Nejhorší obavy

• USA The Sum of All Fears (více)
Trailer

Jack Ryan představuje populární postavu tajného agenta CIA ze špionážních románů Toma Clancyho. Románová řada s životním příběhem tohoto výjimečného analytika si rychle získala své věrné čtenáře a dočkala se několika filmových zpracování. Jack Ryan se na filmovém plátně poprvé představil ve strhujícím thrilleru Hon na ponorku (1990), následně zmařil teroristický útok IRA ve Vysoké hře patriotů (1992) a čelil kolumbijské drogové mafii i zrádcům v řadách zpravodajské služby v Jasném nebezpečí (1994). Po několikaleté přestávce se Jack Ryan objevil znovu v akci ve filmu Nejhorší obavy (2002). Po Alecu Baldwinovi a Harrisonu Fordovi se role neohroženého agenta zhostil Ben Affleck. Setkáváme se s ním v pozici nastupujícího analytika CIA a specialisty na politické poměry v bývalém Sovětském svazu, kde se právě ujal moci nový ruský prezident. Ryan o něm před časem napsal odbornou studii, a proto se vydává s americkou delegací na zdánlivě rutinní inspekci ruských nukleárních zbraní. Během ní ovšem vychází najevo, že zmizeli tři elitní ruští fyzici, kteří jsou schopni sestrojit atomovou bombu. Politické napětí mezi oběma velmocemi narůstá a nejhorší obavy z nové studené války se naplňují. Když dojde ve Spojených státech k atomovému útoku, Rusko se jeví jako jasný viník. Svět se ocitá na pokraji jaderné katastrofy a Ryanovi zbývá k jejímu odvrácení zatraceně málo času. (Česká televize)

Trailer

KevSpa

Spolu s Honem na ponorku nejlepší film s Jackem Ryanem. Takovýto thriller se už dnes moc často nevidí. Poklidný, pečlivě budovaný děj, který je současně napínavý a přináší spoustu překvapení. Důraz je kladen spíše než na efekty, na herce, kteří mají možnost hrát propracované postavy. Největší zásluhu na jednom z nejlepších thrillerů tohoto roku má především režisér Phil Alden Robinson, který opět po delší době dokazuje, že své řemeslo ovládá bravurně a že i z klasického hollywoodského "výrobku" se dá stvořit jedinečná podívaná. ()

Lima

Ze začátku to vypadalo na průměrný thriller, ovšem od šokující zlomové chvíle v půli filmu (o které by nebylo fér se zmiňovat, i když někteří to tady již udělali), jsem místama chvílemi nedýchal. Nezapomenutelné jsou zejména momenty z prezidentského letadla, kdy se ve vzrušených diskuzích, které jsou zákomitě ovllivněny velikým stresem a časovou tísní, rozhoduje o MILÓNECH lidských životů. Z toho člověka úplně mrazí, když si uvědomí, jakou bezmocnou loutkou v rukouch "těch nahoře" vlastně je. I kvůli těmto scénám, a celkové míře realismu, jde o nadprůměrný thriller. Jedinou slabinou zhledávám obsazení titulní role. Ne že by Ben Affleck byl špatný herec, ale svým vzhledem sunny-boye a nedostatkem chlapského charismatu zkrátka nezapadá do mé představy tajného agenta, spolehlivě vytvořenou jeho předchůdci Baldwinem a Fordem. Zřejmě nejsem sám, kdo si to myslí, producenti další chystané "ryanovky" hledají namísto Afllecka někoho jiného. ()

Galadriel

Pro mě velmi příjemné překvapení - ale neměla jsem obavy o režiséra, ale o Bena Affleca. Ten se kupodivu zhosti role Jacka Ryana solidně (i když na Harrisona Forda podle mě nemá ani v nejmenším). Film samotný má spád, je napínavý, zajímavý, nekončí jen u klišé (jako většina akčních filmů nebo thrillerů), doprovází ho hudba přesně naplňující to, co bylo žádáno, technicky je natočen taky obstojně... Podle mě jde o velmi povedený film v rámci žánru, ale stejně jako u ostatních adaptací Toma Clancyho mám jeden velký problém - u filmu se bavím, ale nezůstane mi z něj nakonec v hlavě po pár dnech vůbec nic. Pobaví, ale nezaujme. ()

golfista

Velmi příjemné překvapení i když jsem od Phila Robinsona (Hřiště snů, Slídilové) ani špatný film nečekal. Výborný scénář který vám nedá vydechnout a donutí vás rychle přemýšlet, obsahuje několik velmi překvapivých zvratů. Také skvělá práce s kamerou je vedle režie hlavní předností nového příběhu Jacka Ryana. To vše staví tohle "pokračování" minimálně na úroveň předchozích Ryanů. Herecky vyčnívá nad ostatní především Morgan Freeman a s menšími výhradami i Ben Affleck. Přes pár drobných chybiček na kráse je tohle určitě nejlepší akční thriller za poslední rok a rozhodně si ho nenechte ujít. ()

kOCOUR

Z uvědomění si skutečnosti, že film vypovídá o opravdové horzbě, která se vylíhne z úplné prkotiny a není tak úplně nepředstavitelná, mi během notné části filmu běhal mráz po zádech a ještě teď mi cvakají zuby. Napínavé, ucelené, skvěle zahrané, bez zbytečně samoúčelných efektních blbůstek...zkrátka pomyslný návrat ke kořenům technothrilleru, jak má být a velká pocta Tomu Clancymu, k jehož cenným knižním artefaktům po shlédnutí Nejhorších obav jistě pár jedinců najde cestu. ()

• Postava Johna Clarka (Liev Schreiber) se objevila už ve filmu Jasné nebezpečí (1994), kde ji ztvárnil Willem Dafoe. Ryan se právě s Clarkem znal už z dřívějška a v knižní předloze Nejhorší obavy dělal Ryanovi osobního strážce. (IronFan)
  • Věta "Meet the new boss, same as the old boss," pochází z písně "Won't Get Fooled Again," kterou proslavila kapela The Who. (Dreadd)

Související novinky

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou…

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené…

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá…