Reklama

Reklama

31. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2023

(pořad)
Zábavný
Česko, 2024, 130 min

Režie:

Michael Čech

Scénář:

Petr Koubek, Marek Eben

Účinkují:

Marek Eben (moderátor), Jan P. Muchow, Jenovéfa Boková, Marek Doubrava, Václav Havelka, Milena Steinmasslová, Karolína Lea Nováková, Denisa Barešová (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen z Dvořákovy síně pražského Rudolfina... Český lev vstupuje do své další desítky. 31. ročník slavnostního předávání výročních cen České filmové a televizní akademie představí výběr kvalitních filmů známých i z televizní obrazovky. Šanci na zisk skleněné trofeje mají v 19 statutárních kategoriích tvůrci 26 snímků s premiérovým uvedením v roce 2023. Divácky atraktivním večerem provede milý a elegantní moderátor Marek Eben spolu s plejádou předávajících hvězd. (Česká televize)

(více)

Recenze (56)

castor 

všechny recenze uživatele

Tvůrčí profese ostrouhaly, ale hlavní cenu Bratři nakonec mají. Úsvit nemá nic. V publiku kyselý Roden zrovna tak. České lvy poprvé v jejich historii, co se počtu sošek týče, ovládl seriál. Stane se z toho standard? Předně oceňuju, že tvůrci vyhodili oknem nominované jen suše postávající mezi kulisami, ale po letech zvolili krátké ukázky jejich práce. Za to velký palec nahoru. Povedl se i moderátor (jak jinak), navíc na scéně nebyl po vzoru Oscarů furt, takže zejména technické kategorie měly spád, důstojně se povedlo in memoriam, stejně tak výběr laureáta za mimořádný přínos kinematografii. Kdyby se kameraman Vladimír Smutný narodil za oceánem… Radost mám z dua Němá tajemství a Přišla v noci, Simona Peková miluje pozornost. Zasloužená cena, svou bezprostřednost ukázala v samotném filmu i u pultíku, který při příliš dlouhých proslovech „vykuřoval“ řečníky. „Dva dobrodruzi mě vykopali jako trilobita v pasáži Alfa v Brně, kde naše HaDivadlo sídlí, a vynesli na světlo. (…) Chlapci byli odvážní, babku vyhrabali, moc o ní nevěděli, a ono nám to vyšlo,“ pronesla. Mimochodem letošní ženská herecká sestava (za hlavní roli) byla neobyčejně silná. No a těch pár politických (a jiných) výzev v dnešní době bez pokory a v hysterických kulisách raději nechám bez komentáře. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Předávání Českých lvů bylo vždycky bizarním zážitkem. Nikdy se nestalo, aby večer proběhl jako důstojná ceremonie hodná svého významu. Nikdy to nebylo bez problémů, nikdy to nebyla čistá práce, vždycky se objevil nějaký problém. Ať už byl styl celého večera záměrně takový nebo jiný, nikdy to nebyl kladný zážitek, solidní zábava. Přesto je to vždycky sledovaná událost, svátek českého filmu (a televize). Hlavní chyba z minulých let byla sice už přehodnocena a byl odstraněn Plyšový lev, přesto průběžně vyvstávají problémy nové. Letos jako nejvýraznější disproporce vyniklo klání mezi filmovou a televizní tvorbou. A samozřejmě jedna kauza zastínila ostatní. Nedokončený proslov Darii Kashcheevy. Tato zdánlivá profesionálka, cenami ověnčená absolventka FAMU, se rozhodla, že přečte svoji řeč z mobilu. Což se nepovedlo, bylo to primárně selhání z její strany, nepochopila, že nesoutěží v žádné z hlavních kategorií a opravdu má přidělenu jen tu jednu minutu. Nevím, kde se stala chyba, jestli ztratila víru ve svou znalost češtiny, kterou má na velmi dobré úrovni (což prokázala už před lety při propagaci svého prvního filmu) a proč se těch pár vět nenaučila přednést spatra. Chtěla upozornit na podmínky práce kreativních rodičů, kterým by dle jejího názoru zřejmě prospělo zařazení dětských skupin podle skandinávského vzoru. Potud je to myšlenka v základu dobrá. Nelze se ale divit problematickému vyznění, pokud se o něj chce zasadit koktající a přetékající ze svého slotu. Jakožto bývalá cizinka, která se etablovala a dnes už reprezentuje český film a jako taková je široce respektovaná, má všechny páky na to, prosadit změny ve svém oboru, aniž by musela své přání na změnu takto devalvovat. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Loňský rok s českými filmy, se přiznám, jsem trošku odflák. Zároveň ale vím, že tam vznikla celá řada kousků, která mě zaujala na tolik, že bych je moc rád v co nejbližší době viděl. I z toho důvodu mě moc zajímalo, jak to Český lev v letošním roce sesumíruje. A musím říct, že si udržel svůj kvalitativní standard udělení lvů let předchozích. Úvodní noir scénka s detektivem Ebenem v hučce byla třeba výborná. Hezky uvedla všechny ty filmy, které jsou v nominacích a udělala to zábavnou formou. Pak to Marek Eben ještě coby moderátor poměrně hezky uvedl (a následně i uváděl, třeba nápad vykouření mě přišel vtipný) a pak už to mělo tradiční spád udělení lvů. Sem tam lepší děkovačka, sem tam horší děkovačka. Nejlepší jednoznačně u Simony Pekový, která si to ocenění zřejmě hodně zaslouží a hlavně si ho totálně užívala. Tak vtipnou děkovačku jsem možná ještě neslyšel a dost jsem se u ní nasmál. Nejhorší pak ta Ruska s tím studentským filmem, která si tam z děkovačky arogantně udělala přednášku, kterou ještě odrecitovala z mobilu. Ostuda na entou, to se na to radši měla vysrat a i když to bylo neurvalé, vůbec se nedivím, že ji režisér slavnostního večera před všemi tak sejmul. Tohle se prostě nedělá a totálně zneuctila všechny, co na tom večeru pracovali. Tohle má být oslava filmu, což zřejmě nepochopila. Navíc mě zaujaly ještě dvě věci - finální ocenění nejlepšího filmu, které akademie předala Bratrům. To mi přijde poněkud zvláštní. Vyšli s jediným oceněním, proč asi? A pak ještě ocenění Kryštofa Hádka za nejlepší výkon v hlavní roli…jenže v seriálu/mini-sérii. Nemá to být ocenění k filmům? ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Mezi dvojkou a trojkou, ale nakonec za tři, protože ačkoli Ebena nepovažuji za vzor noblesy a duchaplného humoru, byl až na dva tři přešlapy snesitelný. Za excesy některých předávajících a oceněných umělců tvůrci přenosu nemůžou. Stejně tak nezodpovídají za rozhodnutí Akademie. K těm, která mi vadí, patří čím dál větší míchání televizních seriálů do celovečerní tvorby určené pro kina. O. Hes nebo K. Roden mohli být právem otrávení, když jim cenu "vyfoukl" K. Hádek. Příště tedy pobere všechny ceny vynikající minisérie Metoda Markovič? K těm rozhodnutím, kterým tleskám vestoje, patří to, že s prázdnou odešli dva současní nejpřeceňovanější scenáristé (Epstein a Šifra), potažmo pak celý projekt režiséra Chlupáčka. VŠ diplomy se v této zemi dají koupit na každém rohu, ale prestižní filmová cena snad ještě pořád ne. ()

monolog odpad!

všechny recenze uživatele

Přiznejme si to bez mučení, kdyby ta tupá neznámá čtyřicetiletá studentka nemlela takový hovna, nikdo by ani nevěděl, že něco takovýho proběhlo, nebo že ona existuje. To je jak s fackou Willa Smithe na Oscarech loni... Takovou reklamu by neměli, ani kdyby si zaplatili celý blok uprostřed Superbowlu... Z loňských českých filmů jsem viděl jen Bod obnovy, zbytek mě nezajímá. Bod obnovy byl fajn, přestože mouchy měl. Zbytek českých filmů mě nezajímá. A Ebena jako moderátora nemusím, je na mě příliš nudný, někdo jiný by řekl noblesní, ale já nazývám věci pravým jménem. ()

Galerie (129)

Související novinky

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Tradičně v pražském Rudolfinu se v sobotní večer 9.3. 2024 odehrál slavnostní ceremoniál, při kterém byli předáni Čeští lvi za ty nejpovedenější bijáky, jež jsme mohli v našich končinách na plátnech… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

V pondělí 15. ledna 2024 dopoledne byly na tiskové konferenci České filmové a televizní akademie (ČFTA) odhaleny nominace v rámci 31. ročníku předávání cen Český lev. Na začátku tohoto ceremoniálu… (více)

Reklama

Reklama