Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

mazadlo

Tento film je překrásná pohádka která startuje epickou ságu monstrozních rozměrů ve které se za postem režiséra vystřídá ještě halda dalších známých lidí. Columbus si to ale zahrál po svém a já myslím že je to jen dobře. Nastavil cestu kterou se Harry vydal na jedničku . Pro fandy pozdějších dílů kteří tento díl nemohou zkousnout pro svou dětinskost mám jednu neočekávanou zprávu. ,, On Harry Potter dost dětinsky startoval i v knize ;) a to že je teď plnej smrti a kouzelnických bitek je prostě jen protože i Harry Potter a svět kolem něj dospívá! " Pět hvězd dostává film i za to že atmosféru , a hudební složku filmu se pokoušejí režiséři dotlačit v jisté podobě až do samotného finále Pottera...čím to asi bude ? ()

TwoFace

Film, kterým to všechno začalo a kterým se Harry Potter stal mezinárodním fenoménem. Stejně jako kniha se i první díl nese v pohádkovějším duchu a vyniká kouzelně dětskou atmosférou. Hlavní herecké trio je skvělé, je úžasné sledovat jejich první herecké pokusy s vědomím toho, jaké hvězdy z nich jsou nyní. Děj je jednoduchý, čarodějný svět J. K. Rowlingové byl tehdy ještě v plenkách, ale přesto se jedná o skvělý rodinný film, při jehož sledování je i po víc jak dvaceti letech zřejmé, proč si získal srdce dětí po celém světě. Snad každý mladý fanoušek Harryho Pottera doufal, že na jeho jedenácté narozeniny přiletí sova s dopisem z Bradavic. ()

Mikeel

První film byl "Děti pro děti", proto je víc pohádkový a prosycený kouzlem dětského magického světa, než kterýkoliv jiný díl. Svého času to byl ohromný kult, který přetrval samozřejmě do dneška, jen ne v tak kouzelné míře jako kdysi. I já si pamatuju, když jsme si všichni ve třídě posílali dopisy z Bradavic (ačkoliv nám nebylo 11) a vytahovali jsme se, že nás tam vzali. Hráli jsme si na čaroděje, nosili jsme černé hábity, měli hůlky a vařili lektvary, které jsme pak i pili! Prodávaly se i Bertíkovy fazolky a čokoládové žabky, ze které mám jednu kouzelnou kartu, kde Harry s ostatníma pluje na člunech po Černém jezeře. Dodnes považuju tuhle kartu za jednu z největších vzácností, co mám. Silný proud kultu Harryho Pottera smetl i mě a... koukám, že začínám být nezdravě sentimentální a vůbec nepíšu fakta k filmu. Ale jen těžko by se našel někdo, kdo by dneska Harryho neznal a nedostal se s tímhle fenoménem desetiletí do kontaktu, takže to ani není třeba! :) ()

misik95

Možná nejlepší díl z celé série, protože objevujeme kouzelnický svět Harryho Pottera, zjištujeme samé nové věci, tedy pokud jsme nečetli knižky. Za nejlepší scény považuji ty na Příčné ulici. První díl ještě využívá celý svůj potenciál, který s dalšímy díly ustupuje. ()

Marina111

Zamilovala som si ten čarovný svet. Dodnes si rada spomeniem na deň, keď mamka doniesla domov videokazetu s týmto filmom, ako sme sa v jedno sobotné, mierne zadaždené marcové popoludnie celá rodinka vyvalili do perín, okolo narozkladané jedlo, príjemné teplučko, domáca pohoda ... A tento kúzelný, pre mňa vtedy ešte ani nie deväťročné dievčatko, úplne podmaňujúci fantasy výlet ... Nie, nepatrím medzi tých divných potteromaniakov. Ale i tak mám Rokfort a jeho obyvateľov rada. A rada si tento film hocikedy znova pozriem. ()

fredisek

Byl jsem jedním z těch mála vyvrhelů, kteří přečetli první díl a pak se začali poohlížet po Agathě Christie, nebo jiných "startovních" autorech. Odpuzuje mě pottermánie (a jsem rád, že Watson loni natočila The Perks of Being a Wallflower, nebo že se Radcliffe objeví ve filmu o Ginsbergovi) a moc ji nechápu. Teď po těch letech jsem děsně rád, že můj vkus neurčovalo fantasy, ale jiné žánry, třeba právě detektivky Christie, které jsou stejně popcornové jako Potter, ale elegantnější. Jinak potterovské filmy jsou samozřejmě žrádlo, zvlášť když v televizi prostě nic jiného neběží. ()

Movie Gourmet

Nejvíc pohádkový díl celé ságy a zároveň tím pádem i pro nejmenší publikum. Má to vtip a je to zmáknuté v celku dobře a to i přes to, že na hlavu Chris(e) Columbus(e) se snáší povětšinou jen kritika. Já jsem byl spokojen. Verdikt: 4* a 75 %. ()

H4ku11

Knihy som čítal a z filmu som sklamaný nebol. Keď som bol menší videl som to veľakrát a nikdy sa nenudil. Tak je to presne stavané, pre menších divákov. Dnes s odstupom času už ma to tak nebaví, ale stále je to na dobrej úrovni. Pekný, milý rozjazd série. ()

laepus

Tenhle díl mám rád pro jeho krásnou dětskost, kde jsou jeho hrdinové krásně malí a opravdu děti - čím jsou starší, je to víc puberťácké a zbytečně akční. Tady tomu tak není - první díl je nejpohádkovější ze všech. ()

ArthasKarfa

Brána do čarodějného světa plných kouzel a zázraků pro všechny děti, které se narodili 93,94,95,96,97 i všem potom (ale ostatní prostě máte smůlu, my jsme rostli s Harry Potterem) :) ()

Aerine

Žádný film už nevykouzlí takovou atmosféru jako první díl Harryho... aneb když je mi smutno, ráda se znovu a znovu nechávám vtáhnout do tajuplného a přitom tak lidského světa mladých kouzelníků a přeju si nebýt mudla... Představte si, jaké by to bylo... ()

Esgalnor

Kouzelné a pohádkové zpracování, možná místy příliš zdlouhavé. Přesto se jedná o velmi nadprůměrný úvod do kouzelnického světa. Mezi negativa patří scénář, který se knihy drží možná až moc, dokonce z ní přímo používá některé fráze. Režie je poměrně rutinní a efekty místy trochu váznou. Z průměru to ale tahá vynikající hudba a talentovaní herci, hlavní trio je sice ještě v počátcích a místy herecky tápou, dá se jim ale fandit, vedlejší postavy jsou pak zvoleny perfektně. Navíc, plusové body za to, že mě to dostalo k přečtení jedné z nejúžasnějších knižních sérií, která mě hodně ovlivnila. ()

cesky_hrac

Tento film jsem viděl už mnohokrát, když jsem byl menší. V těch dobách jsem při sledování filmů nedával takový pozor, řekl bych. Asi mě nezajímalo co bylo v televizi. Nebo jo? Vyrostl jsem snad? Myslím, že jo. Za mých mladých let (o pár let zpátky) jsem měl rád film -Harry Potter a Kámen mudrců- ale teď.... Naprostá NUDA! Někdy jsem si říkal jak tohle mohl někdo natočit. Tak dětinské. Brutální. Plné zbytečných scén... Nebudu to zde všechno vypisovat. Bylo by toho hodně a radši rovnou napíši svůj verdikt ,,No.. Tento film je ohromě nudný a nezajímavý... ale za nostalgii si ode mě odnese jednu červenou hvězdičku!" Tak.....3/10. ()

aLPaC

Hodně dlouho jsem odkládal své první setkání s Harry Potterem, jen co je pravda :D. No a po shlédnutí prvního dílu vůbec nechápu proč. Knihy jsem mimochodem také nečetl. První díl je určen hlavně dětem, nejsou v něm žádné drsnější scény, jen ty komické a roztomilé. Ale to postupné seznamování se školou v Bradavicích, začátek dlouhých přátelství i nepřátelství a celkové seznámení se s postavami, které nás pak budou další desetiletí provázet bylo podáno opravdu působivě. Myslím, že Chris Columbus odvedl velmi dobrou práci. ()

Klajnik

Pohádka v níž se má divák primárně rozplývat nad fantasy světem kouzelníků. Ten se mi ale nikdy nelíbil. Přesto to má docela dobrej vizuál a v ranném dětství mě ten závěr děsil. Dnes už příliš neocením. ()

masiko

Obyčejná pohádka, která je sice velice nezdařilým zfilmováním skvělé knihy, ale aspoň si na nic nehraje (což se bohužel nedá říci o jejích sequelech). ()

rsimonyi

První díl skvělé pohádkově-hororové série. Chris Columbus vybrat skvělé představitele hlavních rolí a to jak dětských, tak dospělých. Film sice zdaleka nemá na skvělé knížky, ale nádherně vykresluje scenérie a postavy. Harry Potter a Kámen mudrců krásně zobrazuje Bradavickou školu, Příčnou ulici, Famfrpál a další. Při čtení knih si pak můžete skvěle do děje promítnout postavy herců z filmu. ()

Oxymoron

Tak už ani já jsem se Potterovi nevyhnul, i když jsem se snažil víc jak sedm let (v Tibetu:). A kupodivu jsem docela příjemně překvapený a to především bezchybným výběrem dětských herců, protože tady nefandíte jen Harrymu, ale prostě všem školákům z té hodné půlky - všichni jsou sympatičtí a všichni umějí dobře hrát. Jako pohádka pro celou rodinu mě Harry Potter tedy určitě nezklamal, i když jsem se toho bál. Jen ta stopáž je úděsná. Dvě a půl hodiny nevydrží koukat v kuse skoro ani dospělák, natožpak nějaké děcko. ()

Phillo

Americká zábava, ktorú pre úspech knihy prijali aj u nás a prijali by ju, aj keby ju režíroval Uwe Boll. Columbus je remeselník, ktorému slovo inovatívnosť nič nehovorí a snáď toto slovo po Cuarónovej trojke aspoň pochopil. Inak ale stále slušná zábavička, ktorá v škole dosť frčala a boss bol ten, kto si pamätal čo najviac dialógov. Kult vďaka knihe. 60% ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood