Rodinná pouta (TV seriál)

Romantický / Drama

Česko, 2004, 300x50 min

Karel Svoboda

Tomáš Krejčíř, Klára Jandová, Dana Morávková, Jan Kačer, Lenka Termerová, Jan Révai, Simona Krainová, Milena Steinmasslová, Vlastimil Zavřel, Martin Zounar, Jarmila Vlčková, Jakub Prachař, Petra Špindlerová, Jana Altmannová, Marian Labuda st., Filip Čáp, Mahulena Bočanová, Valérie Zawadská, Saša Rašilov nejml., Žaneta Fuchsová, Zdena Studenková, Zuzana Dřízhalová, Tomáš Matonoha, Alice Bendová, Jiřina Jirásková, Jaroslava Kretschmerová, Bára Štěpánová, Marek Dobeš, Ivanka Devátá, Alžbeta Stanková, Hana Zagorová, Ladislava Něrgešová, Tomáš Valík, Petr Vaněk, Milan Enčev, Renata Visnerová-Prokopová, Martin Kavan, Eva Nádaždyová, Petr Vondráček, Valentina Thielová, Eva Ujfaluši, Markéta Bělonohá, Sylvie Koblížková, Michaela Horká, Ondřej Kavan, Viktor Limr, Vlastimil Harapes, Michal Hruška, Miloslav Mejzlík, Markéta Plánková, Juraj Jakubisko, Kateřina Janečková, Karel Pospíšil, Lenka Kodešová-Skopalová, Oldřich Navrátil, Zdeňka Žádníková-Volencová, Claudia Vašeková, René Přibil, Jan Zadražil, Sandra Pogodová, Daniel Bambas, Hana Holišová, Rostislav Novák ml., Kryštof Rímský, Zdeněk Tomeš, Daniela Choděrová, Roman Štolpa, Rudolf Máhrla, Hynek Čermák, Lída Vlášková, Johana Krtičková, Otto Kallus, Lukáš Vacek, Kateřina Jakubcová, Zdena Keclíková, Ivana Milbachová, Mojmír Kučera, Bohumil Klepl, Eva Pilarová, Yvonne Přenosilová, Zbyněk Fric, Jan Vávra, Vladimír Čech ml., Jan Cimický, Jitka Kocurová, Josef Kubíček, Heidi Janků, Josef Bartoš, Martin Dvořák, Karel Svoboda, Jan Plouhar, Eduard Jenický, Karolina Pešlová, Romana Jákl Vítová, Míra Nosek, Jitka Bártů, Kateřina Bártů, Vanda Ružičková, Petr Svoboda
  • Gemini

Sitcomy se nám zoufale nedaří, tak to někdo zkusil se zoufalostí nejzoufalejší - telenovelou. Tedy pardon, Velkým Televizním Románem. A k zoufalství všech, kdo mají IQ vyšší než je obvod hrudníku Dany Morávkové, a stejně tak všech, kdo mají vyvinutější smysl pro realitu než voliči KSČM, se to Primě podařilo úžasně. Nejen, že do těch slabomyslných či životem unavených, kteří podlehli, pumpuje dvakrát týdně onu pravidelnou dávku hrozně špatně hraných emocí (zdroje duševních nemocí), ale rozjíždí to i s hutným merčandajzingem. A taktéž úspěšně. Nezbývá nám, než si položit otázku - je popularita opravdu víc než kvalita? PS: Nejlepší rolí Jana Révaie pro mě i nadále zůstává jeden z početného davu rozsekaných Reaperů v Bladeovi II a Tomáš Krejčíř nadále drží laťku, kterou si vysoko nastavil pořadem pro těhotné ženy, lidi ve stavu nemocných a důchodce - ano, je to Prima Jízda. Enterprise, one to reality!(6.6.2005)

Z hlediska domácí seriálové historie unikátní projekt ze dvou pohledů - premiérové balancování žánru mezi telenovelou (co řada, to svatební finále a nový ústřední pár) a mejdlovkou (v té nemocnici se stále něco děje, respektive nic) a zároveň kvůli té kauze přejmenování na VKV. Tohle už se opakovat nebude. Otázka je, jestli bylo nutné ten domácí píseček takto modernizovat, při rekapitulaci 235 seriálů z let 1959-2009 si říkám, že to snad ani nebylo nutné.(17.2.2009)

• Rex Mundi

Už sa tu ozvalo ironicky "moja pravidelná dávka emócií" i "demencií". Ja by som snáď pridala, že Rodinná pouta sa asi stanú mojou pravidelnou dávkou adrenalínu. Veľmi ťažko sa dá popísať pocit, ktorý sa mi vzdúva vo vnútri, keď sa dívam na tento škvár - asi bezmocná zlosť. Zlosť, pretože je to nesmierne tupé a bezmocná, pretože sa na to pozerá toľko ľudí, až je to k plaču. A prečo sa naň dívam ja? Teda, zatiaľ som sa pozerala 2x, ale asi budem pokračovať - v určitom masochistickom zmysle mi občas polka dielu neublíži (trénujem si sebaovládanie, keď to vo mne vrie a zároveň to svojej mame nechcem kaziť hnusnými rečami:-). No a prečo? Moja mamička si to zapne 2x týždenne a keď sa mi nechce byť samej, zablúdim do obývačky, prisadnem si, pes si tiež priľahne a nechám okolo seba plynúť bezduchú "zábavu" a počúvam od mamy, ktorá postava je aká a kto s kým... a v duchu filozofujem nad motiváciou scenáristiek. Zatiaľ som prišla na jednu vec - ony tie scenáristky určite nie sú také sprosté, ako vyzerajú. Ony len perfektne odhadli národ (český aj slovenský) a ušili mu debilnú telenovelu na mieru. Vsadili na to, že fanúšikovia juhoamerických telenoviel sa potešia tej "vlastnej" a vyšlo im to. A ešte na tom bohovsky zarábajú. Blé! (2006) [DOPLNENIE - nie, odvtedy som už z Rodinných pút nevidela nič, moja psychika dostane zabrať aj bez nich ;-)](3.9.2006)

• Davej

Více takových seriálů na úkor jiho-,severoamerických, britských, německých a dalších cizích telenovel. Odhlédnu nyní od toho, že se v tomto případě asi jedná o dílko kvalitativně srovnatelné s konkurenty z jiných zemí. Jde o průlom na naší televizní scéně. Prní nekonečný seriál. Tvůrci a televize Prima si za svou odvahu zaslouží pochvalu. Jejich záměr získat si pro tuto soap operu určitý okruh diváků se vrchovatě vydařil a RP patří k vůbec nejsledovanějším pořadům Primy a udržují si své přiznivce dlouhodobě. Díky této slátanině se mohou někteří čeští herci a příslušníci dalších televizních a filmových profesí oprostit od existenčních starostí a věnovat se svému řemeslu. Je možné namítnout, že se v naprosté většině nejedná o špičky ve svém oboru. To nehodlám vyvracet. Tato telenovela však zároveň umožňuje mladým, neznámým hercům, aby se pravidelně objevovali před kamerou, dává jim tak šanci nastartovat svou kariéru a získat jisté profesní návyky (tím nemyslím přehrávání). To lze analogicky stáhnout i na ostatní členy štábu. Soap opery tak mají možnost stát se v našich podmínkách jakýmsi tréninkovým centrem a líhní talentů. To zda k tomu dojde, závisí samozřejmě na těch, jejichž úkolem bude volit, zda pro práci na nich radši nevybrat již prověřené (nebo provařené?). Přehlížena by neměla být ani skutečnost, že tyto nekonečné seriály mohou být odrazovým můstkem i k mnohem hodnotnějším projektům. Vedle reklam totiž právě ony dávají příležitost výdělku, která není na naší televizní a filmové scéně v současné době příliš velká. Telenovely se prostě na obrazovkách televizorů v ČR již usadily a pokud je chce zdejší publikum sledovat, ať jsou české. Jestli se díky nim u nás objeví nové herecké, režisérské, scénáristické či jiné talenty nebo vznikne jediný kvalitní film, nebudou zbytečné a já za ně budu vděčný, i když je asi nebudu sledovat.(10.3.2005)

Seriál je rozdělen na několik etap. Úplně první sérii dílů s názvem Adam a Eva jsem neviděla a nemohu jí tedy hodnotit. Další pokračování Honza a Marie jsem sledovala již od začátku. Zápletka nebyla špatná, ale děj byl zbytečně rozvláčný a nadměrně protahovaný. bylo hodně dílů o ničem. Zvláště ke konci, kdy se neustále jednalo o přísadu do štrůdlu, kterou nám mimochodem scénáristky nakonec úplně zamlčely a zapoměly nám ji sdělit, takže tyto pasáže byly naprosto nadbytečné. Kromě této chyby byl i konec série otevřený a pravděpodobně připravený pro další pokračování, které se ovšem nekonalo. Rodinná pouta se změnila na ještě horší Velmi křehké vztahy s úplně novým designem i postavami, takže děj původního seriálu zůstal nedořešen.(24.3.2009)

• - Pro Žanetu Fuchsovou jsou Rodinná pouta filmovým návratem po 16ti letech. (M.B)

• - Jan Kačer šel do toho seriálu s tím, že jeho postavu nechají tvůrci po čase zemřít. Tvůrci to vyřešili tak, že ho nechali v komatu. Jenže seriál byl natolik úspěšný, že sám Jan Kačer požádal, že by se chtěl vrátit a tak je tam až do dnes. (cariada)