Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiální text distributora)

Petroff

SPOILER: Zlej(Z): "Po dlouhém rozhodování se Krysa rozhodl přijmout výzvu, takže prosím trestní jednotku, aby ho poučila o tom, co je to skutečný duch Stjärnsbergu. Můžete začít." Hodnej(H) - "Mám otázku ohledně pravidel." Z- "Ano?" H- "Musí se z ringu vyplazit oba, nebo stačí jen jeden?" Z- "Po všem bude, až se vyplazíš ty, nebo oba členové trestního komanda." H- "Dobře, ještě jednu otázku. Můžu je mlátit, jak budu chtít?" --- Boj--- H- "Přemýšlel jsem o tobě, Dahléne. Mohl bych ti zlomit nos." H- "A ty jsi pravák nebo levák?" Z- "Pravák." H- "Dobře, zlomím ti levou ruku v lokti." ()

fmash

To, co se zprvu ze všeho nejvíc zdá být naturalistickou švédskou generační zpovědí, je nakonec mnohem banálnější. Potěšení z nečekaného závěru je poněkud zkaleno jeho přímočarostí, protože naprostý nedostatek jakékoli jeho rafinovanosti se k tomuto filmu hodí pramálo. Ale i tak se jedná o nadprůměrnou zábavu, zejména díky uvěřitelným hereckým výkonům a slušnému napětí. Pro diváka zde nicméně platí staré naučení, že k přáním se má přistupovat opatrně, mohla by se totiž vyplnit. 4½. ()

GILLWANDER

Švédsky film, ktorý nie je odkázaný na úspech ale len na ohlas tých, ktorí ho považujú za hodnotný. Pre mňa veľké ponaučenie, dobrá výchovná "facka" bez pomoci hrubej sily capnutá na ksicht. Zlo sa musí kŕmiť. Ak mu to ľudia dovolia stávajú sa otrokom svojho nadradeného ega. Ale niekedy je za potrebu použiť nepriateľa, ktorý sídli od nepamäti v nás a obrátiť ho vo svoj prospech. Tak sa zlo stáva na okamžik užitočným sprostredkovateľom. Film s užitočným posolstvom, ktoré si už od úsvitu veku nevieme do seba vsugerovať. Zlo pretrváva, darmo, že pretrháme kontakty s ním, narastie znovu. To je realita. Krutá a žiaľ aj spravodlivá...80% ()

Carlossss

O násilí bez násilí! Vynikající a stylová ukázka severské kinematografie. Andreas Wilson hraje jako sám Pánbůh a Erik mi byl hodně sympatický, protože se s ním dá krásně ztotožnit. Každý měl nějakou zkušenost s šikanou. Zde je to podáno bez obalu... a útočí přesně tam, kde je to potřeba... ()

mahler

Vynikající švédské drama se zabývá šikanou ve školách, kde narozdíl od mnoha jiných zpracování, učitelé o šikaně vědí a vcelku se o ni nestarají. Pomáhá přece udržet pořádek…zkrátka účel světí prostředky. Andreas Wilson jako rváč, který se snaží nedělat problémy a Gustaf Skarsgård jako snobský šéf školní rady, jsou vcelku zajímavé postavičky a film nemá podle mě žádná zbytečná nebo hluchá místa. ()

ilemas

Přes tak vysoké hodnocení mě to vůbec nezaujalo. Přišlo mi to celé nějaké divné, praštěné, bez napětí. Jednoho zmlátí před profesorama do krve a ten kdyby jim vrátil jen jednu ránu, tak bude vyloučen ze školy. Hned úvodní a dále opakující se scéna, kdy nevlastní otec bičuje syna a milující matka jde hrát na klavír mě lezla na nervy. Dobrý název a šikana na internátní škole mě zaujalo zhlédnout tenhle film, ale asi jsem čekal něco jiného. Po druhém zhlédnutí zvedám hodnocení, ale na svém komentáři trvám. Film má svoje kvality, jen jsem stále nepochopil chování matky a přehlížejících profesorů i chování personálu. Prostě divné. ()

berusche

Až je mi hanba, ale je vidět, že mám po dovolené nějaký dobrý start. Upřímně, podle popisu jsem čekala něco možná víc drsnějšího. Ne, že by toho tady bylo málo, vzhledem k tomu, že většina projevů je vyústěním ohavné šikany, ale každopádně se nemusíte bát, že by tu té krve a ostatního násilí bylo "nekoukatelně". Co je ale pro tenhle snímek příznačné je psychické týrání, vydírání a síla kolektivu, která dává do rukou zbraň, která by v takových rukou být neměla. To vše dohromady bylo od námětu převedeno šikovně ve slušné dialogy, které hercům dávají již brzy ten správný tvar (a jejich postavám samozřejmě taky). Film se bohužel vyvíjí očekávatelně, závěr je jím vlastně také, nicméně, je tu pár věcí, kterými se můžete nechat překvapit, pokud nebudete koukat moc dopředu a počkáte si. Velice oceňuji zpracování problematiky a zároveň také, již po několikáté, méně známé herecké obsazení, které začíná být leckdy lepší než ta zaručeně známá kvalita. ()

Fíla

Nevím, zda-li je to nejlepší Švédský film, jelikož jsem neviděl všechny. Ale určitě můžu říct, že je to jeden z filmů, který řadím na špici z dosavadního vidění. Klacky hozené pod nohy a stále se dá něco dělat, aby jste nebyli za slabocha. Možná je to tady maličko přibarvené, ale stejně se mi dostal pod kůži svou výjimečností z jiného prostředí internátní školy. 9,5/10 ()

applause

Nevěděla jsem, co si mám pod názvem tohoto filmu představit. Ve filmu jde vidět, že vše není takové, jak se na první pohled zdá, hlavně lidi. Plný počet rozhodně ne, ale moc se mi to líbilo, nečekala jsem to. ()

easaque

+4* kupodivu někdy překvapí i film z místní TOPky a svoje místo si v ní opravdu zaslouží. Je to silný film o spravedlnosti a boji za ni. Proti šikaně se těžko brání a dokáže to opravdu jen otrlý jedinec a tady dobře ukazuje, že to má smysl. Ale na rovinu si řekněme, kdo by to z nás vydržel. Sice film působí na jednu stranu depresivně, ale má v sobě zároveň i hodně optimismu. Doporučuji a třeba si dám jednou repete. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

mrksik

Dokonalý film. Po všetkých stránkach prepracovaný a do posledného okamihu vyšperkovaný, psychologicky, dramaticky, hudobne aj obrazovo. Film o ľudskom vzdore, odvahe, ktorá je hodná nasledovania. ()

Cafú

Nesmyslné dialogy, nesmyslný střih, nesmyslné scény, nesmyslné jednání hrdinů, nesmyslná režie... Nechápu nadhodnocení tohoto filmu, protože zas tak světoborné myšlenky tu nezazněly. A ano, šikana je špatná. ()

Hees

Ondskan poukazuje na to, že ľudia sa nedelia na bohatých a chudobných. Ľudia sa delia na dobrých, zlých a tých čo idú z dobou. V tejto dobe veľa ľudí ide z dobou a osudy iných ich tak nezaujímajú a kopú si na vlastnom piesočku. Čo je dôležité v živote je prekonať sám seba a spraviť niečo na čo človek môže byť hrdý. Ondskan môže mať teda aj ukrytý výchovný charakter. (Hodnotenie 4,5) ()

Marqta

Beznaděj, zoufalství, vztek a v tom se utápíte téměř po celou dobu filmu. Je to hodně silný příběh- hodně dobře natočený a zahraný. A ten konec ....to mě úplně (emocionálně) odrovnalo. Takové zadostiučinění, spravedlnost přes to přeze všechno co se stalo.... ()

Martin741

Zlo mezi nami je perfektny film od rezisera Mikaela Hafstroma. Film je o studentskom zivote na jednej skandinavskej strednej skole, kde sa okrem medziludskych vztahov riesia aj spolocenske a moralne principy. Sympaticke herecke osadenstvo sa postara o zaujimavy a inspirativny zazitok. K tomu Ondskan obsahuje sice tvrde a drsne sceny, ale hrdinske, zatial co taka estonska Zkazena Mladez ma okrem tvrdych scen aj dostatok hlucheho miesta a prazdnych dialogov. 95 % ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz