teď už to bude spíš kladné, zpracování, obsazení, atmosféra vše je na jedničku a filmu dodává na šťávě . Největší vlnu emocí ve mě vyvolal konec filmu, který byl nakonec asi nejlepší část z celého téměř 3 hodinového bestselleru.. ()

JerryR

Nikdy jsem nemyslel ze nekdo trumfne Tima Burtona. O, jak jsem se mylil. Vsechny 3 dily skvele, jeden lepsi nez druhy. Smekam....... ()

BH7

Stejně jako jednička....úplně největší pecka, celou dobu epik a pak ještě úplně nejvíc epik závěr :) Není třeba volit složitý slova. :D ()

kokoro

Áno, je to epický, veľkolepý film, ale oproti predošlému dielu zlyháva. Lepší záporák ako Joker už jednoducho nemohol prísť - Temný Rytier dosiahol maximum, čo mohla sága zniesť. Niekoľko nelogickostí v tomto filme bije do očí a pocit napätia z hry medzi hrdinami a antihrdinami je zriedený na minimum. Hudba je však stále zázračná. Catwoman bola oveľa lepšia v origináli od Burtona, táto postava mala oproti nej len málo čo ponúknuť. Najsilnejšia a najkrajšia je na filme Batmanova odhodlanosť ísť do toho, aj keď je stále v nevýhode. ()

Hurikan_mdx

Celou 2./3 filmu jsem si říkal, že už to je moc; že ještě chvíli a vypnu to, ale šeredně jsem se mýlil. Trochu bych to přirovnal ke Skyfallu, ten na mně v průběhu filmu dělal podobný dojem. Batman se prostě stal na nějakou dobu outsiderem, stejně jako bond. Dostal mě ale konec. Říkáte si, Batman přece nemůže umřít, takže to nevyhnutelně musí skončit naprostým klišé. Ale tenhle konec je tak scénáristicky dobře pojat, že to úvodní zklamání za to stálo. A pusu jsem měl otevřenou ještě dlouho po titulcích. ()

kratajirka

Celkem lehčíi, čekal jsem, že to opět bude pecka, ale... Dostalo se mi obyčejného ačníiho filmu, jehož děj byl hrozně předvídatelný. Nicméně, série zakončena 4 palcema je dobrý počin. Díky Nolane. 80% ()

Essential

Film, v ktorom sa od hlavy po päty vyzbrojené bandy policajtov a zloduchov mlátia na ulici PÄSŤAMI a kopancami do zadku..to skrátka hovorí za všetko. Dnes je však moderné najebať 5 hviezd všetkému, čo sa len pozrie na Batmana, nech už je to akokoľvek nudné a patetické do špiku kosti. Pán Nolan, nabudúce aspoň 200 minútovú stopáž tohto ikonického a filozoficky duchaplného diela o mužovi v čiernom kostýme. A oni dokonca plánujú reboot, hurá ! 42% ()

ragnar1

Fenomenální návrat Temného rytíře. Velmi vhodná akcelerace celého děje a znovu plno mistrných zvratů. Jednou z nejzajímavějších úseku filmu je pro mne převrat, který provede Bane se svou armádou. Po převratu nastává chaos a opravdu skutečná sociální revoluce, za kterou by se nemusel stydět ani Lenin. Stanné právo. Konfiskace. Zúčtování. Lidové procesy. Popravy. Atmosféra tyranie. Pak přichází "odboj" a vše spěje skrze mnoha obětí k vítěznému konci. Ano, film je mistrovsky a scénáristicky provedený s velkým aktualizačním potenciálem pro minulost a současnost. Navíc výborný výběr hudby. ()

Nag0

Doposiaľ najslabší Nolan. Posledná časť do trilógie sa na jej žiaľ nevyhne porovnaniu s jej predchodcom, a musím uznať ,že z môjho pohľadu za ňou celoplošne a výrazne zaostáva. Všetko akoby to prerástlo Nolanovi cez hlavu. Akoby v honbe za čo najepickejším finále, ktoré malo svojou monumentálnosťou prehlušiť svoje slabšie stránky, a uspokojiť diváka po vzhliadnutí najlepšieho filmového spracovania batmana (The Dark Knight), režisér zabudol na to, čo prinieslo tomuto spomínanému predchodcovi tento status. Boli to prepracované a silné postavy, priamočiary no nesmierne úderný dej, jednoducho všetko malo svoje miesto, bez prebytku. V pokračovaní už tomu tak proste nie je. Chýba tomu ľahkosť, jednotnosť, a prevyšuje tu minimálne jedna mačka. ()

Konev

Podobně jako v Temném rytíři: akce bez kouska reality. Prostě dětský námět pro dospělé. Např. když se ve 12 mil. městě pustí všichni policisté do kanalizace na pronásledování teroristů a ve městě jich zůstane hrstka. Proč tam nešla armáda nebo spec. jednotky? Kdo v tu dobu hlídal obyvatele před zloději a vrahy? A další a další. Je to prostě směs různých žánrů. Ale proti gustu žádný dišputát. Za mě 1* za akci, ale za děj odpad. ()

io.

Pěkná podívaná po vizuální stránce. Ale ta americká naivita - já pro to nemám pochopení. Legrační mi příjde hlavně ten netopýří superoblek, který v kontrastu se všemi hitech serepetičkami není odolný ani proti probodnutí kapesním nožíčkem. Je to jen takové americké kimono. Hezké postavy, podprůměrný 1000x ohraný námět o superhrdinovi, jediné co u toho hodnotím kladně je zpracování, jinak se žádné příjemné překvapení nekoná. ()

Luke13

Ať si říká kdo chce co chce, Nolan je pro mě pan režisér. Skvělý film se skvělým příběhem. Nevyrovná se sice dokonalému druhému dílu, ale jako zakončení trilogie super. Škoda, že už je poslední. ()

john_wick89

Christopher Nolan je majster remesla, ale to všetci už dávno vieme. Návrat Temného rytiera radím k filmom, kde dlhá stopáž vôbec neprekáža a človek sa nechá unášať atmosférou filmu. Je tu mnoho postáv a niekedy je ťažké orientovať sa a pochopiť veľmi dobre rozpracované charaktery postáv. Bane je skvelý zloduch. Jokera už neprekoná Heath Ledger nemá konkurenciu. Treba, ale spomenúť, že postava Banea funguje výborne. Skvelé uzavretie Nolanovskej Batmanovskej trilógie. Spokojnosť! ()

Grulda55

Jakožto milovník Batmana,jsem z celé trilogie pod taktovkou Nolana rozjařený,asi jako pedofil ve školce.Žádné jiné komiksové zpracování jakékoliv předlohy nikdy nemělo takovou úroveň,co se týče dialogů a celkové vyspělosti filmu!Dokonalému Baleovi žádny z předchůdců nesahá ani po opasek a ponurá atmosféra je naprosto bezchybná!Miluju to!! ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)