,,VŠICHNI LIDI VYPADNĚTE! JE TO MŮJ OBCHOD!!..... Jste připraveni na pořádnou porci toho nejkvalitnějšího britskýho humoru dávkovanýho po 20ti minutách? Co může vzniknout jinýho spojením irskýho opilce nesnášejícího lidi Bernarda, s téměř Božím stvořením, jenž by mohlo být klidně maniakem Mannym? KNIHKUPECTVÍ! Nesmím zapomenout na Fran, která prodává věci, o kterých neví k čemu jsou, má ráda víno (vlastně cokoliv) a má smůlu na chlapy. Nesourodá trojice, která bez sebe nedokáže žít, je snad od Hotýlku tím nejlepším, co jsem v tomto žánru viděl! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vidět bradku, na který visí idiot. 2.) Jsem neustále nalitej a mám kámoše, kterej tak jenom vypadá. 3.) Chci umět vyrobit víno, které dokáže otrávit Papeže! 4.) Chci se stát PR manažerem roku. PŘÍBĚH **** HUMOR ***(14.11.2010)

Dost zvláštní humor, zaplaťpánbůh jen za tři série po šesti dílech. Bernard se po chvíli stane otravným jak ostnatý drát v zadku a Fran je neslaná nemastná. Jediný, kdo za něco stojí, je Manny. Občas se vyskytnou dobré hlášky a cesta autobusem do zaměstnání slušně uteče. Ta atmosféra knihkupectví, ten smrad z chlastu a cigaret, to vše na mě jenom sálá... Brrr...60%(6.4.2011)

TV-seriál. Britskému humoru já zřejmě nikdy zcela nepřilnu, ovšem výjimkou u mne bude vždy fenomenální seriálový Mr. Bean, a po zhlédnutí 3. série Black Books je onou výjimkou i tato seriálová satira. | 1.série (85%), 2.série (85%), 3.série (85%) > Průměr: 85% (5*) |(27.1.2015)

• Davies182

Hodnotím pouze po prvním dílu s přiznáním, že další už bych stejně asi nepřežil. Tento typický suchý britský humor mi nikdy nijak zvlášť nesednul - a vůbec ne v seriálech. Navíc nevím proč, ale mám v sobě něco proti sitcomům, což mi brání v udělování objektivních komentů :-). Já prostě z principu nemám rád ten trapný divácký smích v pozadí (diváku, směj se!). U Black Books jsem se sice asi dvakrát upřímně pousmál, ale jinak mě ničím nepřekvapil. Žeru new wave seriálů z Ameriky, ale tyhle britské podivnosti mi nejdou přes žaludek - sorry. Navíc vždy budu radši koukat na dramata, než na komedie. TAK PROČ JSEM SE NA TO VLASTNĚ DÍVAL, ŽE?(13.3.2010)

Prvý diel ma skvelo navnadil. Daňové priznanie, skíni a predovšetkým jehovisti. V prvej sérii bol však už len jeden ďalší, ktorý by som vyzdvihol. Bezpečnostné dvere a spolužiak so sexy hlasom. Takže úvodných šesť dielov bolo cestou z kopca do kopca. V druhej sérii išla kvalita vyššie, či skôr sa zmenšili skoky medzi stupňami zábavnosti. Tu by som vyzdvihol mafiána analfabeta. Celkový dojem mi však kazí postava Mannyho. 20 rokov plešatý týpek čo si silou mocou drží posledné chlupy na hlave, nech už mu rašia kdekoľvek. Miestami dosť vtipné, ale celkovo len dobré.(23.3.2013)

• - V 1. epizodě 3. série Manny (Bill Bailey) leknutím rozplácne muffin o pult, v další scéně je však ale zákusek opět celý. (Moloko_El)

• - Postavu Bernarda napsal Dylan Moran, který ho v seriálu i hraje, podle skutečného majitele knihkupectví v Dublinu, kterého potkal. Popsal ho takto: "Vypadá, že zrovna vypil šálek kyselého mléka. Má v obličeji výraz neustálého hnusu, jak mu léta nelibosti navěky zdeformovaly tvář." (Morien)

• - Pilotní díl měl Dylan Moran (představitel Bernarda) napsaný již v roce 1998. Jenže Fran (Tamsin Greig)se jmenovala Valerie, Mannyho (Bill Bailey) příjmení bylo Zimmerman, měl být Žid a měl mít deprese. Seriál neměl být ani tak vtipný. Později ale požádal Grahama Linehana o pomoc a ten seriál přepsal k obrazu současnému. (DivX)