Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

bloodvomit

Je to hrozně dlouhý, až zbytečně. Ali se po většinu času chová jako idiot a na dvě a půl hodiny je to příběhově dost slabý. U posledního souboje se po sobě jen valí jak homoklády a pak jakési finále... podtrženo sečteno průměrné sportovní drama. ()

Dromed

Cassius Clay byl skvělý boxer. Miluji to jeho tančení. Ale zajímalo by mě, po kolika ranách do hlavy ho osvítil الله . A i to Afroamerické obrození mě už pomálu přestává, jako evropana jehož národ byl sám celá staletí zotročován bavit. Pořád poslouchat jaká to jsem kurva, že mám kožní fototyp 0 až 1. Ale politiku stranou. Will mě jako Ali teda, i přes opačný názor kritiků vůbec nepřesvědčil. Což o to hýbal se pěkně, snažil se a i na tom asi tvrdě makal. Jenomže u mě to nefungovalo. No a na závěr, vím co mám od půltříhodinového životopisného snímku čekat, ale takovou zíváárnu jsem tedy nečekal. ()

Maynard.

Příšerná nuda... Kdo by si myslel, že se z filmu dozví něco o životě Aliho, tak se šeredně mejlí. Film začíná už tím, že je Ali mistr Světa, což je u životopisnejch filmů krapet divný. Místo těch náboženskejch blábolů o bohu, islámu a židech by mě mnbohem víc zajímalo, jak se z obyčejnýho kluka z předměstí stala světová legenda. Takle by životopisný filmy točený bejt teda neměly. Jo, čuměl sem na to s teplotou, ale i kdybych byl uplně fit, napsal bych to stejný. Od Manna, kterej dal Světu tolik precizních filmů bych čekal větší koukatelnost, a to nemluvím o tom, že to má téměř 3 hodiny, se zbláznil asi... ()

Seti

Pro mě zajímavější než Zuřící býk. Z velké části je to určitě tím, že život Muhammada Aliho byl mnohem zajímavější než život Jakea La Motty. Michael Mann má jiný styl (spoustu zpomalených pasáží, použití hudby, zvýraznění určitých momentů), ovšem Scorsese mi přišel syrovější a realističtější. Určitě jeden z nejlepších výkonů Willa Smithe vůbec, ale na De Nirovo představení nemá. Nejsem žádný Aliho znalec, ale film na mě působil tak nějak malinko zidealizovaně (řekl bych, že Ali byl nafoukanější tlučhuba). ()

Cracker

Športové filmy nezbožnujem kvôli športu ale hlavne kvôli tomu že dokážu odraziť pravú snahu ľudí ktorí si idú za svojim cieľom. Ali si ma získal tak ako mnoho filmov pred ním(Rocky, Hurikán v Ringu...) ale nemyslím tým že by bol tuctový. Ali v sebe niesol veľkú charizmu a odhodlanie. Dokázal som bez najmenších problémov prekusnúť tých pár nedostatkov. Michael Mann sa opäť ukázal v dobrom svetle a so sebou ťahal Willa Smitha a Jamieho Foxa ktorí boli vtedy dá sa povedať na začiatku svojej filmovej kariéry. Jednoduché a krásne. ()

Mistickzz

Mouhamad Ali patrí k velikánom nielen boxu ale aj športu a dostal zaslúžené filmové spracovanie. Will Smith sa do tejto role dokonale hodil a nevedel by som si predstaviť, že by mal hrať Aliho niekto iný. A čo sa týka Voighta, tak toho som počas celého filmu nespoznal. Pri tomto kúsku mi ani nevadila dlhá minutáž a záverečný súboj bol po technickej, hereckej a hlavne hudobnej stránke úžasný. To čo mi dosť vadilo bolo, že Mann nevie tak vyrozprávať príbeh a niekedy som bol v deji ozaj stratený a nechápal som napríklad koho je to dieťa a a tak podobne. 80% ()

