Saw: Hra o přežití

• Nový Zéland

Saw

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Naprosto nevšední film, který upoutá již od první minuty. Ďábelsky propracovaný scénář je jednou z mnoha předností tohoto snímku, který nešetří překvapivými zvraty. Jedinou chybou je neuvěřitelně nastavovaný konec, ale absolutní závěr, třešnička na dortu, vyrazí dech. Škoda jen slabších pokračování. Ale poprvé je jen jednou.(7.5.2009)

„Ty pervezní psychopate!“ Čo všetko je schopný spraviť človek pre prežitie? Bol som pri tom, keď Saw vstupovala do kín. A hoci vyvolala neskutočný boom, mňa už vtedy neoslovila a skôr ma nezaujala, než zaujala. Videl som to na pragmatické, trocha suché, ale v konečnom efekte vlastne vcelku úspešné a solídne 3*. Keď som sa na to chystal v roku 2020 v rámci reprízy, vravel som si, že sa mi to možno bude páčiť... ale pravdupovediac stále to bolo také isté. Solídny kasting (najviac samozrejme zjazvený Danny Glover, o ktorom som si vtedy myslel, aký je strašne starý a pritom mal len 58 rokov), brutálne pochmúrna výprava, viacero nechutných scén len pre silné žalúdky (pritom si všimnite, že väčšina z nich je skôr naznačovaná, než explicitne ukazovaná vo veľkom), šikovná práca s chronológiou deja, séria nečakaných twistov a adekvátny, slušne mrazivý koniec. Ale celkovo to na mňa proste nijako extra nezapôsobilo. Oceňujem groteskne natočenú autonaháňačku.(31.8.2005)

Zasadni chybou je o Saw cokoli cist, nebo se dokonce divat na nestastne trailery. Zazitek z filmu je pak bohuzel polovicni, protoze to nejlepsi (hry, ktere si vrah pripravuje na sve obeti) uz znate. Na filmu samotnem nejde prehlidnout, ze Wan se snazi efektnim zpracovanim zakryt chyby, kterych neni az tak malo. Pominu li logicke diry jsou to predevsim herecke vykony - scenarista by se mel precejen radeji drzet psani scenaru. Vykony se vyrazne zlepsi v posledni desetiminutovce, ktera patri k tomu nejlepsimu, co jsem v poslednich letech videl. Hlavne diky ni je me hodnoceni tak vysoke. Celkove spis lehke, skvele natocene, zklamani.(23.1.2005)

Původně jsem dával 4 hvězdičky, ale čím více o Saw přemýšlím, tím sympatičtější mi tenhle film je (čistých 5 to ovšem není, takových pěkných 90%). Hra je originálně pojata a velmi pěkně se prolíná s vyšetřováním. Oceňuji především nápaditost tvůrců, co se pastí a rafinované hry týče, protože jde o zatraceně dobře promyšlenou mozaiku. Co se konce týče, souhlasím s tím, že je diskutabilní - vyvolává určité nejasnosti a filmu zbytečně ubírá na logice. Nicméně, ten konec je tak šokující a nečekaný, že jsem ochotný mu to odpustit. Jen málokdy mě něco tak nachytá, jako právě Saw a toho si cením...(28.11.2005)

První díl Saw jsem viděl už asi šestkrát a vždycky mi v posledních minutách tlouklo srdce jako o závod. Další díly jsou sice o poznání horší, ale i tak je Saw jednou z nejkomplexnějších a nejkvalitnějších hororových sérií všech dob. Horror movie of the year(14.8.2007)

• - Časopis Empire zařadil film v žebříčku nejlepších filmů všech dob na 499 místo. (Folky)

• - Natáčení trvalo 18 dní, pričemž herci neměli žádné zkoušky. Těmi se stalo až samotné filmování. (imro)

• - James Wan a Leigh Whannell sa pokúsili predať scenár štúdiám v Austrálii ešte predtým, ako ho kúpilo a produkovalo štúdio v Hollywoode. Ich manažér poslal scenár agentovi do Los Angeles, ktorý neskôr dvoch z nich zavolal na zasadnutie. Tam boli vyzvaní na natočenie scény zo scenára v podobe krátkeho filmu – Saw (2003). S ním potom začali navštevovať rôzne hollywoodske štúdiá. (WalterIK7)