Saw: Hra o přežití

Saw: Hra o prežitie

Hra o prežitie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Saw (= pilka) v mnohém připomíná legendární Se7en Davida Finchera, ale režisér James Wan je naturalističtější, drsnější a jde víc na efekt. Přesto mu jeho film žeru, a to jsem zavilý fanoušek Se7en. Snímek si drží po celou dobu hustou atmosféru, dokonale mě zarazil do sedadla. Z kina jsem vlastně odcházela docela dost vyklepaná, a to zejména díky několika skutečně vydařeným lekačkám. Scénář se také dost povedl, divákovi (i postavám samotným) se jednotlivé indicie odkrývají postupně. Nejlepší je ale fakt dost depresivní závěr. Sice trochu rozbourává jinak celistvý příběh, ale přesto je vynikající. Jediné, co se mi moc nelíbilo, byla hudba. Ze začátku působila dost rušivě, ke scénám se jednotlivé hudební motivy nějak nehodily. Jinak Saw překonal všechna má očekávání (moc jsem o něm nevěděla, když jsem se na něj vydala do kina), jedná se o nadprůměrný nervák.(22.4.2005)

Málokdy se stane, že mě film dokáže šokovat. Ať už svým příběhem, průběhem nebo samotným závěrem. Saw: Hra o přežití to dokázal. Příběh vytvořil takový, že ho dokáže natahat na několik dalších dílů dopředu, dokáže z něj dokonale těžit a bohužel také dokazuje, že původní první díl se nikdy nepřekoná, i když ti další budou šokující a napínavé stejně jako tento, opravdu první a jediný dobrý díl, který stojí za to ho vidět a který patří mezi jedny z mála nejlepších filmů současnosti, tedy z mého hlediska, jen ta reklamní kampaň a využívání dobrého nápadu kazí celkový dojem z teď už docela početné série, a jak to tak vypadá tak to dále bude pokračovat. I tak tento film zůstává unikátem, který se jen tak v davu neztratí. A ten závěr? Nad tím jsem musel kroutit hlavou celý den, celou noc a ještě den na vrh. Je málo originálních filmů, když už se nejedná o vtip, tak aspoň o napětí a zajímavý příběh. Tenhle film ho má. Má výborný nápaditý příběh, parádní napínavé scény, a hlavně to, co řadě dobrým filmům chybí, neskutečně nečekaný závěr. Nejlepší thriller/horor co jsem snad kdy vůbec viděl. Předtím jsem nadával na to, že horory rád opravdu nemám, ale když se do nich přimotá slušná podstata, má to všechno do sebe opravdu něco, co dokáže s přehledem dál nabídnout.(24.2.2008)

Na světě jsou evidentně dva druhy lidí. Ti, kteří si neváží života, a ti (teď pozor, nepřijde očekávané "ti, kteří si ho váží"), kteří takové jedince odchytávají a jsou tak hodní, že jim (uzavíráním do obřích smrtelně nebezpečných pastí) dávají pořádně poučné životní lekce. Víc než cokoli jiného je Saw především psychologický thriller, který dokonale vykresluje povahu a pocity provinilého člověka. Trošičku si zahrává s etikou, když si dovolí soudit závažnosti prohřešků, takže z "těch učitelů" se nestávají kvintesenciální spasitelé, nýbrž jen geniální psychopati, ale o to tady až tak nejde. Jde o to, že je to pekelně vtahující a působivá podívaná, při které si (běžný) divák ani na minutku neoddychne. Navíc většina lidí si života neváží, a pokud jim Saw třeba jen trošku pomůže, aby si to uvědomili, je to víc, než co od filmu člověk může žádat (možná někomu může připadat absurdní brát si ponaučení ze Saw, ale když to jde z filozoficky obdobně laděného Jisatsu Saakuru, tak tady to jde taky).(14.5.2007)

Od tohohle filmu jsme hodne ocekaval a az tak uplne moje ocekavani nenaplnil. Samozrejme, jak uz tu je hodnekrat zmineno, je to docela originalni, misty dost brutalni (noha) a se skvelym propracovanym scenarem, ale nektere flashbacky zbytecne zdrzuji a pro dej nejsou nijak zvlast podstatne. Taky herci nepredvadi zadnej extra vykon. Je fajn, ze az do konce nebylo jasne, kdo je vrah a zaverecna pointa byla fakt docela necekana, napadlo me spousta veci, ale tohle ne. Ale je fakt, ze dej misty drhne a obcas i nudi, ale neni to moc casto a sem tam tu je naka ta nelogicnost. Ale i pres slusnou atmosferu a napinavost me film nedokazal vystrasit. Musim pochvalit kameru, ty zrychleny zabery rulez. No, po celou dobu sledovani filmu sem se chvilku priklanel ke 3* a chvilku ke 4*, ale po zaveru musim dat 4*.(3.4.2006)

Naprosto nevšední film, který upoutá již od první minuty. Ďábelsky propracovaný scénář je jednou z mnoha předností tohoto snímku, který nešetří překvapivými zvraty. Jedinou chybou je neuvěřitelně nastavovaný konec, ale absolutní závěr, třešnička na dortu, vyrazí dech. Škoda jen slabších pokračování. Ale poprvé je jen jednou.(7.5.2009)

• - Zbraň, kterou má mrtvola v umývárně, je Smith & Wesson Model 686. (dc125)

• - Na motivy filmu vznikla stejnojmenná videohra, kde hraje hráč prostřednictvím postavy Tappa. (NecrobraiN)

• - Časopis Empire zařadil film v žebříčku nejlepších filmů všech dob na 499 místo. (Folky)