Wally

Abych byl zcela upřímný, tak se cítím zklamaný a trochu podvedený. Muhammad Ali byl a stále je pojem v boxerském profi ringu a tak jsem se těšil na perfektně natočené záběry ze zápasů, které vstoupily do historie profi boxu a že je na co vzpomínat - první souboj s Joem Frazierem je znám jako 'Zápas století' nebo zairské peklo s Georgem Foremanem...no myslím, že bylo na čem stavět a právě z těchto okamžiků se do 160 minutového filmu vlezlo jen pár minut a místo toho jsou zde předlouhé pasáže o tom jak Ali běží ulicemi Kinshasy nebo se hádá s novináři. Výborně je také zmapována jeho aktivita v přelétavosti u žen...ale kde je ten box se kterým je toto jméno spojováno nejvíce ??!! Opravdu tam nešlo dát více pro boxerské fanoušky? Pokud šlo o natočení filmu o psychologickém profilu Muhammada Aliho, tak prosím v pořádku, ale rozhodně se nejedná o strhující film... ()

Kuny27

kapku na styl Rockyho, ikdyž je fakt že Ali boxoval o dost dříve :). Rozhodně boxové zápasy musím hodnotit velmi a velmi kladně, kamera super v celém filmu. Myslím že Smith se celkem vytáhl, ale každopádně CZ dabing je strašný. ()

iXtr3m3

Willova nominačka na Oscara tu nebola náhodná. Toto je život jedného z najslávnejších boxerov všetkých čias. Podobnosť síce medzi hercami malá, zato jeho stvárnenie skvelé. Dobrý až vynikajúci film. ()

Loki_Six

"I ain't draft dodging. I ain't burning no flag. I ain't running to Canada. I'm staying right here. You want to send me to jail? Fine, you go right ahead. I've been in jail for 400 years. I could be there for 4 or 5 more, but I ain't going no 10,000 miles to help murder and kill other poor people. If I want to die, I'll die right here, right now, fightin' you, if I want to die. You my enemy, not no Chinese, no Vietcong, no Japanese. You my opposer when I want freedom. You my opposer when I want justice. You my opposer when I want equality. Want me to go somewhere and fight for you? You won't even stand up for me right here in America, for my rights and my religious beliefs. You won't even stand up for my right here at home." ()

Rssa

Zase jedna perfektní práce od Manna, jako vždy. Smith je skvělý, box je autentický a líbí se mi snaha zachycovat důležité okamžiky přesně tak jak byly (stejne provedení knockoutů). Není to patetické a je to krásná pocta nejlepšímu boxerovy od dob vildy Jakuba :) 90 % ()

divak84

Doufal jsem, že po veřejných nepřatelích se mi bude aspon Mannův Ali líbit. Ten příběh znám ale nudil mě. škoda Určitě to je skvělý film, ale tady se opět ukazalo to že každý má svůj vkus. ()

Hanys_

Pro mě je Cassius Clay exhibicionistické prase, které má v hlavě nasráno. Tolik pro začátek. Teď k filmu. Mann měl jedinečnou šanci. Parádní obsazení, kontroverzní postava a jediné co dokázal na jedničku jsou boxerské zápasy. Ty jsou nasnímány vážně parádně. Stopáž je ale přepísknutá a to tenhle snímek ještě více degraduje, protože upřímně ten děj za moc nestojí a ani parádní Smith to nezachrání. 5/10 ()

SpaceOdyseus

Prijde mi trosku lito, ze osoba ranku Aliho disponuje takto nudnym zivotopisem. Mann serviruje scenky z jeho zivota, kterym ale, hlavne v prvni puli, chybi nejaka jednotici linka, nebo kontext. Obcas je zajimave sledovat Smithe, jak si hraje na Aliho, obcas je to nudne. Co me mrzelo nejvic je to, ze behem vsech zapasu to bylo ukrutne nudne. Nevim proc, ale jejich choreografie a nasnimani mi vubec nesedly. Asi za to muze i digitalni kamera, ktera hlavne v nocnich scenach vypada hrozne. Vubec se k tomuto typu filmu nehodi. V druhe puli, kdyz konecne dojde na konflikt se statem ohledne valky ve Vietnamu, dostane film i nejaky spad, ale to uz je dost pozde. ()

Arach.No

Životní role Willa Smithe...Takhle dokonalý výkon jsem opravdu nečekal. I když má film bezmála 3 hodiny, uteče to jako voda. Pár drobných chyb by se našlo, ale jako celek velmi velmi dobré. ()

Wishkah

No sice mi to chvilkama přišlo jako film pouze pro zasvěcené ale i tak skvělý. Úchvatné jsou zejména scény v ringu. Michael Mann umí natočit pomalý film a tomuhle filmu ta pomalost sedí. Mann na nás hrne myšlenky a obrazy ve zpomalených záběrech velice působivě (při závěrečném zápase sem držel palce Alimu, i když sem věděl že vyhraje) a skvělý Will Smith v jedné ze svých nejlepších rolí. ()

kobe6

Můj film do volných chvílí, první scénu Aliho dětství a tréninku zakomponovanou do hudby Sama Cooka jsem viděl snad stokrát a jen tak neomrzí. Celý film jsem měl ten dobrý pocit, vše tak jak se odehrálo (pravděpodobně). Will je jak klon Aliho. Část v africe snad netřeba komentovat: Bumaye Ali! ()

Lefty86

Tak jsem dal filmu o The Greatest další šanci. A musím říct že napodruhé po 15 letech je dojem lepší :-) O Alim jsem toho přečetl spoustu, viděl některé jeho zápasy, ze záznamu samozřejmě :-D Ali by potřeboval, minimálně dvou dílnou sérii, nebo pěti hodinový film. Co mi vadilo byla uspěchanost jeho kariéry, nakousl se jeho vztah a rivalita s Frazierem, ukázal se první vzájemný duel a pak už příprava na Foremana. Není vidět jak Frazier Alimu pomáhal, když byl na dně, i když je to tam naťuknuté. Jak sice první zápas Ali prohrál, ale že se pak utkali ještě 2x z toho naposled, v dost možná nejbrutálnějším souboji těžkých vah všech dob " Thriller v Manile". Že jejich přátelství Ali kompletně pokazil, když Fraziera nazýval opicí, po letech se sice omluvil, ale Frazier mu to nikdy skutečně neodpustil. Že po Frazierovi a ještě před Foremanem, prohrál ještě s Kenem Nortonem, aby ho v odvetě vypráskal z ringu. Prohra s Leonem Spinksem a další vítězná odveta. Tahle epizoda uplně chybí, um vracet porážky. Chtěli asi končit happy endem a tak končili zápasem "Rumble in the jungle" . Ale poslední dva zápasy kariéry, které už se ani neměli odehrát, Ali už byl nemocný ale nikdo to nevěděl. Poslední dvě porážky už mu jen uškodili. Film je uspěchaný co se boxerské kariéry týče hlavně, ale i osobní život. Proto nedám plný počet. Viděl bych lepší zpracování. Will Smith, skvělý, i když nečekaný představitel. 80% ()

Dyas

Krásný film, který nám představuje především Aliho život a odhodlání :) Samotný box je třešnička na dortu. Mrzí mě, že jsem tento film neviděl dříve. Ani jsem netušil, jakým zajímavým životem si prošel. Na pět hvězdiček tomu něco scházelo, ale rozhodně tento film doporučuji všem milovníkům sportovních filmů. Rozpočet $107 miliónů ][ USA tržby $58,203,105 ][ Celosvětové tržby $87,713,825 ][ Otvírací víkend $14,710,892 ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)