Jimmy Markum a Sean Devine se jako kluci stali svědky únosu kamaráda Davea Boylea, kterého za bílého dne unesla dvojice pedofilů, vydávající se za policisty. Chlapci se tehdy podařilo po čtyřech dnech útrap a znásilňování uprchnout, prožité trauma ho však poznamenalo na celý život. Dnes žije s manželkou Celeste a synkem Michaelem, o něhož se láskyplně stará. Stále se přátelí se Seanem, detektivem v oddělení vražd, i Jimmym, který si odseděl dva roky za loupež a nyní vede malý obchod. Jedné noci se Dave vrátí domů rozrušený a zakrvácený a tvrdí, že byl přepaden. Další den upozorní chlapecký hlas policii na podezřelé auto, v jehož blízkosti je nalezena zavražděná Katie, Jimmyho devatenáctiletá dcera z prvního manželství. Přísahá, že vraha najde dřív než policie a pomstí se. Zatímco Sean a jeho parťák Whitey Powers zahájí vyšetřování, Jimmy pátrá s pomocí přátel z podsvětí. Zjistí, že se dívka chystala utéci s přítelem Brendanem a že mezi rodinami vládla nevraživost. Jedním z hlavních podezřelých se překvapivě stává také Dave. Zdá se, že podivínský muž skutečně něco tají, policisté však nemají dostatek důkazů. Nemá je ani Jimmy. I když je nalezena vražedná zbraň a pátrání nabere jasný směr, tragédii, která osudově zasáhne do přátelství Seana, Jimmyho a Davea, už zřejmě nic nezabrání. (TV Nova)

Spiker01

Starosvětský výborně obsazený krimi thriller, který přesně sedí k Eastwoodovu stylu. Dříve se tyto kousky točily častěji, i proto, že jich je dnes nedostatek pořád tak výborně fungují a ačkoliv je Tajemná řeka spíše pomalejší co se týče tempa, svým rozuzlením nakonec člověka odmění. ()

sud

Film plynoucí jako řeka. Pomalu, klidně a vůbec ne zdlouhavě či nudně. Clint Eastwood zde totiž uplatnil další ze svých trumfů - umění vyprávět. Příběh vypráví naprosto civilně, seznámí nás se všemi klíčovými postavami natolik, abychom měli zájem o jejich osudy. Všechny pocity jsou hmatatelné a uvěřitelné. Herci rovněž hrají civilně, nikdo nepřehrává a nesnaží se na sebe upozorňovat. Sean Penn zkrátka je ostrý hoch s temnou minulostí, Tim Robbins duševně nevyrovaný psychopat, Kevin Bacon úspěšný polda, balancující mezi kamarádstvím a ctěním zákona. Scénu na břehu řeky za temné noci či závěrečné gesto Kevina Bacona budu mít v paměti napořád. Nevšední a silné mistrovské kriminální drama. 95%. ()

castor

Další film, kde poctivé herectví úspěšně vytlačuje efekty a stále zrající režie Clinta Eastwooda všemu dává nádech temné melancholie. Tenhle chlapík v hodně pokročilém věku má pořád chuť, schopnosti a elán vést velký štáb. Tajemnou řeku pozorně sledujeme hned v prvních záběrech snímku, kdy nás klavírní skladba přenese do uliček mezi dřevěné domy a jejich obyvatele. V irské dělnické čtvrti Bostonu vyrůstají i tři kamarádi, záhy poznamenaní jednou děsivou událostí. A zatažená roleta u domu jednoho z nich uzavírá i jejich trnitou cestu dětstvím. Dějově to není nějaká složitě propletená kriminálka, přesto se nejednou dostane hluboko pod kůži (nejen tehdy, když Seana Penna drží v parku horda policistů). Eastwoodova režie se soustředí na výborně napsané postavy, je dostatečně syrová, celé to tepe temnou atmosférou Bostonu, k čemuž dopomáhá i výtečná kamera Toma Sterna. Silné čtyři hvězdy. ()

viperblade

Přemýšlím, co nového napsat k tak dokonalému filmu, ke kterému bylo zřejmě vše už napsáno. A nevymyslel jsem nic, takže jen krátce - nepřekvapilo mě, že Clint zrežíroval takhle skvěle tento film, protože jsem jej viděl až nyní (2011), kdy už mám za sebou pár jeho filmů na pozici režiséra (Invictus, Gran Torino, Changeling či Million Dollar Baby), nepřekvapily mě výkony všech zúčastněných (osobně bych rád viděl ještě Oscara v rukou úžasné Marcii Gay Harden), nepřekvapilo mě prakticky nic, krom konce. A ani kvůli tomu nedávám plné hodnocení, to je za tenhle film jako celek. Mám totiž rád takovéhle příběhy, kdy nevíte, na čem jste až do poslední chvíle. Paráda, Clinte, další paráda z tvé stáje. 100 %. ()

Don Jebal

Rozpočet: 25 000 000 $ Otvárací víkend: 10 445 547 $ (v 1 467 Kinách) Tržby USA: 90 135 961 $ Tržby Celosvetovo: 156 822 020 $ ()

ClintEastwood

Tři kamarádi z dětství, které kdysi rozdělila strašlivá událost, se po dlouhých letech opět shledávají. Jeden přišel o dceru, druhý vyšetřuje její vraždu a třetí je podezřelý... Tohle je vážně síla. Old-schoolový krimi film, který se v závěru žánrově posune téměř do mrazivého psycho-thrilleru. Tik Robbins a Sean Penn získali za své role Oscary, které si plně zaslouží, i když pro mě je jedničkou seriózní Kevin Bacon a také jeho závěrečné gesto (co všechno se dá vyjádřit, bez vyřčení jediného slova). Clint Eastwood tímto snímkem opět potvrdil svou tvůrčí velikost, o čemž hovoří i cena za celoživotní přínos filmu, kterou záhy obdržel. ()

MM_Ramone

Clint Eastwood má môj rešpekt. Je to výborný, charizmatický herec a dnes už aj vysoko profesionálny režisér. Veľký hollywoodsky Pištoľník. Človek, čo sa navždy zapísal výrazným písmom do dejín svetovej kinematografie. Velikán, na ktorého sa nikdy nezabudne. "Tajomná rieka" je ukážkou jeho podstivej, premyslenej, vybrúsenej filmárčiny. Pohlcujúci, dramatický thriller so skvelým scénarom, špičkovými hereckými výkonmi a prekvapujúcim rozuzlením. Veľmi dobrý film. **** ()

freddy

Tři hlavní postavy, tři kamarádi z dětství, a každá z těchto postav ve mně vzbuzovala jiné emoce. Jednoho z nich jsem litoval a soucítil jsem s ním (Tim Robbins), jednoho jsem nenáviděl (Sean Penn) a jednomu jsem fandil v odhalování pravdy (Kevin Bacon). Zkrátka každá z postav byla úplně jiná, a to je na tomto filmu to zajímavé, co ho dělá tím, čím je. Samozřejmě žádná z těchto postav by asi nevzbuzovala takové emoce nebýt kriminální zápletky, která pomáhá utvářet divákův názor na jednotlivé postavy, ale v zásadě právě díky této zápletce vidíme a odhalujeme, co je ve skutečnosti která postava zač a jaký charakter si v sobě nese. A nutno dodat, že každá z těch tří hlavních postav byla zahrána jednotlivými herci dokonale a ani jednomu z nich nemohu nic vytknout. Z čehož vyplývá, že samotný film stojí a padá především s hlavními herci a také samozřejmě s dějem, který je taktéž velmi zajímavý a já se přiznám, že když jsem film viděl poprvé, tak jsem byl závěrečným vyústěním příběhu hodně překvapen a osobně jsem takové rozuzlení vůbec netipoval. Zkrátka tenhle film je pro mě ztělesním dokonalosti mezi krimidramaty a já nemohu jinak než mu udělit pět hvězd. ()

Hild

Další skvělý film Clinta Eastwooda, výborně natočené drama se skvělou atmosférou. Úžasné herecké výkony Seana Penna a Tima Robbinse, nicméně celý film mi přišel strašně moc čitelný. Clint se snaží zmást diváka, ale tady mu na to nemůže skočit snad nikdo. Skutečný vrah mě napadl hned jak se objevil, po chvíli asi v půlce přišla scéna, která mě v tom už úplně utvrdila. Celé rozuzlení mě tak absolutně vůbec nepřekvapilo, přitom toto je přesně ten druh filmu, který stojí na závěrečném rozuzlení a momentu překvapení, tady se však nekonalo. To je největší mínus filmu a zároveň strašná škoda. 4* dát ale musím, protože se i přesto jedná o výborné krimi se skvělými herci a skvělou režii Clinta Eastwooda. ()

