Sanitka 2

Česko, 2013, 12 h 29 min (Minutáž: 57–58 min)

Režie:

Filip Renč

Scénář:

Ivan Hubač

Kamera:

Petr Hojda

Epizody(13)

Dont

Jako fanoušek první série Sanitky jsem pochopitelně zklamán. Filip Renč mě nepřekvapil a na laťku nastavenou původním seriálem dosáhnout nedokázal ani zdaleka. Nutno dodat, že Ivan Hubač mu bídným scénářem také zrovna nepomohl. Při sledování prvního dílu jsem nevěřícně kroutil hlavou nechápajíc, proč se po tolika letech nedokázali nebo nechtěli tvůrci elegantně zbavit největšího omylu první série Tomáše Juřičky. Skepticky jsem vnímal i sázku na herecké „hvězdy“ typu Marka Vašuta nebo Jiřiny Bohdalové. Tomáš Juřička ale nakonec patřil k těm, kteří toho zkazili méně (jako starší je mnohem snesitelnější) a dokonce i Marek Vašut se pochlapil a měl pár povedených momentů. Hereckou snahu nelze upřít Michalu Dlouhému, i když jeho proutník zůstal na míle vzdálen doktoru Skalkovi. Jaromír Hanzlík zůstal jen stínem mladého doktora Jandery plného vznešených ideálů. Nakrátko se vzchopil v sedmém a osmém dílu, kdy zazářil mimo jiné i ve skvěle napsaných dialogových scénách s Jiřím Dvořákem (asi nejpřirozenější herec této řady), jenže o to více vynikl rozdíl mezi právě např. těmito díly a jinými těžce podprůměrnými epizodami. Závěrečné díly opět poslaly seriál do pekel, sestřička zlodějka, ta modelka (nebo co to bylo), politické pletky a usměvavé obličeje Zdeňka Srstky neomylně vtiskly druhé řadě Sanitky punc béčkového seriálu určeného pro masové televizní konzumenty. Druhou hvězdu jsem přidal po několika vydařených momentech uprostřed série, na víc to bohužel není, ale dolů už přes slabý závěr také nepůjdu. ()

lillien

Po pilotním dílu nemá smysl udělovat hodnocení, ale protože původní Sanitku považuji za jeden z nej českých seriálů, dovolím si alespoň resumé mých pocitů z tohoto pokusu o navázání na dávný úspěch. Myslím, že to nedopadlo o nic hůř, než dvojka Nemocnice na kraji města. Zásadní problém je v tom, že tohle už nemá nic společného se starým Jiřím Hubačem. Nechci snižovat Ivana Hubače (třeba jeho Dlouhá míle je vynikající), ale tady je scénář triviální a nenápaditý, místy až trapně hloupoučký, napsaný jako přes kopírák pro současné nenáročné české seriálové publikum, které nevyžaduje duchaplnost a mám pocit, že nevyžaduje ani kloudné herectví. Nová Sanitka vsadila na táhlo několika herců ze staré gardy, kteří ale pod jinou taktovkou než Dietlovou nebo Adamcovou ze sebe tlačí zas jen šedý průměr. Nové tváře mě zatím neoslovily. Za neomluvitelné považuji vykrádání scén z původní Sanitky. Např obšlehlá situace, kdy mladý Jandera řeší stejný konflikt jako jeho otec ( záchranář odmítá snést pacienta z vyššího patra). Jestli došly nápady, měl Renč možná zůstat u reklamy. Nechci to hned odsoudit k odpadu, takový odpor jako Ulice to ve mně nevyvolalo, ale na víc než kulisu k žehlení to zatím nemá. ()

Tosim odpad!

Tak si to shrňme: Filip Renč vidí atraktivitu v explicitně krvavých záběrech a Ivan Hubač napsal postavy, jejichž minulost snad ani neexistovala. Proč se Jandera chová tak přezíravě k manželce? Z jakého důvodu se rozvedl? Na jakém základě je stále klaďas, nebo je tak aspoň přijímán a s morálním despektem hodnotí sice škobrtnuvšího, ale o mnoho sympatičtějšího Kaderku? Za jakého důvodu je Mádrův nejtěžší okamžik na záchrance bagatelizován větou "To už je dávno?" Proč musela proboha zemřít Alžběta? Aby se jako něco dělo? Proč donchuán záchranky cituje klasiky? Aby to vypadalo, že je život těžkej? Rozdělování záběrů přestalo být moderní před pěti lety, Jiří Hubač udělal se Sanitkou, která nebyla dějinami záchranky, ale loajality ke straně a vládě, to nejlepší, co mohl. Zbavil se jí. Jeho syn ji však se svým typickým patosem přetvořil v pomník toho nejhoršího statování naší veřejnoprávní televize u normalizačního, salámového konzumérismu. Tohle bylo prý poslední dílo Janečkovy éry, vypadá to, že z nejhoršího srabu vytáhne ČT bývalý ředitel novy, to jsou paradoxy, co? Sanitka 2, plná logických i společenských omylů, je hrozná. Nejhorší na ni by bylo, kdyby si to její tvůrci neuvědomovali. Co hodnotit kladně? Jednu chytrou myšlenku na díl? Party Vašuta a Dvořáka, kteří svým charismatem utáhnou vše? Stačí začít tím, že Daniel Barták přestane vykrádat konkrétní noty Davida Arnolda. A uvědomit si, že to bude horší. Za čas nám totiž bude vyšetřovat Major Zeman z invalidního i mentálního vozíčku! Problém je jen v tom, že totéž dělal i před čtyřiceti lety. Stejnou cestou jdou i tvůrci této sračky. Třeba je jejich čas, vyjádřen tou nejdementnější nemyšlenkou, v časové tísni. ()

dobytek

Já jsem na sanitkách měnil 3 roky čelní skla, takže jsem si s řidičema sanitek občas pokecal a vyslechnul jsem si od nich různý veselý historky. Pak jsem někde čet, že údajně všichni lidi od záchranky tento seriál vychvalujou, že to přesně vypovídá o jejich práci. Na druhou stranu jsem i čet několik článků, kde se píše o tom, jaká je to sračka. Ještě bych měl asi dodat, že původní Sanitkou z roku 1984 jsem v podstatě nedotčen. Někdy před lety jsem to sice viděl, ale v hlavě mi utkvěla snad akorát epizoda se zřícenym letadlem. Ale teď už k nový santice. Budu psát vždycky něco málo ke každý epizodě... 1. díl: Jakejsi doktůrek nastupuje na nový místo ředitele záchranky. Později se dozvíme, že si tu práci zvolil kvůli tomu, že mu při autonehodě zařvala manželka s dcerou a santika tam přijela pozdě. Blbější klišé snad už ani nešlo vymyslet. Mimo jiné je dost polopatisticky představena většina postav a jedná se převážně o takový černobílý figurky. Jak jsem se někde dočet, tak některý postavy jsou "staří známí" z původní sanitky a problém je v tom, že by většině z nich muselo bejt v současný době asi tak 90 let. Vzhledem k tomu, že původní sanitku si moc nepamatuju, tak mi tahle nesrovnalost nevadí. Jinak dějově nic moc. Prostě další z mnoha seriálů. Ale zkusim tomu dát ještě šanci... 2. díl: Začíná se to pomalu blížit spíš k nějaký telenovele. Značnou část dílu zaberou nějaký pokusy o soulož. Pobavilo mě, když ten Dežo v podmínce podříznul v lese tu Eržiku. Až to uvidí někdo z Helsinskýho výboru, to bude zase aféra, že seriál je rasistickej. Pak mě ještě dostalo, že Dežo oznámil, že jsou někde v Klánovickym lese a záchranáři je v tom lese naprosto bez problému našli. Naopak ředitel záchranky neumí najít cestu ani s navigací a musí zavolat dispečerce, aby ho navigovala po telefonu. Jinak ten ředitel je taky zajímavá postavička. V noci jezdí na bicyklu dělat přepadový kontroly, každej den zjebe půlku personálu, vyhrožuje každýmu vyhazovem za každou blbost, atd... Co jsem tak slyšel od saniťáků, tak nějaký černý jízdy se celkem tolerujou. Ale jednalo se teda o soukromou záchrannou službu, takže nevim, jestli třeba přímo u ZZSHMP to neni nějaký přísnější. Jinak po prvních 2 dílech bych řek, že ten seriál neni úplnej průser, ale zároveň to ani neni nic, na co bych čekal každej tejden u televize. Jelikož je seriál k dispozici přímo na stránkách ČT, tak když se člověk nudí, tak se tim dá ta necelá hodina zaplácnout. Zatim bych to viděl tak na 2 hvězdy... 3. díl: Vzdávám to. Doufal jsem, že se to třeba ještě nějak rozjede, ale na tohle fakt nemam nervy. Ze seriálu o záchranný službě se stala normální telenovela o tom, kdo s kym šuká. Výjezdy k případům se snažej vypadat strašně akčně a ve finále to působí spíš jako parodie. Postavy jsou nezajímavý a nesympatický. Zdeněk Srstka pak působí dojmem, že tam omylem zabloudil z natáčení pořadu "Chcete mě?" a snaží se tam nabízet psy z útulku. Další díly nemam v plánu sledovat... update: Vzhledem k tomu, že nějaký sluníčkový multi-kulti idiot z Respektu se může posrat z toho, jak je Sanitka 2 strašně politicky nekorektní, tak se asi budu muset překonat a podívat se na zbejvající díly :-) () (méně) (více)

Marze

V prvním dílu nové Sanitky se postavy z původního seriálu seznamují s novými hrdiny půl hodiny, než konečně zaznějí sirény. Nová Sanitka tak dědí nešvar českých seriálů, kdy se dlouze rozplétají vztahy než dojde k svižné profesní akci. Tatínkovi se má věřit, zvláště pokud se jmenoval Jiří Hubač. Jeho syn Ivan Hubač líčil, že otec o své slavné Sanitce řekl: Kdybych psal pokračování, tak už čistě jen o profesních záležitostech záchranářů. Hubač mladší, který se scénáře Sanitky II nakonec ujal, si milostné zápletky naopak podržel. A první díl, který dnes vysílá ČT1, jasně dokládá, že pravdu měl Hubač starší.V půli 80. let za éry jedné televize působila Sanitka moderně. Ale třicet let poté, kdy z desítek stanic útočí zahraniční profesní seriály založené vesměs na případech zajímavých řemesel, vypadá úvod Sanitky II, jako by scenárista nikdy neviděl Dr. House, zato Ordinaci hltá. ()

• Původně bylo počítáno, že v seriálu bude opět vystupovat i postava otce doktora Jandery. Nakonec z toho sešlo, neboť jeho představitel Josef Karlík se odmítl ze zdravotních důvodů účastnit i příprav natáčení. Pokud by se Jandera starší v seriálu skutečně objevil, muselo by mu být okolo 110 let. (cundak)
  • Se seriálem byli mimo jiné spokojení i skuteční záchranáři. Při rozhovoru se serverem iDnes.cz nešetřili chválou. Převážně chválili zaměření na dispečink, který je velice důležitý, a dále i nad hádkami ve voze záchranné služby, které údajně v záchranářských vozech skutečně probíhají, přestože ne tak často jako v seriálu. Ředitel pražských záchranářů Zdeněk Schwarz, který dělal u seriálu odborného poradce řekl: "I když jsme se s režisérem často přetlačovali a oba jsme dělali ústupky, myslím, že z devadesáti procent to odpovídá realitě. Vyložená kravina tam určitě není." (ČSFD)
  • Hneď druhý natáčací deň sa prihodila smutná udalosť. Zomrel režisér Jiří Hubač, pod ktorého režisérskou taktovkou sa natáčala prvá Sanitka (1984). (Raccoon.city)