Rodinná pouta

(seriál)
Česko, 2004, 300x50 min

Karel Svoboda

Tomáš Krejčíř, Klára Jandová, Dana Morávková, Jan Kačer, Lenka Termerová, Jan Révai, Simona Krainová, Milena Steinmasslová, Vlastimil Zavřel, Martin Zounar (více)

Mezilidské vztahy z nejrůznějších úhlů pohledu - především ty jsou obsahem seriálu Rodinná pouta. Vztahy v rodině, v práci, vztahy mezi muži a ženami, vztahy mezi generacemi a jejich vývoj můžeme sledovat v nejrůznějších situacích. Naši hrdinové prochází osudovými krizemi, jsou vystavováni zkouškám charakterů, bojují se zradou a s intrikami a prožívají lásku i nenávist, přátelství i vzdor… Reálie současného života u nás, ale i dávka romantiky, napětí, zábavy - to vše je zárukou, že seriál Rodinná pouta bude blízký široké divácké obci. Jak už název napovídá, středobodem seriálu je rodina. Rodina, která spoutává v tom dobrém i zlém, dává zázemí, kořeny, ale někdy také příliš svazuje, pohlcuje a své členy může i ničit. (TV Prima)

Tom Riddle

Z novodobých původních českých seriálů náleží Rodinným poutům druhá příčka (hned za Letištěm), což ovšem stejně není žádný úspěch. Začátek seriálu byl docela pěkný, možná i na jeden a půl hvězdy, ale ty aspoň trochu sympatické postavy v průběhu vymizely (Markéta Prchalová...), a byly nahrazeny, čili půlhvězda. Zprůměrujeme to, a jsme na jedné hvězdě. ()

bloom

Opravdu, dialogy jsou příšerné, jednání postav nepřirozené, herci mají s textem co dělat. Charakterizují to 3 slova: první česká telenovela. Každý díl je však udělaný tak šikovně, že skončí při nějakém zvratu. Chápu však, že tvůrcům to vynáší velké sumy na jejich konta. Dal bych jednu hvězdičku, ale druhá je za mého oblíbece Tomáše Matonohu. ()

ScreamJay odpad!

Zbytečnost se kterou bojuje každá telenovela, topornost postav jež se na nás hnou z oblasti jižní ameriky a nezábavnost děje, jež lecky hraničí se samotnou otravností. Opravdu jsem si myslel že soudruzi z jižních oblastí, Mexika, Argentiny, Venezuely budou jediní, kdo se rozhodl zaplavovat televizní obrazovky brakem zvaným telenovely, ale jké bylo mé překvapení že i v českých luzích a hájích nelezli se jejich pokračovatelé. Když jsem v repríze sledoval celý (ano opravdu, až takovýchto činů jsem leckdy schopen) první díl, něco mi říkalo, že nejde o adaptaci scénáře, ale o jakýsi druh skryté kamery. Tak čitelné dialogy, odříkávané spíše jako abeceda či básnička, to mě vedlo k závěru, že telenovela nemusí nést nálepku made in mexico, ale taky se může přeodít do hávu českého. No a reklama všudypřítomná na televizní obrazovce s tím nic neudělá, protože pouto o kterém se v názvu mluví, pouto mezi divákem tady absolutně nemůže vzniknout. To je stejné jako vypěstovat si vztah k postavičce z umělé hmoty, díváte se na ní, ale nic než nuda vám z toho nevyjde. Zbytečný pokus o něco co je samo o sobě zbytečné. ()

Tosim odpad!

Tohleto obyčejně nedělám, (abych hodnotil po druhém dílu), ale taky se mi běžně nestává, abych nějakým šestým smyslem odhadl, co se bude dít. První dva díly bohatě stačí, přátelé. Nespletl jsem se v jedné začínající nemoci, podrazu ve firmě či dvou mladých, krásných lidí, kteří se dají dohromady (fronta.) Zvláště dialogy buďto propagují primu ("Díváte se na ten seriál se psem?") anebo jsou naprosto o hovnu ("Měla jsi vzít tu majonézu se soutěží.") Hnusná hudba, odpudivé dekorace, příšerné nasvícení scén, herecké výkony trapné (Morávková) a někteří dobří herci (Jan Kačer, který ale zoufale nemá co hrát) či Klára Jandová to nenapraví. Češi "udělali" první soap operu - a inspirovali se dobře. Vytvořili šit, precedens, kterého se budou jistě držet i ostatní. Začínám se děsit i nového seriálu n@vy Pojišťovna štěstí... ()

NinadeL

Z hlediska domácí seriálové historie unikátní projekt ze dvou pohledů - premiérové balancování žánru mezi telenovelou (co řada, to svatební finále a nový ústřední pár) a mejdlovkou (v té nemocnici se stále něco děje, respektive nic) a zároveň kvůli té kauze přejmenování na VKV. Tohle už se opakovat nebude. Otázka je, jestli bylo nutné ten domácí píseček takto modernizovat, při rekapitulaci 235 seriálů z let 1959-2009 si říkám, že to snad ani nebylo nutné. ()

• Jan Kačer šel do toho seriálu s tím, že jeho postavu nechají tvůrci po čase zemřít. Tvůrci to vyřešili tak, že ho nechali v komatu. Jenže seriál byl natolik úspěšný, že sám Jan Kačer požádal, že by se chtěl vrátit a tak je tam až do dnes. (cariada)

Související novinky

Svatba utužuje rodinné vztahy

Svatba utužuje rodinné vztahy

26.05.2006

S tím souhlasí určitě každý. Přestože mnohými zatracovaný, nenáviděný, za nudnou šeď označovaný a považovaný herecky i scénáristicky za ubohý seriál, Rodinná pouta se možná dočkají dalších sérií.… (více)