Epizody(7)

Hlavním hrdinou dnes již klasického seriálu Jiřího Hubače a režiséra Františka Filipa z roku 1982 je inženýr Josef Hovora, vzdělaný zemědělský odborník, který chovu ušlechtilých koní zasvětil celý život. Velká pozornost je věnována i dalším lidem, kteří s ním podstupují dlouhá léta hledání a omylů a v jejichž trpělivé práci je obsažen vklad příštím generacím. Je to třeba ošetřovatel koní Lojza, který si s koňmi rozumí víc než s lidmi a jehož mínění respektuje i sám ředitel statku... V prvním dílu se Hovora vrací z aukce, která byla prvním objektivním měřítkem jeho chovatelských výsledků, ale dopadla špatně. Nikdo žádného koně nekoupil. Za nízké ceny Hovora prodej odmítl, neboť je přesvědčen o jejich nesporných hodnotách. Ředitel statku se rozhoduje zrušit Hovorův chov a prodat koně za užitnou cenu. Hovora se snaží situaci zachránit... (oficiální text distributora)

Ozzy2

Kdo by chtěl takovýho tátu???Myslím, že kdyby vznikl ještě jeden díl s názvem Oběť, kde by se musel inženýr rozhodnout, zda utratit Jasnou, nebo zabít syna Michala, byl by závěr zcela jasný..Jasná by vyhrála nejen Pardubice. Haničinec naprostej psychopat,fanatik, magor, i když po každém blikanci vysvětluje, že to se všemi myslí dobře a dělá to pro ostatní.Hnusák.Tchán jím pohrdá, žena se synem se ho bojí a já vlastně taky.Všechny scény z nablýskané chodby a kuchyně Hovorových, kam inženýr chodí ze stáje rovnou v holinách na mě působí depresivně.Celá rodina působí velice sterilně a studeně.Vaculík je tu toporný, prkenný, vůbec mu toho žokeje nevěřím, na rozdíl od Janýra v podání výborného Mrkvičky.To je pro mě žokej, Michal opravdu ne.Výborný je Kemr, ale když slyšíte po čtyřicáté " Víš, kolik je na Novým Zélandu ovcí", omrzí i on.Duo Andrlová - Lothar je mi tu taky odporné, Andrlová je hnusná jak prdel, nevím, proč se z ní dělá taková krasavice..Co se týče koní, nerozeznám pivovarskýho valacha od kobyly, takže dávám dvě hvězdy za už zmiňovaného Mildu Janýra, Šemberu Radka Brzobohatého a pana Nedbala.Povídal Forejt.... ()

FOCKE_WULF

Za socialismu frekventované téma: syn musí jít v otcovských šlépějích, nebo gorilí samec (například chirurg sova) roztříská vše nádobí. Manželka Janžurová jako domácí otrokyně, levná pracovní síla. Těm umakartům vzkazuji přes vlny času - uvolněte se trochu, jste strašně vystresovaný. K zupřímnění seriálu by pomohlo, kdyby Andrlová ve stáji brutálně znásilnila subíka Dlouhého, nebo mu aspoň dávala obskurní povely, směřující třeba proti autoritářskému husákovskému režimu. On jí dost zobal z ruky, takže by to šlo a příběh by to oživilo. ()

tančísvlky

Skrytá oslava doby , ale tie všadeprítomné kone to zachránili . Skvelý znova a opäť Kemr ...Haničincova životná záležitosť... V dobe tých rokov nadpriemerná podívaná ... ()

waska

Kdyby každý z dílů byl o polovinu kratší, prospělo by to celému seriálu. Ne že bych koně neměl rád, ale typy kádrových zatvrzelých soudruhů, kteří si jdou za svým, prostě nemusim. ()

Bobšule

V tomto hodnocení jsem nepochybně poněkud neobjektivní. Ke koním nemám naprosto žádný vztah, proto jsem sice pobývala v místnosti, kde seriál běžel, ale nikterak mě neoslovil. Na druhé straně, milovníci koní avěcí kolem nich si patrně přišli na své. ()

MELODY

Petr Haničinec umí zahrát, to jo. Proč ale v roli každou silnější myšlenku musí zařvat ( placama to vážně působí uměle), proč mu od úst ukapává sentiment hustý, jak sedmiletý sirup, proč jde z něho většinu času strach, jak z psychopata? Na tři hvězdy to seriál dotáhl přičiněním pánů Kemra, Mrkvičky, Hanzlíka a v neposlední řadě (ač poslední jmenován) vynikajícího Miloše Nedbala. ()

Lupes

Seriálu paradoxně ublížilo, že jej točil František Filip. On je výborný vztahový režisér a se skvělým scénáristou za zády v seriálu bravurně zachytil generační míjení i hloubku rodičovské bolesti. Jenže se mu vůbec nepovedla akce a chyběl adrenalin, který k ježdění neoddělitelně patří. Závody měly být vrcholem seriálu, leč jsou spíš za trest, zoufalá kamera nabízí často jen záběry nohou cválajících koní (neb si zřejmě neuměla poradit s tím, že v sedle sedí dubléři), a jediné, co zachraňuje situaci je dobrý hudební motiv (Jiří Malásek). Také střihu mělo být více, některé proslovy jsou až příliš dlouhé, byť se v nich řeší tíživé věci a nejsou žádnou vatou. Seriál nabízí mistrovskou paletu vztahů otců a jejich dospívajících dětí (kdy Kemrův spratek-emigrant není žádnou úlitbou režimu, ale trefně vystiženou nadčasovou realitou). Jenže to měl být také seriál o koních a závodech... a to se nepovedlo. Škoda. ()

crjules

Hanicinec, Kemr, Brzobohaty,Mrkvicka, Nedbal ,rezie Frantisek Filip! Krom toho, jsem z Chrudimi...kousek od Slatinan kde se serial natacel a tamni prostredi znam velice dobre. Nedavno jsem mohl serial videt v Tv a snad s odstupem veku mu prichazim na chut. Zdejsi hodnoceni mi prijde krute.Holt se tocily veci poplatne dobe ale v tomhle serialu to zase tak hrozne nebylo. Takze *** a mam-li hodnotit srdcem ****. ()

karlee

Kdysi se mi to celkem líbilo, po letech jsem si dal jeden díl a zklamal, ani mě nezajímá, co bude dál. Takové nudné a plné patosu, dialogy a postavy nic moc, i když zahrané je to pěkně. ()

markyzgero

nepochválils koně!!!kdo ví, ten ví a kdo neví, tak je sokrates voe. haničinec , jeho chlupatá hruď a všudypřítomná ataka infarktu je esencí koňskýho realismu. ()

topi80

Hodně dobře napsaný seriál o sociopatickém milovníkovi koní Hovorovi (skvěle protivný a neústupný Haničinec). Zajímavá je postava jeho syna (tradičně výborný Vladimír Dlouhý), jenž šel v otcových stopách, aby se mu zavděčil, a dostal se pod takový tlak specifického prostředí i sousedovic štětky, že začal kupit chybu za chybou, až nakonec místo bot o hnoje skončil u hrbení se před kdejakým ožralou, jak trefně poznamenal děda v podání tradičně jedovatého MIloše Nedbala. Postavu kapitána Šenbery jsem moc nepochopil, s tím by každý šéf vyrazil dveře i za všeobjímajícího socialismu. Dále tady byl koňům oddaný prosťáček v podání Jaromíra Hanzlíka, dědek hledající vlastní důležitost v podání Josefa Kemra a v neposlední řadě žokej Janýr, kterého jsem Ladislavu Mrkvičkovi věřil natolik, že bych přísahal, že ty koně tam skutečně hřebelcoval on. Asi nejsem jediný, kdo nedokáže inženýra Hovoru vnímat jako čistokrevně kladnou postavu, ale tady jsou všechny dialogy a scény napsané tak dobře, že jsou spletité jako sám život. ()

valkil

Ale néé. Utahané, bez šťávy, bez jakéhokoliv náznaku humoru. Jediný, kdo za to stojí, je prudič Nedbal. ()

Mykhaluu

Skoro dvě... ale Lukáš Vaculík navštívil v té době (asi náhodou:) mou rodnou vísku a my z toho měli pozdvižení, tak tři.. :) ()

amyth

Proboha myslel jsem, že tomuto veledílu odzvonilo s pádem totality. Kdo má rád koně tak to asi dokáže přetrpět, ale pro někoho komu jsou zrovna koně putna to je pravé utrpení ...... Normalizátor Haničinec nezklamal a podává pravý uvědomělý výkon ()

offlineman

Takový seriál už dnešní rádoby "umělci" nenatočí ani kdyby se pos.r.ali. Jinak musím tady vyzdvihnout roli dědy, výborně zahranou Milošem Nedbalem! Kdyby se jeho slov drželi lidi dneska, nebyl by tenhle stát v takových sračkách jako teď! ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička