Saw: Hra o přežití

• Nový Zéland

Saw

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

V poslední době určitě jeden z těch lepších kousků, který mě přišpendlil do křesla, vyloudil mrazení v zádech a pocit napětí vyvolaný jak vizuální, tak audio složkou. Nadaný Wan do snímku vložil veškeré svoje filmové cítění. Jeho úspěšný debut má v sobě určitý náznak dravé ásijské krve, snahu o něco nového, moderní styl, své pařanské manýry zde nezapře......Tak jak přímočaře a zdatně začínala S. Coppola, lze předpokládat, že i zde se máme opět na co těšit......... PS.: Game Over....??.....Wan si nechal dvířka přece jenom otevřená......(13.2.2005)

• Radek99

Super oblíbený teenagerský horor ... a ona to je stigmatická zvrácenost pro zvrácenost ... zajímalo by mne, jakým směrem se ubírá současná mainstreamová kinematografie, když tohle si žádá dav? Už jsme zase u toho, že při popravách na náměstích bývalo vždycky plno... Navíc tu zjevně lže oficiální text distributora, neboť já jsem ujížděl na Sedm a přitom ublinkával u Saw...tyhle dva filmy nejsou rozvíjením jedné tvůrčí linie, to jsou dva protipóly... Sedm geniální atmosferický thriller, kde jsou bizarnosti a zvrácenosti dotvářením atmosféry, Saw film, který zvrácenosti řetězí v nepřetržitém toku a jinak zaujmout neumí... Prázdné slizké nic... PS: O kvalitativním rozdílu hovoří také dobře třeba ten fakt, že zatímco sérii Saw opakovaně reprízují na stanici Prima Cool, Sedm obvykle jde v hlavních vysílacích časech na velkých komerčních kanálech.(18.7.2008)

Bohužel můj komentář není tak šokoující jako závěr celého filmu. Celou dobu jsem se snažil hádat kdože by snad mohl být ...Dokonce už jsem jásal, že jsem se trefil, jásal jsem předčasně. Finálová hudební skaldba je moc povedená . Jenom bych chtěl zmínit na jakém prostoru a z jakým rozpočtem se dá natočit film co Vás doslova sejme. Ne každou hru bych tedy musel hrát(9.6.2006)

Po prvotnom šoku z naturalistickej atmosféry a morbídnych (samo)vrážd... som sa začal nudiť. Nepomohli ani zaujímaví herci (Elwes, Glover, Meyerová) v nezaujímavých rolách a prekombinovaný scenár so šialeným rozuzlením. Z finálnej pílky budem ešte nejaký čas mimo, ale spriaznená CELA s Jennifer Lopezovou sa mi páčila oveľa viac. "Prvú" SAW pokladám za preceňovanú záležitosť (ktorej ale výrazným plusom je fakt, že trápny Jigsaw v nej má maličký priestor).(31.8.2005)

První díl thrillerové série o mimořádně činných neuronech krutého soudce lidských životů má opravdu drsné zoubky. Dynamická režie vytváří údernou atmosféru, profil hnusné, špinavé, chátrající umývárky se do mě zanořil jako kly prasete divokého do hraboše. Hru o přežití v netradičních podmínkách podmalovávají šílené pasti plné bolesti a utrpení, z nichž uniknout znamená dát si dostaveníčko s Peklem. A když děj vjede do cílové rovinky, uhrane nás všechny jakési konformační překlopení doprovázené kopancem Charlieho Clousera. Všechno je jinak, tomuhle říkám Pointa! Luxusní, originální, nečekané. 90% 1,2 miliónů dolarů(rozpočet)/103 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(1.9.2006)

• - Na tento film byla natočena spousta parodií jako např. Scary Movie 4 (2006), nebo díl v seriálu Simpsonovi (1989) 20x15 Nešťastná svatba. (LEGACY)

• - Saw: Hra o prežití byl závěrečnou projekcí Filmového festivalu v Torontu. (imro)

• - Role Amandy byla nabídnutá Jodi Lyn O´Keefe. (newpage)