První polovina je slabší. Příběh se pozvolna rozehrává, napětí ještě není na scéně a najdete zde spoustu zbytečností, které bych při adaptaci Clancyho románu - který jsem bohužel nečetl - určitě vynechal a nahradil je něčím podstatnějším. Třeba milostný vztah jedné slečny k Jacku Ryanovi, který nemá pro děj filmu vůbec žádný význam a zaplácává zbytečně stopáž, která mohla být vzhledem k šíři Clancyho díla lépe využita. Druhá polovina už je svěžejší. K vidění je hned několik výborných scén a o napětí rozhodně není nouze. I Ben Affleck jako začínající Jack Ryan se osvědčil. Raději dám slabší 4 hvězdičky, protože 3 jsou zase málo ;-)(9.7.2003)

Ben "Keflek" (jak se v naší partičce napůl hanlivě říká od doby kdy se začaly veřejně propírat jeho celonoční tahy s kolegou Damonem, které mu nakonec JLo zatrhla, ke kterým se zase s chutí vrátil potom co si JLo zatrhla nehet a odtrhla se a skončil u přesvědčení, že jeho tělo je chrám a on už není nejmladší:)) mě pomalu ale jistě přesvědčuje, že není jenom floutek se skvělou vizáží. Clancyho romány se mi líbí, John Clark hraný Lievem Schreiberem byl příjemným překvapením, o to příjemnějším, že Affleckův Jack Ryan byl rozhodně lepší než Alec Baldwin v Honu Na Ponorku. O Morganu Freemanovi je škoda se rozepisovat, svoji roli Ryanova mentora ztvárnil klasicky skvěle, stejně jako starý agent KGB Anatolij Gruškov (Michael Byrne), oba prezidenti (James Cromwell a Ciarán Hinds) nebo záporák numero uno Alan Bates alias Herr Dressler. Tihle chlapi vypadají ve svých rolích přirozeně, čímž získává prožitek z filmu na síle. Je totiž dost lehko uvěřitelný. Takřka ke všemu hraje výborný soundtrack z dílny Jerryho Goldsmithe, i když vrcholná scéna je podkreslena jinou hudbou - možná nejhezčí operní árií jaká kdy byla napsána - Nessun Dorma z Pucciniho Turandot.(31.1.2003)

Phil Alden Robinson dokázal transformovat průměrnou ghostwritervskou clancyovku v film, kde a) Ben Affleck výtečně hraje b) Morgan Freeman ani v mentorské roli není sebeméně otravný c) ruský prezident je fyzicky atraktivní d) střih na hudbu a závěrečná sekvence s prostřihem na výstřely a podpisy (pen is mightier than sword?) je geniální e) dokáže i po konci bipolarismu vykřesat uvěřitelný, napínavý boj mezi uranovými velmocemi f) starosvětská olsschool atmosféra parádně kontrastuje s technologicky vyspělým lookem a videoklipovým střihem g) i ti nejvyšší hodnostáři CIA mají smysl pro humor. Phile, koukej se probudit ze zimního spánku. Jack Ryan už podupává před trailerem a já před kinem, protože sledovat práci analytika mi připadá stokrát zajímavější než koukat, jak agent v terénu sprintuje a střílí:)(14.3.2010)

Fuck offf i s novým csfd!!!! Jo, promiňte, že hned na začátku volím tak tvrdá slova, ale jelikož jsem ještě neměl hodnocený tento film a zároveň napsaný komentář, tak se mi vše smazalo! No, nebudu se znovu rozepisovat, stejně už by to nebylo ono. Takže to shrnu jednou větou...vynikající napěťovka až do samotného konce, která ve mně zanechala docela slušné opotstatnělé obavy z toho, kdyby to všechno bylo live. 80%(30.1.2011)

Ben Affleck se role Jacka Ryana zhostil překvapivě velmi obstojně a oproti Fordovi ho vzal trošku jinak. Ze všech těch doposud zhlédnutých clancyovek jsou Nejhorší obavy rozhodně nejakčnější a tím pádem asi i divácky nejpřívětivější. Tematicky je film stále velice aktuální a v celkovém vyznění až nechutně mrazivý. Twist v druhé polovině vyloženě lahůdkový.(27.6.2015)

• - Tom Clancy se v úvodu DVD komentáře představuje jako autor knihy, kterou režisér ignoroval. Naráží na to, že si tvůrci z jeho rozsáhlé předlohy vybrali vlastně jen kostru, řadu věcí a postav změnili či úplně vypustili. (D.Moore)

• - Režie byla nabídnuta Wolfgangu Petersenovi, ten ji však odmítnul. (Dreadd)

• - Izrael nikdy oficiálně nepotvrdil vlastnictví jaderných zbraní a vytrvale odmítá komentovat i svůj jaderný program. Dle analytiků první jaderné zbraně Izraelci vyrobili krátce před šestidenní válkou a v současné době disponují několika stovkami hlavic. (Foxhound#1)