Volavka

Volavka

Infernal Affairs

Krimi / Thriller

Hong Kong, 2002, 101 min

Nejprve musím podotknout, že jsem remake viděl dříve a fakt si netroufám tvrdit, jak by to dopadlo, kdybych jako první viděl originál. Nicméně mi přišlo, že Scorsese dva ústřední charaktery vykreslil ještě o něco lépe a ta atmosféra, kdo dřív přijde na to, že on je agent, mi v remakeu taky přišla lepší. A proto musím tomuto (byť kvalitnímu) filmu dát "jen" 80 %.(14.5.2011)

Notně ohraný a triviální námět jež působí v přímém kontrastu s výtečnou režií a skvěle zahranými postavami jako pěst na oko. Celkově se však překvapivě jedná o netuctovou podívanou o dvou zásadových mužích na opačných stranách zákona. Tohle zajímavě vystavěné drama v samém závěru dokonale strhne a zůstane po něm dojem, že jej natáčel Michael Mann, jemuž zakázali přílišné kamerové eskapády a experimenty, což bylo jenom k dobru věci. Žánrově těsně pod vrcholem.(20.10.2005)

.....a teraz som zvedavý na to, čo s tým spravil Scorsese. 9/10(7.11.2006)

Měřítka, která uplatňujeme při hodnocení filmu, máme každý rozdílná, a tak nelze nikomu vyčítat, když se nadchne pro to, co druhému nevoní. Pokud ale hongkongská Volavka sice jen těsně, ale přece jen poráží Scorseseho Skrytou identitu, není to právě doklad velké cinefilské erudice uživatelů CSFD. Volavka určitě není špatný film, je to profesionálně natočená gangsterka s velmi slušnými hereckými výkony a kdybych už dřív nezhlédl Scorseseho remake, vážně bych uvažoval o čtvrté hvězdičce. Skrytá identita ale Volavku drtivě převyšuje, je po všech stránkách propracovanější, s dobře a do hloubky prokreslenými charaktery a logicky funguje ve své zápletce nepoměrně lépe. Volavka je výrazně popkornovější, má dynamičtější střih a žene se k cíli nepoměrně svižnějším tempem. Aby ne, když se nezatěžuje s psychologií postav a nejde jí o nic jiného než přiměřenou porci zábavy. Zejména svým patetickým zakončením vychází Volavka přesně v duchu studiového systému vstříc očekávání diváků tam, kde je americká verze špinavější a syrovější. Tam, kde zloduch Ming slibuje své dívce nápravu a touží konat dobro, by jeho americký protějšek své lásce sice nerad ale bez zaváhání srazil vaz... Celkový dojem: 65 %.(24.4.2010)

Žiadne akčné inferno, len perfektná krimi dráma ktorá na rozdiel od amerického remaku THE DEPARTED (2006) poteší menej výraznými (rozumej prehnanými) postavami a lepším spádom.(16.11.2008)

• - Když Lau Kin Ming (Andy Lau) odchází z kina, aby splnil svůj úkol, lze spatřit plakáty na filmy K-19: Stroj na smrt (2002) a Muži v černém 2 (2002). Všechny tři filmy měly premiéru ve stejném roce. (MATADOR)

• - !!!SPOILER!!! V závěru filmu je Lau Kin-Ming (Andy Lau) povýšený na vyšší funkci, zatímco v alternativním konci ve scéně, kdy vystupuje z výtahu, je ihned zatčen. (tequilla)

• - Tvůrci se značně inspirovali kultovním akčním filmem Hard Boiled (1992) od Johna Woo, kde Tony Leung ztvárnil taktéž roli tajného agenta policie. Některé dialogy jsou doslova okopírované. (Dolvich)