Saw: Hra o přežití

Saw: Hra o prežitie

Hra o prežitie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Geniální kousek a záčátek série, která se výrazně zapsala do dějin kinematografie. Skládačkového vraha jsem si rychle oblíbil. Je to šílenec nebo génius? Já mám jasno. Napětí, strach, mrazivé situace a úžas nad pastmi, které Jigsaw vytvořil. To jsou pocity, které mě provázely filmem. A konec? Vrchol ve velkém stylu, který způsobí zástavu srdce.(27.8.2009)

Hmmm ťažký oriešok. Tento film rozhodne NEPATRÍ do TOP 200. Saw je však po dlhom čase prvý thriller made in Hollywood , ktorý zamestnal moje mozgové závity. Jedná sa o inteligentný film, ktorý je tak trochu podvodom na divákovi, pretože ho do poslednej minúty nechá hľadať koňa, aby nakoniec zistil, že sa na ňom vezie. Niekomu môže počet zvratov vo filme vadiť, ja som sa v nich však orientoval celkom dobre, čo bolo možno na škodu hodnoteniu. Nachádza sa tu totiž niekoľko zjavných nelogičností, ktoré nemôžem bez spoilerovania uviesť , a ktoré zrážajú moje hodnotenie. 7/10(14.11.2005)

Drtivá většina filmů z této oblasti se nepohybuje ani tak v béčkové jako spíš céčkové kategorie a má žalostně poloamatérský charakter. Saw z této produkce výrazně vybočuje svou profesionalitou a je v současnosti faktickým vrcholem žánru. Poměrně rafinovaný scénář, profesionální režie, střih, kamera a herecké výkony, které nevyvolávají pohrdavé úsměšky. Spolu s hororovou atmosférou, silně naturalistickými záběry a efektním závěrem tvoří dokonalý koktejl pro to, aby se Saw stal diváckým hitem. Na druhé straně scénář není natolik propracovaný, aby se dokázal vyhnout nelogičnostem a některým klišé. Střih místy připomíná videoklipovou produkci a flashbacky pouze zdržují. Celkový dojem: 60 %. Pokračování tohoto snímku už postrádala originalitu své předlohy a jsou pouhým ždímáním peněz z kapes diváků.(1.12.2007)

Soundtrack Charlie Clouser: 1. Sturm - Front Line Assembly [6:07] ,2. Hello, Adam [3:57] ,3. Bite The Hand That Bleeds - Fear Factory [4:01] ,4. Last I Heard... [4:40] ,5. Action - Enemy [3:43] ,6. Reverse Beartrap [4:47] ,7. You Make Feel So Dead - Pitbull Daycare [3:49] ,8. X Marks the Spot [4:34] ,9. Wonderful World - Psycho Pomps [5:00] ,10. Cigarette [3:07] ,11. We're Out of Time [3:48] ,12. F**k This S*!t [4:09] ,13. Hello Zepp [3:00] ,14. Zepp Overature [2:38],(14.6.2011)

Motiv hry jakožto všeurčující rámec celého filmu, konzistentnost, pocity bezmoci z toho, že váš život zcela spočívá v rukou někoho, pro kterého je skutečně jen hračkou, postavy drcené vědomím, že tahle hra je skutečná a že „it soon will be OVER“ – tak tohle všechno v Saw není. Při pohledu na strukturu filmu si nemůžu pomoct, abych nedošla k názoru, že výsledek je sice v rámci možností zvoleného konceptu nejspíš tím nejlepším, co se dalo natočit, ovšem na to, aby se to dalo považovat za skutečně dobrý film, by potřeboval od základu přepsat. Že se mi tu nelíbí postava vševědoucího vypravěče Lawrence? Že vedlejší linie z vnějšího světa rozmělňuje hlavní (? o tom by se s postupem času dalo s úspěchem pochybovat) děj a ke konci už hodně působí jako úryvek z německé televizní produkce? Že kvůli obkecávačkám a nekonzistentnosti, jíž především se Saw liší od Sedm, zůstává po skončení pouze pachuť prvního náčrtku scénáře, z kterého koncept čouhá jak střeva šikovně vykuchané figurky, a zbyl jen pocit, že tohle mělo rozhodně nakročeno? Že tohle všechno mi brání, abych snímku uvěřila a opravdu ho brala vážně? To je skutečně jen můj problém, neboť všechny tyhle, z mého pohledu berličky, jsou v tomto pojetí pro další posun snímku nezbytné. Na pár místech je někdy až bolestivě vidět laxnost scénáristy, který očividně moc nepřemýšlel nad tím, jak se jeho věty budou ztvárňovat (vidím to živě před sebou: „X střelí Y. Y se zhroutí, nehýbe se. (…) Y se zvedne, pouze postřelen.“ Žel bohu, když jsem viděla střelbu přímo doprostřed hrudníku, nikdo mi nenamluví, že jsem se jen blbě dívala a že rána šla ve skutečnosti o půl metru vedle.). Punc běžné (hnidopich by snad řekl i brakové) produkce narušuje jen začátek se svou atmosférou vrženosti z běžné existence do naprosté zrůdnosti, přesahující naše chápání, a závěr, za který by se nestyděl ani Shymalan. Nicméně moje „game“ je „over“ a já své štěstí na přežití, ani na ucelenější snímek a afmosféru v příštích dílech pokoušet rozhodně nehodlám.(4.12.2007)

• - James Wan poměrně zariskoval, když si neřekl o žádný plat a celý honorář postavil na odměnách z tržeb. Vyplatilo se mu to bohatě. (don corleone)

• - Postavu Adama hraje scénárista Saw 1, 2 a 3, Leigh Whannell. (duklak2)

• - Celé natáčení probíhalo v upraveném skladišti. (Pilda17)