Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

Jizni Tlapa

Ali byl fenomén o tom žádná..pakliže se ale bavíme o "legendě", divák si zaslouží mnohem více, než pouhé konstatování Aliho manželství a rekonstrukce soudního sporu. (co trénink?co Aliho vykreslenější minulost-dětství?,.) Na onen nadprůměr ověnčený třemi hvězdami tak dosahuje hlavně filmová hudba, která je perfektní. Kamera, která nabízí zajímavé pohledy (např. záběry stranou) a autentičnost ztvárněných momentů,kterou jsou věrnou kopii Aliho životních momentů. ()

geklon

Roztomilý patos. Chycený předvídatelnou najivitou. Kvalitní sportovní drama, s výbornou kamerou a důstojnou výpravou. Akorát nevím proč, ten Fresh Prince je prostě neodkecatelnej. Cybí však větší souhr důvodů, pro jasné a opravdové emoce, či napětí. ()

Kerion

Velmi zajímavý film se skvěle zpracovanýma boxerskýma zápasama a politickým pozadím.Jsou zde sice pár hluchých míst, ale ty přebíjí skvělý Will Smith. ()

Tomesh

Mohlo mě to knockoutovat jako Zuřící býk. Bohužel tomu cosi chybělo. Možná nejasnost souvislostí. Veškeré zápasy v kombinaci s neskutečnou hudbou jsou smrtící. K výkonu Will Smithe nemám co dodat, protože Aliho nehrál, on jím byl! Nejdřív jsem Smithovi jeho hbité úhyby nevěřil, ale ze skutečných záznamů zápasů jasně vyplývá, že Ali měl zvláštní boxovací styl a byl většinou lehčí a hbitější než jeho protivnící. Ty úhybné manévry jsou jednoduše dechberoucí, stejně jako herectví Willa Smithe.. Škoda jen těch drobných detailů, jako jsou například čtyři obvodové lana ringu, když v dobách Aliho byly pouze tři.. ()

fefee

Veľmi kvalitný filmový kúsok o živote Muhammada Aliho. Pre niekoho možno dosť pomalé,nudné a dlhé, ale pre skutočného diváka ktorý vie zachytiť tu atmosféru, ktorú film ponúka, je to skutočne kvalitný filmový zážitok... Dobrý film bez prehnaných gest inšpirovaný skutočnosťou. ()

Brain-D

Černoškej Rocky ! Úžasný zážitek, výborná hudba, výbornej sebevědomej Smith, Nenudil jsem se ani chvíli. prostě naprostá spokojenost !!!! TOp 20 ()

VanTom

Portrét obdivované, zároveň vysoce kontroverzní persony Muhammada Aliho potřeboval za kamerou osobitého, vizionářského realizátora, což Michael Mann naplnil bezezbytku. Komplexní charakter nadaného sportovce, nestálého manžela, černošského aktivisty či islámského konvertity přibližuje od zisku prvního titulu šampióna (vynikající kolážová, audiovizuálně hypnotická úvodní půlhodinka) do grandiózní úspěšné obhajoby. Strhne nejenom boxerskými zápasy v ringu (byť ten závěrečný se vyvíjí dosti monotónně), ale též střípkovitým zachycením výstřelků (a) doby, v čemž mu pomáhá jak zrnitá digitální kamera, tak přesně obsazený Will Smith se svou frackovskou sebedůvěrou, drzostí, umíněností. ()

smolicek04

Premakané akcie v boxerskom ringu a hlavne veľa tvrdých úderov pod pás.Skutočne som neočakával od Will Smith, taký výkon.Vždy som si myslel že sa skor hodí na akčné filmy než na drámy. ()

ghatos

Opěvný opus na Muhammada Aliho?! To je teda k zblití. Kdo si zjistí základní fakta o tomto hrdinovi, tak nemůže stát na jeho straně. Jeho výčet špinavostí v ringu i v zákulisí by vystačil na seriál. Michael Mann si eklekticky vybral, co se mu hodilo. Beru, že nemohl obsáhnout celou jeho kariéru, ale ani se vlastně nedivím nezakomponování Thrilleru v Manile. Legenda se přece nešpiní... :( . Samotný film je absolutně pokřivený, plochý a nezáživný. Přitom Casius Clay je téma jako hrom a i jeho oslavný pomníček se dal natočit daleko lépe. Pravdivější zpracování Aliho, převedené do celovečerní filmové podoby se doufám někdy objeví. Jak tento člověk mohl zapálit olympijský oheň v Atlantě? To mi hlava nebere! Joe Frazier forever = http://www.youtube.com/watch?v=oHwlJzm7uyo&translated, 40%. ()

J-o-k-e-r

Životní příběh jednoho z nejslavnějších sportovců historie nemohl uniknout pozornosti filmařů. Myslím, že se role nemohl zhostit nikdo lépe než právě W. Smith. Oscarová nominace určitě zasloužená. Celkově postava Mumameda Aliho je opravdu kontroverzní. Měl jsem sice trochu problém držet časovou linii, ale po delší době jsem viděl dobrý film z boxerského prostředí. Na slavnějšího Rockyho nebo Těžkou váhu to ale určitě nemělo. Ale jako látka pro vykreslení Aliho života mi to bohatě stačilo. ()

vyfuk

Ali je film, který nabídl biografii jedno z největších boxerů všech dob. Upřímně řečeno, byl jsem více než překvapen co Ali byl vlastně zač. Krom toho, že byl úžasný boxer, tak byl ale velký děvkař, muslim, sobec a sebevědomí z něho jenom teklo. Smith roli velkého Claye alias Ali zahrál vskutku Oscarově, akorát si Akademici vybrali jiného nadaného herce černé pleti s jménem Washington. Za celý svůj život jsem viděl v celku hodně boxerských filmů a někdy mě až udivuje jak moc jsou nudné a nebo jaké jsou zklamání. Ali byl spíše prvý případ, ale zažil jsem mnohem horší nudu. Ali byl skutečně dobrá biografie, ale minutáž by mohla být asi trochu živější nebo zredukovanější. ()

