Reklama

Reklama

Marie Terezie

(seriál)
  • Rakousko Maria Theresia (více)
Trailer 2
Česko / Rakousko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Režie:

Robert Dornhelm

Hrají:

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(5)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (11)

Akinaz 

všechny recenze uživatele

Za mě opravdu povedený dobový seriál, který nás seznamuje s takovou veličinou jakou byla Marie Terezie. Moc se mi líbili rovněž herecké výkony všech hlavních protagonistů, ale zejména Vojtu Kotka v roli nápadníka a posléze manžela této veliké panovnice je třeba pochválit, už jen za to, že se své role zhosti od počátku až do samého konce (tedy panovníkovi smrti). Výborné kostýmy, humor i všechny protagonistky hlavní hrdinky. 5* ()

Falanx 

všechny recenze uživatele

65 % Marie Terezie byla bezpochyby ženská jako brousek. Sama proti všem, jedna válka za druhou, 16 dětí (jejich vysoká mortalita) a  reformátorský synek Josef II, který se jí na sklonku života postaral o pár vrásek. O to, že nemá 4 stálice se v mých očích zasloužila tím, že v politice vyznávala protičeský postoj - nazvala českou korunu "šaškovskou čepicí", zrušila Českou dvorskou kancelář a přišla  o téměř celé Slezsko v bojích s Prajzama.***Seriál to nezachránil. ()

Reklama

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Celé mě to bavilo na 4*. Vojta Kotek odvádí skvělý výkon napříč všemi díly a jeho postava Františka Štěpána je pro mě středobodem celé série. Hodně mu pomáhá ale ten fakt, že je zde skutečně celou dobu. Herečka, která hraje Marii Terezii se v průběhu seriálu třikrát změní a přestože všechny dámy hrají dobře, je těžké se znovu a znovu napojit na jinou herečku. Proto mám nejvřelejší vazbu hned k té první. Obzvláště skok mezi Marie-Luise Stockinger a Steffi Reinsperger byl těžký, jelikož neuběhla skoro žádná doba a změna vizáže byla maximální, i když očekávatelná. Celý koncept seriálu se mi moc zamlouvá. Má velmi dobrou edukativní hodnotu (s neustálou nutností zpětné kontroly na wikipedii), moc fajn hudbu a místy mi přišlo, jakobych koukal třeba na Borgie, a ne na především český koprodukční televizní seriál. Hvězdu ale musím strhnout za zcela zbytečné zmatky a odchylky od reality (prostě mě například trápí, když někdo má umřít a umře úplně někdy jindy (Johanna Gabriela), nebo tam někdo zásadní má být a vůbec tam není (Karel Josef). Dále zejména závěrečný díl převelice trpí postavou Táni Pauhoufové, která nezestárla ani o jediný den, přičemž královský pár mezi tím prožil úplně celý život. Nechápu, jak může vzniknout takováhle bota, tím spíš, že její postava je v posledním díle naprosto zbytečná a vůbec tam nemusela být. Během série je také někdy otázkou, zda skutečně musely například všechny plesy proběhnout a nemohl být větší prostor pro dramatičtější události, ale beru, že je to seriál, co má 8 a půl hodiny a ne pořád to bude mít maximální tah na branku. Holt někdy z toho maličko kouká ona televiznost a levnost (a když jste přísní, tak z toho kouká vlastně pořád). Ačkoliv jsem seriál sledoval prioritně kvůli Josefu II., který mě teď zajímá, paradoxně se mi poslední díl líbil nejméně a nejvíce se mi líbily první dva, které jsou hodnoceny nejhůře. Když totiž ještě žil Karel VI. a Princ Savojský, bylo to z pohledu Marie Terezie a jejího diváka za mě nejzajímavější, než válka, která probíhala poté. Když by ale podobně kvalitně byl zpracován každý český král, tak se teda vůbec zlobit nebudu a díky tomuhle seriálu jsem si ujasnil a zapamatoval naše vládce od Karla VI. až po současnost, což se mi zatím nikdy nepovedlo. ()

brumbrum odpad!

všechny recenze uživatele

Prave sme docitali velmi kvalitne zivotopisne spracovanie, Maria Terezia, Gabriele Marie Cristen (pseudonym) - zostali sme hlboko zasiahnuti velkostou ducha tejto velikanky, ktora by si este dnes vopchala na dno zadneho vrecka komplet vypaplany kabinet kdejakej radoby-svetovej vlady. Porodit 16 deti, prezit 6 z nich, viest vojny, pozdvihnut skolstvo, zdravotnictvo, zachovat rozlohu zdedenej krajiny s vyplienenou kasou, byt milujucou manzelkou nevernemu snilkovi, ktoremu z lasky dopriala este aj milenku.. - vdacime jej za mnohe, napriek tomu, ze jej za prvej ceskoslovenskej republiky zburali u nas monumentlany pomnik; co tak cislovanie domov, este aj to mame vdaka nej. Slovom, hmatatelny dojem tejto nevsednej osobnosti sme chceli podciarknut zhliadnutim filmoveho spracovania. Uz zaciatok dal tusit, ze to budeme musiet znechutene vypnut: presny obraz degenerovanej doby, ako vysledok 40-rocneho posobenia sudruhov, po znicujucom osvietenstve a revoluciach a ktovie com vsetkom, co nas deli od Marie Terezie. Cisarovna matka sa prezentuje ako ozran, Frantisek ako diskotekovy posuk, Maria Terezia nadrzana slepica - zial, okyptena mysel neda takyto material; dnes zvladneme natocit iba ak cigansku komediu ci ozransku posukandu, ale siahnut na material pokladov Marie Terezie by vyzadoval hlbku ducha a nie tucet hercov zvyknutych zahrat kretenizmus dnesnej pakultury. Chce se mi zvracet, jak pravi klasik. Aby sme si neznicili dojem skutocnej Marie Terezie (precitajte si tu knihu, pani autorka ma ducha a nasprtany dejinny material, citlivo, hlbavo a hlavne historicky verne), film sme stopli a davam ODPAD aj s patricnym komentarom. Nenachadzam spravne slova znechutenia z dnesnej tvorby - a zasa raz si uvedomujem, ze vysmarit domace kino a budovat namiesto toho kvalitnu kniznicu, bol dobry tah pred troma rokmi. Vyslovujem bezvyznamne ale o to vacsie a od srdca iduce velke FUJ! a HANBA! rezii aj scenaristom. ()

Jirkacek 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Celá naše rodina velice ráda cestuje a když tu a tam navštívíme nějaký zámek, často narazíme na jméno Marie Terezie nebo někoho z její rodiny. Není divu, když byla význačnou rakouskou šlechtičnou, reformátorkou, bravurní diplomatkou a nejvýznamnější panovnicí českých zemí. Jenže jsme od průvodců na zámcích zachytili jen útržky z jejího života, které se týkaly toho daného místa, té konkrétní situace. Celý její život jsme však vůbec neznali a upřímně, ani nás to kdovíjak nezajímalo. Vždyť těch šlechticů bývalo tolik....českých, rakouských, uherských, pruských, bavorských, saských, kdo si to měl všechno pamatovat. Vše se změnilo až při naší nedávné návštěvě zámku ve Frýdku - Místku, kde se pan průvodce zmínil o pětidílném seriálu Marie Terezie, natočeném v letech 2017, 2019 a 2021. A k dobru dal historku o pikantním lesbickém vztahu dcery rakouské vládkyně Marie Kristýny s Isabellou Parmskou, švagrové urozené dcerušky. A to byl ten důvod, proč jsme se na pětidílný seriál podívali. Nakonec se ukázalo, jaké moudré rozhodnutí jsme učinili, neboť jsme opravdu podrobně poznali soukromou tvář osvícené panovnice, jež si už za života vysloužila přezdívku „matka Evropy". Seriál nás na krátkou dobu nejprve zavedl do puberty Marie Terezie z rodu Habsburků, která si později vydupala za manžele císaře Františka Štěpána I. Lotrinského. Marie Terezie se narodila 13. května roku 1717 ve Vídni, porodila 16 dětí a na několika evropských trůnech seděla čtyřicet let. Díky seriálu jsme tedy mohli nahlédnout do zákulisí vídeňského dvora a Marii Terezii poznat jako milující ženu a matku. Dozvěděli jsme se o složitém evropském děním v 18. století, o válkách s Pruskem a nahlédli jsme pod pokličku komplikovaných vztahů s Francií. Marie Terezie byla jediná žena své doby, která dokázala zvládnout tři role najednou: úlohu absolutistické panovnice, matky šestnácti dětí a milující manželky. Zemřela opuštěná 29. listopadu roku 1780, tedy ještě před vypuknutím francouzské revoluce. Zůstala tak ušetřena stětí své dcery Marie Antoinetty, manželky francouzského krále Ludvíka XVI., ostřím gilotiny...A za to si získala u nás doma obdiv, ačkoliv jsme se původně na tento seriál dívali z jiného důvodu.....Celkem jsme před obrazovkou strávili 8,5 hodiny a vůbec toho nelitujeme, čas to byl strávený moudře a od nynějška budeme při prohlídkách zámků chytřejší. A když se průvodce zmíní o Marii Terezii nebo její rodině, můžeme jej nevědomky zkontrolovat, zda mluvil pravdu. Ale teď už pojďme na celkové hodnocení seriálu Marie Terezie, který si u mne zprůměrováním všech tří řad vysloužil čtyři tereziánské hvězdy ****. ()

Galerie (299)

Zajímavosti (40)

  • Pokusme se přehlížet ten nepochopitelný fakt, tedy proč malují společný portrét Františka Štěpána (Vojtěch Kotek) a Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger) ještě před samotnou svatbou, a zaměřme se na samotný důvod jeho vzniku. Karel VI. (Fritz Karl) to odůvodňuje narozeninami své manželky, kterou chtěl při této příležitosti obdarovat právě tímto způsobem. Jakmile je obraz hotov a připraven k předávání, spojil František Štěpán příjemné s užitečným a využil toho, že se všichni tak hezky sešli k oslavě císařovnina velkého dne, aby požádal Marii Terezii o ruku. To však tvůrcům znovu nevyšlo - Alžběta Kristýna Brunšvicko-Wolfenbüttelská se narodila 28. srpna, zásnuby se však konaly 31. ledna 1736. (Vitox)
  • Úvodní scéna seznámení Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger) s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek) byla natočena v zámeckém parku v Lysé nad Labem. Dále se také točilo např. v Praze, Bratislavě, Vídni (Belveder), Dobříši, Milovicích a Světci u Tachova. (argenson)
  • V začátku filmu, kdy je František (Vojtěch Kotek) se svým spolupracovníkem na cestě do manufaktury, je na záběru z ptačí perspektivy vidět nezamaskované signální a varovné pásy dlažby v chodníku včetně části značení přechodu pro chodce na komunikaci, které jsou používány až na konci 20. století. (sinjakupre)

Reklama

Reklama