Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiální text distributora)

Manhattan

Ať si píše kdo chce co chce, ale tohle ultimátní drama je podáno tak mrazivým způsobem kterým mě přikoval neuvěřitelně do křesla že ani po shlédnutí jsem nemohl vůbec vstát natož něco říci co by nebylo pozitivem pro tento snímek. Film s potácivou myšlenkou se upírá za boj proti vyššímu zlu, které v podání aristokratických sviní buržoazní společnosti je krásně vedeno za ručičku celým snímkem a do toho klasické skoro klišé zrod lásky a přátelství se proti tomu to obrací a posílá STRIKE BACK. ()

derewi

Silný snímek, ve kterém není nouze o napětí. Pravidla, která si určují žáci sami – svazující, ale zároveň držící nad vodou...Škoda, že nebylo zcela jasné, proč se hlavní hrdina polepšil. Když porovnám tento film s podobnými snímky Ben X a Klass, vychází Ondskan jako nejméně autentický. ()

Filmárik

O nezmyselnej šikane bolo natočených viacero dobrých filmov ako napríklad Spáči, Experiment a Zlo sa medzi ne právom môže zaradiť. Sledujeme tu prerod Erika čoby pôvodného zla na jeho očistnej ceste novou kapitolou jeho života v ktorej začína s čistým štítom len aby spoznal úplne novú podobu zla o ktorej sa mu ani nezdalo. Príbeh je skvelo dávkovaný bez akýchkoľvek hluchých miest a dve hodiny ubehnú ako nič. Záver filmu nieje žiadnym prekvapením ale k celku pasuje ako posledný dielik puzzle. ()

Amyi

Príbeh o chalanovi, ktorý šikanuje spolužiakov, následne ho vylejú zo školy. Matka mu výbavy poslednú možnosť doštudovať na súkromnej škole, kde spozná nových ľudí a celý sa zmení...Na prvý pohľad to vypadá, ako pekne klišé. Ja v Erikovi vidím bytosť, ktorá jasne počúva, čo mu hovorí jeho telo. Každá bytosť vo vesmíre dokáže rozlíšiť dobro od zla, stačí, keď počúva samého seba a nazýva veci pravým menom.(Všeobecné dobro sa vytvorilo pre väčšinu populácie, aby mohla fungovať ako morálna spoločnosť, tzv. kresťanské vnímanie dobra.) Podľa vedcov 2% ľudí dokážu fyzicky ubližovať bez toho, aby to v nich vyvolávalo silne negatívne pocity. 1% sú sociopati, ktorý ubližujú, pretože im to robí radosť. Pre to druhé 1% ľudí je podstatné, aby si bolesť, pripadne smrť obeť podľa ich „názoru“ zaslúžilá. Vo vojnách zvyknú byť tieto 2% „hrdinovia“. Nevidel som žiadnu zmenu Erikovej osobnosti počas celého filmu, od začiatku bol priateľský s miernym odstupom, ktorý sa dá pochopiť. Určite mal veľmi rád svoju mamu, kvôli ktorej chcel dokončiť školu. Okamžite reagoval na šikanu svojim vlastným postojom. (SPOILER) Bránil ľudí, na ktorých mu záležalo. Nemohol útoky opätovať, pretože by ho hneď vyliali a on by sklamal mamu. Odolanie toľkej bolesti, bez toho, aby sa bránil ukazuje na veľké sebaovládanie. Neviem koho konkrétne šikanoval pred touto súkromnou školou, ale pochybujem, že to boli klasicky slušný žiaci, fyzicky malo zdatný. V závere som bol veľmi prekvapený, ako hlavného snobského tyrana pokoril, bez toho, aby sa ho čo i len dotkol . A ešte viac som bol prekvapený, keď využil zákon spoločnosti o listovom tajomstve a následné sa chcel stať právnikom. Ale aj tak sa podľa mňa jeho podstata nezmenila, veď zbavil mamu svojho sadistického nevlastného fotrika. ()

Mukunda

Pěkné nacistické prostředí elitářské školy, proti jejímuž pevně danému řádu se jeden rozhodne vzbouřit. A nakonec se mu to podaří. Film je v celé délce projevu radost sledovat, člověk věří hercům hrdiny, které hrají a atmosféra, která je ve filmu vytvořena by se dala krájet. Další ukázka toho, že skandinávská tvorba nám má mnoho co říci. ()

Joppo88

Názov filmu krásne odráža jeho obsah. Väčšinové zlo v boji s menšinou zvanou dobro. Užasný kontrast v každej jednej minúte dobro vs. zlo... Psychológia ako má byť... Opäť sa potvrdilo pravidlo, že v jednoduchosti je krása... Celý čas si snímok udžal potrebné napätie, ktoré vrcholilo výrokom: "Je veľa spôsobov ako urobiť ľuďom zo života peklo". ()

Biopler

Pekná švédska dráma s výrazným hlavným hrdinom. Zlo naservírované cez ponižovanie a šikanu. Avšak emočne ma snímok nechal chladným. Vzdor zlu je veľmi citeľný, avšak iba to je málo. Film aj napriek slabšiemu rozjazdu pekne gradoval, takže 4* sú na mieste. ()

kersten

Ešte mám stále z tých faganov husiu kožu. Takýto teror sa len tak ľahko nevidí. Fuuu, bolo to naozaj brutálne. ()

GIK

Kdyby hlavní hrdina nemluvil sprostě u večeře, přestože věděl, že se to nesmí, náš příběh by se vůbec nemohl stát, protože by si ho ostatní vůbec nevšimli. Ale Erik se asi nudil. Film obsahuje vynikající herecké výkony, kvalitní výpravu, dobrou hudbu i napínavou atmosféru. Některé pasáže jsou ale těžko uvěřitelné. Například: 1) u večeře se běžně šikanuje do krve za dohledu učitelů, 2) školní radu tvoří ti největší sígři, 3) školní rada je neomezený pán nad životem studentů, pravděpodobně i rozhoduje o známkách z chování, 4) hlavní záporák se jde sám projít do lesa, i když ví, že mu hrozí velké nebezpečí, které by ostatně ten samý den skončilo, atd. I když násilí tam je, čekal jsem to o dost drsnější. ()

Razzor_82

"Existuje mnoho způsobů jak udělat lidem ze života peklo!" Dost drsné skandinávské drama plné krutosti a šikany, které se odehrává na internátní škole. Výborný námět jak na tenhle problém upozornit.   Andreas Wilson to zahrál skvěle. Hlavní hrdina balancuje na hraně ponižování nebo pomsty. Je to hodně o síle vzdoru a sebeovládání.  8/10 ()

Gardenboy

Výborná snímka, ktorej uškodil snáď len príliž idealistický záver. Keby sa vždy v živote dalo dovolať takto pravdy, svet by bol oveľa krajší ako je. Inak nemám vôbec žiadne výhrady. ()

serena88

Onskan,je podle mě téměř dokonalý. Má dobrý námět, herecké výkony, těchto pro nás méně známých herců, jsou také skvělé. A i přes to, že Ondskan má bez mála dvě hodiny, svižně utíká, až mi bylo trochu líto,když se blížil závěr. Námětem tohoto snímku je šikana ve škole.... Spousta lidí to hodnotí jako přehnaně brutální film se spoustou násilí. Já až tak úplně ne, protože takových scén tam není zas až tak moc a bez pochyby jsem už viděla brutálnější filmy ... Švédské filmy jsou pro mě jedny z nejlepších ... řekla bych téměř nesrovnatelné s tzv. americkými trháky ... ()

Trias

Pod drsným švédským nátěrem se skrývá neméně silný a drsný příběh. Ondskan odhaluje několik závažných témat. Jak bojovat proti zlu, abychom se nakonec stali (morálními) vítězi? Jaké činy zvolit? Je lepší se zlu nebránit a lá Gandhi nebo proti němu aktivně bojovat? Ondskan je drama, které do morku kostí představuje šikanu, která rozhodně nezústává na filmovém plátně. Jak ve filmu řekl Erikův učitel biologie: Od zvířat se nelišíme tím, že jsme inteligentní, ale že máme morálku. A na to se ve dvacátém století několikrát zapomínalo. ()

hlína

A jaká je vaše morální síla jednotlivce postavit se organizovanému zlu.... Necháte se raději zlomit, zbít, sklopíte hlavu a budete mít svůj klid, nebo se očividnému zlu postavíte za každou cenu??? Myslím, že v tom je hlavní síla filmu, kdy se díky skvělé režii a scénáři divák stylizuje do role hlavního hrdiny a možná si i on sám zkouší hledat své vlastní limity pudu sebezáchovy... Určitě síla filmu není v nějakém hrubém zobrazení násilí, to je až na pár krvavých výjimek spíše okrajově zobrazeno a daleko větší je teror psychologický. Věřte nebo ne fyzická šikana na pomyslném žebříčku utrpení těžko vyhraje, i když samozřejmě zápolí o medailové pozice s psychickým týráním, nepřímou šikanou a třeba ještě ekonomickým terorem. Ale to už je věc individuální a každý to má nastaveno jinak..... každopádně doporučuji abyste si u filmu prověřili a vyzkoušeli na vlastní smysly... ()

tančísvlky

Prvý pocit sa zdá byť fascinujúci ,ale po dni to akosi vyšumí . Hrá sa tu príliš jasnými kartami ,ktoré rozdeľujú hrdinov na biele a čierne figúrky . To mi vadí ,a vyrušuje ma to dať vyššie hodnotenie. Citová zložka je tlačená do akejsi podivnej formy ,ktorá tlačí film ako ťažký náklad do neskutočného sveta... Zaujímavá recenzia od H34D... ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz