Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Blaogranas

Pro mě byl celý film od počátku až do konce pevně nalinkovaný a až na několik málo odchylek se děj skutečně odehrával podle mých představ. To co se mnou však udělaly závěrečné minuty se snad slovy ani nedá popsat. Byl to obrovský šok, který mi změnil celý pohled na tento film a zařadil jej mezi absolutní thrillerovou špičku. ()

Barak

Tak takovou hru si zahraju kdykoliv znovu. James Wan natočil naprosto precizní podívanou, z které to sála atmosférou, zoufalostí, strachem, smrtí, otazníky.. a především dokonalostí. Stačilo dát pár (mi neznámých) lidí do místosti, hodit diváka doprostřed událostí, čímž se objevuje spousta otazníků, a pak mu postupně odkrývat celou, dokonale promyšlenou zápletku, kdy bude žasnout nad závěrečnou pointou, závěrečným rozuzlením, u kterého běhá mráz po zádech a dívák je z toho totálně na kaši - tak to bylo u mne :) Naprosté minimum peněz a naprosto excelentně odvedená práce. Já na ten film zkrátka nemůžu lpět nic jiného, než chválu.... Dva hlavní protagonisté se opravdu snaží uhrát co můžou a dáří se jim to skvěle - ten strach, beznaděj, hrůza.. i kdyby byl ten film němý, tak jde vidět, čím právě teď procházejí. Předchozí události jsou zde zobrazeny pomocí flashbacků obou postav - super -, přičemž atmosféra vůbec neztrácí na intenzitě. Já jsem byl celých devadesát minut přikován k obrazovce, bojíc se až za ušima. A když pak nastoupila závěrečná pětiminutovka.. oh, mě mrazilo. Sice se při závěrečných titulcích dostaví nějaké nejasnosti, ale předpověďět, jak to skončí, tu pointu, to by napoprvé nedokázal snad nikdo. Je to perfektně napsané, furt se tam něco děje, každou chvilkou se objeví nějaký nový poznatek.. nebudem to zbytečně prodlužovat, prostě je to bomba! ()

jay.lee

Jeden z nejlepších thrillerů od dob Se7m. 1místnost? 2hráči? 1vrah? JIGSAW!!! Strhující klaustrofobický thriller s hutnou atmosférou a šokujícím závěrem. ()

Márduk33

Velkým kladem je zde určitě dokonalá atmosféra, kdy jsme svědky, jak jsou dva muži uvězněni v jedné temné místnosti, kteří musejí plnit docela ne zrovna příjemné instrukce k přežití. Trochu připomínající Se7en (hlavní "moralizující" záporák). Jinak dobře propracované postavy a celkový děj také nenudí. ()

Petrushka5

„Podívejte se na svůj život. Myslíte si, že si ho dostatečně vážíte? Umíte to vůbec? Já vás to naučím!“ řekl si psychopat a hra začala. „Proč ho nezabije?!“ ptala jsem a nechápala počínání doktora, které mi přišlo opravdu nelogické (ehm… každý má jiné morální hodnoty), ale pro film značně podstatné, neboť jinak bychom mohli jít po deseti minutách z kina domů. Od příchodu jisté postavy na scénu je každému divákovi jisté, že tohle není jen tak nějaká postava, která se mihne a zmizí. Tvůrci onu "nápadnost" ještě zvýraznili, aby posledních pět minut vyvolala užaslý pohled diváka. A mě dokonale překvapila. Chápu, že je konečná zápletka nesmyslná a při sledování detailů vychází jako naprosto nehorázně blbá, ale účel splnila. Za ni dávám onu čtvrtou hvězdičku. ()

aR3Zz

Velice povedeny filmecek. Sceny, ktere jsou ve vetsine hororu pouze naznaceny (v lepsim pripade jde zaber mimo a zustava alespon zvuk) byly nyni zobrazeny primo a se vsim vsudy. Realisticke zabery opravdu nejsou pro slabsi povahy a i ja jsem obcas musel privirat oci. Kazdopadne pribeh filmu je propracovany a divak se rozhodne nudit nebude. Dobra myslenka a ke vsemu dobre natocena, to se ceni. ()

asfalt

Kult tejto série ma akosi obchádza. Tvorcom nemožno uprieť snahu o premodernizovanie kultového Se7en, avšak na môj vkus bolo toho napätia málo, resp nedokonale vytvorené. Ide len o "blbinku" zaobalenú do pekného audio-vizuálneho pozlátka s "nečakaným a prekvapujúcim" záverom slúžiacim len na pritiahnutie masy divákov. Považovať to za kult, či porovnávať s výborným Se7ev alebo tvrdiť že ide o niečo "prelomové" je nelogické a úplne absurdné. ()

S.U.E.S.

,,Žít nebo zemřít? Vyber si. Hra právě začíná!" Saw dokazuje,že s rozpočtem něco okolo 1 mil. dolarů se dají dělat velké věci. Nervy drasající děj a jeho závěr mě nutí dát mu 5* protože narozdíl od zbývajících dílů si tenhle dokázal udržet jakousi jedinečnost a ne tak vysokou brutalitu kterou potom pouze jeho další díly kopírovali a zvyšovali.(např. v pětce kyvadlo nebo ve trojce hrudní koš.) ()

Tryman

Velice povedený snímek. Ještě v první půlce jsem se rozhodoval mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale jak se rozplétaly další a další zápletky, mé rozhodování se posunulo o jednu hranici více. A perfektní závěr s mou oblíbenou písní od Fear Factory v titulkách mě přesvědčil, že Saw si svých 5 hvězdiček zaslouží. Toto byste rozhodně neměli vynechat ! ()

ex.it

Strach, akce, nechutnost... výborná kombinace a ještě lepší provedení. Chuťovka, ale zároveň o napětí a bez předvídatelného konce. ()

Kaučuk03

Něco jako Kostka a Hra dohromady. Oba dva tyto filmy jsou velmi kvalitní, takže i důsledkem toho možná vypadá Saw, tak jak vypadá. Není to ani tak děsivé, což ani nevadí, protože atmosféra je po celý film vyelmi vypjatá. Co mě trochu vadilo, byl příliš rozháraný závěr. ()

cerbygerby

Tak tenhle film je mezi nej horory co jsem kdy viděl. Samozřejmě k němu patří i jeho dalších pět pokračování a v brzké době se můžem těšit na pokračování sedmé...už se těším. ()

Biopler

Šialený nápad sfilmovať niečo také. Za to je plus, aj za hutnú atmosféru, ktorá nevyprchá z celého snímku. Niektoré scény mi prišli moc moc brutálne, až také krvavé a ukričané to nemuselo byť. Za každú cenu originálny nemusí byť vždy dobrá cesta. Film si zapamätám hlavne kvôli nadupanému začiatku. ()

Al44...

Toto je film, který odstartoval celou dlouhosáhlou SAW sérii. Sice je to snímek nízkorozpočtový - přesto je právě tento díl jednoznačně nejlepší. Velmi důležité je nic o příběhu tohoto snímku (před samotným shlédnutím) nevědět. Předčasným vyzrazením pointy je film více než poloviční. Vynikající je dějová promyšlenost. Dá se říci, že téměř vše do sebe na konci zapadne. Navíc nás snímek drží v napětí až do posledních sekund. Závěr sám o sobě je naprosto nečekaný a šokující (doplněný vynikajícím hudebním motivem). Hlavně díky němu přidávám ještě jednu hvězdu a promíjím i některé malé nelogičnosti a nevýrazné herce. Zajímavé je sledovat jaké divácké šílenství dokázal tento film odstartovat (lidé si mezi sebou dokáží vyprávět o záludných mučících pastích). Bohužel to má za následek i to, že se další pokračování SAW série začly točit jak na běžícím pásu a kvalita velmi upadla. ()

Blondy.

Naprosto úžasný nasilný horor. Díky tomuto dílu jsem se ponořil do děje a shledl tak všchny dily, ale ani jeden se zdaleka nevyrovnal tomuto. Nechybí tomu naprosto nic film je založen na brutalitě a psychice, které jsou navic podpořeny i nekolika lekačkami. Na jedničku Saw se opravdu můžu dívat denně a doufám, že bude natočeno ješte víc takových hororů, nejde ani tak o tu brutalitu ale spís promyšlenost a naprostou genialitu Jingsawa s jeho perfekně vypadající loutkou která nás provazí celou serii saw. Pro mě tedy bez výčitky a proto 5* ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)