Tyhle anglické sitcomy bývají vážně našlápnutý. Black books to potvrzuje. Jsou zde skvěle napsáné a vykreslené postavy. Bernard, alkoholický gay instelektuál, nemá prostě chybu, je naprosto božsky ztvárněn. Ostatní postavy už tak vymáklé nejsou, ne že by snad byla nouze o srandu, ale nejsou tak terfné a adresné jako Bernard. IT Crowd je o něco vydařenější.(31.3.2008)

• Tsuki

Viděla jsem čtyři díly a stačilo. Myslím, že vidět jich víc, můj dojem by se stejně nezlepšil. Od počátku jsem si říkala, že to v podstatě není špatné, ale pak mi zhruba u druhého dílu došlo, že se vůbec nesměju. Nerozesmála mě tam snad ani jediná scéna, což je na komediální seriál dost špatné. Věřím, že si Black Books určitě najde hodně příznivců, ale můj šálek kávy to není. Tenhle druh vtipu mi zkrátka nesedí. Nedokážu přesně říct proč, ale řekla bych, že to bude stylem ztvárnění. Všechno se mi zdálo tak nějak strojené a nezáživně přehrávané. ~(2,2)~(16.6.2011)

"Well, to be honest, after years of smoking and drinking, you do sometimes look at yourself and think... You know, just sometimes, in between the first cigarette with coffee in the morning to that four hundredth glass of cornershop piss at 3am, you do sometimes look at yourself and think... ... this is fantastic. I'm in heaven." Yep to je Bernard velice vtipný, nenapravitelný, rošťácký, neustále opilý a s cigárem v hubě. Miluji všechny postavy, ale jeho samozřejmě nejvíc. Jelikož mám vystudovanou knihkupeckou školu vím, že tohle je sen každého knihkupce mít takový krám a super kolegu Mannyho a kamarádku Fran.(15.9.2011)

Pokud za sebou máte krušný den a toužíte po opravdu černém humoru, seriál Black Books je jeho ztělesněním. Neocitnete se v klasické kanceláři, ale v antikvariátu, které je pracovním prostředím jednoho velmi cynického Ira a kde se odehrává většina pološílených dialogů a situací. I další TOP seriály zde - https://blog.hawaj.cz/4-nejlepsi-serialy-z-kanclu-ktere-byste-nemeli-minout/(3.11.2017)

Humor, který se netýká přímo chodu knihkupectví je výborný (byť má i své slabší momenty), ale gagy, které směřují k tomu, jak se Bernard chová k zákazníkům jsou excelentní perly nekonečných rozměrů, které mám chuť si pustit vmžiku ještě pětkrát po sobě, abych je doopravdy vstřebal. Proč? Protože, v knihkupectví jsem pracoval rok a tohle je pro mě jedno nekonečné déja vu, ve kterém sám sebe vidím až nebezpečně často. Ne, že bych za pultem popíjel víno a tahal cigarety, ale vážně jsem několikrát zoufale prosil, aby někdo zamčel dveře a dovnitř už nikdo nelezl. O nápisech ‚Nic pro zabíječe času‘ se ani netřeba zmiňovat… přesto po první sérii (zatím) jenom 4 a ½. Edit: A nakonec na nich zůstanu. Bavilo to skvěle, ale i když se to dotýká mě tak blízkého tématu, hned tak brzy se k tomu nevrátím... asi.(1.1.2010)

• - Bill Bailey (hraje Mannyho) se narodil se jménem Mark, na Billa si jej změnil, když si jeho učitel hudby ve třídě zpíval "Won't You Come Home Bill Bailey". (DivX)

• - Bernard Black (Dylan Moran) je Ir a celým jménem se jmenuje Bernard Ludwig Black. (BLANIK.)

• - Pilotní díl měl Dylan Moran (představitel Bernarda) napsaný již v roce 1998. Jenže Fran (Tamsin Greig)se jmenovala Valerie, Mannyho (Bill Bailey) příjmení bylo Zimmerman, měl být Žid a měl mít deprese. Seriál neměl být ani tak vtipný. Později ale požádal Grahama Linehana o pomoc a ten seriál přepsal k obrazu současnému. (DivX)