Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Boss321

Třetí bondovka a zároveň nejlepší díl se Seanem Connerym. Velmi originální a inteligentní scénář, vhodně vybrané obsazení (Švýcar Gert Fröbe byla trefa do černého) a nezapomenutelný klobouk sluhy, pana Goldfingera, Oddjoby. Dalším pozitivem je také skvělý soundtrack. ()

Jara.Cimrman.jr

"Některé věci se prostě nedělají. Třeba pít Don Perignon ročník 53 teplejší než 3 stupně Celsia." V době, kdy ještě ve Fort Knoxu leželo neimaginární zlato a vrcholem špionážní techniky bylo šmírování klíčovou dírkou, nastoupil James Bond se svými hračičkami a zvítězil na bojišti, na hřišti i v posteli. Já jsem mu všechna vítězství samozřejmě přál, ale za těch několik drobnejch nesrovnalostí bych ho nejraději vzal naplocho kovovým cylindrem přes jeho největší orgán, ale jelikož nemám násilí rád, tak mu jen seberu hvězdičku. ()

EdaS

Teprve Goldfinger je bondovka ve své nejkrystaličtější podobě - ústřední píseň (tentokrát jedna z nejlepších!), krásné a spoře oděné ženy, spousta hejblátek a udělátek, výrazný padouch se zabijáckým sluhou, humor a nadhled. A samozřejmý Sean Connery, kterému se to nemusí líbit, ale který se pro roli agenta s povolením zabíjet prostě narodil. ()

H34D

Bond, James Bond, neohrožený, nebojácný a stylový agent, jenž se dokáže v každé situaci zorientovat a poslat k ledu i ty nejhrozivější mafiány. První Bondovky představovaly jakýsi prenatální vývoj akčního žánru, Goldfinger zdařile kombinuje adrenalinové dobrodružství s napětím thrilleru a akcí, čistě pro příjemný vizuální zážitek. Samozřejmě dnes je seznatelné nevyhnutelné stárnutí, zejména, když se Goldfinger ve své době snažil působit co nejvíce hi-end (špionážní výbavička apod), ale stále je možno si jej skvěle užit. 8/10 ()

xxmartinxx

Sice mě mírně iritovalo, jak s sebou Goldfinger pořád Bonda tahá a vše mu vysvětluje, ale jinak je to film plný atmosféry. V době uvedení rozhodně nejlepší Bondovka. Stylovější než stylové. ()

Shit

Sean Connery je nejlepší Bond a to mi nikdo nevyvrátí, Pierce Brosnan sice taky neni špatnej, ale Connery byl prostě první a to už mu nikdo nevezme a ještě je parádně stylovej, jen hlášky má Brosnan lepší, ale to už je spíš věc scénáře než herce. Akorát se na první Bondovce už projevuje, že už je to přece jen 40 let starý, ale tady to ani nevadí, že ty vychytávky už jsou dost staromódní a že v dalších bondovkách je víc akce a lepší triky, tady to všechno nahrazuje výbornej příběh a absolutně dokonalej padouch Gert Fröbe, kterej fakt nemá chybu a myslim že je i nejlepší padouch ze všech bondovek, tohle je jedna z nej bondovek, možná úplně nejlepší ()

Djoker

Bondova potřeba provětrat každou sukni, kterou uvidí, ho tady vede z jednoho maléru do druhého. Začíná taky konečně brutálně hláškovat. Povedené hrátky s Moneypenny si začínají říkat o větší prostor. Goldfinger i jeho kloboučník jsou pro 007 zdatní soupeři. Má to tedy jedinou chybu. Překvapivě absentují atraktivní ženy. ()

Morien

(1001) -"Do you expect me to talk?" -"No, Mr. Bond, I expect you to die!" Yeehaaa! Vydávám tento zvuk, protože nevím, jaký zvuk vydávají vzrušení Britové. Vlastně vím! Jolly good. Z dnešního hlediska je to trochu pomalé, ale když se dívám na ta dnešní hlediska, tak se něco pomalého víc než hodí. Na druhé straně to ale taky může být o alkoholikovi, co znásilňuje dívky na seně. Ach jo. ()

gudaulin

Třikrát a dost. Oživil jsem si slogan nekompromisních ctitelů morálky, kteří po 3. trestném činu jsou ochotni poslat kapsáře na doživotí, a aplikoval ho na sérii klasických bondovek. Říkal jsem si, že jestli má u mě kterýkoliv ze starých bondovských titulů šanci na úspěch, bude to právě Goldfinger se skutečně charismatickým padouchem a literární předlohou, kterou jsem četl jako teenager, a tudíž bych k ní měl cítit aspoň částečnou nostalgii. Jenže ouha, definitivně jsem si ověřil, že pro mě fenomén bondovek začíná být aspoň částečně zajímavý až se Zlatým okem. Tohle je neatraktivní, zastaralé, s dávno prošlou záruční lhůtou, kupodivu ale stále se skvělou pověstí. Holt síla značky dělá hodně. Celkový dojem: 40 %. ()

choze

Páprdovitý záporák moc charizmatu nepobral, ale má styl - ať už jde o likvidaci žen nebo mučení laserem - a výrazného poskoka. A Bond má zas poprvé Aston Martin. Dějově mi to přišlo celkem slabé, po akční stránce taky, závěrečné přepadení Fort Knoxu jsem odzíval. ()

Dudek

Nemohu nereagovat na movieho komentář, díkybohu, že Guy Hamilton není Terence Young! Bondovky v jeho režii získávají ten jedinečný nádech, nechybí jim nadhled a nezapomenutelné scény. James Bond je tu potřetí a rozhodně zatím nejlépe. Ze zápletky konečně zmizela zoufalá organice SPECTRE a příběh dostává ty správné grády. Goldfinger je dokonalým záporákem se vším všudy, má perfektně naplánovaný plán a nic nenechává náhodě. I pleiáda okolních postav příjemně překvapí, Oddjob a jeho smrtící klobouk, krásná Pussy odolávající Bondovu charismatu a samozřejmě i všichni staří známí v čele s Moneypenny. Přiznávám že několik scén dnes může vyvolat úsměv na rtech, přesto je však Goldfinger první pravou bondovkou se vším všudy. ()

Gilmour93

Rezavý Trautenberk se zálibou ve zlatě a ani jeho Oliver Hardy s asijskými rysy mě ze židle nezvedali, nicméně Aston Martin DB5, porce nadsázky a song Goldfinger od velšanky Shirley Bassey to za ně úspěšně vyžehlili. Hamilton posunul Bonda o poprsí Moneypenny blíže k žánru sci-fi (budoucí udělátka pana Q) a já jsem nucen konstatovat, ač se to může některým zdát jako rouhání, že seladon Connery, který stráví půlku filmu v zajetí a druhou v objetí, je pro mě tímto definitivně sesazen z trůnu nejlepšího agenta 007 jejího veličenstva. A jelikož Lazenby byl omyl, Daltona nebrat, Brosnan je Ir a Craig má tlusté nohy, sebral jsem mu pomyslné žezlo a předal ho sarkastické staré páce zvané Roger Moore.. ()

Psema

Jedna z nejlepších, možná skutečně nejlepší bondovka. Charakter 007 se prohloubil o touhu po pomstě, ale především se na scéně předvedl geniální záporák se svým zlotřilým, avšak němým, zabijákem v cilindru. Navíc se nedá zapomenout na skvěle vybavený Aston Martin, jež obsahuje vše, co správný řidič potřebuje. :) Akorát Jamesova družka se mi tentokrát nelíbila. ()

genetique

#3 - Konečne sa James dostáva do toho správneho rytmu, popíja Martini a vyváža ja na bondovskom superaute. Výborný nápad s Fort Nox a vôbec celý film je obalený nádychom zlata. Veď musel byť aj pekne drahý. Efekty (laser, lietadlo) a búračky drahých áut. Nezabudnuteľný nemý šikmooký záporák s klobúkom. 80%. ()

StarsFan

Prostě asi ta nejlepší bondovka s Connerym. Vím, že názory na tohle téma se můžou hodně lišit, ale jen málo jich má tolik kultovních hlášek jako tahle. Hlavně to Bondovo známé: "Do you expect me to talk?" a záporákova odpověď: "No, mr. Bond. I expect you to die." Scénářově to sice není tak propracovaný jako třeba Srdečné pozdravy z Ruska, na druhou stranu je to dotažené ve všech ohledech, takže se člověk skutečně ani chvíli nenudí. Hlavnímu padouchovi tentokrát ani nejde o to ovládnout svět, chce si jen prostě trochu přilepšit vyloupením jedné banky :-)) A Desmond Lellewelyn konečně dostává větší prostor, čímž bondovky získávají na dalším, vtipném rozměru :-) Dnes už si ani neumím představit, že by tam Q nebyl... ()

3DD!3

Zatraceně stylové se spoustou ikonických scén. Bondovy bonmoty jsou tentokrát skutečné perly. Scéna s laserem je i po tolika letech nepříjemná na sledování. Jen ty lokace mohli být opepřené něčím exotičtějším. ()

berg.12

Téhle přelomové Bondovce jsem dlouho nemohl přijít na chuť, ale v kontextu všech zhlédnutých dílů jsem pochopil proč. Čím pro mě Bond také vždycky byl - nadsázka, Q hračičky, aj., slouží pouze jako doplněk, nikoli nedílná součást filmu. Naopak, spousta podstatných momentů se odehrává v obyčejných "lidských" rozhovorech a situacích jako ta na golfovém hřišti. I padouch je obyčejný zloděj, pro mě jedním z nejméně charizmatických z celé série a vše zachraňuje jeho příruční kloboučník. Jako Bondovka za 4****. Scénáristicky je to ovšem jeden z nejkompaktnějších a režisérsky jeden z nejvybroušenějších dílů, takže jako film s Jamesem Bondem jednoznačně vede. ()

Kaka

Úvodní song intonačně ohromí a dá se přirovnat například ke Goldeneye Tiny Turner. Dál už je to ale bohužel slabší oproti předešlému dílu, ačkoliv je to na první pohled ohromující, vysokorozpočtová eye-candy jízda té doby. Možná to tehdy fanouškům trochu zastínilo mozek a dnes už je hodnocení těžko objektivní, protože sentiment dělá svoje, ale Goldfinger nemůže být lepší film než předešlý díl. Je trestuhodně jednoduchý, přímočarý a chybí různé scénáristické smyčky - jako například v minulém díle přesah politického konfliktu. Místo krásných lokací tu máme vězněného Conneryho, namísto ponurosti a tvrdých soubojů je tu Pan Tau a bondgirl s křestním jménem Pussy ? Co k tomu dodat. Nablýskané pozlátko, zakrylo svoje neduhy. Kvalita je horko těžko průměrná. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)