Saw: Hra o přežití

• Nový Zéland

Saw

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Bude tu spoiler. I já se připojím k dobrému hodnocení, co se týká atmosféry a překvapivého konce. Ještě i začátek se mi líbil, ale tak po hodině jsem si začal říkat, kdy už ti dva idioti přeříznou ten řetěz a vypadnou z tý místnosti. Času na to měli habaděj. (Trošku se v tom vyznám, přeříznout obyčejnou pilkou na železo půlcentimetrovej ocelovej hřebík netrvá víc jak pět minut. A pilka i když se zlomí, tak se jí dá řezat dál. A to jsem odhlídl od toho, že prostě stačilo jen přeříznout zámek a vykašlat se na těžkej řetěz. Takhle kdyby řetěz byl přivařený, to by bylo něco jinýho.) Rozjezd filmu skvělej, pohledy do minulosti postav (tedy převážně doktora, o tom fotografovi se nic nedozvíme) a ukázka vyšetřování jsou taky fajn. Jenže pak už je to příliš dlouho v tý umývárce a člověk si říká, že to nějak moc natahují. Konečné odhalení zločince samozřejmě diváka překvapí, hlavně možná proto, že je to tak rychlý, že mu nenechá vteřinu na zamyšlení a taky že NIKDO nedokáže ležet bez hnutí víc jak osm hodin a pak v klidu odejít. Další hloupostí čistě jen pro efek je taky to, že žádný člověk dohnaný k vraždění (jen aby si zachránil život) ty oběti ještě víc netýrá a pokud tedy má nějaký tak velký výčitky svědomí, až si nechá od sedící oběti několikrát sebrat zbraň, tak by je určitě netýral a neukájel se pohledem na dění v místnosti. Ale nechme být. Celkem film člověka zabaví, napnutej je těch prvních padesát a posledních deset minut taky a co bysme od horroru taky chtěli víc? Myšlenka a jakás takás pointa tu taky je, což poslední dobou nebývá zvykem. A osobně hodně oceňuju fakt, že se to nezvrhne v jen další zbytečnou vybíječku bez smyslu a důvodu alá Jason nebo Freddy nebo Mike (plus všeckny ty Vřískoty, Lovci myšlenek, Hostely, Lodě duchů a tak milionkrát dále).(24.3.2006)

"VĚTŠINA LIDÍ NENÍ VDĚČNÁ ZA TO, ŽE ŽIJÍ. ALE VY NE. UŽ NE." Ultralevný béčkový thriller postavený na zajímavém nápadu, s místy snaživým vizuálem a ikonickým hudebním motivem podmazávajícím závěrečnou vysvětlovačku, ale také s povrchními postavami a částečně odhadnutelnou a částečně absurdní pointou.(5.2.2017)

Říká si Jigsaw, a ani z dálky nepřipomíná lovce psychopatů. Jeho oběti jsou hlavně hříšníci, které láká do svého světa zvrácených her a pastí, aby je řádně napravil, případně mazaně popravil. Svou práci tajného z nejtajnějších záporáků miluje. Feťáky stejně tak. Žádný z adeptů, kteří potřebují hrubě pozměnit svůj facelift, mu neuteče. Oko Jigsawovo totiž vidí vše! Rozhodně s ním není sranda. Pokaždé je o tři kroky dál, než vy. S ním zkrátka nejde vyjebat: on totiž vyjebe s váma se všema. Vyjebe! Kolem sebe rozsévá jen strach, smrt a zkázu. Jeho "Půjdete do tepláků!" vám v uších bude znít dokonce déle, než "Let's play the game!" Ne, není to prdel. Je to skutečný Horor.cz.(16.1.2015)

Brutálně šokující a šokujícně brutální podívaná, kterou nelze jen tak rozdýchat a to není fráze, ale fakt! Old schooloví příznivci hororů si možná díky očividné HŘE na efekt nemusí tak úplně přijít na své, ale mladá generace bude skákat (nebo zvracet?) radostí. Není to však jen omračující Shyamalanovské vyvrcholení, účelně zběsilá režie, depresivní atmosféra a hektolitry krve, i samotný nápad na lekci o životě a smrti je dosti originální a efektní, byť je opět spíše na efekt, než aby měl reálné kořeny v psychologickém rozboru. Každopádně tohle byl jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků, jsem totálně převálcován... 10/10(2.12.2007)

Na světě jsou evidentně dva druhy lidí. Ti, kteří si neváží života, a ti (teď pozor, nepřijde očekávané "ti, kteří si ho váží"), kteří takové jedince odchytávají a jsou tak hodní, že jim (uzavíráním do obřích smrtelně nebezpečných pastí) dávají pořádně poučné životní lekce. Víc než cokoli jiného je Saw především psychologický thriller, který dokonale vykresluje povahu a pocity provinilého člověka. Trošičku si zahrává s etikou, když si dovolí soudit závažnosti prohřešků, takže z "těch učitelů" se nestávají kvintesenciální spasitelé, nýbrž jen geniální psychopati, ale o to tady až tak nejde. Jde o to, že je to pekelně vtahující a působivá podívaná, při které si (běžný) divák ani na minutku neoddychne. Navíc většina lidí si života neváží, a pokud jim Saw třeba jen trošku pomůže, aby si to uvědomili, je to víc, než co od filmu člověk může žádat (možná někomu může připadat absurdní brát si ponaučení ze Saw, ale když to jde z filozoficky obdobně laděného Jisatsu Saakuru, tak tady to jde taky).(14.5.2007)

• - Film byl nominován na Saturn Award americké Akademie science-fiction, fantasy a hororových filmů. Nominacii si také odnesl Cary Elwes za Nejhrůzostrašnější úlohu z Filmových cen MTV. (imro)

• - Jediná figurína ve filmu byla použitá na spálené tělo muže, které je nahé nalezeno v pokoji. Ke ztvárnění všech ostatních mrtvých postav byli použiti živí herci. (Ruuzha)

• - Když je Mark Wilson (Paul Gutrecht) uvězněný ve své pasti, kde musí chodit bosý po střepech, je možné si ve zrychlené části všimnout, že měl herec kvůli ochraně na sobě boty. (stepan_s)