Jimmy Markum a Sean Devine se jako kluci stali svědky únosu kamaráda Davea Boylea, kterého za bílého dne unesla dvojice pedofilů, vydávající se za policisty. Chlapci se tehdy podařilo po čtyřech dnech útrap a znásilňování uprchnout, prožité trauma ho však poznamenalo na celý život. Dnes žije s manželkou Celeste a synkem Michaelem, o něhož se láskyplně stará. Stále se přátelí se Seanem, detektivem v oddělení vražd, i Jimmym, který si odseděl dva roky za loupež a nyní vede malý obchod. Jedné noci se Dave vrátí domů rozrušený a zakrvácený a tvrdí, že byl přepaden. Další den upozorní chlapecký hlas policii na podezřelé auto, v jehož blízkosti je nalezena zavražděná Katie, Jimmyho devatenáctiletá dcera z prvního manželství. Přísahá, že vraha najde dřív než policie a pomstí se. Zatímco Sean a jeho parťák Whitey Powers zahájí vyšetřování, Jimmy pátrá s pomocí přátel z podsvětí. Zjistí, že se dívka chystala utéci s přítelem Brendanem a že mezi rodinami vládla nevraživost. Jedním z hlavních podezřelých se překvapivě stává také Dave. Zdá se, že podivínský muž skutečně něco tají, policisté však nemají dostatek důkazů. Nemá je ani Jimmy. I když je nalezena vražedná zbraň a pátrání nabere jasný směr, tragédii, která osudově zasáhne do přátelství Seana, Jimmyho a Davea, už zřejmě nic nezabrání. (TV Nova)

InJo

Po všech stránkách skvělá psychologická kriminálka. Výtečně propracovaná zápletka, hutná atmosféra (která je ovšem vybudovaná velmi decentně a neokázale), perfektní herci a vynikající závěr. Eastwood je brilantní filmař, jehož (nejlepší) filmy jsou citlivé, hluboké a zároveň velmi drsné. Věřím tomu, že přesně takový je i sám Clint... 80 - 90 % ()

Webb

Takový polotovar. Nezáživná kriminálka s jak omezeným, místy splácaným scénářem, tak i nevyrovnanou, mdlou Eastwoodovou režií, nevěrohodnými dialogy a neohrabaným zpracováním dějových linií. Příběh je primitivní, postavený podle už mnohokrát okopírované šablony. Od Eastwooda zatím nejslabší kousek. ()

Sobis87

Vpravdě klasický detektivní film z hlediska stylového, ke svému konci ale neklasicky uzavřený. Zbožňuji Eastwoodovu umírněnou režii, v níž dává obrovský prostor hercům, využívá postupů klasického Hollywoodu a v případě Tajemné řeky nutí diváka k neustálým dedukcím, jejich informativnímu doplňování, přehodnocování a vyvracení. Divák je nucen konstruovat fabuli na celkem velkém prostoru a na tomto filmu je sympatické, že ho prvoplánově neklame, jen ho tak jasně nevede za ruku, nechává informace v něm rezonovat a utvářet si vlastní verze příběhu. S postupným vyvracením potenciálních klíčů k zápletce se zmíněný prostor zužuje, aby nakonec vyústil v odhalení, které si může být šokující a překvapivé, nikoliv však nelogické a přitažené za vlasy při honbě za tím překvapením. Pravda je taková, že divákovi je poskytnuto dostatečné množství indicií pro správné rozluštění případu, jde jen o to si mezi vším tím informačním tokem vybrat ty podstatné…v opačném případě totiž může dopadnout jako některé z postav. ___ Pokud jde o herce, myslím, že kritizovaný Sean Penn až tolik nepřehrává, přeci jen ztvárňuje člověka ve vypjaté životní situaci. Pravda, Tim Robbins s Kevinem Baconem a Laurencem Fishburnem hrají o něco „střízlivěji“, ale to je tím, že jejich postavy mají od tragické události ve filmu větší odstup. Zakomponování linky s manželkou jednoho z detektivů ztvárněného právě Baconem se může až do závěru zdát zbytečné, ovšem v závěru i tato část příběhu najde své uplatnění. ___ P.S.: Úvodní část z dětství je skvělá, byl bych rád, kdyby Eastwood adaptoval nějakou knihu od S. Kinga s dětskými hrdiny, myslím, že i to prokleté „To“ by nějak zmáknul. 90% ()

Jordan

Film má zopár naozaj silných a dramatických miest, z pohľadu atmosféry film drží pokope a snáď najsilnejšou devízou sú herci, ktorí to CLintovi skrátka uhrali na výbornú - čo iné sa však od Penna, Robbinsa, Bacona a Fishburna dá čakať . . . nemôžem si ale pomôcť, aj keď osobne považujem Mystic River za to lepšie, čo z režijnej dielne Eastwooda vyšlo, nejako mi jeho filmy pripadajú tak akosi "diplomatické", aby to zožrala akadémia a každý rok mu podhodila nejaký Oscar, aby to zožrali diváci, pretože to má zopár skvelo hrajúcich hercov a predovšetkým starý pán C.E. nie je nemehlo, režírovať po stránke technickej on vie, to áno, ale je to tak ani na tú stranu, ani na tú, rozoberá veľmi prvoplánovo a povrchne (či azda všeobecne, čo je s povrchnosťou ruka v ruke) témy tak všeobecné a z pohľadu hollywoodskeho filmu až "monumentálne", že si nezasluhujú takýto klasický prístup . . . neviem, či sa vyjadruje jasne, ale Brian Helgeland urobil scenár, ktorý aj keď nie je zlý, nie je až taký dobrý a obnáša dosť pátosu, dosť mainstreamového stereotypu (podávaného však opatrne a na zlatej lyžičke), aby po tom senilnejúci CLint siahol - ako herca som ho mal veľmi rád, ako herec bol nekompromisný, drsný a šarmantný od hrstí dolárov či dynamitu až po starnúceho prezidentovho bodyguarda . . . ako režisér je však patetický (vďakabohu sa nechytá na Rona Howarda, no je mu v pätách), alibistický a artifikálne altruistický. Pozrite si a buď súhlaste, alebo odporujte, pre mňa kovboj ostane kovbojom a aj keď remeslo vezme za uzdu pevne, dosť zaváži aj na "Cestách" ktorými toho koňa budeme viesť . . . Ak takéto scenáre majú dostavať nominácie na Oscara, tak Smrtonosná zbraň jedného mala rozhodne vyhrať! S veľmi pietnym prihliadnutím očí necelé tri hviezdičky! ()

Anderton

Ťažko by som tipoval ako režiséra tejto snímky Clinta Eastwooda. Aj keď plné chlapov, chlapácky film to určite nie je. No a Eastwood je chlap ako sa patrí, ako všetci z jeho filmov vieme. Postavy hlavných hviezd mi pripadajú trochu ako poserovia, aj keď nie bezdôvodne. Tajomstvá ukryté v ich pamätiach by si každý nechal najradšej iba pe seba. Poteší koniec, ktoý je nejednoznačný a ide proti očakávaniam. ()

Frajer42

Více se mi od Clinta líbilo už jen Gran Torino. Psychologické krimi drama jako řemen, kde atmosféra postupem času vydatně houstne a napětí strmým způsobem graduje. Všechny 3 hlavní postavy zahrály své role naprosto excelentním způsobem a 4. černoušek jim zdárně sekundoval. Příběh byl krásně zamotaný, ale sestříhán stále tak, že se divák neztrácel a mohl se dokonce ponořit hlouběji do duše ústředních postav, což bylo na celém snímku asi to nejlepší. Samotný závěr byl poté těžce kulervoucí záležitost, která mě ve 4hvězdičkovém verdiktu zcela utvrdila. Proběhly i nefalšované zimomriavky. A co víc. Dokonce i moje milá a trošičku upovídaná společnost místy mlčela a jen napjatě koukala, a to už je vážně co říct. Pokud snad někdo očekával nějaký happyend, tak bude hořce zklamán. Tohle nebyla pohádka, tohle byl sám život. K dalšímu zhlédnutí se vybičují asi jen ti nejdepresivnější z nejdepresivněji laděných. Výtku snad jen k závěru filmu. Z nepochopitelných důvodů byl utnut později, než mohl být. V momentě, kdy už není co řešit, není nejmenší důvod pro vložení dalších 10 minut záběrů ničeho. Kniha musí být zaručeně excelentní. Dennis Lehane je výborný spisovatel. ()

Kothy

Opravdu hvězdně obsazený film. Celé se to točí kolem vraždy mladé holky. Podezřelých je mnoho, ale kdo je vrah? Příběh taky dost ovlivňuje společný tragédie třech malých chlapců, kteří jsou už dospělí, ale pořád v sobě nesou šrámy minulosti. Děj se zamotává a pravděpodobný vrah se rýsuje. Věci ale vždy nejsou tak, jak se zdají být. Dost temná atmosféra a příběh nabitý emocemi. Oscary si herci rozhodně zaslouží. "Škoda, žes nebyl rychlejší." ()

AllShallFall

Zajímavá zápletka a ještě zajímavější rozuzlení. Škoda jen, že některé scény byly zbytečně moc zdlouhavé, jinak super film. ()

Campbell

Eastwood se ujal režie fámozně. A herci byly též špičkový. Jen pár nenápadných škobrtnutí ale nezabrání dát 4*. A hlavně ten dobře sehranej konec. Nádhera. ()

nascendi

Zaujímavý film, ktorý som si s chuťou pozrel. Na začiatku som si síce pripadal, ako keby mi dali dve hrste puzzlí a zabudli dať obrázok, ktorý z nich má vzniknúť, ale postupne všetko nachádzalo svoje miesto (i keď v závere sa už niektoré kúsky dali dostať na voľné miesto iba silou). Herci výborní, i keď v niektorých chvíľach to tiež bolo na zaškrípanie chrupom. V hodnotení je to medzi troma a štyrmi hviezdičkami a k štyrom sa prikláňam iba preto, že v posledných dňoch som začal chytať depky z filmov, ktoré ma sklamali. ()

nash.

Velmi působivá, pozvolna rozvíjená podívaná, s umírněnou režií, která na sebe nestrhává pozornost, ale dává vyniknout hereckým výkonům (zejména Tim Robbins byl vynikající) a příběhu. Tomu však nikoli v rovině poměrně tuctové krimi, ale spíše v rovině psychologického dramatu, pro který je zločin jen záminkou k rozehrání ponurého, zvolna plynoucího přesto strhujícího vyprávění o traumatech, které osudově ovlivňují život a vztah tří kamarádů, o vině, pomstě a chybách s tragickými následky. ()

Slarque

Clint Eastwood je stále bravurní režisér a film zdobí také perfektní herecké obsazení (nejen v mužských rolích). Jen jsem občas trochu nechápal scénář, který chvíli tlačí příběh ke kriminálce, chvíli k melodramatu a v závěru už se jen evidentně snaží doplácat k nějakému konci. Za tohle se také dávají Oscarové nominace? (I tak slušných 70%.) ()

Arsenal83

Eastwoodovky mám rád, ale tejto neviem prísť celkom na chuť. Asi nejak neviem prekúsiť záver a zároveň stále neviem nájsť, čo bolo na tomto filme mysteriózne, lebo veční pedofili v akcii, to už žiadne mystérium teda nie je. Má to svoju atmosféru, skvelého ducha Bostonu, dáva to pocity prázdnoty, no postava Jimmyho nebola vysporiadaná dobre a celkové prežívanie úmrtí u niektorých postáv bolo príliš suché. A na podporu nezmyslov sa objavia úplne vymyslené fakty, čiže ako my Slovania hovoríme: HOAXY. „Hitlerova matka chtěla jít na potrat. V poslední minutě si to rozmyslela.“ Žiadny historický zdroj tento nezmysel nielenže nepotvrdzuje, ale ani nenaznačuje a ani k tomu nevedú žiadne domnienky. Čistý výmysel pre podporu potratov alebo pocit zaujímavosti. ()

Vitason

Šedá zóna obytných domů. Stesk po rozpadlém přátelství. Temný stín minulosti. To všechno Temná řeka obsahuje, aby vykreslila tíživou atmosféru, která je obestřená kolem hlavních hrdinů. Film má sice hloubku, ale chtělo by to lepší scénář. Protože ten, který Tajemná řeka dostala vás celou dobu navádí k tomu, aby jste podezřívali jedinou postavu. Nevím jestli je to mnou, ale když se mě film snaží celou dobu tahat za ručičku k jedinému řešení, tak v tom většinou čichám pěknou čertovinu a očekávám jiné zakončení a to u Tajemné řeky platilo dvojnásob. Navíc je vyústění případu docela laciné, ale alespoň to vede k závěru, který je katarzní, jak pro diváka tak pro postavy. Největší štěstí pro film je povedený výběr herců, kteří předvádějí dobrý výkon. Jmenovitě se jedná hlavně o Seana Penna a Tima Robbinse. Ale nemůžu si pomoc. Tohle stačí na slušné 3* ()

Bachy

Velmi povedené dílo pana Eastwooda, ale hlavně spisovatele předlohy. Zápletka je parádní. Film je sice typická kriminálka s rolí detektiva, mstitele a podezřelého. Ovšem s takovým obsazením, že člověk netuší, který z hlavní trojice předvádí lepší herecký koncert. Do toho Eastwood ukazuje, že gradace děje zvládá. Vše ukončí velkolepé (dechberoucí?) finále. A chyba lávky a hvězda dolů. Po pro mě úžasném rozuzlení přichází totiž ještě dvě scény dovětku, které mi naprosto nic neřekli a naprosto grandiózní finále (Jsem názoru, že film mě končit na ulici, kde začínal, kdy Penn odchází s lahví domů) zbytečně protahuje. Tu přehlídku na závěr ještě beru, ale ten proslov Pennovy manželky, noo...Škoda, kdyby to pan režisér utnul dříve, vynášel bych Tajemnou řeku do nebes. ()

Happens

Spolupráce Eastwooda a Helgelanda (Legend 2015) se vyústila do napínavého snímku připomínajícího Spáče (1996). Originální zápletka s dvěma polarizovanými přístupy ke zločinu rozehraje kriminální drama a propere staré prádlo zapomenutých událostí.. ()

FrodoF

Tak především, je to trochu slabších 5*, ale já je prostě dát musím, protože, to jak starý Clint dokáže točit takové mistrovské kousky jako je Tajemná je řeka nebo MDB opravdu fascinující. V tomto filmu opravdu skoro vše "klape" - herecké výkony do jednoho skvělé, scenář velice originální a nápaditý (ikdyž pár drobností by potřebovalo dotáhnout, ale o tom se tady nebudu rozepisovat) a výborně zvolená ponurá kamera, se k obsahu filmu také velice hodí, prostě žádné ze složek filmu nemám téměř co vytknout. ()

klerik

SPÁČI+25. HODINA Veľmi dobrá kriminálka so skvelými hercami. Helgeland a Eastwood sú odborníci na temné trilery a tu to pekne poznať - to je práve to, čo robí z Tajomnej rieky "niečo viac" ako obyčajnú zamotanú krimidrámu. Sean Penn jednoznačne v obsadení kraľuje a dodáva filmu tak trochu mafiánsky šmrnc. Eastwoodvka pre širšie publikum, ktorá si skvelými dialógmi skrátka koledovala aj o dobré kritiky... ()

Chrustyn

Slušná a Eastwoodovsky atmosferická kriminálka se skvělými herci a pro režiséra typickým stylem pomalého vyprávění. Ale Eastwood zvládne i víc. ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (více)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (více)