Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Spiker01

Bond, James Bond..Možná nejlepší z Conneryho bondovek, ačkoliv slunečný ostrov chybí..bondovské atributy nikoliv. ()

sud

Bezpochyby nejlepší bondovka. Svým příběhem, akcí a prostě vším ční nad ostatní. Sean Connery je nejlepší James Bond. ()

viperblade

Toto je kus pravého filmařského, (bondovského), řemesla. Jak jinak, je to super! Tolik hezkých holek jsem zatím v žádný bondovce neviděl. A na ten cylindr, který přináší smrt, budu pamatovat hodně dlouho. ()

D.Moore

Není divu, že si spousta lidí pod slovem "bondovka" vybaví právě Goldfingera (ačkoliv o tom možná ani nevědí). Není to nejlepší Conneryho příspěvek do série, ale bezchybný, to určitě je. Chcete humor? Je tu. Chcete napětí, chcete akční scény, špionáž? Máte je mít. To všechno podáno v doslova zlatém kabátu s jedním z nejlepších padouchů, který má jeden z nejzajímavějších (a zároveň i nejjednodušších) plánů ze všech. John Barry (jak jinak) opět exceluje a hudba šlape jako hodinky. Jo a to nemluvím o Pussy Galore, jedné z mých nejoblíbenějších bondgirl. Nejlepší scény: Předtitulková rvačka, Bondovo "naladění se" na Goldfingerovy vlny, celý úsek v Ženevě a samozřejmě finále u Fort Knox. ()

Dan9K

Z prvních třech Bondů jednoznačně nejlepší. A překvapivě skvělá je hlavně první polovina. Překvapivě proto, že v předchozích dvou počinech byla první hodina příšerná nuda. Tady především celé dění ve Švýcarsku (ale i v Miami) je výbornou jízdou, která nepolevuje. Taky se zde vyskytuje opravdu sympatická dívčina - pirátka silnic, co bohužel nehrála v ničem jiném, a která si nenechá tak srát na hlavu, jako všechny ostatní bond girl do té doby. Škoda, že v Goldfingeru se Bondovi nějak nedaří ty svoje holky moc chránit. V první polovině filmu je taky poprvé trochu ospravedlnitelné ono žánrové označení "thriller". Samotný Goldfinger je vynikající, jak herecky, tak charakterově. Poprvé se mi stalo, že jsem tomu trošku uvěřil. Píseň Goldfinger jako taková mě moc neoslovuje, ale žeru ten vyhrocený dvoutónový motiv na lesní roh a trubky, který byl krásně sklouben s božským James Bond Theme a hraje zásadní úlohu po čas celého snímku. Bohužel v druhé polovině s Fort Noxem to jde dolů. Ať už jde o absurdní vylákání strážce do cely, nebo především samotný letecký útok na Fort Nox, to jsem jen kroutil hlavou. Opravdu asi hodně silný plyn. Na palici je taky tradiční obrácení na tu správnou víru u paní Pussy, zrovna v ten správný čas a obecně fakt, že si Goldfinger Bonda u sebe zcela nepochopitelně neustále drží, protože, ó hrůza, mohli by poslat jiného agenta. Když Goldy vymyslel takhle ďábelský plán, tak tohle určitě nemělo jiné řešení. No a pak ho prostě jen tak pustí na seno s neozbrojenou ženskou. Výborný. Každopádně Sean Connery se ve třetím dílu ještě více chytil a svoji postavu uchopil s grácií, škoda, že kdyby to bylo alespoň trochu věrohodné a každý záporňák se vyloženě nepřetrhl, aby ho uchoval naživu, musel nutně skončit s propálenými genitáliemi v Alpách. ()

Wacoslav1

Pro hodně fanoušků tohohle univerza je Goldfinger v jejich očích tím nejlepším filmem. No tenhle názor úplně nesdílím, ale svoje původní asi až moc zbytečně přísný hodnocení jsem v tomto případě rovněž o tu jednu hvězdičku zvednul. Prim tu vedle Conneryho který už se tady ve své úloze zcela zabydlel hraje hlavně technický zázrak té doby jeho vylepšený Aston Martin no a pak tu máme taky tu klasickou premisu s megalomanským záporákem který má ještě víc megalomanský plán a nezničitelného poskoka s létajícím zabijáckým kloboukem. Musím tentokrát souhlasit s Lacem ohledně Bondgirl a taky Frobe pro mě není úplně best Bondovským zloduchem všech dob, ale myslím si, že na pohodový čtyři hvězdy to bude i když v rámci Conneryho Bondovek řadím tenhle snímek až na čtvrté místo, ale lepší než původní hodnocení si ode mě nakonec po právu vyslouží.75% ()

gogo76

Slušná, ešte stará a poctivá bondovka s S. Connerym, ktorý všetko zvládne a zbalí každú kočku. Ten nadhľad mal kedysi čaro a funguje vo filme dodnes. Problém je, že to platí vo väčšine prípadov iba vo filmoch, kde hral Connery. Ostatní predstavitelia Bonda ma až tak nebavili. To sa však zmenilo s príchodom D. Craiga, ale hlavne iným a reálnejším prístupom. Ten mi chutná viac. 80%. ()

pepo

Tretia misia agenta 007 v sebe prvýkrát skrýva všetky ingrediencie, prečo táto značka prežila vyše pol storočia. Skvelé hlášky, prepálené akčné scény, nápadité vynálezy a najmä Seana Conneryho - pre mnohých jediného pravého Bonda. ()

