Režie:
James BridgesKamera:
James CrabeHrají:
Jane Fonda, Jack Lemmon, Michael Douglas, Scott Brady, James Hampton, Peter Donat, Wilford Brimley, James Karen, Lewis Arquette, Michael Mann, Daniel Valdez (více)VOD (1)
Obsahy(2)
Chybělo málo a novodobá noční můra se v tomto napínavém dramatu o "nehodě" v jaderné elektrárně stala skutečností. Příběh se točí kolem ambiciózní televizní reportérky (Jane Fondová), která je svědkem jaderné havárie, jíž vedení elektrárny označilo za "drobnou závadu." Reportérčin kameraman (Michael Douglas) však nehodu tajně natočí a vyjde najevo, že ona "závada" málem způsobila roztavení reaktoru, k čemuž může dojít prakticky kdykoli. Když dlouholetý zaměstnanec elektrárny (Jack Lemmon) zjistí, kde se stala chyba, a snaží se ji vynést na světlo, někdo se jej pokusí zabít. A tak inženýr v zoufalství násilně převezme nad elektrárnou kontrolu a pozve média, aby vyslechla jeho svědectví. Vedení reaktoru je však rozhodnuto skrýt utajovanou pravdu za každou cenu! (Cinemax)
(více)Videa (1)
Recenze (122)
Ta perfektní souhra hrozící jaderné katastrofy s demonstrací vůči jaderné energii tu představuje něco originálního, v čem jsem si již po několika minutách našel zalíbení. Tikající bomba v podobě reaktoru buduje v divákovi náležité napětí a neodbytná zvídavost novinářského dua je skvěle fungujícím doplňkem. Oscarové nominace jsou zde bez pochyby na místě a zvláště pro Jacka Lemmona, jehož koncert je slastí pro oči. Už chápu, proč po havárii v Three Mile Island zazněla otázka, zda někdo viděl Čínský syndrom...85% ()
V době svého vzniku, kdy byly jaderné elektrárny ještě v plenkách, musel tento film u diváků vzbudit nemalé mrazení. Dnes jsme již o dost dále a máme za sebou nejeden výbuch jaderné elektrárny (Ukrajina, Japonsko), takže trochu víme, o co jde. Film Čínský syndrom ale zase tolik nezestárl, protože korporace se takto chovají i dnes. Takže si ho klidně pusťte. ()
spickovy thriller plny napatia az do poslednej sekundy. hlavne pocas zaverecnej polhodiny som bol na nohach od zvedavosti ako to cele dopadne. pozitivnemu efektu samozrejme dopomahaju vyborne vykony jane fondovej - ta je naozaj ocarujuca a hra fantasticky, dalej vysoky standart netradicne bradateho michaela douglasa a v neposlednom rade charizmaticky jack lemmon.. ()
Nevyhýbam sa starším filmom a veľmi často natrafím na niečo, čo naozaj stojí za to vidieť i dnes a popri tom si predstavujem ako výborne musel film na ľudí pôsobiť v čase vzniku. Napätie a hrozba obrovskej katastrofy, ktorá sa vznáša nad atómovou elektrárňou má hlavne v druhej polovici filmu výborné grády. Jack Lemmon síce v úvode pôsobí tak trochu arogantne, ale časom sa z neho vyvinie správny a zásadový chlap, ktorý drží slovo. Právom dostáva jeho postava i postava novinárky (J. Fondová) najviac priestoru. Film s touto témou je stále aktuálny, zvlášť po nedávnej havárii v japonskej Fukušime. Výborný thriller. 80%. ()
Jaký názor zastávají v otázce jaderné energie autoři je sice jasné poměrně záhy, ale o lacinou agitku se v žádném případě nejedná. Naopak to s paranoiou a konspirací pracuje se značným citem dle hesla "čím minimalističtěji, tím působivěji". Dokonce to po většinu stopáže působí (opakuji působí a nikoli že to takové i je; z technického hlediska není a ostatně ani nechce být) natolik reálně (a ve výsledku o to znepokojivěji), že kdyby byla v úvodu noticka "dle skutečných událostí", tak by tomu jistě mnozí skočili na špek; a nebylo by se jim ostatně co divit. ()
Galerie (83)
Zajímavosti (11)
- Film byl po premiéře nevybíravě napaden odborníky na jadernou energii. (Olík)
- Jane Fonda si ke konci natáčení zlomila kotník. (anezzik)
- Ve 14. minutě filmu se Jack Godell (Jack Lemmon) hned po zastavení turbíny dívá na výstup z tiskárny. Vidíme na vytištěném výstupu právě nastalé události (zastavení turbíny, odstavení reaktoru atd.), ale také události, které teprve nastanou o více než minutu později (zavření izolačních ventilů). Některé události tam chybí úplně (otevření ventilů č.14 a č.15). (Jarek572)
Reklama