poster

Čínský syndrom

 • USA

  The China Syndrome

 • Slovensko

  Čínsky syndróm

 • Austrálie

  The China Syndrome

 • Kanada

  The China Syndrome

 • Velká Británie

  The China Syndrome

Drama / Thriller

USA, 1979, 122 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • salalala
  ****

  Výborný, ale v našich končinách takřka neznámý film. Dlouho, dlouho jsem ho odkládal a konečně jsem si ho pustil a byl jsem mile překvapen. Téma, které se tu řeší, je stále aktuální (možná aktuálnější než jindy) a alarmující. Atmosféra je tu hustá, že by se dala krájet a natočeno je to taky výborně. Ústřední dvojice - Fonda, Lemmon - je naprosto vynikající a jejich výkony jsou strhující. Douglas, který je v pozadí, ale odvádí taky přesvědčivý výkon, i když je hodně utlumený. Šéfové elektrárny byli skvěle zlí, zkrátka tu nic nechybí. Jediné, co vytýkám, je pomalejší tempo uprostřed filmu, trošku delší začátek a až příliš otevřený konec. Jinak ale naprostá paráda, kterou by určitě mělo vidět víc lidí. Dokonalý případ PR a mediálních bojů. 85%(17.5.2011)

 • Kalidor_
  *****

  Ač 30 let staré, stále velmi aktuální, znepokojivé téma. Bagatelizování havárie, tutlání co se skutečně stalo a stále hrozí, odstraňování lidí co by mohli prozradit pravdu. A proč? Vždyť jde o velký prachy a dobré jméno společnosti, to je nejdůležitější. TFUJ! Jaslovské Bohunice 22. února 1977, Three Mile Island 28. března 1979, Černobyl 26. dubna 1986, , Tokaimura 30. září 1999.........máme se furt čeho obávat drazí.......(31.5.2010)

 • MissJ
  ***

  Slušný thriller, místy na mě sice působil nevěrohodně, ale už kvůli tématu za vidění určitě stojí. Zákaz uvedení do kin za komunismu podle mě může mít co dočinění s tehdejším děním v Jaslovských Bohunicích, kdy se režimu podařilo ututlat havárii z ledna 1976 (ne tu "hlavní" z roku 1977), přičemž elektrárna se potýkala i s dalšími problémy (např. nevhodné skladování jaderného odpadu) a film s podobnou tematikou by mohl vyvolat nežádoucí pozornost veřejnosti. Na tomto odkazu je reportáž o dvou statečných, kterým se podařilo hrozící katastrofu v roce 1976 zažehnat: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/208411000100105/obsah/40829-milan-antolik-viliam-paces-neznami-hrdinove/(10.5.2012)

 • classic
  *****

  Reportérka Kimberly Wells(sexy Jane Fonda) pripravuje reportáž v atómovej elektrárni za pomoci istej kamery kameramana špičkových kvalít Richarda Adamsa(Mike má očividne čuch na skvelé látky a nahadzuje plnovous...),sú svedkami nehody,ktorú Richard pohotovo nakrúca a samozrejme v centre diania je jadrový inžinier Jack Godell(famózny Jack Lemmon,ktorému úloha perfektne sedí),ktorý sa chystá o všetkom informovať verejnosť,aby on povedal pravdu,kde s prichádzajúcim koncom prichádza aj... Nebudem prezrádzať hlavnú pointu, ako to skončí,ale ja som mal takmer nervy v kýbli z vynikajúceho scenára a bravúrneho ústredného tria hercov,ktorí sa v týchto rolách cítia ako ryby vo vode,perfektné obsadenie,napínavá réžia od začiatku do konca s postupným budovaním napätia... Režisér Bridges symbolicky na úvode prezentuje spleť mostov v L.A.(mám na mysli ako sa v preklade preloží jeho priezvisko Bridges_mosty) v kompozícii kameramana Jamesa Crabea,inak sú tu tvorcovia začínajúci na písmenko J:(režisér,kameraman,herci:Jane a Jack) vo filme,ktorý je maximálne znepokojivý alebo spletený ako tieto mosty v komplikovanej situácii,ktorá nastáva po nehode,pričom na ponuke dňa správ bude extra reportáž(možnosť nakuknúť do zákulisia výroby reportáži a hladu po nich). Na konci som ostal zarazený ako Rich a Kimberly,ktorí len neveriacky nemôžu uveriť,čo sa deje okolo nich,tak ani v záverečných titulkov nezaznie hudba,len som si premietal v hlave spleť celého filmu,ktorý ma zarazil pekne a rýchlo k zemi.Díky za to...Retro,ktoré si vážim.(28.6.2014)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Mám rád podezřívavé filmy, které svým znepokojením snaživě předběhly dobu. Tento thriller, povyšující zisk nad bezpečnost hrátek se štěpením jádra, mne tématicky zaujal, herecky potěšil a napětím uspokojil. Nemám nic proti jaderné energii, v rámci své neinformovanosti naivně věřím v bezpečnost její výroby, ale z okna se raději mrknu na kmitající větrníky.(20.10.2011)

 • - Natáčení probíhalo v Californii a Pennsylvánii. (reich)

 • - Film byl po premiéře nevybíravě napaden odborníky na jadernou energii. (Olík)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace