• Big Bear

Ben Affleck samojediný zachraňuje svět od atomové války... Koukatelný akčňák na sobotní večer. Na rozdíl od většiny zde se mi líbila první třetina filmu. Měla ten správný námět a i byla vtipná (Freeman). Od výbuchu bomby a hodně neuvěřitelné a náhlé integrace Afflecka do CIA, kdy mohl volat ministrům i prezidentovi do Air Force One měl film sestupný spád. Už vidím jak Rusové bez povšimnutí doletí k USS letadlové lodi a nasází do ní rakety.. Jako protiúder USA podniknou s pouhými třemi F16 nálet na Ruské letiště a totálně jej vysmaží... Perlu všemu dodal Affleckův kolega, který mu do Baltimorských hořících doků zdevastovaných jaderných výbuchem (kde Ben pátral po stopách zásilky z Haify) poslal telefonem na pomoc policisty... A to se minutu předtím dovídáme, že telefonické spojení v Baltomiru po výbuchu nefunguje.... Kladně hodnotím skutečnost, že se v tomto snímku okrajově do se USA a Rusko skutečně pustí. Jo vidět to tak v šestnácti... asi bych byl napnutý jak struna. Romantický závěr s milým staříkem z Brežněvovy éry, Benem se snoubenkou na dece s panoramatem Bílého domu a v pozadí ruku si podávajích prezidentů byl pověstnou třešničkou na tomto hodně krémovém dortu... Ale já na dortu krém nerad.(10.6.2011)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Efekty 9/10/// +réžie, námět, technické zpracování, herecké obsazení a výkony -možná málo akce a efektů, to ale tolik nevadí/// Hodně působivý thriller, v němž nechybý především napětí. Navíc je to snad první film ve kterém Affleck zahrál obstojně. Rozhodně jsem kolikrát nabyl dojmu, že se ani nejedná o film, díky tomu do jaké míry to bylo realistické. Fakt dobrá podívaná a určitě milé překvapení./// Celkem 83%///(15.6.2007)

S ohledem na obtížnost převedení Clancyho knih do filmového formátu docela svižný politický thriller, v kterém je dle očekávání castingový omyl roku Affleck nedůstojným partnerem Freemana - já mu ty jeho spasitelské choutky prostě nebaštím. Být to reálná situace, nechtěl bych být v kůži těch, co mají prst na spoušti..(9.9.2008)

Pro mě velmi příjemné překvapení - ale neměla jsem obavy o režiséra, ale o Bena Affleca. Ten se kupodivu zhosti role Jacka Ryana solidně (i když na Harrisona Forda podle mě nemá ani v nejmenším). Film samotný má spád, je napínavý, zajímavý, nekončí jen u klišé (jako většina akčních filmů nebo thrillerů), doprovází ho hudba přesně naplňující to, co bylo žádáno, technicky je natočen taky obstojně... Podle mě jde o velmi povedený film v rámci žánru, ale stejně jako u ostatních adaptací Toma Clancyho mám jeden velký problém - u filmu se bavím, ale nezůstane mi z něj nakonec v hlavě po pár dnech vůbec nic. Pobaví, ale nezaujme.(23.11.2004)

Většina lidí věří, že 20. století bylo pošlapáno válkou mezi komunismem a fašismem. Dnes už víme, že to tak není. Komunismus byl hnutím blbců a následovníci Marxe už zmizeli z povrchu země, zatímco následovníci Hitlera jsou tady pořád. Hitler měl velkou nevýhodu. Žil v době, kdy fašismus, stejně jako virus, třeba jako virus HIV, potřeboval silné nositele, aby se mohl rozšířit a právě Němci byli tím nositelem. Ale kromě své síly, nemělo Německo už nic, svět byl pro něj příliš velký. Svět se ale změnil. Globalizace. Kabelová televize. Mobilní sítě. Internet. Dnes je svět mnohem menší. A virus už nepotřebuje silných těl nositelů, aby se mohl šířit. Teď se virus může šířit virálně, vzduchem. Říkalo se, že Hitler byl šílený, ale Hitler vůbec nebyl šílený, on byl jen hloupý. Neválčí se přece s tak velkým nepřítelem jako je Rusko a USA. Udělá se to tak, aby Rusko i USA válčili sami mezi sebou a zničily se navzájem. Film nabízí silné ale i slabé momenty, vše zazdívá patetický konec prošpikovaný strašnými nesmysly, ale ta část, kdy má dojít k poslední válce, to mělo takové koule, že jsem úplně zapomněl dýchat.(5.10.2013)

• - Režisér Phil Robinson změnil kvůli událostem z 11. září 2001 záporné postavy z islámských radikálů na neonacisty. (Dreadd)

• - Režie byla nabídnuta Wolfgangu Petersenovi, ten ji však odmítnul. (Dreadd)

• - Tom Clancy se v úvodu DVD komentáře představuje jako autor knihy, kterou režisér ignoroval. Naráží na to, že si tvůrci z jeho rozsáhlé předlohy vybrali vlastně jen kostru, řadu věcí a postav změnili či úplně vypustili. (D.Moore)