Pro dva policisty to měla být běžná šichta… dokud se nestali terčem drogového kartelu... V Los Angeles jsou pouliční policisté Brian a Mike nerozluční parťáci – novodobí kovbojové, kteří hlídkují na ulicích v době, kdy latinskoamerické gangy svádějí boj o moc s těmi afroamerickými. Brianovi a Mikeovi se několikrát „poštěstí“ a odhalí šokující obchody s drogami a lidmi. A díky tomu se dostanou do hledáčku mexického kartelu. Podaří se dvojici přátel uniknout z vlivného dosahu vražedného narkobarona? Odzbrojující thriller natočil podle vlastního scénáře americký režisér David Ayer, který měl s kriminálními náměty bohaté zkušenosti (Training Day, Temný stín nad L.A., S.W.A.T. – Jednotka rychlého nasazení, Drsný časy). Tentokrát se však rozhodl vylíčit policejní život z lidské stránky spolu s jeho každodenní rutinou. Nebyl by to ale Ayer, který natočil také akční snímky jako Rychle a zběsile, aby policejní práci neproměnil v dynamickou jízdu. A je to právě bezprostřednost a až nepříjemná blízkost, při níž se cítíme, jako bychom byli přímo účastni pouličnímu dění, jež prostupuje celým vyprávěním. Ať už se to týká rodinné oslavy, klábosení v autě či přestřelek, Ayer s kameramanem Romanem Vasjanovem snímají akci pomocí ručních kamer, objektivů na uniformách či autech, pouličních sledovacích zařízení. Když k tomuto postupu, jenž dnes už dělá kde kdo, přisadíme nezkrášlený prostor ulice jižního Los Angeles (kde Ayer vyrůstal), výsledkem je autenticky působící drama, které je po právu označováno jako jedno z nejlepších svého druhu za poslední dekádu. (Česká televize)

Jhershaw

Jako v Kronice, i tady nechápu tu posedlost mít každý záběr jakože točený postavou, vždyť u některých záběrů bylo jasné, že bez "externího" kameramana by to nešlo. ()

Big Bear

Tenhle film je bezpochyby skvělou poctou všem mužům zákona, kteří každý den nasazují své zdraví a životy v nekonečném boji ze zločinem v amerických velkoměstech a zejména na jejich periferiích. V boji který prakticky nemá konce, protože (v tomto případě okrajové čtvrti LA) jsou plné nezaměstnaných, drogově závislých a mezi sebou bojujících gangů. Brian a Mike jsou parťáci. Se svým policejním křižníkem č. 13 brázdí ulice i zapadlé uličky a snaží se ten cvrkot kolem udržet v nějakém přiměřeném pořádku. Je to těžké. Jen co zabásnete jednoho co před vámi ujížděl a pak po vás střílel s bouchačkou, další den natrefíte na jiného lotra. Černí jdou po Mexikánech a ti na oplátku po černých. Gangy bojující o drogový trh v oblasti také na klidu nepřidávají a tak občas zahřeje nějaká ta pomoc skutečně ohroženým normálním občanům. Ale pro dobrý pocit to už Taylor s Mikem dávno nedělají. Na to už toho viděli až moc. Je to prostě jejich práce. Je slušně placená, umožňuje slušné zajištění rodiny u které se dá zapomenout na ten blázinec tam venku. A má ještě jednu výhodu! Když je problém máte na vysílačce kavalérii, která je do pár minut u vás. Těch pár minut však musíte nějak vydržet a někdy je to sakra dlouhá doba... Stejně jako každá veřejná služba však tahle práce přináší kromě nebezpečí i trpkost. Když jste dobří, velení vás ukazuje a sem tam dostanete od starosty i nějakej ten lesklej plíšek na barevný stuze. Když ale něco poserete a ta pravděpodobnost je značně vysoká, vedení vás zjebe. A vedení jebat umí. A když jste ve své práci sakra dobří, začnete srát opravdu velký kluky od gangů. Ale né těch v LA, těch v Kolumbii a to jsou fakt velký kluci... A pak taky velký kluky od federálů a narkotik, pro který jste jen blbej okrskář, co leze nevědomky do dlouhodobě rozehranejch akcí o nichž pochopitelně nic neví a čímž kazí nadnárodní protidrogové operace.. A to se právě začíná dít Taylorovi a Zavalovi. Dál nebudu spoilerovat! ------ Ten dokumentární ráz natáčení mi moc sedl. Ať už šlo o záběry z kamery přes předek policejní káry nebo ta roztřesená kamera při akcích. Každá z akcí skvěle prokládala tu běžnou hlídkovou ospalost, kdy ani desátej redbull a kafe už nezabírá, oči padají a otevřeným okýnkem do auta proudí teplý vzduch kalifornské noci. Tohle je rozhodně na CODE 4! Já bych tu jejich práci nebral ani za milion! * * * * ()

Boogeyman

Erkový Top Gun. Parťáci, bratři, hrdinové...pomáhají a chrání, kdo by nechtěl být jako oni. Akorát že Patrola je docela soda, policejní verbířina říznutá hodně syrovýma gore výjevama. Prostě jako reklama na chlast, kde si všichni vesele skotačí někde u bazénu, střídaná se záběrama na lidi poblitý, posraný a ztrapněný. ()

Madsbender

Tak toto je skutočne špičkový film. Ayer sa zasa raz blisol v tom najlepšom svetle a podstrčil nám sondu do života policajta v Los Angeles. Nie však hocijakú - najrozličnejšími fintami od nenútených rozhovorov až po polodokumentárne pôsobiacu (ale obrazovo dobrú) kameru. K tomu si pripočítajte dobrý príbeh, verné zachytenie miesta zvieraného medzi gangami s teritoriálnymi nárokmi, skutočné a reálne situácie, a výborné obsadenie (Gylenhaal rulez!). Pod Ayerovým vedením po pár minútach na mňa pôsobila dokonca aj Anna Kendrick z Twilight ságy ako nádejný mladý talent. Druhé zhliadnutie nevyhnutné. ()

Indiana

Drsná a realisticky natočená policejní bromance. Občas jsem u toho byl docela vyšokovanej a taky jsem měl při sledování občas chuť si zapařit Sam Andreas. ()

Aky

Ale jo, nakonec docela povedený film. První půlhodina je k nepřečkání, potom se děj trochu vyloupne a začíná být jasné , o čem to bude. Ve výsledku je to trochu zmatené a nepřehledné vyprávění o pestré a statečné práci americké městské policie s hořkosladkým závěrem. ()

S.Quentin QUALE

Dva parťáci z LAPD mají plný ruce práce s čištěním póvlu na Los Angeleských ulicích, přitom mají ještě dost času tahat s sebou kameru nebo si připínat na uniformy kamery. Moc jsem nepochopil, proč to dělali, ale je to celkem jedno. Vzniklo tak napůl FFko, které zachycuje denní rutinu amerických fízlů. Mrtvoly, fet, mafoši, přestřelky.....po sem dobrý. Jakmile se začne dramatit, střihneme si dokonce i parádní fízlovskej funus, jde to trochu do kytek. Volil bych spíš akčnější konec, ale i tak to na červený stačí, když přihodím Gyllenhaala, tak 75%. ()

HAL

Závěr potěšil, ale jinak jde po výborném Street Kings a trailerech připomínajících Brazilskou pecku Tropa de Elite poněkud o zklamání. Na to že eye-candy akce ve filmu zas tak moc není a většinu času ztrávíme u běžného života policajtů je toto "pozadí příběhu" tupě plakátově plytké. Ayer točit umí, ale měl by jít víc na dřeň, přitlačit na nečernobílost fikčního světa. 7/10 ()

misterz

Veľmi hodnotná policajná dráma, ktorá zobrazuje každodennú náročnú prácu policajtov v najhoršej mestskej štvrti. Páčil sa mi hlavne koniec, kedy bolo krásne ukázané a hlavný hrdina konečne pochopil, čo je v živote to najdôležitejšie. Bohužiaľ neskoro. Dal by som aj plný počet hviezd, ale Training Day sa mi páčil predsa len viac. Trocha mi vadila aj tá kamera, ktorou akože hlavní hrdinovia dokumentovali svoju prácu, pripadalo mi to až moc schématické a inscenačné. ()

Peytl

Nechci nějak zbytečně moralizovat, ať si každý žije dle svého stylu (nemůžu zachránit každého pitomce), ale že je ta neděle, áno, a já jdu do kostela, áno, pak drogy jsou špatné, kurva áno??? Na druhou stranu je naprostá sjetost jedinou akceptovatelnou alternativou, vysvětlením a částečně i omluvou, pro tak všeobecné abnormálně debilní a přemrštěné hodnocení. Raději bych hodiny sledoval strážmistra Karla a kanystra Františka, kteří vystoupívše ze své dieslové oktávky, půl hodiny loudí z nějakého místního Magneta, vezoucího na káře radiátor, občanku a průkazku do knihovny - jménem zákona, sákryš, než znova pět minut hledět na umělecký přečin snímaný nestrávenou čočkou v prdeli. La pardóna, v několika prdelích trpících křečemi. Ultra děsná pičovina, která mi připomněla mé drsné stavy prožívané společně s abstinenčními příznaky, drsnými... Tak drsnými, jak jen fízl drsný býti může... sekněte s tím taky, a pak přehodnoťte kromě svého dosavadního života i tuhle debilitu. Když přijde místní drogová scéna o tisíce zákazníků (v podobě vás, milí umělečtí arbiteři), pak bude na ulicích bezpečněji a strašníci se budou moci více věnovat filmovému řemeslu a snad z nich příště vypadne něco lepšího, než jen flastr za špatné parkování, děsně kůl naturalistická rozjebaná kamera a blábolivá čalamáda. ()

mzss1

Tak teda, docela mě to překvapilo, otřesená kamera mě štvala asi 15 minut než jsem si na to zvyknul, ale pak mi to vůbec nevadilo. Celkově film není jen o nějakém složitém příběhu, nějaké akci a tak, jde o reálný život dvou policistů, kteří si veškerý život ve službě natáčejí kamerou. Po čase se z nich stanou hrdinové, budou mít své přítelkyně, svoji rodinu, děti - všechno tohle mě zaujalo a bavilo - bylo to reálné a skvěle zahrané. Hudba průměr. Ani by nebylo zapotřeba více akce, možná více nápadů. Konec, nevím jestli se mi zrovna líbil, byl docela dojemný, ale reálný určitě. Takže film hodnotím celkově na 80% = **** ()

liskam

Cože..?? 81% To je nějaký omyl né..? Když jsem tenhle film dokoukal, asi 2 hodiny jsem přemýšlel nad tím, jak bych mu mohl dát více jak dvě hvězdy. Nevymyslel jsem to.:-( Z mého pohledu, je to připitomělá agitka/reklama na městské policajty, která nemá ani začátek ani konec. Navíc je plná hlášek, které patří do deváté třídy základní školy a né do policejního auta ostříleným policajtům. A rozhodně tomu nebudu uměle přidávat hvezdy jen proto, že tam hraje Gyllenhaal. Za mě 35% ()

sochoking

Film s tak nadupaným soundtrackom, že máte chuť ísť hned' zabehnúť dvadsať míl a potom tri hodiny nonstop bušiť do vreca! ()

InJo

Z dosavadních Ayerových počinů (scénáristických a především režijních) mě PATROLA bavila asi nejméně. Ne že by neobsahovala zajímavé formální prvky ("videoherní" momenty jsou takřka vždy parádní), autentickou atmosféru L.A. ulic, silné scény (zejména ty, v nichž vystupují mexikánští gangsteři), dobré herecké výkony... Jenže já prostě moc nemusím dějově monotónní filmy bez soudržného příběhu (je to fakt spíš sled epizodek ze života dvou obyčejných poldů, než nějaká epická story). Po čase ty neustálé "autodialogy" titulní dvojice a i výjevy z jejich rodinného a soukromého života začnou trochu nudit a člověk jen tiše doufá, že na scénu brzy zase nastoupí zfetovaní a v jednom kuse fuckující mexikánci s ákáčkama... Nejlepší pasáží je určitě hutné akční finále, byť mohlo být (minimálně v jednom aspektu) ještě ostřejší a nekompromisnější. Celkově je ale PATROLA snímkem spíše zajímavým, nežli vysloveně dobrým. 60 - 70 % ()

IQ Tiqe

Vzhledem k příšernýmu trtaileru jsem čekal průser, ale když pominu občas strašnou hudbu a vypatlanej přízvuk, tak na kameru si dá zvyknout a závěr stojí za to. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 4 | humor 1 | akce 4 | napětí 3 | pustil bych si znovu 5 ()

Sonnery

Já bych hrozně rád, kdybysme námět Patroly přenesli do českého prostředí: "Dva ostřílení policajti, co neúnavně kontrolují správné parkování. Dělají vše proto, aby se na konci hlídky vrátili v pořádku domů. Mají jedinou jistotu - v českých ulicích si nemůžou být jistí ničím, protože stále dokončují střední školu. Ve spleti modrých světel, houkajících sirén a adrenalinových situací jsme svědky spontánních a často humorných momentů dvou kolegů, kteří tráví většinu času v policejním autě a čekají na konec směny. " ()

Jordan

Ďalší zárez Davida Ayera, glorifikátora a zároveň demýtizátora, advokáta i prosekútora, obdivovateľa i kritika polície a policajtov, no predovšetkým filmára zameriavajúceho sa žánrovo a tematicky na políciu, konkrétne na LAPD, konkrétne na drsných, no stále ľudských príslušníkov LAPD operujúcich v častiach, kde hispánske gangy bojujú s afroamerickými - dopadol zatiaľ z celej jeho tvorby najlepšie; fomrálne drží krok so súčasnými trendami a pritom obsahovo je tak krásne oldschoolový, no pritom vnášajúci sviežu iskru do oldschoolových vôd; nechýba tomu napätie, akcia, humor, emócie - a pritom to nestráca surový nádych realistickosti; dvojica gyllenhaal & peňa sa dobre počúva, dobre sa na nich pozerá, dobre sa s nimi jazdí; tento film ma naozaj chytil; dokonalý casting - nielen v ústrednej dvojici, ale vo všetkých vedľajších postavách policajtov (a policajtiek - mňam), manželiek a gangsterov; ()

Anderton

Zaujímavo formálne koncipovaná dráma, ktorá podľa mňa je viac novým pohľadom na bodie movies, ako keby niečo extra prinášala k tomu, čo sme už v police stories videli. Dvaja týpci majú britké dialógy, špičkujú sa, robia dosť blbosti v práci (sú napríklad násilní) a potom im máme naplno držať palce v boji s kartelom a bohvie akou spodinou. Niekedy som si tú snahu o originalitu uvedomoval a kvitoval ju, je to viac epizodické, no skoro ako neorealizmus :), lenže tá pseudo dokumentárnosť sa ukáže vždy, keď si uvedomujeme že práve natáča kameraman, alebo že v takomto prípade by sa kamera vypla. Takže dobre, ale už sa teším, kedy si zase pozriem "konvenčného" Posledného skauta a na druhej strane nejakú klasickú drsnú policajnú drámu, najlepšie zo 70. rokov. ()

Dzeyna

Tak tohle jsem ale vůbec nečekala! Jaka Gyllenhaala mám ráda, ale ne zas až tak moc. Šla sem na něj do kina jenom z nouze :D Ovšem musím uznat, že mě vážně překvapil. Tohle je snad jeho nejlepší role, konečně tam nevypadá jak maminčin mazánek nebo ulízanec, ale konečně jako pořádný kus chlapa. Děj je vynikající jako celý příběh, který mě totálně dostal. Ze začátku jsem si říkala - aha film o poldech, to bude fakt "peckaaa". No nicméně byla to opravdu výborná podívaná. A dokonce i vtipná. Konec dopadl tak, jak jsem opravdu nečekala a celkem mě zklamal, ale to už se stává. ()

Kothy

Celkem drsný film z policejního prostředí v L. A. Díky pohledům z první osoby a záznamům z kamer to vypadá velmi autenticky a vtáhne vás to do děje. Jake Gyllenhaal a Michael Peña září. Konec je ale opravdu hodně drsný. "Tady se všechny síly dobra připravujou na boj se sílama zla." ()

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

07.05.2022

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

02.05.2018

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (více)