Pro dva policisty to měla být běžná šichta… dokud se nestali terčem drogového kartelu... V Los Angeles jsou pouliční policisté Brian a Mike nerozluční parťáci – novodobí kovbojové, kteří hlídkují na ulicích v době, kdy latinskoamerické gangy svádějí boj o moc s těmi afroamerickými. Brianovi a Mikeovi se několikrát „poštěstí“ a odhalí šokující obchody s drogami a lidmi. A díky tomu se dostanou do hledáčku mexického kartelu. Podaří se dvojici přátel uniknout z vlivného dosahu vražedného narkobarona? Odzbrojující thriller natočil podle vlastního scénáře americký režisér David Ayer, který měl s kriminálními náměty bohaté zkušenosti (Training Day, Temný stín nad L.A., S.W.A.T. – Jednotka rychlého nasazení, Drsný časy). Tentokrát se však rozhodl vylíčit policejní život z lidské stránky spolu s jeho každodenní rutinou. Nebyl by to ale Ayer, který natočil také akční snímky jako Rychle a zběsile, aby policejní práci neproměnil v dynamickou jízdu. A je to právě bezprostřednost a až nepříjemná blízkost, při níž se cítíme, jako bychom byli přímo účastni pouličnímu dění, jež prostupuje celým vyprávěním. Ať už se to týká rodinné oslavy, klábosení v autě či přestřelek, Ayer s kameramanem Romanem Vasjanovem snímají akci pomocí ručních kamer, objektivů na uniformách či autech, pouličních sledovacích zařízení. Když k tomuto postupu, jenž dnes už dělá kde kdo, přisadíme nezkrášlený prostor ulice jižního Los Angeles (kde Ayer vyrůstal), výsledkem je autenticky působící drama, které je po právu označováno jako jedno z nejlepších svého druhu za poslední dekádu. (Česká televize)

emma53

Je to škoda, ale určitě jsem na tohle téma jsem viděla už lepší filmy a zpracování dokumentární formou mě tentokrát vůbec nesedlo. Napětí a akce tomu rozhodně nechyběly, ale kamera mně vadila celou dobu, to byl děs a přefuckováno tam bylo opravdu zbytečně moc. Můj dojem z celého filmu nezachránila ani druhá o něco lepší polovina a emotivně silný závěr. Rozhodně se to nevyrovná třeba The Shield, nebo Polisse. ()

pan Hnědý

Ayerovo perfektně zvládnuté intenzivní drama. Vykreslené akční scény ruční kamerou (místem trochu chaotické), jsou velice efektní. Hlavní dvojice Gyllenhaal - Peña jsou skvělý. Nekompromisní finále. Zatím to nejlepší z dílny Davida Ayera. ()

Jara.Cimrman.jr

"Padouchové útočej zepředu, velení ze zálohy." Patrola je skvělá adrenalinová jízda s LA policejní hlídkou, pro kterou není zásadní správně vyplněná hlídková knížka, řádně oholený vous nebo dodržování ústrojový kázně, ale vzájemný krytí si zad na místech, která by obyvatelé nedalekého Beverly Hills bez ochrany několika jednotek US Army nikdy nenavštívili. Já jsem si to s Brianem a Mikem hodně užil, ale přihlášku k L.A.P.D. kvůli tomu vyplňovat nebudu. Na kariéru sebevraha budu vždycky moc mladej. ()

H34D

Epizodická exkurze do zlotřilých ulic Los Angeles nasnímaná z velké části "autentickou" kamerou, to zní dobře, že? David Ayer je očividně policejní tématikou posedlý, ovšem stále se mu nedaří vykreslit ji v pravém světle. Patrola vypadá drsně, nemilosrdně, neúprosně, nepřímo tvrdí, že správní hoši z ulice mají nahodit modré uniformy a zmíněné ulice střežit, nicméně všechno tohle je patřičně modifikováno ve prospěch filmového média. Snímek svou intenzitou přímého boje se zločinem sice překonává Street Kings, ovšem o komplexnosti policejní práce nevypovídá tolik jako Tropa De Elite, nebo seriálové skvosty The Shield a The Wire. V konečném důsledku se jedná o zábavný akční film, podpořený slušivými emocemi a originálním vizuálem (kamera), ale díru do světa neudělá... 7/10 ()

dobytek

Film sám o sobě by stál za pěkný hovno, ale i kdyby se v těch hovnech snad něco málo našlo, tak to spolehlivě pohřbívá rozklepaná rádoby dokumentární kamera. Sledovat tohle veledílo bylo pro mě hotový utrpení. Jedinou světlou chvilku jsem objevil asi po půl hodině, kdy zazní zpěv Hope Sandoval, a je tam asi 3-sekundovej (neroztřesenej!!!) záběr na východ slunce. ()

M.a.t.t.

Problém nie je ani tak v tom, že nejde o nič nové v tomto žánri. Nie je to ani zvolená forma a ani silná epizodičnosť deja. Problém je všetko dokopy. Dokumentárny štýl, ktorý mi subjektívne úplne nesedí je pritom v zásade v poriadku a Ayer stále dokáže prísť s dobre napísanou či vygradovanou scénou. Ale chýba niečo naviac a bezprostredne po skončení dojmy vyprchávajú až príliš rýchlo. Aj kvôli snaživým hercom je to škoda. 70% ()

Dragoni

Z online deníku poldy, aneb jak to vypadá, když se dá "bílej" a mexičan dohromady jakožto policejní hlídka, která si občas rejpne a řeší věci ne zcela podle předpisů. Vtipné, akční,některé scény hodně drsné, částečně natočené na dig. kameru a hudba, která k tomu sedne. Film při jehož shlédnutí mě zamrazilo a to nejen jednou. 85% ()

flanker.27

O švestkách, které to s heslem "Pomáhat a chránit" myslí vážně. Občas to sice příliš hraničí s heroizací a náborovkou, ale v tomhle případě to nevadí díky podání prostředí, do kterého je film zasazený. Divák přímo cítí špínu míst, kde by normální člověk nechtěl strávit ani minutu, všeobecnou anarchii, dlabání na nějakou hodnotu člověka a intenzivní pocit ohrožení. Akční scény jsou velmi sugestivní a dobře rozeseté po celém filmu. Jediný, čeho na mě bylo moc, byly ty občasný trochu patetický proslovy, ale to holt už v americkým filmu člověk musí čekat. Co mě rozsekalo byla věta Janet: "Tohle už nebudeš potřebovat." :) ()

gudaulin

Jako už v minulosti mnohokrát, budu i v tomto případě za rebela a vystavím Patrole nelichotivé vysvědčení. Jednu hvězdičku ji stojí mizerný dryjáčnický dabing, ale kámen úrazu stojí jinde. Móda filmů nasnímaných roztřesenou ruční kamerou kvazidokumentárním stylem mě nikdy neoslovila a v řadě případů na mě působí vyloženě zcestně. Na prstech jedné ruky bych spočítal, kdy má podobný styl použitý ve snímku reálné zdůvodnění. Zatímco kamera u policisty by se ještě dala krkolomně zdůvodnit, u zločince z druhé strany barikády už vypadá jako nepodařený vtip, jednoduše je absurdní. Chlapácká namachrovanost policistů mi není sympatická, glorifikace jejich práce je očividná, patos místy nesnesitelný. I když ve filmu zazní, že mnozí policisté si mimo cvičiště v životě nevystřelí, oba hrdinové jsou vytíženější než voják z první linie v době ofenzívy. Výsledek nápadně připomíná nepodařenou reality šou americké komerční stanice. Celkový dojem: 25 %. ()

choze

Gylllenhaal a Peňa jsou fest sympatická dvojka a jejich bromance z pekla losangeleských gangů, kde každá nenápadná barabizna skrývá něco úchylného a kde nevíte dne ani hodiny, kdy vaším směrem nepřiletí kulka nějakého vysmaženého gangsta retarda, je radost sledovat. A POV kamera tomu dodává ty správné autentické grády, byť nemá cenu řešit odkud, kdo, co, jak a proč právě točí. Ayer si může přidat další parádní zářez do své série kvalitních police stories. ()

Sarkastic

Výborný film o životě policajtů v LA. Ústřední dvojice byla maximálně sympatická (ačkoliv divák si moc dobře uvědomuje, že dokonalí rozhodně nejsou…což je ovšem účel a lze jej jen kvitovat) a jejich společné akce, avšak třeba i jen ty dialogy, mě dost bavily. Ty jejich kecy navíc byly vtipné, ale přitom ne mimo, naopak pochopitelné (nejen díky nim film působí dost civilně a na rozdíl od jiných to neužívám jako výtku). Nechybí tu řevnivost mezi kolegy, různé typy zásahů a osobní život, který sice dostává prostor, ale spíš zprostředkovaně, zbytečně se na něj film nezaměřuje. Samotný způsob natočení se mi líbil, i když na druhou stranu, ačkoliv mě to nijak zvlášť nerušilo, na pár místech přítomnost kamer krapet drhla (a paradoxně narušovala tu iluzi autentičnosti). Ne však tak filmová, která spolu se střihem navozovala dojem docela dynamické podívané (při zásazích, pochopitelně). Samotnou kapitolou je pak drtivý konec…a dovětek? Ačkoli je jinak nemám moc v lásce, zde mi sedl, a vlastně jsem za něj vděčný. Dávám silné 4*. ()

Gilmour93

POMÁHAT parťákům, CHRÁNIT pospolitost (rodinnou i policejní). Občas ledabyle naskládané střípky ze služby i soukromí řadových poldů, svým nasnímáním oscilující mezi klasickým filmem, PC hrou a reality show (ala opuchlé bengo Seagal v New Orleans). Oproti Training Day či Street Kings značný odklon od kudrlinek dějových konstruktů, přesvědčivě zahrané ústřední dvojkou (včetně improvizací) a navrch jedna z nejsilnějších smutečních řečí ever (působivá ve své stručnosti). Chleba policejní práce tak tvrdý, že se nehodí ani pro přemnožené králíky ze South Central - čtyři prsty (vlastně hvězdy) pro krále losangeleských policestory Davida Ayera.. „We stand watch together. The thin-blue-line, protecting the prey from the predators, the good from the bad. We are the police.“ Los Angeles Plums Dept. Dal bych se k nim, ale pinkat si plácačkou a usínat za benzínkou má taky své kouzlo.. ()

Psema

Zase jednou nabušenej Ayer. Pěkná syntéza sympatickejch herců, vtipnejch osobních a napínavejch profesních story, a precizního technickýho balení. Víc podobně levnejch bijáků, který se nebojej bejt až na pár drobností ve finále nekompromisní. ()

robbiee

[imdb: 7.9/10] | me: Kvalitná filmarina. Výborne vyvážená dráma, ktorá bravúrne balansuje na hrane medzi tvrdou nechutnou realitou a uvoľnenosťou ústredného dua. Poukazuje na to aká nepatrná je hranica medzi súkromím a prácou policajta, čo všetko zo sebou prináša a akú daň si berie. Film ma výborný náboj, baví aj napína. Hlavným predstaviteľom to spolu klape tak ako keby spolu odslúžili 10 rokov :) ... Je to celkovo kvalitná filmová záležitosť. White people get hung up on this fucking soulmate bullshit. Just hook up with a chick that can cook and wants kids! ()

Mertax

Na základě vynikajících reakcí ze zahraničí jsem se skoro začala těšit, jak Patrole napálím pětihvězdu a dodám, že film, který v závěrečných titulcích děkuje společnostem Glock a Oakley, snad nemůže být špatný. Bohužel má film jen málo skvělých momentů (úvodní scéna, kdy si film půjčuje z estetiky videoher) a ruční třaslavá doku-kamera nonstop měnící úhly pohledu je po hodně neskutečně otravná podobně jako nekonečné dialogy, které jsou spíš jen výměnou vulgarit a keců – někdy však vtipných. Jenže nabuzený bělošský policista s režisérskými ambicemi, drsným zevnějškem a zranitelným nitrem plus jeho opak, mexický kolega zastávající tradiční hodnoty, prostě nejsou dostatečně cool, natož originální. Ayer se totiž opakuje, přitom je Patrola teprve jeho třetím filmem – a to opět z prostředí losangelské policie a zase dvojice hodný Mexičan - polopsychopatický Američan. Pozitivy filmy jsou jeho drsnost (nůž v oku), špinavá realističnost (hnusné ulice), Gyllehaalův výkon a emoce, které film dokáže vyvolat. Otravně usměvavou Kendrick s rušivě bílými zuby vystřihnout. *Spoiler* P. S. Patrola je věnována "policejním složkám, které nasazují denně své životy pro bezpečí obyvatel". Svou agitační složku rozhodně neskrývá a pro Ayera je tak určitě úspěchem, že si při finále pravděpodobně většina Amíků poplakala. 65 % [Kino] ()

TheDarKnig

Další nesplněný trailerový příslib. A tenhle zamrzí opravdu moc. Protože ať už chtěl Ayer jako hlavní zbraň snímku použít cokoliv, ani jedno nevyšlo stoprocentně. Kamera a tedy pohled na policejní práci přímo z první ruky? Po nějaké době neustálý zběsilý střih, který přestříhaval od hrudníku příhližejícího k hrudníku toho v dění a pak do normální kamery apod. začal opravdu vadit - tím pádem akce, pokud nepočítám úvodní scénu (nejlepší část filmu), šla do kytek samozřejmě úplně. Pohled na práci policie v hell hole plném špíny, drog, brutalit a sexu? Ne, ani tohle nefunguje, protože je to podáváno přes jednotlivé epizodky a i ty jsou brány až příliš povrchně. Nejvíce tak potěší/vyděsí (a tedy splní svou úlohu) pouhé průjezdy čtvrtěmi. Tohle vlastně považuji za hlavní fail filmu, kdyby tyto podzápletky fungovaly jako podpora té hlavní, vše by bylo mnohem koukatelnější a vlastně i logičtější. Takhle ta poslední půlhodina zaprvé působí jako vycucaná z prstu, za druhé do konceptu filmu nesedí (alespoň mně). A poslední problém? Žel, nefunguje ani osobní rovina, která je podána přes pár povětšinou rádoby vtipných a vulgárních rozhovorů v autě + nějaké kulturní události, které by byly naprostým utrpením, nebýt zlatíčka Aničky. Strašně plytké a bez náboje. Proč tedy dávám vůbec ty tři? Protože jako takový hraný dokument o každodenním životě LAPD to přece jenom funguje obstojně, Michael Pena i Jake Divnépříjmení jsou sympaťáci, vztahy na pracovišti jsou zajimavé a přes všechny ty problémy technického rázu to má jistou sugestivnost. A nakonec i fajn závěr (když upustím od toho, co k němu vedlo). Ale pokud chcete vidět špínu a zvrácenost spodních pater Amerického snu + policajty ne jako hrdiny, ale jako lidi, dejte si Gone, Baby Gone. A pokud chcete vidět podělané terminátory v pekelné akci s podobně laděnou kamerou (jen znatelně lépe provedenou) dejte si Elitní Jednotku. ()

genetique

Brian a Mike v podaní Gyllenhaala a Peñu sa mi zaryjú do pamäti ako jedna z najrealistickejších dvojíc v histórii policajných parťákov. Ayer potvrdil dominanciu v kategórii thrillerov z policajného prostredia. Po poslednej žánrovke, ktorá bola viac diváckejšia, by som nečakal takéto komornejšie dielko. O to viac ma potešilo, pretože práve komornejšia atmosféra pridáva na autenticite. Dialógy sú živé, miestami veľmi vtipné, práca ručnou digitálnou kamerou na vysokej úrovni nemala ďaleko od porovnania s dokumentom. Scenár je viacmenej len pozliepaný zo jednotlivých samostatných policajných akcií ústredného dua policajtov v priebehu určitého časového obdobia. Na základe toho sa mohol Ayer podrobnejšie venovať charakterom postáv, ich transformácie od nerozvážnych nováčikov, ktorí bezhlavo vlietnu do každej nebezpečnej situácie až po uvedomelých, milujúcich otcov rodín. Na pozadí týchto udalostí sa nenápadne v pozadí kryštalizuje zápletka, ktorá je vyústením samotného záveru. Záveru, ktorý mi vyrval srdce. 90%. ()

StarsFan

Film, který se vyžívá v ruční kameře natáčející události z podhledu (asi abychom psychologicky cítili respekt k autoritám) a nepřehledných, dokumentaristicky působících záběrech, u kterých vám vždy plně nedojde, cože se vlastně stalo. Objektivně velmi uvěřitelně působící kriminálka, ve které policisté nepůsobí dojmem, že mají titul z Harvardu, a případy nejsou vždy zapeklitou logickou hádankou. Já ji však ze subjektivního úhlu pohledu už znovu vidět nemusím. ()

3DD!3

Upřímný film o policejní práci. Ayer to ani jinak než výborně neumí. Série různých zásahů korunovaná finálovým masakrem, chlapácké pošťuchování a rodina. Víc od příběhu nečekejte. Na druhou stranu jsou tu výborně sehraní Jake Gyllenhaal a Michael Peña. Forma prošla pořádnou proměnou. POV záběry přibližují realitu tak jak mají (i když sami moc reálné nejsou) a slouží jako výborně koření pro tyhle Fajitas. Solidní soundtrack taky pomáhá. Za mě plný počet. Jsem následek. Jsem nezaplacený účet. ()

Le_Chuck

Všetko super, ale finále bolo sfúknute za minútu. Škoda, ten hispánsky badass by si zaslúžil viac poštekliť. 75% ()

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

07.05.2022

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

02.05.2018

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (více)