17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Tartarus

Velice zajímavý film, zpočátku vše nasvědčuje tomu, že půjde o tuctový válečný film ale z omylu vás vyvede hned první válečná scéna - cesta přes Volhu a následné dobývání náměstí. To co uvidíte je Stalingrad - město smrti, které vypadá takřka stejně jako před více než šedesáti lety, strhující, hrůzné... Poté tempo mírně zpomaluje a stáváme se svědky neméně zajímavého "komorního" souboje dvou snajprů. Asi jako hlavní chybu vidím nesmyslný milostný trojúhelník a již několikrát zmiňovanou mateřštinu vojáků Rudé armády - v Rusku se opravdu nemluví anglicky. Nadprůměrný válečný film. ()

Ywec

Annaudova dvouhodinová óda na hrdinu matičky Rusi Vasilije Zajceva je netradičním válečným filmem. Bitvu zde uvidíme pouze jednu na začátku, a vzhledem k jejímu provedení, litujeme, že se zbytek děje odehrává jaksi stranou hlavního dění - mezi dvěma elitními ostřelovači. Scénář pak sází ještě na milostný trojúhelník. Mnoho scén je však silných a nezapomenutelných a proto si film vysoké hodnocení zaslouží. ()

klaus

Jediné co mi vadí je, že se tvůrci měli rozhodnout mezi velmi dobrým válečným filmem nebo velmi slabím romantickým dojákem. Ve výsledku z toho byl docela dobře skloubený hybrid. Ale kdyby byl jen válečnej dal bych 5* ()

perlicka

Výborný film, na který stojí zato se podívat. Tématika války, nesmrtelná a tajuplná. Záštita chtivosti moci zabíjí bezbranné. Ale objeví se muž, který nastolí pořádek a potrestá, ty které je třeba potrestat. Jude Law je zde velice impozantní a šarmantní zachránce tehdejšího Ruska. ()

Lynnet

Natočit válečný film bez dlouhých bitev které zaberou polovinu času je umění a možná právě proto tento patří k mým nejoblíbenějším. Trochu sonda do "zákulisí" války a ukázka vojenské psychologie ale hlavně zajímavý souboj (zprvu jen na dálku) dvou odstřelovačů a také neméně důležitý boj o jedno srdce. Pro někoho kdo se ani nezabývá historií ani nemusí moc válečné filmy ale určitě více než vhodný film. ()

Ant@nio

Tak tento film já řadím naprosto jednoznačně na samotnou špičku válečných filmů všech dob. Nápad, provést diváka bojištěm tehdejšího Stalingradu ,byl naprosto úžasný, a ještě úžasnější bylo samotné zpracování díla. Naprosto nemožná taktika Ruských generálů, která posílala své muže na jistou smrt, vystřídalo postupné vyhlazování německých vojáků pomocí šikovných sniperů. Můžeme vidět, že někdy pozice snipera nebyla opravdu jednoduchá. Slovo "Sniper" není jen o střílení, ale především o obrovské dávce trpělivosti, bez které by asi těžko tito vojáci stali největším klíčem k znovuobsazení Stalingradu. Opravdu geniální práce všech, kdo se na tvorbě filmu podíleli. ()

Vinczent

No Jean-Jacquesi měl bys radši zůstat u polopřírodopisných filmů. Tady mám pocit že místy nebyl rejža moc pevnej v kramflecích, ale PÁR scén je opravdu dechberoucích to se mu musí nechat. Bohužel není to plnohodnotný válečný film.... ()

Umělec

Chybí tomu autentičnost a atmosféra, takové divadelní pojetí ... Američané prostě neumí vystihnout Rusko a už vůbec ne ruské vojáky. 60% ()

iamblichos

Je to tak na 65%. scena zniceneho Stalingradu bola velmi vydarena. Dejovy pribeh by bol tiez OK, len bez tej love story!! Ta posobila na mna vyslovene rusivo. Takisto mi trochu nelogicky pripadala postava chlapca Sasu, rano cistiaceho majorovi Koenigovi cizmy, aby sa nasledne vracal do svojho sovietskeho domova k Vassilijovi. Ale ako vravim, film, ktory sice ma nicim neohromil, ale ani neurazil. ()

m-Jan

85 % - a musel jsem to napsat protože na čtyři které jsem dal je to hodně ale na pět málo. Ed Harris zde předvádí ukázkovou roli záporáka jakou jsem už dlouho neviděl stejně jako Ron Perlman kterého jsem si kvůli tomuto filmu konečně všiml. A hurá. Film je populistický (hvězda pracující třídy, vytvoření novinové star) ale i naturalistický (sebevražda Hoskinse, tichá soulož mezi spícími vojáky) a stále napínavý jako chytání jelenů v březovém háji. ()

mindkiller

Výnimočný film zachitávajúci SKUTOČNÚ vojnu. Velkolepé scény a výprava prekonáva na môj vkus miestami zastaralí spôsob filmovania. ()

radostR

Film s výbornou režií, velkolepou výpravou a kvalitními hereckými výkony. Realistický úvodní masakr, dokonale vypracovaná atmosféra zničeného Stalingradu, potřebné napětí, spád filmu i mírně zbytečná, ale působivá love-story. Napínavý souboj dvou špičkových odstřelovačů - obyčejného kluka, bojujícího oddaně za sovětský lid a Stalina ( přesvědčivý Jude Law v pro něj méně obvyklé roli ) a elitního německého majora ( skvělý Ed Harris ). ()

Crucifere

Nepřítel před branami je pro mne velice těžce stravitelný film, poněvadž už jen slovo "soudruh" mi je nepříjemné. Nevím proč, ale mám k tomu nějakou apatii, jak k celému Socialistickému svazu. Na druhou stranu mám válečné filmy rád, už jen z toho důvodu, že mě dokáží vyvolat mráz na zádech a tento film není výjimkou. Daří se mu to už v počátcích, kdy se vojáci rudé armády vrhají na nepřítele holýma rukama, poněvadž nemají dost zbraní a při ústupu je postřílejí vlastní důstojníci, zbaběle se krčící někde v zádu. Film vypráví příběh jednoho z nejlepších sniperů všech dob, Vasilije Zajceva. Drastická elegance a půvab, jakým se Zajcev zbavuje nepřátelských důstojníků, je prostě brilantní. Také mi nevadilo pomalé tempo, které tak trochu k tomuto povolání patří, naopak, tvoří to správné napětí. Na druhou stranu mi překáželi rádoby romantické scény, které jsou jaksi bez prožitku a uměle vytvářené emoce bez efektu jsem nemohl vystát. Právě táto "romance" protáhla film o dobrou půl hodinu a klidně by se bez toho obešel. Nu což, film mohu klidně doporučit milovníkům válečných filmů, kteří se na válku chtějí podívat i z jiného pohledu, něz jen přes armádní pluky a masivní ničení. ()

honzzicek

Film ze druhé světové války, v němž proti sobě stojí dva elitní ostřelovači. Já jsem si Vasilije oblíbil hned po prvních pár minutách, ovšem konec filmu mě mírně překvapil. Klidně bych očekával, že se Vasilij s Konigem zabijí navzájem, nicméně nakonec jsem byl rád že můj oblíbenec přežil. Jinak výprava a exteriéry zvládnuty na jedničku. ()

ShakiraS

Začátek perfektní, mrazilo mě při něm v zádech. Výkon Jude Lawa vynikající, Rachel Weisz je tam spíš navíc, řekla bych. Ed Harris také vynikající výkon, jeho roli jsem mu věřila. Jinak řekla bych že je to jeden z těch opravdu povedených válečných filmů. ()

Oukyn

Anglický jazyk mi tady vadí, a to hodně. Přece jen se jedná o konfrontaci mezi ruskou a německou armádou. A do toho moc angličtina nezapadá. Jenomže co naplat, když se jedná o americký film. Můžu se jen dohadovat, jak by tahle věc vypadala v ruském podání. Co se však filmu nedá upřít, je působivý úvod. Najednou jste z poklidného nádraží ve středu zuřící bitvy. Skvělá atmosféra, jakou umí navodit právě americké válečné filmy. Jenže tohle pro mě není válečný film. Bohužel, romantický trojúhelník Law - Weisz - Fiennes stojí za prd. Fiennes mi tam vadil snad od začátku. A Weisz tam být vůbec nemusela. Zbytečnost. Romantika sem nepatří. Tohle měla být jiná kategorie. Law + Harris = kvalitní podívaná. Čtyři jsou moc, dvě málo. Dávám průměr *** ()