Legendární americký zpěvák a klavírista Ray Charles proslul jako geniální hudebník, který dokázal do svého revolučního hudebního stylu začlenit gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Americký hudební časopis Rolling Stone zařadil Raye Charlese na druhé místo v žebříčku sta nejlepších zpěváků všech dob. Jeho životní příběh plný dramatických vzestupů a pádů zachytil ve filmu v roce 2004 režisér Taylor Hackford, jemuž se podařilo postihnout zpěvákovu komplikovanou osobnost. V hlavní roli jedinečného Raye Charlese se představil Jamie Foxx, který za svůj životní herecký výkon získal Zlatý glóbus i Oscara. Snímek přináší Charlesův celistvý portrét, který mapuje všechny významné momenty jeho hudební kariéry i osobního života. V dětství nejprve tragicky přišel o svého mladšího bratra a krátce na to úplně oslepl. Následně nalezl smysl svého života v hudbě, ale dlouho se musel vyrovnávat se svými vnitřními démony a mimo jiné propadl závislosti na heroinu. V 60. letech odmítal hrát před segregovaným publikem, čímž vydatně přispěl ke změně lidské kultury ve Spojených státech. V roce 1979 se dočkal veřejné omluvy od domovského státu Georgie a jeho verze písně Georgia on my Mind se stala oficiální státní hymnou. (Česká televize)

kaze

Jamie Foxx si za túto rolu určite Oscara zaslúžil. Normálne som si inak ani Raya nevedela predstaviť, bol to herecký koncert...krása ()

IBBY

...tři hvězdy pro Jamieho...jedna za zpracování...chtělo to hloubku a trochu jiný pohled na známé skutečnosti...na tak spletitém osudu se dalo vystavět mnohem víc...celkový dojem ale lepší než jsem čekala protože sklouznout do různých filmových klišé se přímo nabízelo... ()

Lapacka

Hodně dobrý film. Člověk by až řekl, že se filmy o muzikantech s tak strhujícími životními osudy musí "točit samy", ale přece musím ocenit filmařské řemeslo a silnou vizuální atmosféru tohoto filmu. Řadí se k mým oblíbeným snímkům, jako je třeba Control, Doors, Falco, atd. Je překvapivé, jak silné filmy o hudebnících vznikají a např. o spisovatelích něco podobného nenatočí nikdo. No jo, zřejmě médium filmu přenáší hudbu - jako umění emocí - daleko líp, než jak dovede popsat a zachytit nějaké literátské intelektuální zápasy. Samozřejmě těžko říct, jestli Ray Charles svůj příběh opravdu prožívat tak, jak to vidí režisér filmu, stejně je ale příběh velmi sugestivní a přesvědčivý. Dokázal toho hodně, nejenom, že zvládal žít život na vlastních nohách i když byl slepý od sedmi let, ale ještě k tomu byl jedním z top zpěváků všech dob. V časopise Rolling Stone ho dávají na druhé místo, za Arethu Franklin a před Elvise Preslyho. Tak to jsou takové vrcholy, kde už to pořadí nedává smysl, ale hodně to říká. ()

MJ23

Film o mém oblíbeném hudebníkovi. Ray Charles, tento muž toho v životě dokázal víc než kdokoliv z nás, bohužel nejen v pozitivním slova smyslu. A tento film dokonale zprostředkoval celý Rayův život, občas je to trochu nadsazené, ale jinak nemám, co vytknout. Jamie Foxx byl dokonalý, absolutně bezchybně připomínal Raye Charlese. Nezbývá mi, než dát 5* ()

Mona-Lisa

Hmmm. Viděla jsem kapku lepší filmy o hudebnicích od Walk The line přes Rocket Mana k Bohemian Rhapsody. Jamie Foxx excelentní, ale to mi nestačilo. Moc roztáhle, půl hoďky bych vystřihla a vyskočila by hvězda. ()

freeze.art

Film o soulovém králi Rayi Robinsonu Charlesovi, kterého neopakovaelně zahrál Jamie Foxx. Jako malý utrpěl Ray velkou ztrátu, když mu zemřel mladší bratr. Pár let na to oslepl, ale ani to mu nezabránilo ve hře na piano. Když mu byo čerstvě 20 let, odjel do města, kde vystupoval v menších barech. Byla jen otázka času, kdy si ho všimli větší hudební producenti. V okamžicích jeho největší slávy propadl Ray heroinu, ale díky své manželce se ze závisloti dokázal vyléčit a až do své smrti(2003) psát a vystupovat se svými nyní již legendárními písněmi. ()

ebi

Charismatický člověk ,nelehký život,excelentní hudební doprovod. Režie,scénář,Jamie Foxx na výtečnou.Nutno vidět. Oproti Walk the line/Cash/ o 1 třídu lepší. ()