Autogram

Polovicu trvania filmu sa boxuje alebo trénuje, no to som mohol čakať. Druhá, zaujímavejšia, je nielen o súkromí, ale aj o politike, tej americkej černošskej. Islámu máme dnes dosť v médiách a bude ho ešte viac, tak konvertovanie Aliho a požadovanie takejto konverzie od jeho žien je peknou ukážkou, čo môže ešte čakať Európu. Ani jedna etapa Aliho života ma zvlášť nezaujala a zo záverečného súboja bola najlepšia hudba. ()

Pedross800

Nooo tohle je pro mě celkem zklamání. Je jasné, že u tak komplikované osobnosti jakou Ali byl si musí rejža vybrat na co se zaměří, ale vynechat úplně dětství a co ho k boxu přivedlo, první velké vítězství ještě jako amatéra na Olympijských hrách a hlavně, odfláknout jeho celoživotní největší rivalitu s Joe Frazierem letmým a po všech stránkách odfláknutým zobrazením jejich prvního utkání a první Aliho prohry v profi kariéře?? Ale je jasné, že tohle byl oslavný film a tak si rejža vybral ze sportovního osudu hlavně jeho dvě velké výhry které se tak nějak nečekaly. Ale ani to zobrazení zápasů mě nijak nenadchlo, v té době se fakt řezali a smrt obcházela často okolo ringu a na Alim alias Smithovi to prakticky nebylo vidět, Tomuhle zobrzení boxu jsem prostě nevěřil. A ohledem toho co se odehrávalo mimo ring? Je to oslava velkého sportovce, ovšem jaký byl doopravdy se moc člověk nedoví, stejně tak se nic nedozví o největším boxerském zápase všech dob. To vše je naštěstí k vidění v tomto dech beroucím a špičkovém dokumentu. ()

JohnSmith

Moc jsem se na Aliho těšil a čekal jsem, že od Manna dostanu něco extra. Bohužel, jediný co je na filmu zajímavý, jsou zápasy, které Mann natočil výborně. Zbytek je mdlé tlachání o sportu a politice a neskutečným způsobem to nudí. ()

Jaro.Krafcik

Will Smith v dobrej kondicií, oplatí sa vidieť ak vás bavil rocky alebo podobné figtherské filmy. Ali bol a aj bude boxerska legenda, mne sa to páčilo. V druhej polovici ale tempo upadlo a aj nudilo. Ale pomerne slušná životopisná dráma 4* ()

Amputace

Muhammad Ali je bezesporu výjimečný člověk, což se daří Mannově filmu vštípit také divákovi. Jeho jediným, avšak pro funkčnost životopisné roviny vyprávění životopisného filmu neakceptovatelným neduhem, je rozkolísanost. Michael Mann přibližně prvních třicet, až čtyřicet minut vůbec neví, co chce vyprávět. Zda je jeho cílem ozřejmění Aliho politických postojů (v jeho mládí úzce spjatých s osobností Malcolma X), osobní výpověď nebo sportovní "dokument". Film můžeme v důsledku toho snadno rozdělit na tři části a každé z nich následně přidělit právě jednu ze zmiňovaných forem: první třetina filmu je bezesporu politická, v té druhé se více řeší Aliho osobní a rodinné peripetie, aby nakonec vše v poslední půl hodině vygradovalo nadlidským sportovním výkonem. Je pravda, že právě poslední půlhodina vůbec nejlépe kombinuje všechny tři Aliho tváře: představuje nám Aliho jako politicky a především mediálně vlivnou osobnost (vše kolem domlouvání závěrečného boxerského střetnutí), jako sociálně nezřízeného člověka (vztah k manželce - nevěra - vztah k nové ženě) a především jako jednoho z nejvýznamnějších a nejhouževnatějších sportovců, co kdy žil.___Film, co se audiovizuálního stylu týče, nepřekvapí tolik, jako jiné Mannovy filmy, z nichž bych jmenoval především Heat a Collateral. I v Alim Mann využívá hudby a vytváří filmové montáže, které nejednou diváka ohromí (už jen samotný úvod), ovšem moment, který by v něm zanechal podobně nesmazatelné pocity, jako závěrečná scéna z Collateralu či rozhovor Al Pacina a Roberta De Nira z Heatu, postrádá, což je možná současně to, co jej činí poněkud nevýrazným - ač jeho snaha skloubit komplikovanost Aliho života v příběhově srozumitelném celku je zde přece jen prvořadější. ()

BloodMax

Příběh o jednom z nejlepších boxerů historie, Muhammadu Alim, který je ztvárněn Willem Smithem, popisuje jeho neuvěřitelný život. Příběh, který není pouze o boxu zaujme snad každého, taky aby ne, když se režie chopil M. Mann. Těch 160 minut určitě stojí za to, jako skoro každý film se Smithem :-))) ()

Lektor

Není to komplexní jak by mělo, ale na životopisnej film se Mann svojí formou hodí jako málo kdo. Scénáristicky kolikrát jen nevýrazná šeď, kterou posiluje to, že je to část naší historie. Casting děsivě přesnej. Lubezki už zde téměř dokonalej. Hudba perfektní a souboje v ringu jedny z nejlepších vůbec. ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)