poster

Třetí patro (TV seriál)

Komedie / Drama

Československo, 1985, 6 h 38 min (Minutáž: 6x65 min)

Režie:

Karel Smyczek

Scénář:

Ivo Pelant

Kamera:

Kristián Hynek

Hudba:

Zdeněk John

Hrají:

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý, Antonín Duchoslav, Jiřina Jelenská, Oldřich Vlach, Alice Chrtková, Daniel Landa, Andrea Sedláčková, Jaromíra Mílová, Viktor Král, Vladimír Hrabánek, Igor Chaun, Kateřina Pindejová, Dana Hlaváčová, Marcela Martínková, Lucie Juřičková, Bohumil Vávra, Vilém Besser, Ljuba Krbová, Rostislav Kuba, David Novotný, Jiří Hálek, Petr Skarke, Jana Vaňková, Gabriela Wilhelmová, Martin Hron, Radan Rusev, Růžena Rudnická, Bronislav Poloczek, Jitka Zelenohorská, Jana Hermachová, Adolf Kohuth, Boris Halmi, Stanislav Hájek, Nelly Gaierová, Daniel Šedivák, Petr Bosák, Dana Batulková, Václav Helšus, Renáta Hudrlíková, Michaela Kuklová, Josef Vokračka, Zbyněk Honzík, Oldřich Navrátil, Jan Fiala, Josef Vondráček, Milada Ježková, Erna Červená, Milan Riehs, Vladimír Kudla, Pavlína Mourková, Pavel Havránek, Karel Šťovíček, Jiří Zavřel, Filip Renč, Lucie Bártová-Zedníčková, Valentina Thielová, Kateřina Lírová, Zuzana Schmidová, Miloslav Štibich, Bohumil Koška, Karel Smyczek, Vlastimil Hašek, Miroslava Vydrová, Zdeněk Dušek, Josef A. Stehlík, Milan Vágner, Iva Hüttnerová, Bořík Procházka, Jana Synková, Marek Tomažič, Petr Šimák, Pavel Skalický, Zdeněk Patočka, Michal David, Tomáš Juřička, Ferdinand Krůta, Jaroslav Šálek, Josef Stehlík, Jiří Matějka, Josef Horáček, M. Fišerová, Milan Aulický, Jana Radojčičová

Scénografie:

Boris Halmi

Masky:

Jiří Šimon

Kostýmy:

Šárka Hejnová
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (72)

 • Djkoma
  ***

  Příjemné, i přes dobu, která se na seriálu dost podepsala. Pozdravy soudruhu soudružko by mě tolik ani nebrali, ale některé komunistické způsoby ukončení problémů nebo upozornění na něj v dnešním pohledu ztrácí na zajímavosti. Lukáš Vaculík se skvělý, škoda jen závěrečného "mrknutí" do kamery, které trochu bije do očí. Bylo by zajímavé vidět dnešní variantu učňovského života a života jejich učitele. Pro srovnání by to bylo minimálně poučné, co všechno se změnilo, co k dobrému a jiné ke špatnému.(16.12.2007)

 • woody
  **

  "Jako soudruhu mistře jako tohle ne.Tohle jsme si soudruhu nedomluvili!" A tolik pěkných seriálů hnije v útrobách Kavčich hor...(12.3.2006)

 • Karlos80
  ****

  Dnes jsem to po letech opět viděl a překvapilo mě, kolik v seriálu dostalo příležitost tehdy mladých a mladších začínajících herců z tzv "zlaté mládeže" (naše nynější hvězdy filmů, seriálů a televizních estrád), viz učni Michal Suchánek, Jan Potměšil, Jan "Cabadaj" Duchoslav, Jiří Langmajer, Michal Dlouhý, Dan Landa atd. Koukatelný Lukáš Vaculík který byl tehdy na vrcholu své popularity, se do své role mistra docela hodil a to byl starší max. o 4-5 let než jeho učni. Je to určitě zajímavý a sledovatelný seriál z učňovského prostředí (kterému dnešní doba moc nepřeje), takový typický dobový produkt, člověk jak píše Djkoma, může i srovnávat a porovnávat, co všechno se u nás změnilo, ať už k lepšímu či horšímu. Seriál o vzletech a pádech, nových životních výzvách, různých zatěžkávacích životních zkouškách a osudech, láskách nových či staronových, na dobu vzniku a na režim který zde panoval, stále velmi slušné a pěkné a bez nějakých větších ideologických řečiček a propagandy, sem tam nějaký ten soudruh, ale s tím jděte do prdele, taková byla doba. Seriál který i po dlouhých letech strčí s přehledem do kapsy většinu současné seriálové produkce, herectví je na vysoké úrovni. Mě v době vzniku seriálu bylo 5 let, byl jsem zhruba asi tak starý jako ten malý klučina (burák) v postýlce u slečny Krbové doma, v jednom z dílů. Nej postavy: Martin Brázda, Miky Kadlec (a že mu ty šmejdi šli co?), Vojta Král a temperamentní vychovatelka Markétá Fišerová, ta by stála tenkrát za hřích!:-) Zajímavé, sledovatelné, a z mého pohledu určitě o promarněný čas nejde, příjemná nostalgie.(26.2.2014)

 • Kulmon
  ***

  Na svou dobu velmi dobrý seriál z prostředí učiliště. Na dnešní poměry mu chybí větší napětí a akce, dnes by byl vztah Jana Potměšila s Ljubou Krbovou taky asi zobrazen barvitěji, ale to se nedá nic dělat. Občas se mihnou velice stupidní (dobové) hlášky jako "květiny na intru jsou odrazem vaší svazácké aktivity" nebo když šestnáctiletá učnice říká mistrovi "nelíbí se mi jak naše mládež posedává po hospodách" atd. Ale dívat se na to nechá.(15.12.2007)

 • sud
  ***

  Příjemný seriál od Karla Smyczka. Mládežníky ze "Sněženek a machrů" nechal ještě jednou zahrát a k nim obsadil Lukáše Vaculíka, který zde hraje lépe než kdy jindy (a to nemyslím že by byl špatný herec, průměr). Když si odmyslíte ty soudruhy, osudy učňovského mistra a jeho učňů by se mohly odehrát i dnes.(4.8.2006)

 • NinadeL
  *

  Exkluzivní eskapády z prostředí učiliště v hlavní roli s Luky Vaculíkem. Více netřeba. Snad jen se kochnout Vilémem Besserem a jeho předsedou KSČ, který tyhle role hrál stejně v 50. letech jako během normalizace.(5.10.2014)

 • freddy
  ***

  Tento seriál z učňovského prostředí by mi měl být teoreticky docela blízký, protože i já jsem absolvoval tříleté studium na učňáku, ovšem k tomuto studiu jsem nastoupil až 17 let po vzniku tohoto seriálu a bylo to na úplně jiný obor, než je předmětem děje v tomto seriálu. Jenže tenhle seriál mě oproti očekáváním příliš zaujmout nedokázal, respektive nedokázal mě nějak více nadchnout. Samozřejmě je to zajímavý seriál, který má snahu o příblížení života na internátu a o přiblížení učňovské výuky a výchovy učňů širokému publiku. Nicméně na můj vkus je seriál docela rozvleklý, některé dějové linie pro mě byly vysoce neatraktivní, ale naopak zase jiné části seriálu pro mě byly docela atraktivní. Herecké výkony jsou víceméně v pohodě, Lukáš Vaculík, Jiří Langmajer, J. A. Duchoslav, František Němec a další hrají svůj standard a ve výsledku vše působí docela přirozeně a reálně, nicméně zub času se přece jen na atraktivitě seriálu podepsal, takže hodnotím průměrnými třemi hvězdami.(6.1.2013)

 • paascha
  *

  Hodně slaboduchý seriál z atraktivního prostředí učňovské mládeže s tehdy populárnimi tvářemi: Vaculík, langmajer, Suchánek, Duchoslav, Potměšil. Dnes jen vyčpělá vzpomínka na soudruhy a soudružky...(14.5.2008)

 • Phobia
  ***

  Ve své době kvalitní seriál, ovšem dnes už ty komunistické kecy a manýry můžou maximálně iritovat. Při srovnání s dějově plytkými, trapnými a herecky ubohými seriály natáčenými v současné době... jde stále o slušný nadprůměr. 60%(30.4.2009)

 • WANDRWALL
  ***

  Seriál jsem si vychutnal až nyní. Z nostalgie, ale taky proto, že je v něm odraz doby, což dnešním seriálům, či těm z 90. let nějak tak schází. Tím důvodem proč tomu tak je, že seriály před rokem 89. jsou jako by lepší, tak je hlavně vidina lepšího se člověka, společnosti, ačkoli se často probírají dneska zcela běžné životní situace. Tenhle seriál je o mistrovi odborného výcviku, báječných ženských (které ale reálné nejsou), a běžných záležitostech jako že mladý kluk žije u starší ženy, šikovný synek nemá rád svou matku, protože se v rodině necítí dobře anebo jak neúspěšný gymnazista šikanuje na internátě slabší kluky.(7.8.2010)

 • kingik
  ***

  Kdyby seriál o problémové učňovské mládeži nebyl místy až tak utahaný, dalo by se psát ještě ve větších pozitivech. Smyczek zvládl autenticky zachytit prostředí vhodným výběrem herců, z některých udělal hvězdy tehdejší doby na hodně dlouho, než se za nimi zavřely (filmové) dveře. Většina diváků si asi ze seriálu nejvíce vybaví Mikyho Kadlece. Přestože jde o velmi rozporuplnou postavu, scény s ním byly ve velké oblibě. Seriál, kterým se ani dneska nic nezkazí, když si ho znovu připomenete. 60%(14.2.2012)

 • raroh
  *

  Na učňáku jsem měl tu příležitost učit tři měsíce, sice až v roce 2006, nicméně tento takto zde strávený čas bych doporučoval jako minimální každému, kdo by chtěl o tomto prostředí cokoliv relevantního sdělovat (nejen o mládeži, ale jejich pedagozích a i vedení školy, mně to stačilo natolik, abych se sakra snažil už se tam nikdy nedostat, třebaže si vážím každého řemeslníka a dělníka, který umí svou práci). Třetí patro je jen představou o tom, jaké to tam asi může být.(23.12.2012)

 • Big Bear
  ***

  Tenhle seriál z osmdesátých let lehce evokuje vzpomínky na Sněženky a machry. Možná je to díky osazenstvu učňáku, kde ti největší grálové jsou zase Duchoslav se Suchánkem. Vaculík tu naštěstí nedělá taxikáře v mokasínách a s Italem Tofife neprolézá pražské bary. Celkem se mi tu jeho herectví líbilo i jeho filmový vztah s Markétou Fišerovou na chmelu. Každá z postav učňů má docela promyšlený příběh a seriál je i po letech koukatelný i když punc doby si soudruzi nese. * * *(9.1.2013)

 • Ivoshek
  ***

  Téma učňovského školství není úplně můj šálek čaje, ale jinak to není až tak špatný seriál o mládeži osmdesátých let, který naštěstí dostal do ruky Smyczek. Vaculík i ostatní (tehdy) mladí herci jsou tu docela uvěřitelní.(24.11.2007)

 • duklak2
  *****

  Jelikož jsem chodil pár let na učňák, tak u tohoto seriálu jsem se skvěle pobavil. Praxe učňů v čele s výborným J.A. Duchoslavem byla úplně reálně zahraná:-)(17.6.2008)

 • Ištván87
  **

  Zpočátku to vypadalo docela zajímavě. Nakonec to byl mix My všichni školou povinní a Chlapci a Clapy, a to pro socialistické puberťáky. Kterým se to ovšem asi taky moc nelíbilo.(17.3.2009)

 • honajz
  ***

  Příběhy jsou velmi solidně napsané, postavy také - žádná postava není jednoznačný klaďas nebo záporák. Seriál samozřejmě nejvíce láká krasavcem Vaculíkem, holky z něho bývaly tehdy zcela odvařené. Akorát to prostředí učňáku dnes lidem asi moc neřekne, a nejspíše ani ty problémy s dojížděním z vesnice u Prahy do Prahy, jež jsou dnes tak nějak pasé.(29.10.2014)

 • 6thSun
  **

  V osmi letech můj kult, dnes vidím drobné nedostatky, jako třeba totální vyblitost děje.(6.2.2015)

 • argenson
  ***

  "Soudružko, soudružko, Fišerová spadla mezi prasata!" - "A stalo se jí něco?" - "No né, ale ty prasata sou v šoku." Kdysi dávno se mi Třetí patro moc líbilo, potom jsem to zahrnul do svého komplexního odmítnutí seriálů z reálného socialismu. Teď jsem na to po letech znovu narazil a s překvapením shledal jako docela dívatelnou věc. Se snesitelným Lukášem Vaculíkem v hlavní roli. Možná na tom má podíl i fakt, že tenkrát bylo Vaculíka moc, dneska málo, proto ho člověk tak nějak bere na milost.(17.4.2012)

 • ivishka
  ***

  Ano pane soudruhu, paní soudružko...lehce ovlivnitelní občané naší země často součástí veškerého zrádcovství apod. Nechat na sebe dupnout snad ze všech stran jenom proto, že neumíme pořádně bojovat za svou zemi. Nechápejte mě špatně nechci moralizovat. Pouze se po delší době rozčiluji jak to tehdy bylo. Já jsem narozena už za ČR a nemohla jsem tak ovlivnit tehdejší dobu ani kdybych chtěla. Tak bychom alespoň mohli dělat všechno proto, aby se to neopakovalo což mě zase přivádí na myšlenku, že máme oranžovou (oranžová strana mi přijde spíše variace na červenou) a červenou republiku :-(. Tento seriál je dobrý tak hlavně proto, aby si člověk připomněl jak to být NEMÁ a také proto, že někteří velcí herci zde zažili tzv. comeback.(5.1.2013)

<< předchozí 1 2 3 4
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace