Harry Potter a Tajemná komnata

• USA Harry Potter and the Chamber of Secrets (více)

Malý čaroděj Harry Potter je nucen trávit prázdniny u zlých příbuzných. Pomůže mu kamarád Ron, který ho přiletí v otcově létajícím autě zachránit. Máma jim sice vynadá, ale je ráda, že je Harry s nimi. Když mají později odjet do školy, nepodaří se jim projít zdí na nástupiště 9 3/4 , odkud odjíždí vlak do Bradavic. Vezmou tedy létající auto pana Weasleye a poněkud tvrdě nouzově přistanou ve větvích Vrby mlátičky. Ron na to doplatí zlomenou hůlkou. V Bradavicích se na stěně objeví rudý nápis, který hlásá, že Tajemná komnata je znovu otevřena a nepřátelé dědice by se měli bát. Kdysi se jeden ze čtveřice zakladatelů školy, čaroděj Salazar Zmijozel, nepohodl s ostatními a odešel. Ještě předtím vybudoval tajemnou komnatu, kterou prý otevře jeho dědic a vypustí zlo, jež zahubí všechny nečistokrevné kouzelníky. Při souboji s Dracem se při hodině obrany proti černé magii ukáže, že Harry rozumí hadí řeči, a ostatní ho začnou podezřívat, že právě on by mohl být Zmijozelovým potomkem, který otevřel tajemnou komnatu. Harry najde kouzelný deník Toma Raddlea, který ho zavede padesát let do minulosti, kdy byla komnata otevřena poprvé. Tehdy byl podezřelý Hagrid. Staré podezření se vynoří i tentokrát a Hagrid skončí ve vězení v Azkabanu... (TV Nova)

JohnnyD

Lepšie ako jednotka, ale aj tak stále mimo. Kameňom úrazu je opäť dej, ktorý je niečo ako Road Runner ... kojot (Voldemort) sa znova pokúša zožrať vtáka (Harryho a spol.), vymyslí si na to novú pascu (Tajomná komnata) a opäť sa mu to nepodarí. Aké duchaplné... Každopádne efekty sú lepšie, príbeh tiež a herci o niečo viac dospeli, takže lepšie sa na nich pozerá. Columbus znova potvrdil, že bol zlým výberom... ()

Hromino

Teď jsem si všiml, že jsem ke všem potterovským filmům napsal svůj komentář - teda kromě tohoto. Rovnou to přiznám - Tajemná komnata a Ohnivý pohár jsou mé nejméně oblíbené díly z celé série. Zatímco čtvrtý díl se mi nelíbil především po stránce scenáristické a režijní, druhý díl mi naopak po stránce scénáře až tolik nevadí. Tady ještě typické klovesoviny nedosahují takových "vrcholů", jako od třetího dílu výše, ale faktorů je tady více. V prvé řadě: problém v Radcliffovi. V prvním filmu se daly jeho nepřítomné (jedna známá by to nazvala přímo zhulené) výrazy docela tolerovat, přece jen za sebou měl jen minimální zkušenost a dalo se sázet na jakýs takýs dojem očarování, kdy herec Harryho má nepřítomné výrazy právě proto, jak nesmírně úžasný a nezvyklý pro něj ten kouzelnický svět je. Tady už mu to ale neodpustím, místy to jeho herectví vypadalo fakt mizerně. Za druhé: stopáž. Kdyby se jednalo o složitý příběh, kdy je prostě tak velká stopáž nutná, pak dobře. Ale to zrovna tenhle díl není. Třeba právě čtverka by si pár minut navíc a status nejdelšího dílu zasloužila určitě právem, jen škoda, že se tomu tak nestalo. Za třetí: efekty a gradace. Scény s rarachy, baziliškem nebo návštěvou Aragoga - mohlo to být pro trikaře určitě zajímavé vytvořit, ale v konečném důsledku mi připadaly až zbytečně dlouhé nebo trochu přepísknuté, obzvlášť závěr s baziliškem. A že bych se dočkal nějakých nových, neotřelých melodií od mého oblíbeného Williamse? Tentokrát ne, škoda. Ani od režiséra jsme se oproti minulému filmu nějakých nových prvků nedočkali, vlastně je to jen první díl s o něco lepšími triky, a to je tak všechno. Kdyby se všechny tyhle nedostatky odstranily, mohl z toho být film lepší než jednička, ale jelikož se kromě triků k lepšímu neposunulo nic, nemůžu dát více než 3*. ()

salahadin

Columbus podruhé...neokouzlující film podruhé. A slzopudný konec jako Columbusův podpis. I tak jsem se dočkal - a nevěřil jsem tomu - jedné postavy, kterou jsem hltal z plátna. Samozřejmě jde o parádně záporného Jasona Isaacsa. Je tu někdo, kdo mu nefandil?:) Zápletka s čistou krví ("pure blood") je trochu ohraná. A některé rádoby dramatické monology naivní. ()

Stegr

95% - Tajemnou komnatu jsem ze všech Harry Potterů viděl nejvíckrát a mám ji nejraději. Baví mě její svižné tempo, malý odklon od knihy a velmi tajemná atmosféra. Výrazný je v tomhle díle i krásný soundtrack... ()

Disk

Zjednodušeně se dá říci, že je to dospělejší verze HP a Kamene mudrců. Za nejlepší scény považuji létání s Fordem Anglia a útěk z Temného lesa. ()

Rosaviva

Tak už nechci do Příčné ulice (teda, nepohrdla bych samozřejmě, kdyby mi tam někdo zajistil propustku). Teď chci cestovat jen Letaxem. Svého času jsem tenhle příběh/film měla nejradši. Ale jak léta postupují, já si uvědomuju, že sice patří k těm oblíbenějším "dílům" ale ne mezi ty nejlepší. A ten film mi příjde hrozně dlouhej na to, že je to druhá nejtenší knížka. Ale dávám 4* je to magické a je to Harry Potter. ()

-OverLord-

Další a zároveň poslední pohádkovější podání příběhu kultovního Harryho Pottera, který Columbus moc hezky natočil. Kdo se sérií vyrůstal, tak tohle viděl ještě jako dítě, nebo jako dospívající, a tak je účel snímku splněnej v podstatě na maximum. Jen se od jedničky liší o dost temnější atmosférou a nebrání se příjemnýmu humoru. ()

Allien.9

Opět hezká podívaná pro celou rodinu, počáteční "wow-efekt" je ale ta tam. Ne, že by už snad Bradavice neměly co nabídnout, to určitě ne, ale napodruhé už zkrátka nejsou tak... dechberoucí? Navíc mám s "Tajemnou komnatou" ten problém, že čím vícekrát ji vidím, tím nudnější a hloupější (co se chování postav týče) mi připadá. Na druhou stranu se tu poprvé objevují některé opravdu výborné postavy (Lucius Malfoy, Zlatoslav Lockhart), takže přivírám oko. 3,5*. ()

HAL

Ze hravé dětské pohádky v prvním díle přerod do (pod)průměrného fantasy v díle druhém - z malých sympaťáků se stali šklebící se sráči které jsem měl chuť kopnout do obličeje, dialogy jsou o řád hloupější, děj o řád utahanější a vizuální stránka o řád lepší (ale pořád hnusná). Plus Dobby jakožto ohavný ekvivalent Jar-Jara Binkse. Tajemná komnata tak boduje hlavně záporákem (jakkoli mu podráží nohy scénář, je to mnohem lepší Voldemort než ten "skutečný" Voldemort o pár let později) a pár povedenějšími scénami stylem se přiklánějících mírně k hororu. 5/10 ()

mzss1

Stejná režie, stejná hudba jako u jedničky a i atmosféra stejná. Druhý díl už možná nemá to oslnující překvapení jako jednička, ale furt se zde najde dost věcí, které diváka zaujmou. Novinkou tohoto dílu je třeba domácí skřítek Dobby, had v tajemné komnatě, nestvůrný obří pavouk Aragog atd. Film má také vtipné scény jako v jedničce, skvělou hudbu od Williamse, skvělé herce. Film je ze všech dílů nejdelší, což vůbec nevadí. Dvojka se mi líbí asi tak podobně jako jednička. Hodnotím 97% = ***** ()

kingik

Daniel Radcliffe opět jako Harry Potter, ale jako dospělý divák jsem se mírně nudil. Zkušený režisér Chris Columbus zvolil dost agresivní styl a těžko říct, komu to vyhovuje. Ve filmu bylo dost nápadů, herci byli přesvědčiví, ale znám rozhodně lepší dětské filmy a měl jsem pocit, že tento film ani nebyl moc směrován k dětskému publiku, protože značná hororová přísada určitě byla více pro dospělé. Z filmu mám rozpačité pocity. Uvidím, co přinesou další díly, ale nějak moc se na ně netěším. 60% ()

Legas

Pro dvojku už mohl Columbus odstoupit a předat žezlo někomu s inovativnějším přístupem k dané látce. Takhle je to jen vizuální opáčku dříve viděného. Ústřední zápletka je vyprávěna velice pozvolným tempem a ostatně velmi podobně dopadly i veškeré akčnější scény, kterým by neuškodil svižnější a logičtější střih. Ale i tak musím pochválit vzhled pavouků (i jejich pohyb) v Zapovězeném lese. 70% - za to opáčko. ()

InJo

Napoprvé výborná zábava, napodruhé sice atmosférická a technicky velice zdatná, ale i tak až moc dlouhá a hrozně roztahaná nuda s několika skvělými okamžiky (pavouci, bazilišek). 60 % ()

IQ Tiqe

2. filmové zpracování se sice ještě stále dost shoduje s knižní předlohou (u dalších dílů je spousta děje vynechána), ale i tak pro pořádné pochopení tohohle a dalších dílů je potřeba si napřed přečíst knížku, nemusel bych pak strhávat body za občasné nepochopení děje. Jinak je potřeba (opět) pochválit doprovodnou hudbu Johna Williamse, která výborně podkresluje děj. # edit: Po zhlédnutí "extended verze" přidávám 1 hvězdičku. Obsahuje asi 13min vystřihaných scén, víc se podobá knize, takže je pro nepolíbenbé beletrií mnohem srozumitelnější. ()

HoneyBunny

Columbus by se mohl víc odvázat. Posledních dvacet minut se zase odvázal až moc. Přesto je to pořád hodně zábavný a příjemný koukání a nádherná přehlídka britských hereckých hvězd. ()

Anderton

V podstate to isté, čo vydarená jednotka. Príbeh je možno jednoduchší, ale celé je to o niečo atmosférickejšie a napínavejšie. Môže za to oná tajomná komnata, keď sa celý film tešíme, kedy sa už konečne do nej pozrieme. A že je to v nej husté. Hlavná príšera je síce trochu odbitá, ale to nič nemení na fakte, že Columbus ide pevne vo svojich vyjazdených koľajách. Zmena režiséra ale bola nevyhnutná, na tretí krát by to už tak dobre nefungovalo. ()

Frajer42

Slyšel jsem mnoho výtek od čtenářů knih Harry Pottera, že filmy jsou opravdu velmi zkrácenou verzí knih. Pro mě, jako člověka co Harry Pottera nečetl a ani číst nehodlá film zcela postačuje. Budu se znovu opakovat. Prostředí školy v Bradavicích je prostě úžasné. Stejně tak charaktery veškerých postav jsou skvělé. Věk, ve kterém jsem film zhlédl ideální. 5* dát nemohu, protože to přišlo, příjemně zabavilo a zase odešlo. Proto dávám hvězdičky * * * *. ()

Marvel urval další rekord

Marvel urval další rekord

23.10.2015

7 let, 12 filmů... 9 miliard dolarů. Marvelácký filmový vesmír je zjevením, které se momentálně snaží zkopírovat celý Hollywood. Každý chce mít svoji provázanou značku nehledě na to, jak velký to… (více)