V roce 1973 je při válce mezi Izraelem a Sýrií zničeno izraelské letadlo, které na své palubě nese atomovou pumu. Dopadne do pouště. Bomba naštěstí neexploduje a je zaváta pískem. Po dvaceti devíti letech je bomba objevena arabskými pastevci. Ti ji prodají obchodníkovi se zbraněmi. V té době lidé okolo amerického prezidenta Fowlera řeší situaci v Rusku. Zde právě zemřel starý prezident Zorkin a k moci se dostal příznivec tvrdého kursu, Nemerov. Ředitel CIA, William Cabot, si v této chvíli vzpomene na mladého zpravodajského analytika, Jacka Ryana, který právě o Nemerovovi nedávno vypracoval podrobnou zprávu. Cabot Ryana vezme na jednání prezidentova štábu a následně, když Cabota prezident pověří inspekční cestou do Ruska, bere ho s sebou. Cabot a jeho tým mají provést dle dohod inspekci likvidace jaderných zbraní. Američané se hned po příletu setkávají s ruským prezidentem Nemerovem. Ryan je překvapen, že se Nemerov při setkání zastaví přímo u něj a diskutuje s ním o jeho zpravodajské zprávě. Ryanovo chování a pohotové odpovědi udělají na Cabota velký dojem. Tým odjíždí do vojenského střediska určeného k likvidaci jaderných zbraní. Zde si Ryan všimne, že Rusům chybějí tři důležití jaderní vědci. S Cabotem se Ryan shodne na tom, že sami Rusové nevědí, kde se tito vědci nacházejí. Ryan se stává právoplatným členem Cabotova užšího týmu. Za několik dnů na to je svět šokován. Rusové podnikli útok chemickými zbraněmi na čečenské město Groznyj. Cabot opět bere Ryana na jednání štábu prezidenta. Zde se však Ryan stane nepopulárním, když si dovolí odporovat, že útok určitě nebyl proveden na příkaz ruského prezidenta. Cabot v té době pověří svého agenta v terénu, Johna Clarka, úkolem vypátrat, kam se poděli ztracení ruští vědci. Clarkovi se podaří zjistit, že vědci by se měli nacházet na bývalé vojenské ukrajinské základně. Cabot na Ukrajinu posílá Clarka s Ryanem. Ryan před odjezdem přiznává své přítelkyni, dr. Cathy Mullerové, že pracuje pro CIA. Na Ukrajině oba agenti skutečně vědce najdou. Ti jsou však mrtví a na místě vraždy agenti zjistí, že byl odtamtud odvezen nějaký jaderný materiál. Při dalším pátrání se zjistí, že se jedná o plutonium. Divák v jiné dějové lince vidí, že puma byla na příkaz jakéhosi spikleneckého spolku fašistů odvezena lodí z Ukrajiny do Spojených států, kde ji dvojice pachatelů umístila do automatu na cigarety. Ten pak postavila do podzemí fotbalového stadionu v Baltimore. CIA je díky Clarkovu a Ryanovu zjištění bombě na stopě. Analytikům se podaří identifikovat, že bomba skončila na východním pobřeží USA. Když Ryan zjistí, že se americký prezident Fowler účastní fotbalového zápasu právě v Baltimore, je mu jasné, že bomba je určena k útoku proti prezidentovi. Ryan na místo zápasu letí vrtulníkem a snaží se Cabota varovat telefonicky. To se mu nakonec podaří a Cabot odváží prezidenta ve spěchu ze stadionu. Těsně po prezidentově odjezdu bomba exploduje. Prezidentský konvoj sice následkem tlakové vlny havaruje, prezident ale útok přežije a je silami Námořní pěchoty dopraven k svému letounu Air Force One. Také Ryan přežil pád vrtulníku zasaženého tlakovou vlnou. Ryan se spojí s centrálou CIA a dozvídá se od analytiků, že plutonium v bombě bylo americké výroby, kterou Spojené státy kdysi předali Izraelcům. Ryanovi je jasné, že se nejedná o útok Ruska na Ameriku, ale o teroristický útok... (TV Prima)

golfista

Velmi příjemné překvapení i když jsem od Phila Robinsona (Hřiště snů, Slídilové) ani špatný film nečekal. Výborný scénář který vám nedá vydechnout a donutí vás rychle přemýšlet, obsahuje několik velmi překvapivých zvratů. Také skvělá práce s kamerou je vedle režie hlavní předností nového příběhu Jacka Ryana. To vše staví tohle "pokračování" minimálně na úroveň předchozích Ryanů. Herecky vyčnívá nad ostatní především Morgan Freeman a s menšími výhradami i Ben Affleck. Přes pár drobných chybiček na kráse je tohle určitě nejlepší akční thriller za poslední rok a rozhodně si ho nenechte ujít. ()

Galadriel

Pro mě velmi příjemné překvapení - ale neměla jsem obavy o režiséra, ale o Bena Affleca. Ten se kupodivu zhosti role Jacka Ryana solidně (i když na Harrisona Forda podle mě nemá ani v nejmenším). Film samotný má spád, je napínavý, zajímavý, nekončí jen u klišé (jako většina akčních filmů nebo thrillerů), doprovází ho hudba přesně naplňující to, co bylo žádáno, technicky je natočen taky obstojně... Podle mě jde o velmi povedený film v rámci žánru, ale stejně jako u ostatních adaptací Toma Clancyho mám jeden velký problém - u filmu se bavím, ale nezůstane mi z něj nakonec v hlavě po pár dnech vůbec nic. Pobaví, ale nezaujme. ()

KevSpa

Spolu s Honem na ponorku nejlepší film s Jackem Ryanem. Takovýto thriller se už dnes moc často nevidí. Poklidný, pečlivě budovaný děj, který je současně napínavý a přináší spoustu překvapení. Důraz je kladen spíše než na efekty, na herce, kteří mají možnost hrát propracované postavy. Největší zásluhu na jednom z nejlepších thrillerů tohoto roku má především režisér Phil Alden Robinson, který opět po delší době dokazuje, že své řemeslo ovládá bravurně a že i z klasického hollywoodského "výrobku" se dá stvořit jedinečná podívaná. ()

kOCOUR

Z uvědomění si skutečnosti, že film vypovídá o opravdové horzbě, která se vylíhne z úplné prkotiny a není tak úplně nepředstavitelná, mi během notné části filmu běhal mráz po zádech a ještě teď mi cvakají zuby. Napínavé, ucelené, skvěle zahrané, bez zbytečně samoúčelných efektních blbůstek...zkrátka pomyslný návrat ke kořenům technothrilleru, jak má být a velká pocta Tomu Clancymu, k jehož cenným knižním artefaktům po shlédnutí Nejhorších obav jistě pár jedinců najde cestu. ()

Lima

Ze začátku to vypadalo na průměrný thriller, ovšem od šokující zlomové chvíle v půli filmu (o které by nebylo fér se zmiňovat, i když někteří to tady již udělali), jsem místama chvílemi nedýchal. Nezapomenutelné jsou zejména momenty z prezidentského letadla, kdy se ve vzrušených diskuzích, které jsou zákomitě ovllivněny velikým stresem a časovou tísní, rozhoduje o MILÓNECH lidských životů. Z toho člověka úplně mrazí, když si uvědomí, jakou bezmocnou loutkou v rukouch "těch nahoře" vlastně je. I kvůli těmto scénám, a celkové míře realismu, jde o nadprůměrný thriller. Jedinou slabinou zhledávám obsazení titulní role. Ne že by Ben Affleck byl špatný herec, ale svým vzhledem sunny-boye a nedostatkem chlapského charismatu zkrátka nezapadá do mé představy tajného agenta, spolehlivě vytvořenou jeho předchůdci Baldwinem a Fordem. Zřejmě nejsem sám, kdo si to myslí, producenti další chystané "ryanovky" hledají namísto Afllecka někoho jiného. ()