Saw: Hra o přežití

Saw: Hra o prežitie

Hra o prežitie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Na světě jsou evidentně dva druhy lidí. Ti, kteří si neváží života, a ti (teď pozor, nepřijde očekávané "ti, kteří si ho váží"), kteří takové jedince odchytávají a jsou tak hodní, že jim (uzavíráním do obřích smrtelně nebezpečných pastí) dávají pořádně poučné životní lekce. Víc než cokoli jiného je Saw především psychologický thriller, který dokonale vykresluje povahu a pocity provinilého člověka. Trošičku si zahrává s etikou, když si dovolí soudit závažnosti prohřešků, takže z "těch učitelů" se nestávají kvintesenciální spasitelé, nýbrž jen geniální psychopati, ale o to tady až tak nejde. Jde o to, že je to pekelně vtahující a působivá podívaná, při které si (běžný) divák ani na minutku neoddychne. Navíc většina lidí si života neváží, a pokud jim Saw třeba jen trošku pomůže, aby si to uvědomili, je to víc, než co od filmu člověk může žádat (možná někomu může připadat absurdní brát si ponaučení ze Saw, ale když to jde z filozoficky obdobně laděného Jisatsu Saakuru, tak tady to jde taky).(14.5.2007)

Scénář: Leigh Whannell .. Game Over. Po skončení snímku jsem v přítmí kina ještě chvíli seděl a intenzivně si užíval právě skončeného psychicky náročnějšího (to mám rád) snímku a zejména pár minut staré a opravdu nečekaně šokující pointy!! Teď pár hodin poté sedím doma a přemýšlím, co „pitvat“ dříve. Zda-li originální aspekty nebo naopak dírky ve scénáři (dané hlavně onou pointou), či typické nelogičnosti (toaleta) a klišé (Alison/detektiv vs. Zep apod.). Nenakousnu raději všechno a nečekejte nějaké rozseknutí kladných i záporných problému filmu, protože nejlepší je Saw vidět, ale rozhodně tohle nechtějte nezažít! Film začíná bez průpravy okamžitě. Blik a jsme v umývárně. Ovšem zdejší počáteční scény na mě atmosfericky moc nezapůsobily a také díky slabším hereckým výkonům jsem se (opravdu jen) lehce nudil. Pak se naštěstí přidaly doktorovy flashbacky a seznámení s dosavadním „dílem“ Jigsaw. Přes postupné, dějově druhořadé, detektivní vyšetřování a několik povedených lekaček se v místy rychlém klipovém střihu přiblížíme k poslední třetině filmu, která dosavadní výtečně i průměrně kvalitní epizodky těžce „přeřezala“ a převálcovala! Pocity které Vám poté půjdou po těle jsou dosti mrazivé a zaručuji, že po skončení budete mít o čem přemýšlet. Prostě drsný, zvrhlý psycho thriller, u kterého se doporučuji na chvíli zamyslet nad tím, zda i Vy by jste patřily do skupinky „vyvolených“ pro tuto hru!? Na závěr by mě zajímalo, proč Saw srovnáváte s výtečným Se7en? Je to jen laciný a distribucí oblíbený marketingový tah na který tupě skáčete?.. Moje závěrečné hodnocení, které tady bohužel hvězdičkami nelze vyjádřit je, i přes několik kvalitativních zakolísání, pevných 90%!(4.4.2005)

Saw je velmi zajímavě vymyšlený a natočený film. Hry, v kterých trápí jistý jedinec (oslovení vrah si z jistých důvodů odpustím :o)) hraje se životy jiných a dává jim na vybranou kdo přežije. Nechápu kdo mohl vymyslet trápení lidí v podobě např. helmy co vám rozdrtí čelist pokud si ji nesundáte klíčem, který je v břiše vašeho přítele. Film není tak drastický jak by se čekalo, pokud vás nerozhodí nějaké to přehrabování ve střevech a trocha krve. Skvěle zamotaně jednoduchý film v kterém až dokonce není vše tolik jasné jak si myslíte. Osobně jsem si myslel, že jsem přišel na jedince páchající toto zlo po pár minutách, ale jak jsem zjistil na konci skutečnost byla o kousek vedle... Hudba k tomuto filmu je skvělá, hlavně v závěrečné scéně. Dynamická a zrychlená kamera se přesně hodí do videoklipovému tempu některých scén. Atmosféra je jiná než u většiny hororů. Zde se snaží ukázat uzavřenou místnost v ní se odehrávající drama, což nefunguje na 100% z důvodu častých odskoků z umývárny. Škoda, že režisér neukázal více her(snad nejsem takový sadista :o)) a příběh točící se hlavně okolo umývárny a vracející se flashbacky do minulosti mi nepřijde tolik zajímavý. Film má jisté mouchy,mezi které podle mě patří chvilková zdlouhavost a nevýraznost některých herců. Ovšem hlas v telefonu nemá naprostou chybu, moc rád bych ho využil k vyprávění pohádek malým dětem ... :o))(23.1.2005)

Brutálně šokující a šokujícně brutální podívaná, kterou nelze jen tak rozdýchat a to není fráze, ale fakt! Old schooloví příznivci hororů si možná díky očividné HŘE na efekt nemusí tak úplně přijít na své, ale mladá generace bude skákat (nebo zvracet?) radostí. Není to však jen omračující Shyamalanovské vyvrcholení, účelně zběsilá režie, depresivní atmosféra a hektolitry krve, i samotný nápad na lekci o životě a smrti je dosti originální a efektní, byť je opět spíše na efekt, než aby měl reálné kořeny v psychologickém rozboru. Každopádně tohle byl jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků, jsem totálně převálcován... 10/10(2.12.2007)

Good. Good. Extrémní fyzický a psychický teror alá Kostka, v trochu jiném podání. Celý film je hodně dobrý, ale stejně má své mouchy. Degradování vraha na to, že nosí trapný plášť typu Purpurové řeky 2 nehledě na to, že ho policajti mohli pohodlně asi tak 40x zabít. Jinak však dobře vypointované a vesměs originální. Srovnání se Sedm se asi nevyhnu takže ať to máme rychle za sebou. Sedm je o mnoho dospělejší a postava vraha je tam naprosto perfektní, oproti tomu v Saw je to jen takový odvárek aby to dobře vypadalo. Jinak ale spokojenost. A ještě jeden film z kterého autoři stoprocentně čerpali ne-li přímo vykradli je Šílený Max.(28.9.2005)

• - Spoiler: Ve filmu zemře celkem 6 lidí. (Žralok)

• - Detektivové zaznamenají spuštěný alarm ve skladu na ulici „Stygian Street“. Stygian je i název prvního filmu Jamese Wana, ve kterém rovněž hrál spoluautor scénáře Saw Leigh Whannell. (don corleone)

• - Film byl původně přístupný od 17 let, ale kvůli některým změnám režiséra Wana se jeho přístupnost o rok zvýšila. (imro)