Reklama

Reklama

Chlapci a chlapi

(seriál)
Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)
(další profese)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

(více)

Recenze (350)

Phobia 

všechny recenze uživatele

Moje starší sestra seriál s nadšením sledovala ještě při poslední repríze (PRIMA TV - 2008 +/-), já jsem nenašla odvahu ani k letmému pohledu. Nejsem nějaký primární odpůrce zelených mozků, ale tahle propaganda Československé lidové armády pro mě byla neškodná za komančů, když jsem byla usoplené mládě. Nyní, v období pravdylásky, bych se z "Chlapců a chlapů" zgrcala a dost možná i pokálela... a nejsem si jistá, že smíchy. Hvězdička s ohledem na režim, kdy seriál vznikl, odpad by tomuhle seriálu pravděpodobně slušel víc - nejde jen o obsah, i zpracování a herecké výkony stály za táhlý, hlasitý prd. Na druhou stranu, ať se mladí levičáci podívají, jakou dobu by chtěli zpátky...19% ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Já zcela nepokrytě přiznávám, že mám rád starší české seriály. Zcela nepokrytě přiznávám, že mi v těchto seriálech nevadí přikrášlování skutečnosti. A zcela nepokrytě přiznávám, že seriál má jisté kouzlo, které však nelze vyjádřit slovy. A zcela nepokrytě také přiznávám, že se rád kouknu na Evu Vejmělkovou, které to před kamerou vždy slušelo a Martin Zounar patří mezi mé nejoblíbenější české herce. Nevkus? Možná. Ale koneckonců ruku na srdce: I když je tohle komunistická propaganda, není to lepší než nějaká přeslazená Ordinace v růžové zahradě? Já bych řekl, že je to milionkrát lepší, než Ordinace. A proto po tomto seriálu rád sáhnu kdykoli znovu. ()

Reklama

gudaulin odpad!

všechny recenze uživatele

Vylhaná, špatně napsaná a křečovitě zahraná záležitost, která nicméně s odstupem času svojí naivitou a zjevnou hloupostí může působit až sympaticky. Ve své době ovšem běžela v hlavím vysílacím čase a alternativa k ní nebyla. Ten seriál měl propagandistický účel a měl vytvořit renomé něčemu, co ho už z podstaty mít nemohlo. Dnes už může tohle dílko sloužit jen jako nostalgická připomínka zelených let těm, co absolvovali povinnou vojnu... Celkový dojem 10 %. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Základní vojenská služba byla něco, na co všichni nadávali, ale chlapi, kteří jí prošli na ni kupodivu často a docela rádi vzpomínali. Protože ty časy už se nikdy nevrátí, je fajn, že byl seriál připomínající toto období natočen. Jinak bychom vnukům těžko vysvětlovali, co to vojna byla. Herecké výkony nebyly sice excelentní ale Petr Rychlý či Martin Zounar tam hráli přece jen o něco lépe než v současné Ordinaci v růžové zahradě. Nezavrhujme až tak svoji minulost, pliváme tím do tváře sami sobě. Stejného výsměchu se od příštích generací dočkají i naše dnešní seriálové skvosty. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Tady není o čem, na rozdíl od často nudného a smutného My všichni školou povinní se tady tvůrci vytáhli. Vojna zde není pouhou záminkou abychom museli útrpně sledovat osudy maminek, příbuzných, lásek, které čekají, až se jejich chlapci vrátí z vojny. Nízkému hodnocení vůbec nerozumím, zcela určitě se jedná o jeden z nejlepších socialistických seriálů. Velmi slušné postavy, děj, emoce. Mě se to líbilo a nejvíce Mário Kubec v roli Majkla. 70% ()

Galerie (19)

Zajímavosti (60)

  • V mnoha případech filmové postavy vůbec nepostupují podle vojenských řádů. Mnohokrát se stane (například po vyšetřování rvačky vojína Rutkaje – Boris Slivka), že se voják předpisově při odchodu z kanceláře nadřízeného nezahlásí – myšleno pochopitelně u důstojníků. (Robbi)
  • Tento seriál vôbec ako prvý z vojenského prostredia ukázal, že na vojne existuje šikana, čo vtedajší režim úspešne desaťročia popieral. (Raccoon.city)
  • Keď poručík Bílek (Kamil Halbich) príde do staničnej reštaurácie zisťovať, prečo sa v nej pobil Vlado Rutkaj (Boris Slivka), povie mu "štangast" Franta (Jakub Špalek): "všechno jsem už ŕekl Kliftonúm." Prezývka "Kliftoni" má už dosť dlhú históriu. Pochádza zo začiatku 20. storočia, kedy začali po česky vychádzať zošity detektívok s imaginárnym americkým detektívom Léonom Cliftonom. Takzvané kliftonky sa stali legendou. Meno zľudovelo a stalo sa synonymom detektíva. No a postupne sa tak začalo všeobecne hovoriť všetkým policajtom. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama