Čínský syndrom

• Austrálie

• Kanada

Drama / Thriller

USA, 1979, 122 min

Výborný, ale v našich končinách takřka neznámý film. Dlouho, dlouho jsem ho odkládal a konečně jsem si ho pustil a byl jsem mile překvapen. Téma, které se tu řeší, je stále aktuální (možná aktuálnější než jindy) a alarmující. Atmosféra je tu hustá, že by se dala krájet a natočeno je to taky výborně. Ústřední dvojice - Fonda, Lemmon - je naprosto vynikající a jejich výkony jsou strhující. Douglas, který je v pozadí, ale odvádí taky přesvědčivý výkon, i když je hodně utlumený. Šéfové elektrárny byli skvěle zlí, zkrátka tu nic nechybí. Jediné, co vytýkám, je pomalejší tempo uprostřed filmu, trošku delší začátek a až příliš otevřený konec. Jinak ale naprostá paráda, kterou by určitě mělo vidět víc lidí. Dokonalý případ PR a mediálních bojů. 85%(17.5.2011)

Ač 30 let staré, stále velmi aktuální, znepokojivé téma. Bagatelizování havárie, tutlání co se skutečně stalo a stále hrozí, odstraňování lidí co by mohli prozradit pravdu. A proč? Vždyť jde o velký prachy a dobré jméno společnosti, to je nejdůležitější. TFUJ! Jaslovské Bohunice 22. února 1977, Three Mile Island 28. března 1979, Černobyl 26. dubna 1986, , Tokaimura 30. září 1999.........máme se furt čeho obávat drazí.......(31.5.2010)

Slušný thriller, místy na mě sice působil nevěrohodně, ale už kvůli tématu za vidění určitě stojí. Zákaz uvedení do kin za komunismu podle mě může mít co dočinění s tehdejším děním v Jaslovských Bohunicích, kdy se režimu podařilo ututlat havárii z ledna 1976 (ne tu "hlavní" z roku 1977), přičemž elektrárna se potýkala i s dalšími problémy (např. nevhodné skladování jaderného odpadu) a film s podobnou tematikou by mohl vyvolat nežádoucí pozornost veřejnosti. Na tomto odkazu je reportáž o dvou statečných, kterým se podařilo hrozící katastrofu v roce 1976 zažehnat: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/208411000100105/obsah/40829-milan-antolik-viliam-paces-neznami-hrdinove/(10.5.2012)

Reportérka Kimberly Wells(sexy Jane Fonda) pripravuje reportáž v atómovej elektrárni za pomoci istej kamery kameramana špičkových kvalít Richarda Adamsa(Mike má očividne čuch na skvelé látky a nahadzuje plnovous...),sú svedkami nehody,ktorú Richard pohotovo nakrúca a samozrejme v centre diania je jadrový inžinier Jack Godell(famózny Jack Lemmon,ktorému úloha perfektne sedí),ktorý sa chystá o všetkom informovať verejnosť,aby on povedal pravdu,kde s prichádzajúcim koncom prichádza aj... Nebudem prezrádzať hlavnú pointu, ako to skončí,ale ja som mal takmer nervy v kýbli z vynikajúceho scenára a bravúrneho ústredného tria hercov,ktorí sa v týchto rolách cítia ako ryby vo vode,perfektné obsadenie,napínavá réžia od začiatku do konca s postupným budovaním napätia... Režisér Bridges symbolicky na úvode prezentuje spleť mostov v L.A.(mám na mysli ako sa v preklade preloží jeho priezvisko Bridges_mosty) v kompozícii kameramana Jamesa Crabea,inak sú tu tvorcovia začínajúci na písmenko J:(režisér,kameraman,herci:Jane a Jack) vo filme,ktorý je maximálne znepokojivý alebo spletený ako tieto mosty v komplikovanej situácii,ktorá nastáva po nehode,pričom na ponuke dňa správ bude extra reportáž(možnosť nakuknúť do zákulisia výroby reportáži a hladu po nich). Na konci som ostal zarazený ako Rich a Kimberly,ktorí len neveriacky nemôžu uveriť,čo sa deje okolo nich,tak ani v záverečných titulkov nezaznie hudba,len som si premietal v hlave spleť celého filmu,ktorý ma zarazil pekne a rýchlo k zemi.Díky za to...Retro,ktoré si vážim.(28.6.2014)

Mám rád podezřívavé filmy, které svým znepokojením snaživě předběhly dobu. Tento thriller, povyšující zisk nad bezpečnost hrátek se štěpením jádra, mne tématicky zaujal, herecky potěšil a napětím uspokojil. Nemám nic proti jaderné energii, v rámci své neinformovanosti naivně věřím v bezpečnost její výroby, ale z okna se raději mrknu na kmitající větrníky.(20.10.2011)

• - Natáčení probíhalo v Californii a Pennsylvánii. (reich)

• - Film byl po premiéře nevybíravě napaden odborníky na jadernou energii. (Olík)