České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Epizody(9)

Kali4

Pokud bych hodnotil pouze Zabíjení soudruha a především Poslední hurá, bylo by to za pět. V nich se divák konečně dočká silných scénářů s vypointovanými dialogy a trefnými glosami i skvělých herců, jimž role pasují jak prdel na hrnec. V Posledním hurá si to neskutečně dávají Kaiser, Lábus a Luknár, zamrazilo mne i při rozhovoru Husáka a Čarnogurského, záběry z tehdejší Letné jsou pěkně sestříhány a použity ve filmu, přičemž vše je chytře a celkem pevně provázáno v organický celek. Bohužel je škoda, že na "skutečný" scénář čeká divák až do pátého dílu. Stále přemýšlím, jestli by bývalo nebylo užitečnější, kdyby se bylo u projektu vystřídalo více režisérů, případně i scénáristů. Ne že by přímo Sedláček vyčichl, ale mám takový pocit, že mě jaksi už nemá čím překvapit. Ukázal, že pomocí dialogů, monologů a poetických (nebo zcela prázdných) záběrů umí zaujmout a potěšit, ale též je schopen jich využít takřka jako zbraně hromadného uspání a nasrání. Po 89. roce se však těším na Tugendhat. ()

Ravi

Seriál je pojat komorně a typicky česky s nádechem sarkasmu, který vychází ze samotných dějinných událostí. Tento sarkasmus dějiny našeho národa jaksi provází celou dobu, řekl bych ruku v ruce se zbabělostí, osobními tragédiemi a náhodou, ale jeho promítnutí a sebereflexe není častá, takže toto hodnotím jako velké pozitivum seriálu. Celkový koncept je velmi slibný, zejména pohled na události, které nevíme, jak se konkrétně udály. Avšak velice mně vadilo, že představení postav je víceméně náhodné co do pořadí kontaktu s nimi na obrazovce. Toto je velmi rušivé a nerozumím, proč se tak děje. Nicméně skvělá hudba a scénář, výborné obsazení. Bohužel kvalita dílů je naproti tomu velmi kolísavá. Nejlépe mi z celého seriálu vyšlo Zabíjení soudruha, jelikož pozadí procesu se Slánským mám nastudované a pravdě bylo nejblíže, nejhůře pak Velké bourání, kde jsem se těšil na Benešovu roli ve Versailes, která není vůbec řešena, ale i na další záležitosti kolem vzniku republiky, které přišly v niveč. Také Musíme se dohodnout, kde exceluje herec v roli Brežněva (velmi živě a věrně zahraný), jehož slova, že považují Československo za své dobyté území, kterého se nikdy nevzdají, by se měla vtisknout každému pro výstrahu do hlavy. Skvěle zahraný byl také Jirous v dílu Je to jen rock'n'roll, a samozřejmě Havel v podání Marka Daniela, který není idealizovanou postavou, ale prostým disidentem, kterému spadla do klína věc, se kterou uměl jen těžko nakládat. Seriál se mnohdy točí kolem jediné postavy dějin, a ačkoli pohled na ni nám utváří mnoho vedlejších postav okolo, jde v každém dílu pouze o jedinou osobu. Pokud byl toto záměr, pak se povedl. 80% = 4/5 ()

FrajerTom

Jsme schopni se jako národ poučit z historických chyb? Nebo jsou dějiny opravdu jen nekonečným kruhem..? No doufejme... Každopádně tleskám jak odvaze, tak síle zpracování této vynikající série z naší novodobé historie. Herecké sestava tohoto seriálu je skvostná. Proto asi nikoho nepřekvapí, že i herecké výkony jsou vynikající - i v tak hvězdné sestavě se však našli herci, kteří čněli vysoko nad ostatními - například Martin Huba nebo Jiří Lábus. ()

Autogram

Diel 6 - 1968: Trochu umelé, známe tváre hercov sa podobajú na ešte známejšie tváre politikov, ale nie vždy pasujú. Najviac ma presvedčil asi Brežnev, možno aj kvôli tej ruštine. Dialógy, o ktorých nevieme, či to tak mohlo byť, ale prednášajú profesionálne. ()

jefff

Považuji se za vlastence, za člověka, který má Čechy upřímně rád a neopustil by je při prvním problému, který nastane - nezaměstanost, špatná politická situace, korupce, zločinnost, obrácený rasismus, atd. O to více je pro mě tento seriál velmi citlivou záležitostí a události v něm neberu pouze jako filmové kulisy, ale jako jakési vysvětlení, jak jsme se dostali do bodu, ve kterém nyní žijeme. Po třech dílech musím říct, že ač se nejedná o vrcholné režijní a scénáristické orgie, byly oba díly natočeny kvalitně, rozumně a v rámci daného tématu prakticky perfektně. Nejsou tu cpány názory tvůrců, ale spíš naznačení, jak si má divák daný dějinný úsek vysvětlit. První díl měl trochu mouchy ve spádu a vyobrazení Masaryka, ale jako faktický obraz posloužil na výbornou. Dialogy nejsou hloupé a dobře zpracované, pouze občas něco trochu "ujede" mimo rámec. Druhý díl byl zpracovaný kvalitněji. Beneš je tu vykreslen přesně tak, jak jsem si ho vždy představoval. Atmosféra tu je velmi chladná, přesně jak má být. Třetí díl zatím potvrzuje vzestupnou tendenci. Trojan sým výkonem hodně díl zvedá. Oproti kritice se mi líbí i výkon Martina Fingera v roli upjatého Beneše. Těším se na další díly. Uvidím dále, ale zatím spokojenost. Čtvrtý díl je zatím jednoznačně nejslabší. Komunistický převrat sice působí mrazivě, ale některé scény působí hloupě a lacině. Ke všemu postava Masaryka je tu úplně degradována a scéna s polštářem je asi nejhorší z celé dosavadní série. Tentokrát to byl krok vedle. Pátý díl pojednávající o rozkladu Gottwalda, jak po psychické stránce, tak po fyzické, se povedl znamenitě. Mrazivě děsivý thriller byl pojat velmi autenticky a strach byl patrný v každém záběru. Slánského ztráta kontroly byla vykreslena taktéž zručně. Vyorálek se v roli prvního komunistického prezidenta vyznamenal a jeho postavu ztvárnil znamenitě. Opět bravurně natočený díl, který dává zapomenout na nepovedeného předchůdce. ()

Vitoraz

NinonL - Myslím že co se týče Gottwalda a jeho ženy - o karikaturu se moc nejednalo.Jinak seriál je na velmi vysoké úrovni a dost mne překvapilo že boří České mýty o Masarykovi a Benešovi.Jen tak dál - Česká historie je díky první republice těchto lží plná. ()

manonfire

Naprosto smyšlené dialogy v ústech skutečných hybatelů dějin národa českého. Odvážné a leckdy zajímavé scénky však místy ujely k naprosté science-fiction (řev generálů na Beneše, či zpodobnění E. Moravce jako největšího odbojáře...wtf) Nejvýživnější byla epocha komunistického uchopení moci a bodré kamarádíčkování mezi rudými hochy, končící nakonec pro některé z nich provazem. Negativní až smutný tón výpravy za dějinami, byl nejen formálně působivý, ale bohužel též obsahově nevyhnutný. 80% ()

TroiMae

S odstupem času seriál ztratil svůj prvotní lesk. Spíš jde o „mužské století“ Kosatíka/Sedláčka, kteří vybírají státotvorné události, aktéry a příhody, re/interpretují je a bořením mýtů tvoří jiné, to celé ve věrohodné výpravě. Ženské hrdinky (např. Charlotta Garrigue Masaryk, Milada Horáková, Olga Halvová) jsou zde jen jako součást dobového itineráře a případně umírají dříve, než by seriál zachytil jejich reálné státotvorné momenty a přiznal jim jejich aktérství. I herecké výkony, které jsou dvojí (mluvit, nebo tiše koukat), po čase okorají. ()

Babous

V prvním díle došlo k prazvláštní situaci, kdy je toho spousta vynechána, ale přesto to působí zdlouhavě. Vystříhal bych všechny zbytečné řečičky okolo a šel bych přímo na rok 1918. Přišlo mi, že scén je málo, ale jsou zbytečně dlouhé. Navzdory tomu se těším na příští díly a známější události. Po druhém a třetím dílu musím konstatovat, že seriál je plný toho, co jsem vytýkal prvnímu dílu: řečím na úkor akce. Přijde mi, že mnohem víc se řeší background a zákulisí a to, co by mě zajímalo nejvíc, je úplně vynecháno (zřejmě z finančních důvodů). Věřím, že se to komorní pojetí spoustě lidí může líbit, ale můj šálek čaje to není. ()

netahlo

Po prvnim dile stridma spokojenost, byt jsem asi cekal trosku vic. Kazdopadne Hubuv Masaryk byl az prekvapive autenticky. Donutil byl taky tradicne presny. Plusem jsou i vyborne kostymy, kulisy a vyprava. Ach synku, synku na zaver velmi emotivni. *Tak druhej dil jeste jakztakz, ale jestli dalsi nebude lepsi, budu muset jit s hodnocenim niz. Ale myslim, ze s Trojanem to bude jina liga. Zito nakonec nebyl tak spatnej, ale obnazenej Benes, ctouci mnichovskou dohodu, me nejak nenadchnul. Bohuzel, po vynikajicim dilu s Gottwaldem, mely dalsi dily sestupnou tendenci. Ten dnesni, o kulisakovi, jsem musel vypnout po dvaceti minutach. Absolutni fraska. ()

Zemi11

Proč ne. Vzdělávací účinek maximální, graficky zpracované dokonale. Nemá to švih, chybí tomu říz, ale nevadí. Amerických stříleček je na trhu habaděj. ()

Ferinka

Dílo Kosatíka a Sedláčka se dle mého opravdu povedlo. Po prvním díle jsem měla notné obavy, že nedokáže zaujmout širokou veřejnost, pro kterou je určen. První díl ukázal, jak absurdně vznikl náš stát, a jak byl Masaryk v loji, v když mu D.L. Georg říkal, co si o tom myslí: "ale prosím vás, dal jsem si tu práci a našel si, co v 7. století bylo na území toho vašeho státu. Les a nějaká osada. A nějaký hrad, Wogastisburg. Krásné české jméno, že?" Nakonec to klaplo, ale musel se tomu divit i sám Tatíček. Druhý díl byl pěkný, promyšlený a i když mi ty všechny k**vy a pr**e od generálů vadily, věřím, že tak mluvili, tudíž proč ne. A oné analogii, kdy se nahý Beneš, bezbranný jak malé dítě, seznamuje s Mnichovskou dohodou, bych zatleskala. Třetí díl, na který jsem se nejvíc těšila mě také nejvíc zklamal. Sice ukázal silného, už ne bezbranného Beneše, jenž dokáže poslat Němce do háje, ale ono Moravcovo plánování, kterého se na výbornou Trojan zhostil, bylo takové popletené a možná i málo říkající. Čtvrtý díl, osobně bych ho nazvala párková session, byl po vyprávěcí stránce asi nejlepší, protože z něj šlo pochopit, kde se stala chyba. Nejlepší si tvůrci nechali nakonec, kdy výkon Gottwalda přesáhl všechno. Zabíjení soudruha splnilo všechny kritéria konverzačního dramatu, vykresleny nám byly dokonale charaktery účinkujících a nesmyslnost celé soudružské myšlenky. Seriál má své limity - v polovině případů byl složitý a možná i utahaný, ale dokázal se s tím podle mě vypořádat, protože každý dialog měl nějaký smysl a nějak na závěr vygradoval. Konverzační dramata tohoto typu nemusí být vždy nudné, protože se odehrávají pouze v interiérech (např. konference ve Wansee), jen musí mít člověk zájem poslouchat a trochu u toho přemýšlet. ()

fruitbueno

Mi se to veskrze (asi) líbí. Mám jen jeden problém: Smrdí to papírem. Promluvy a dialogy nejsou jako od lidí, ale jako od papíru, od knihy. Škoda. 1. díl: Papírovost - 100 %. 2. díl: Papírovost: 80 %. Další díly už ale byly člověčí a spokojenost. ()

MurielRezek

za díl "Je to jen rock'n'roll", předchozí díly cyklu jsem neviděla. Přesvědčivá a hutná undergrandovská epizoda se, myslím, povedla. Zrod Charty 77 a rrrráčkujícího občana V.H., v podání Marka Daniela, který byl v této roli velmi autentický. Záslužný projekt veřejnoprávní televize o našich novodobých dějinách. ()

vitekpe

Mne se to proste nelibi...lepsi kouknout se na nejaky dokument, nebo si neco precist, kdyz uz by to nekoho vazne zajimalo... Skoda, protoze nejaky penize do toho evidentne zahucely, formalni stranka neni uplne marna. ()

insurgentes

Určitě je potřeba ocenit, že v době, kdy se nás evropské elity snaží za každou cenu rozpustit v nadnárodním superstátě a posléze sloučit pod jednu světovládu, jak pro to tak zapáleně horoval náš třetí tatíček prezident, přezdívaný Daneš, ještě cenzuře unikají takovéhle kulturní počiny, které jdou tak trochu proti tomuto trendu. To má bezesporu svůj význam, i když nevím, jestli to může ještě něčemu zabránit. I tak tomu ale promíjím to, že se s největší pravděpodobností nejedná o Pravdu Pravdoucí, ale to se ani jednat nemůže, když například Masaryk a dnešní garnitůra (kníže a spol.) jsou v podstatě z jedněch vajec... To vyplave až tak za sto let, počítám, tyhle sračky. A to pak bude jinej seriál. P.S. Nakonec jsem se nechal strhnout a za Den po Mnichovu zvyšuji na plný počet... ()