Xmilden

Tak tomuhle dílu jeho vysoké hodnocení opravdu sluší. Hamiltonovy Bondovky fakt můžu a když se k tomu přidá skvělý scénář a také geniální arcilotr v podání Gerta Fröbeho tak pak už není co řešit. Mimochodem škoda že nežil v jiné době, určitě bysme o něm v současnosti, kdy není nikdy dost kvalitních herců, ještě slyšeli. Navíc se Auric Goldfinger opírá o pravděpodobně nejlepšího zabijáka. Je jím nemluvný Oddjob. PS: O tom že je tento Bond vyjímečný mě přesvědčila již scéna na golfovém hřišti. 85% ()

Divočák

Asi nejlepší Bond. Goldfinger je správně oplzlý záporák a Oddjob správně parchantský poskok hlavního záporáka. Ten jeho vrhací klobouk jsem jako malý chtěl od maminky k Vánocům. No a scéna s Bondem připoutaným na stole a laserovým dělem? Napadá vás snad jiná scéna z nějaké bondovky, který by se hodil do síně filmové slávy víc než tahle? ()

cheyene

Bond 3 - Naprosto vynikající bondovka! Ne-li opravdu nejlepší v celé sérii. Geniální je jak hlavní padouch, tak jeho přískok s velkým P, bond-girl, zápletka, vynálezy pana Q, hlášky, prostředí... 5*. Goldfinger má řadu scén, které divákovi utkví v paměti na řadu let - golf s Goldfingerem, seznámení s Pussy v letadle, karetní hra Goldfingera v hotelu, vrakoviště, ukázka síly laserového paprsku, přepadení Fort Knox, ... Nejlepší bondovka s Connerym, který je tu ještě hodně mladý a dokazuje, že toto je ten skutečný Bond, James Bond. ()

LiVentura

Nejlepší "bondovka" hned po Službě jejímu Veličenstvu, Muži se zlatou zbraní a Zlatém oku....tato čtyřka stojí s britským agentem opravdu za shlédnutí...! A skvělá hudba..a výborný zlosyn.... ()

kinej

Goldfinger řadím k mým nejoblíbenějším bondovkám. Všechny atributy které jsou pro bondovky typické jsou zde na nejvyšší myslitelné úrovni. Tak například úvodní akce je geniální. Moje nejoblíbenější ze všech uváděček v sérii. Její kouzlo spočívá v určité proveditelnosti toho co zde Connery elegantně předvádí. Rvačky z ranných bondovek vůbec patří dodnes k těm nejlepším z celé série, o čemž se lze přesvědčit hned v úvodu. A pak následují titulky s titulní písní. Další trimuf tohoto filmu. Estetika pozlacených žen za doporvodu zpěvu Shirley Bassey je téměř nepřekonatelná. No a pak to přijde: Conneryho suveréní charismatické herectví, dokonalé duo Golfinger a Oddjob, nejkrásnější bondovské auto - Aston Martin atd. Jsou zde také skvělé akce, které opět patří k tomu nej co bondvky nabízí - automobilová honička, či rvačka s Oddjobem v trezoru. Zkrátka absolutní totální bondovka. ()

nunka

Šarmantný drsňák Sean Connery v neodmyslitelnej roli Jamesa Bonda obstojí nielen u divákov v 60.-tych rokoch.... A štvorhviezdne hodnotenie ani zďaleka nedávam z úcty k starším žánrom. Mňa to totiž až neskutočne bavilio. Užívala som si naháňačky, kolízie, šarm, noblesu a nepremožiteľnosť "Nulanulasedmičky" a víťazný záver!!!! Výborná bondovka... ()

paascha

Klasický Bond - Connery - v klasickém příběhu. Žádné scifi, žádné kungfu, žádné fantasy, obyčejná solidní bondovka:-) ()

Fiftis

Jedna z najospevovanejších bondoviek, v ktorej sa všetky klasické ingrediencie doladili a vytvorili kánon, s ktorým sa potom už neustále porovnávalo. Osobne dávam prednosť predchádzajúcemu Pozdravu z Ruska, tu mi sem tam zaškrípalo pár nelogickostí. Inak všetko v poriadku: originálny zloduchovia, geograficky rozťahané pôsobisko, fantomasovsky vybavené vozidlo a hneď niekoľko ženských, ktoré sa Bondovi pripletú do cesty aby na to vzápätí doplatili s výnimkou Pussy Galore. Fanúšikom jedovatého rock'n'rollu nemusím pripomínať, že práve s jej menom na štíte kedysi začínal Jon Spencer. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)