České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Epizody(9)

liBOREC564

K osobě Daniela Landy mám řadu výhrad, ale jeho herecký výkon je překvapivě dobrý. Stejně tak celý seriál. Mohu doporučit. ()

anonim

Po shlédnutí druhého dílu zvyšuji hodnocení z původních třech hvězdiček na čtyři. Třetí díl si nenechám ujít hlavně proto, že jsem zvědavý kolik prostoru dostane Daniel Landa/plk. Emanuel Moravec. Tahle, poněkud kontroverzní, role mu opravdu sedí. ()

HolkazBolky

Tak tenhle díl jsem sledovala se zatajeným dechem, nejen pro strhující výkony obou hlavních postav a dalších skvělých herců (Karel Dobrý je prostě "Dobrý", Robert Jašków jako gen. Syrový byl dokonale maskován), ale i pro to, jak se psala historie, v tomto případě bohužel smutná. První díl byl slabý, ale tohle bylo pro mě (komentátoři všehosvěta vyližte si p.....) super super. Jsem zvědavá na příští díl... ()

MaroCR

1 díl - 80%, druhý - 60% : Druhý díl považuju za horší než předchozí. Sice se mi to divácky líbilo, krásně do toho dostali ty emoce a zvláště se mi líbil Landa jako Moravec (on byl fakt psycho) a pak ten, co hrál generála Prchalu. Ale závažné výtky : 1. Z dílu vyplývá, že by proti nám automaticky bojovali i Maďaři a Poláci - to většina historiků buď přímo odmítá, nebo považuje za dost nejasné. Fakt je, že maďarská ani polská armáda nemobilizovala a s ozbrojeným útokem na ČSR betprostředně nepočítala. 2. Ten nahý Beneš, to mělo být jako co ? Kde to Kosatík vůbec sebral? Lehce trapný moment... 3. Úplně odbyli postavu poslance národních demokratů, Ladislava Rašína, což byl vůbec nejvýraznější protikapitulační politik a předseda Výboru na obranu republiky. Počítalo se s ním i jako s premiérem "pučistické" vlády. Vedl delegaci protikapitulačních poslanců na Hrad. Ve filmu o něm padne jedna věta, kdy gen. Vojcechovský říká : "Láďa Rašín je taky dobrej...po tátovi" To je dost málo... 4. Když už zmínili válečný osud Moravce, mohli to udělat i u některých generálů. Dost z nich skončilo u zdi nebo v lágrech, komplikovaný byl vývoj u Prchaly, Luža padl v prosinci 1944 v přestřelce. Jako...byl to sice televizní nadprůměr, ale oproti prvnímu dílu zhoršení... ()

mil@n

Teprve po druhém dílu Sedláčkovi začínám rozumět ... Netradiční zpracování naší historie mně nadchlo! ()

PORTER44

Zajímavá série ani né tak co se týče filmového zážitku jako spíše z historie Čech.Zase jsem se něco dozvěděl z historie o čem jsem nevěděl. ()

imagina

Snahu o připomenutí důležitých momentů v českých dějinách oceňuji, ale nejsem si jistá, zda se to v tomto případě zrovna dvakrát podařilo. Jednotlivé osobnosti vyznívají velice uměle a jejich současné pojetí vůbec neodpovídá způsobům chování a vyjadřování v tehdejší době. Nejspíš tu éru nedokážeme pořádně pochopit, natož natočit. Jako naprosto nepochopitelný "umělecko-výpovědní" pokus mi potom přijde nahý Beneš. ()

Calvus77

1. Díl ***: Historii mám rád, baví mě a jakž takž se v ní orientuji, ale tohle byl záhul i na mě. Jak již tu bylo zmiňováno, popisky osob jsou víceméně nahodilé, sáhodlouhé monology těžko stravitelné a přesuny v čase neuvěřitelné. Sice seriál produkuje a vysílá veřejnoprávní televize, ale rozhodně není určen pro širokou veřejnost natož aby přitáhl k obrazovce nové zájemce o zákulisí české (československé) historie, což je velká škoda. Zahrané to bylo vesměs všemi zúčastněnými skvěle a myšlenkově je to taky hutné, zkrátka, škoda toho uchopení... ()

pierrek22

Na seriál jsem se těšil. Ale celé to spíše působí jako levná inscenace, protažená do obludné délky bez obsahu. Hlavně že jsme viděli penis E. Beneše. Čekal jsem drama ve stylu Noc rozhodnutí o Háchovi, nebo Dny zrady. Bohužel nic takového se nekoná. Proč se 3tí díl odehrával jen v Anglii? Proč to nebylo proloženo aspoň krátkými záběry z Terezína? Z atentátu na Heidricha? Na Háchu v Praze? Lidice? Asi by to bylo pro ČT drahé! Tak radši budeme 15 minut koukat jak Beneš jí jablko. A pak omluva tipu že to není dokument. Jestliže někdo točí o historii ČR tak by to asi trochu dokument být měl a může být klidně dramatický. Ale tohle je bohužel nuda, navíc co je u ČT zvykem, naprosto bez hudby, která by tu atmosféru více vygradovala. Velký obdiv nad výkonem Trojana. Ten svojí práci dělá opravdu pořádně! ()

Zanian odpad!

Stejně jak nám propagandou vymývali mozky před převratem, nám zase servírují svoji pravdu dějin dnešní struktury. Dějiny píší vítězové, demagogové. Tatíček Masaryk nechal střílet do dělníků - zase nic... ()

bohemak2

Zajímavý projekt. Ač zpracování není dokonalé (ono je těžké vměstnat obsah událostí zasluhující formát celovečerních filmů do jedné hodinky a sršet akcí), tak dopad je veliký. Když ne lépe, tak alespoň takto bychom si měli připomínat dějiny a především porozumět oné době, historickým okolnostem a motivům jednotlivých osob. Samotný seriál nevykresluje přesná fakta, ale snaží se přiblížit charaktery doby a předložit myšlenku, proč a jak kdo jednal. Nejlepší díl: Kulka pro Heydricha ()

roabe

Už mám dost toho, jak Česká televize ze svých diváků za jejich peníze dělá blbce a pokusné králíky pro rádoby umělecké experimenty svých režisérů, scénáristů a dramaturgů – například druhý díl série „Den po Mnichovu“. Téma roku 1938 je velmi silné. Proto by je neměli zpracovávat nýmandi, které lze tolerovat snad jen za získání Daniela Landy do role plk. Moravce. Tak třeba zcela nahý prezident Beneš měl sice podle pokroucené vize tvůrců představovat oloupení republiky a její bezbrannost, ale v kontextu ta scéna působí naprosto směšně a nevěrohodně. Těžko by Beneš v té době, a to i v takové tragické chvíli, skutečně vyšel z koupelny před tajemníka, aniž by si nevzal alespoň ručník. Na jiném místě Beneš sleduje filmový dokument s hrozbou bombardérů, ale na plátně létají typy letadel, které se ve válce objevily až po roce 1940! Zklamaly scény s vojáky v poli, kdy z nich režie a scénář dělá zbrklé blby. Dvakrát se řeší podíl Němců v řadách vojáků, což se ve skutečnosti netýkalo jednotek armády na těch nejdůležitějších místech obrany. Nejvíce zamrzelo, že se neobjevil ani jeden záběr z pevností na hranicích, z jejich dokonale promyšlené obrany, přestože se o nich v seriálu mluví. Stačilo oslovit někoho z desítek klubů vojenské historie, kteří o bunkry pečují, a mohli být užiteční i jako kompars, neboť mají k dispozici kompletní dobové vybavení, výstroj a výzbroj. Poslední ránu tomuto dílu seriálu dala závěrečná scéna s kolaborujícím Moravcem, bez patřičného vysvětlení jeho pohnutek, neboť jeho „zrada“ tehdy nebyla tak černobílá! Záběry ze svatby byly jak na ideologickou objednávku! Špatná práce, režisér a scénárista by měli vrátit honoráře! ()

hosa666

Nikdy bych neuvěřil, že čistě politický seriál může být tak zábavný, měl jsem problém si odskočit na wc, abych o nějaké myšlenky nepřišel. Seriál má vzestupnou tendenci, až se bojím kam až svou kvalitou dospěje. Robert Sedláček v současnosti vládne české režii, toto dílo mi trochu svou fabulací připomíná Formanova Amadea, navíc herecké výkony se mi zdají nadstandardní, prostě dobrá investice ČT. ()

afrikovsky

Ahoj, líbí se my jedna věc po Hořícím keři a tomhle seriálů se konečně srovnáváme trochu s dějinami, které jsme stejně jako malý národ mnohdy moc nemohli ovlivnit. Co se týče herců exceluje představitel Klementa Gottwalda (Jiří Vyorálek) a hodně se my líbí Miroslav Donutil v roli britského politika a pak předsedy vlády kdy jasně řekne Masarykovy jak přemýšlí Britové národ a proč ho nepodpoří…. Seriál není hlavně moc tendenční a i z demokratů si nedělá iluze což je dobře. Víz nerozhodnost stran z nerodní fronty po válce. ()

damned

Po prvním dílu jsem byl velice rozpačitý. Chybělo tomu napětí a děj byl rozkouskovaný na několik Masarykových monologů. Trochu jsem zvažoval, jestli má cenu pokračovat, ale ještě že jsem vydržel. Během dalších dílů jsem pochopil záměry tvůrců a bez výhrad jsem přistoupil na jejich hru. Může to někomu připadat nudné, ale napětí v dialozích v Českém Století je skvělé a já konverzační filmy miluju. ()

Wolfchant

Pěkně natočené a poučné i když si myslím že některé sceny jsou jen dohady ale jedna věc mě fakt dostala že Hitler uznal slovenskej stát a čechy ne.Doufám že ty další díly budou taky tak dobře spracovane zatím je jich 5 a koukám že jich ma být 9.Krátce řečeno jednou se zase české televizi něco povedlo ()