Nejhorší obavy

• USA The Sum of All Fears (více)
Trailer

Jack Ryan představuje populární postavu tajného agenta CIA ze špionážních románů Toma Clancyho. Románová řada s životním příběhem tohoto výjimečného analytika si rychle získala své věrné čtenáře a dočkala se několika filmových zpracování. Jack Ryan se na filmovém plátně poprvé představil ve strhujícím thrilleru Hon na ponorku (1990), následně zmařil teroristický útok IRA ve Vysoké hře patriotů (1992) a čelil kolumbijské drogové mafii i zrádcům v řadách zpravodajské služby v Jasném nebezpečí (1994). Po několikaleté přestávce se Jack Ryan objevil znovu v akci ve filmu Nejhorší obavy (2002). Po Alecu Baldwinovi a Harrisonu Fordovi se role neohroženého agenta zhostil Ben Affleck. Setkáváme se s ním v pozici nastupujícího analytika CIA a specialisty na politické poměry v bývalém Sovětském svazu, kde se právě ujal moci nový ruský prezident. Ryan o něm před časem napsal odbornou studii, a proto se vydává s americkou delegací na zdánlivě rutinní inspekci ruských nukleárních zbraní. Během ní ovšem vychází najevo, že zmizeli tři elitní ruští fyzici, kteří jsou schopni sestrojit atomovou bombu. Politické napětí mezi oběma velmocemi narůstá a nejhorší obavy z nové studené války se naplňují. Když dojde ve Spojených státech k atomovému útoku, Rusko se jeví jako jasný viník. Svět se ocitá na pokraji jaderné katastrofy a Ryanovi zbývá k jejímu odvrácení zatraceně málo času. (Česká televize)

Trailer

Eawy

Nuž, aby som bola otvorená. Nebol to zlý film, to určite nie, ale za najlepší ho nebudem považovať. Plný klišé a neustále sa odvolávajúci na Ameriku, Rusko a Izrael. Dejová línia po výbuchu zakopla a spadla na zadok. Scenáristi sa potom snažili okľukou nejako vymyslieť ako to všetko spojiť aby to dávalo zmysel. Nakoniec sa to podarilo. Tak Liev a Ben boli v poriadku len mi vadil Morgan. To, čo boli za posledné slová? Pre mňa tesne nadpriemerom 55% ()

Nathalie

Phil Alden Robinson dokázal transformovat průměrnou ghostwritervskou clancyovku v film, kde a) Ben Affleck výtečně hraje b) Morgan Freeman ani v mentorské roli není sebeméně otravný c) ruský prezident je fyzicky atraktivní d) střih na hudbu a závěrečná sekvence s prostřihem na výstřely a podpisy (pen is mightier than sword?) je geniální e) dokáže i po konci bipolarismu vykřesat uvěřitelný, napínavý boj mezi uranovými velmocemi f) starosvětská olsschool atmosféra parádně kontrastuje s technologicky vyspělým lookem a videoklipovým střihem g) i ti nejvyšší hodnostáři CIA mají smysl pro humor. Phile, koukej se probudit ze zimního spánku. Jack Ryan už podupává před trailerem a já před kinem, protože sledovat práci analytika mi připadá stokrát zajímavější než koukat, jak agent v terénu sprintuje a střílí:) ()

golfista

Velmi příjemné překvapení i když jsem od Phila Robinsona (Hřiště snů, Slídilové) ani špatný film nečekal. Výborný scénář který vám nedá vydechnout a donutí vás rychle přemýšlet, obsahuje několik velmi překvapivých zvratů. Také skvělá práce s kamerou je vedle režie hlavní předností nového příběhu Jacka Ryana. To vše staví tohle "pokračování" minimálně na úroveň předchozích Ryanů. Herecky vyčnívá nad ostatní především Morgan Freeman a s menšími výhradami i Ben Affleck. Přes pár drobných chybiček na kráse je tohle určitě nejlepší akční thriller za poslední rok a rozhodně si ho nenechte ujít. ()

Galadriel

Pro mě velmi příjemné překvapení - ale neměla jsem obavy o režiséra, ale o Bena Affleca. Ten se kupodivu zhosti role Jacka Ryana solidně (i když na Harrisona Forda podle mě nemá ani v nejmenším). Film samotný má spád, je napínavý, zajímavý, nekončí jen u klišé (jako většina akčních filmů nebo thrillerů), doprovází ho hudba přesně naplňující to, co bylo žádáno, technicky je natočen taky obstojně... Podle mě jde o velmi povedený film v rámci žánru, ale stejně jako u ostatních adaptací Toma Clancyho mám jeden velký problém - u filmu se bavím, ale nezůstane mi z něj nakonec v hlavě po pár dnech vůbec nic. Pobaví, ale nezaujme. ()

Fr

Co by se mohlo stát, kdyby .?.?.?.?.?.?.?. (v podstatě kdokoliv) našli jadernou pumu..... . Politika, CIA, vztahy Rusko – Čečensko – USA a B.Affleck, kterej má náběh na agenta 007. Tak tohle já nemusím. Hlášky typu ,,vítej v CIA chlapče“, nebo když Ruský president před napadením pronese ,,bože opatruj nás“ jsou stejně trapný jako keci o tom, že agenti CIA jsou nejschopnější a Američani. Ale možná jsem proti takovýmto filmům trochu zaujatej. ()

• Ciarán Hinds, představitel prezidenta Nemerova, který rusky neuměl ani slovo, se naučil všechny své ruské repliky během dvou týdnů. (Dreadd)
  • Ben Affleck se před natáčením setkal s oběma předchozími představiteli Jacka Ryana, Alecem Baldwinem a Harrisonem Fordem: "Moc je respektuju, a i když jsem fanda předchozích filmů a Clancyho knížek, nikdy bych do toho nešel bez jejich podpory. Nejdřív jsem si dlouho podíval s Alecem - byl hrozně milý a poradil mi, jak nejlíp mohl - a pak jsem zavolal Harrisonovi. Tentýž příběh. Kdyby to Harrison pořád chtěl dělat, tak neřeknu ani popel, uhnu mu z cesty a s chutí si na něj koupím lístek do kina. Jenže on už to z nějakého důvodu má za sebou, takže mi popřál, ať si to pěkně užiju. Nejdůležitější bylo setkání s Tomem Clancym. On tu postavu stvořil a já bych ji nechtěl hrát, kdyby si autor nemyslel, že se pro ni hodím." (NIRO)
  • Postava Johna Clarka (Liev Schreiber) se objevila už ve filmu Jasné nebezpečí (1994), kde ji ztvárnil Willem Dafoe. Ryan se právě s Clarkem znal už z dřívějška a v knižní předloze Nejhorší obavy dělal Ryanovi osobního strážce. (IronFan)

Související novinky

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (více)

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)