Saw: Hra o přežití

• Nový Zéland

Saw

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Perverzní sadistická hra. Dostat člověka do situace, kdy neexistuje jiná možnost než jednoznačná volba, buď sám zabiješ nebo zemřeš. A mimochodem - běží ti čas. Autor „hrátek“ musel být vždy překvapen, co v sobě odhalí za sílu ta zmatená pološílená osoba (ještě nedávno člověk) aby se dostala z pasti a zachránila to jediné důležité ..... život. Několikrát tady padlo srovnání s Mlčením jehňátek (*****) a Sedm(*****) s tím nesouhlasím, oba filmy to byl prostě skvost po všech stránkách, přesto ani Saw není špatný film. Rozhodně je originální.(6.3.2005)

Soundtrack Charlie Clouser: 1. Sturm - Front Line Assembly [6:07] ,2. Hello, Adam [3:57] ,3. Bite The Hand That Bleeds - Fear Factory [4:01] ,4. Last I Heard... [4:40] ,5. Action - Enemy [3:43] ,6. Reverse Beartrap [4:47] ,7. You Make Feel So Dead - Pitbull Daycare [3:49] ,8. X Marks the Spot [4:34] ,9. Wonderful World - Psycho Pomps [5:00] ,10. Cigarette [3:07] ,11. We're Out of Time [3:48] ,12. F**k This S*!t [4:09] ,13. Hello Zepp [3:00] ,14. Zepp Overature [2:38],(14.6.2011)

Jak stavbou, tak atmosférou jde spíše o psychothriller, než klasický horor. Zápletka je nepochybně zajímavá, napětí houstne a na konci čeká překvapení (pro někoho). :-) Cary Elwes v tomhle filmu opět potvrdil, že ještě není odepsaný. Btw. 42 let bych mu tady určitě nehádal, ale hollywoodští maskéři dokážou zázraky na počkání, že... :-)(18.9.2007)

Ta základní premisa byla bez sebemenšího tušení, do čeho se pouštím a bez vědomí, že ji uvidím v dalších pokračováních nesčetněkrát, tenkrát vážně dokonalá. Beznaděj, neznámo a lidé v silně stísňujícím prostředí i situaci fungují dodnes. Škoda, že s Jigsawem přišlo i utrápené klišé "Mířím na tebe, ale počkám, až mi tu zbraň sebereš", protože bez něj by Wan cílil pořádně vysoko. To, co ale scénář ztrácí tady, to získává pointou. Ta je sice problematická, děravá a snad i nemožná, ale nemůže se jí vzít to, že je vážně nezapomenutelná. Nové Se7en tehdy sice opravdu nepřišlo, ale s odstupem jedné dékady a v přítomnosti nevyvážených pokračování dozrálo první Saw do velmi příznivých barev. 70%(3.2.2006)

Málokdy se stane, že mě film dokáže šokovat. Ať už svým příběhem, průběhem nebo samotným závěrem. Saw: Hra o přežití to dokázal. Příběh vytvořil takový, že ho dokáže natahat na několik dalších dílů dopředu, dokáže z něj dokonale těžit a bohužel také dokazuje, že původní první díl se nikdy nepřekoná, i když ti další budou šokující a napínavé stejně jako tento, opravdu první a jediný dobrý díl, který stojí za to ho vidět a který patří mezi jedny z mála nejlepších filmů současnosti, tedy z mého hlediska, jen ta reklamní kampaň a využívání dobrého nápadu kazí celkový dojem z teď už docela početné série, a jak to tak vypadá tak to dále bude pokračovat. I tak tento film zůstává unikátem, který se jen tak v davu neztratí. A ten závěr? Nad tím jsem musel kroutit hlavou celý den, celou noc a ještě den na vrh. Je málo originálních filmů, když už se nejedná o vtip, tak aspoň o napětí a zajímavý příběh. Tenhle film ho má. Má výborný nápaditý příběh, parádní napínavé scény, a hlavně to, co řadě dobrým filmům chybí, neskutečně nečekaný závěr. Nejlepší thriller/horor co jsem snad kdy vůbec viděl. Předtím jsem nadával na to, že horory rád opravdu nemám, ale když se do nich přimotá slušná podstata, má to všechno do sebe opravdu něco, co dokáže s přehledem dál nabídnout.(24.2.2008)

• - Časopis Empire zařadil film v žebříčku nejlepších filmů všech dob na 499 místo. (Folky)

• - Snímek stál neuvěřitelných 1,2 mil. dolarů, už během opening víkendu (29.-31.10. 2004) vydělal 18 milionů a celkově si v amerických kinech vystrašil 55,1 milionů. (imro)

• - Celé natáčení probíhalo v upraveném skladišti. (Pilda17)