Akana

Byl by to solidní ale vcelku konvenční životopisný film nebýt dvou nadstandardních složek. První z nich je samozřejmě skvělá hudba, která dává snímku dýchat, druhou a možná ještě podstatnější pak Jamie Foxx, který obstarává dramatické pnutí. Jeho výkon není jenom přesvědčivý, je dokonalý a Oscara si plně zaslouží. Hrozně snadno a rychle jsem přestal vnímat, že sleduju jen herce, přede mnou prostě stál a zpíval sám Brother Ray a tenhle dojem zastínil všechny nedostatky. Povinnost pro každého, kdo má vztah k (nejen) černé hudbě. TOHLE je skutečné R´n´B. 90% ()

hazaba

Je velmi málo filmů, na které se nedodívám, protože mě setsakramentsky nudí. Tento snímek se bohužel mezi ně řadí. Nepopírám fenomenální hudbu Raye Charlese, nicméně styl, jakým je jeho příběh znázorněn, je opravdu rozvláčný. Takže jedna hvězdička za hudbu, jedna za Jamieho Foxxe, ale víc ani ťuk. ()

Olík

Ano, je to biografie jedné z největších legend americké hudby, tak tam musí být vše od tragické smrti jeho bratra, oslepnutí, nevěry, rasismu, drogové závislosti i následné odvykačky až po veřejnou omluvu jeho rodného státu Georgie. Ale nebavme se o filmu jako celku, ale o tom co z něj dělá nezapomenutelný zážitek. Nejsou to ani legendární melodie ani košatost příběhu, která spíše tlumí nejsilnější momenty – je to herecký koncert představitele titulní role Jamie Foxxe. Osobní setkání s Rayem Charlesem, návštěvy Braillova ústavu, nasazování oslepovacích čoček nebo studování tisíce minut dobových dokumentu padlo na úrodnou půdu a mi se můžeme nechal unést jedním z nejlepších hereckých výkonů v dějinách kinematografie. ()

BenderG

Tohle je snad jediný hudební-''muzikální'' film, který mě bavil. Na ty ocary to sice asi nebylo, ale určitě se nejedná o špatný kousek. Koneckonců doporučuji všem fanouškům Jazzu a podobné muziky se na tento film podívat. ()

agassi68

Ray Charles je niečo ako Shakespeare - všetci o ňom počuli, ale málokto ho čítal. Ale keďže životopisné filmy mám rád, pozrel som. Vďaka Foxxovi sa dala odpustiť aj neúmerná dĺžka filmu. Inak klasika - ťažké detstvo, zlí duchovia, postupne rozvinutý talent, drogy, ženy, sláva. Nuž ale o čom inom by ste chceli točiť film? ()

char_t

Jamie Foxx v životní roli, tohle byl Ray jako vyšitej. Zbytek celkem nuda, ničím výjimečný životopisný kousek, na který za chvíli zapomenete. Jinak viz třeba POMO nebo Cival. ()

BeranSon

Velká pocta jednomu hodně obdivuhodnému muzikantovi. Přeci jen se ale z konceptu "slepý muzikant" mohlo vytřískat zjevně více, než se z toho vytřískalo zde. Co by se ovšem dalo plně vychválit sou jednotlivé hudební výstupy s excelentně zvolenou choreografií, do které doslova a do písmene padnou pohyby Jamieho Foxxe , který předvádí svojí životní roli a tudíž je oscar na jeho hlavu plně oprávněný. Chybé se mi zdají nevyplněné jednotlivé meziscénové textury a tudíž každá scéna váže na druhou nějakým hudebním číslem, či hraním na piano, nebo zpěvem. Přeci jen stopáž je až moc a neudrží diváka v pozoru po celou dobu, tak právě proto bych to trošku prostříhal. - 7/10 - ()

Pořez

Na první shlédnutí si ten film tolik nepamatuju, ale jedno vím naprosto jistě: Už dlouho mne nikdo tak nedostal, jako Jamie Foxx co by Ray Charles Robinson. To byl prostě herecký koncert, one-man-show! Díky němu jsem ochoten dát i 4*. ()

valheru

mýma očima je film tak trochu vzatý za špatný konec. nebo spíš začátek. stopáž je možná trochu přehnaná(mě prostě přišlo, že vše se míhá stále dokola a dokola), ale snad, když jde o životopis, je to schválně, aby se vzdal hold rayovi charlesovi. ovšem smekám za herecký výkon Jamieho Foxxe, byl báječný. ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

10.10.2009

Vysvětlujete si to správně, Foxx si chce zahrát v připravovaném dramatu o šampiónovi v těžké váze Mikeu Tysonovi. Tvrdí, že je to možná nejzajímavější biografie široko-daleko, protože za mediálním… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix