Anglický humor v plnej poľnej. Netušil som, že to niekedy napíšem, ale niektoré scénky by tromfli aj absurdity pána Beana. Nekonvenčný, dokonalý a miestami naozaj krutý čierny humor a pekelne vtipné tri hlavné postavičky. Ktorých správanie je väčšinou absurdne bláznivé, ale pritom tak krásne vtipne prípustné. 95%.(5.12.2008)

Humor je to "inteligentní, ale ne intelektuální" (slova prod. Kratochvíla). Bernard je sociální ztroskotanec téměř nonstop ukájející svou promile slinu, musí smrdět víc jak dobrman, nezná tu zubatou věc (hřeben), ani tu, co se nejí, ačkoli tvarově vypadá jako houska (mýdlo). A jediný co umí, je ječet, nadávat, válet se, pít nebo lízat svůj speciální nanuk a hulákat nesmysly, nemyté vlasy mu drží jeho vlastní tužidlo smíchané z lupů, džemu, mouky, vody a podivných bakterií, kterým se u něj daří. V jeho knihkupectví platí zákaz dotknout se čehokoli, hrozí nakažení neznámým, vysoce agresivním virem BHC ("Bernardovo hnědé cosi"), kuchyň - to je hotová chemická zbraň a Bernardova postel je bez banánů království The Thing. Jestli mi chyběla nějaká podobná postava, tak seriál Black Books tu lochnu zaplácl. Fran je sice holka, má lepší kvartýr, ale k Bernardovi se jinak báječně hodí. A fackovací panák Manny? Jakbysmet. Tahle trojka k pohledání mě umí spolehlivě rozesmát. No ještě mi řekněte, že byste takhle nějak nechtěli žít - klídek, pohodička, chlast, cigára, žádný sraní s hygienou, účty a nádobím, zkrátka návod pro flegmatiky.......(14.9.2006)

Dost dlouho jsem tenhle seriál odkládal, ač mi ho známí doporučovali horem dolem. No a nakonec jsem byl lehce zklamán. Některé díly byly totiž hodně slabé a to jsem u tak skvěle hodnoceného seriálu nečekal. Moje osobní kultovka z tohoto dílka nebude, ale je pravda, že náladu mi to spravilo výborně. Díl, ve kterém se vytvářela dětská knížka byl nadpozemský :-DDD(24.7.2009)

"Well, to be honest, after years of smoking and drinking, you do sometimes look at yourself and think... You know, just sometimes, in between the first cigarette with coffee in the morning to that four hundredth glass of cornershop piss at 3am, you do sometimes look at yourself and think... ... this is fantastic. I'm in heaven." Yep to je Bernard velice vtipný, nenapravitelný, rošťácký, neustále opilý a s cigárem v hubě. Miluji všechny postavy, ale jeho samozřejmě nejvíc. Jelikož mám vystudovanou knihkupeckou školu vím, že tohle je sen každého knihkupce mít takový krám a super kolegu Mannyho a kamarádku Fran.(15.9.2011)

Pokud za sebou máte krušný den a toužíte po opravdu černém humoru, seriál Black Books je jeho ztělesněním. Neocitnete se v klasické kanceláři, ale v antikvariátu, které je pracovním prostředím jednoho velmi cynického Ira a kde se odehrává většina pološílených dialogů a situací. I další TOP seriály zde - https://blog.hawaj.cz/4-nejlepsi-serialy-z-kanclu-ktere-byste-nemeli-minout/(3.11.2017)

• - Graham Linehan, režisér a spolutvůrce seriálu, se objeví v malé roli v epizodách "Manny’s First Day" (jako chlápek v tričku I LOVE BOOKS) a "The Big Lockout." (Morien)

• - Tamsin Greig (představitelka Fran) byla během natáčení první série těhotná. (Morien)

• - Během filmování 1. série dostal Bill Bailey  (hraje Mannyho) chřipku při natáčení dílu "Cooking The Books" a Dylan Moran (Bernard) si zranil krk při natáčení epizody "Manny's First Day." (DivX)