Volavka

Volavka

Infernal Affairs

Krimi / Thriller

Hong Kong, 2002, 101 min

Musím se přiznat, že na Volavku jsem se podíval hlavně proto, abych ji mohl srovnat se Scroseseho Departed. Ten sám mě moc nezaujal (***) a byl jsem tak hodně zvědavý, co se z Volavky vyklube. Zpětně ale musím říct, že vidět Departed jako první byla velká chyba. Příběh Volavky už mě nemohl ničím překvapit, zpracování jsem skoro nevěnoval pozornost a celou dobu jsem jen hledal ve filmu scény, které z něj Scorsese (dost sprostě) obšlahnul. Co se samotného filmu týče, i když ne o moc, je asi pořád lepší než Scorseseho remake. Děj není tak zdlouhavý a rozbředlý, díky kratší stopáži má větší dynamiku a taky se tu vyskytují dalko příjemnější herci. Film herecky táhne Andy Lau, kterého je na plátně pořád plno, Eric Tsang je rozhodně lepší ne Nicolson a zamrzí jen můj oblíbenec Tony Leung, který, i když si střihnul velice podobnou roli jako ve Woově Hard Boiled, působí mezi ostatními gangstery zbytečně chudáčkovským (až přihřátým) dojmem.(18.9.2007)

Nejprve musím podotknout, že jsem remake viděl dříve a fakt si netroufám tvrdit, jak by to dopadlo, kdybych jako první viděl originál. Nicméně mi přišlo, že Scorsese dva ústřední charaktery vykreslil ještě o něco lépe a ta atmosféra, kdo dřív přijde na to, že on je agent, mi v remakeu taky přišla lepší. A proto musím tomuto (byť kvalitnímu) filmu dát "jen" 80 %.(14.5.2011)

Pro mnohé kult, pro mě jen průměrné kriminální drama, které si mě nenašlo. Anebo já se nedostatečně snažil – zrovna jako u hvězdného amerického remaku. Sice je pozoruhodné, že šlo cestou mimo zmasakrovaná těla a zběsilé přestřelky, jenže ani charakterní herectví a kvalitní scénář mě zásadněji neoslovili!!(9.10.2009)

Proč já jen viděl první Skrytou identitu od Scorseseho. Tyto filmy jsou prakticky úplně stejné a kdo viděl jeden už se nemusí dívat na druhý. Scéna v kině, pád ze střechy, závěr na střeše, ve výtahu atd. Těch shodných scén je tady opravdu moře. Je to škoda, tím pádem trošku nechápu přoč Scorsese dostal za svou verzi příběhu, která již prakticky byla natočena oscara. Že by Amerika neviděla opravdu dál než za Hollywood. Tímto filmem ukazují Hong Kongští tvůrci, že co se týče akčního žánru jsou opravdovými mistry svého řemesla.(5.10.2008)

Volavka nabízí vše, co by měl mít mít každý pětihvězdičkový film. Strhující příběh, skvěle napsané a zahrané postavy, dobrou hudbu a skvělou režii. Byla by chyba tenhle film nevidět.(30.10.2003)

• - Tvůrci se značně inspirovali kultovním akčním filmem Hard Boiled (1992) od Johna Woo, kde Tony Leung ztvárnil taktéž roli tajného agenta policie. Některé dialogy jsou doslova okopírované. (Dolvich)

• - Když Lau Kin Ming (Andy Lau) odchází z kina, aby splnil svůj úkol, lze spatřit plakáty na filmy K-19: Stroj na smrt (2002) a Muži v černém 2 (2002). Všechny tři filmy měly premiéru ve stejném roce. (MATADOR)

• - !!!SPOILER!!! V závěru filmu je Lau Kin-Ming (Andy Lau) povýšený na vyšší funkci, zatímco v alternativním konci ve scéně, kdy vystupuje z výtahu, je ihned zatčen. (tequilla)