Spooner

Tak tuhle kriminálku jsem si hodně užíval už jenom kvůli hercům.Já vím o moc převratnou krimi nejde ale vážně už kvůli těm hercům to stojí za to.Vynikající Sean Penn vytvořil svojí postavu pomstichtivého otce nádherně.I když nevim jestli to na toho Oscara stačilo.Na Oscara to ale určitě stačilo Timu Robbinsovi,který mě ve své roli oslnil.Nikomu jinému bych tu jeho nevinu snad ani nevěřil.Jeho filmová manželka Marcia Gay Harden je mu skvělým protějškem.Za to Laura Linney nemá dost prostoru na to aby svoji roli více rozehrála.No a pak tu máme dva policajty.Kevin Bacon je vynikající,i když už jsem ho viděl hrát i líp.No a Laurence Fishburne si dal od Morphea z Matrixu nádhernou odbočku na jinej žánr.Clint Eastwood prostě jaké herce potřebuje aby natočil geniální krimi.Klobouk dolů ()

Davies182

Skvěle obsazené drama s příběhem, který každou minutu postupuje dopředu a nutí diváka hltat očima obrazovku, aby mu neunikl ani sebemenší detail. Pointa je pak sice mírně předvídatelná, ale rozhodně potěší a snad i překvapí. Clint Eastwood potvrzuje pravidlo jednoho z nejkvalitnějších režisérů 21. století. ()

venus

Šťavnatý konec! Ale co jsem si musela vytrpět, než jsem se k němu prokousala! Ne nadarmo se říká, že je Tajemná řeka vysoce nadhodnocena. Nenajde se v ní ani špetka něčeho speciálního, co by oddělovalo snímek od podobně průměrných krimi filmů. Eastwoodovská režie a parta dobrých herců samozřejmě zvedají film o pár levelů výš, ale to stejně nic nemění na tom, že příběh je tak obyčejný, až vás to nudí. Jak jsem řekla, pouze konec je zajímavý a pěkně opepřený, jinak dlouhá bída. ()

pepo

vaelmi pomalý ale pôsobivý film s výborným scenárom a vynikajúcimi hercami.Penn si zaslúži minimálne nomináciu na oscara 9/10 ()

Xmilden

Scénarista Brian Helgeland znovu nezklamal. Pro někoho se příběh může zdát jednoduchý a on i docela prostý je. Ale přesto se jedná o nadstandardní krimi s velmi dobrým obsazením jednotlivých postav. Udělené Oscary jsou toho důkazem. "Takže Jimmy kdy si naposledy viděl Dave Boyla?" A závěrečné gesto mezi dvěma hlavními hrdiny již mluví zcela za vše. 90% ()

lesumir

Clint Eastwood je snad jediný o kom vím, že je výborný herec i režisér zároveň a má za sebou tak velké počiny. Mystic River se určitě řadí k těm lepším, ale na vrchol prostě nemá. Herecké výkony par excellanc bez vyjímky, režie hodná mista, kterým Clint rozhodně je, scénář hodně dobrý, zajímavá kamera a působivá hudba. Tohle všechno je super, ale příběh v kvalitě skáče, první část opravdu výborná, potom to trošičku začne opadat, ale chytne to druhý dech a jako by to zachránilo aspoň na ty čtyři hvězdičky. Určitě jsem spokojen, psychologické drama jak má být, ale něco málo tomu chybí nebo možná naopak něco přebývá. ()

kinej

Zajímavé drama, v jedné chvíli dokonce i napínavé. Sean Penn dokazuje, že je skvělý herec a patří mezi elitu. Rovnocenným mu je i Tim Robbins. Kovboj Eastwood opět překvapil a dokázal, že umí nejen kouřit doutníky a střílet. ()

cheyene

Clint Eastwood holt umí točit filmy.. Tajemná řeka je zdařilý krimi thriller, který stojí na jednom svělém a dvou výborných hereckých výkonech. Kevin Bacon se předvádí v roli policisty opravdu dobře, je sympatický, charismatický a z ústřední trojice bývalých dětských kamarádů poznamenaných tragédií je nejsympatičtější. Sean Penn a Tim Robbins pak opravdu předvádějí herecký koncert, zejména ke konci, kdy napětí graduje a blíží se rozuzlení celého snímku. Pochválil bych též skvělou mysteriózní hudbu užitou v určitých pasážích. Na plný počet ovšem u mě tento film není. K dokonalosti tomu něco chybělo..snad nějaká hrůzostrašnější či mysterióznější atmosféra. ()

Hrabka

Jedno z nejlepších krimi, co jsem kdy viděl a určitě nejlepší film, co jsem viděl od režiséra Klintystůta (a to včetně z mého pohledu mírně přeceňovaného Gran Torina a hodně přeceňovaného Million Dollar Baby). Tohle se mi ale líbilo hodně, skvělý příběh a napětí, super dialogy a herecké výkony a závěrečnému rozuzlení můžu jen zatleskat. 90% ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (více)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (více)