Reklama

Reklama

Saw: Hra o přežití

  • USA Saw (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (1 322)

Gemini 

všechny recenze uživatele

I saw Saw a musím říct, že to opravdu stálo za to. Není to sice Shakespeare, ale vypjatých hereckých výkonů si tu užijete až až, obzvlášť mě překvapil Cary Elwes, od jehož doktůrka bych takovéhle kousky...ale co to kecám, Saw dostává takhle vysoké hodnocení ne za herecké výkony, ale kvůli tomu zvrácení naruby, kterého si užijete víc než dost a bude se vám to líbit. Poslední půlhodina sice není tak zdrcující jako třeba v Ďáblově Advokátovi, ale něco tak nepopsatelného, do čeho by vařilo něco co sakra připomíná Live And Let Die, by se mělo natáčet častěji, protože je to geniální. A navíc nemáte pocit, že s vámi scénárista a producent nebo někdo jim podobný hraje hru na blbého a blbějšího, takže 1:0 pro Jamese Wana. Jen mi nejde do hlavy jak chce natočit stejně kvalitní sequel, když pointa jedničky nebude možná...ale přeju mu, aby to vyšlo (dodatek - ono to nakonec nevyšlo;)). ()

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Původně jsem dával 4 hvězdičky, ale čím více o Saw přemýšlím, tím sympatičtější mi tenhle film je (čistých 5 to ovšem není, takových pěkných 90%). Hra je originálně pojata a velmi pěkně se prolíná s vyšetřováním. Oceňuji především nápaditost tvůrců, co se pastí a rafinované hry týče, protože jde o zatraceně dobře promyšlenou mozaiku. Co se konce týče, souhlasím s tím, že je diskutabilní - vyvolává určité nejasnosti a filmu zbytečně ubírá na logice. Nicméně, ten konec je tak šokující a nečekaný, že jsem ochotný mu to odpustit. Jen málokdy mě něco tak nachytá, jako právě Saw a toho si cením... ()

Reklama

golfista 

všechny recenze uživatele

Shodou náhod jsem si všiml, že píšu tisící komentář - tak to byla asi správná volba filmu na dnešní večer ! :) ... Tentokrát jsem si o filmu nic nepřečetl dopředu, neviděl jsem zdejší komentáře (jenom umístění v TOP 200) a udělal jsem dobře. Sice jsem čekal něco úplně jiného, ale o to víc jsem byl příjemně překvapen.... Originální, skvěle napsaný a výborně zrežírovaný thriller - prostě jasné čtyři ****. Za ten konec ovšem, to musím dát pátou ... už se těším na druhou projekci. ()

Cival 

všechny recenze uživatele

Tak takhle vypadá absolutní špička mezi horory pro teenagery. Skvělý nápad, ještě lepší zpracování ve scénáři a prakticky bezchybné vizuální podání režiséra. A ani nemá cenu pozastavovat se nad atmosférou - ta sálá už z plakátu i trailerů. Ale k absolutní dokonalosti pořád dost chybí. Jednak mě už pekelně irituje klišé, kdy hodný míří na záporáka a místo toho, aby vystřelil, tak si nechá sebrat bouchačku a k tomu rozbít ciferník (v Saw předvedené hned třikrát), a ten konec... sice šokující, ale do pevného příběhu náhle vletěla spousta otazníků a logických nedomyšlností. I tak spokojených 85%. Tuhle hru stojí za to prožít. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Tak tahle pila má opravdu ostré zuby, i když místama trochu narezlé. Ke kladům nutno přičíst hutnou, tíživou atmosféru, několik vynikajících napínacích scén a jednu megalekačku. Na druhé straně je tu nepřesvědčivý herecký výkon Cary Elwese v roli doktora Gordona, trocha toho tradičního klišé (opět prupovídky či nesmyslné váhání před tím, než někoho odprásknu) a pak závěrečná pointa. Ta sama o sobě je velmi, velmi překvapivá a šokující, ale je až moc "na efekt" a zpětně v logice děje vyhlodává pořádně velké otvory. Přesto pod čtyři* nepůjdu, to by si taková podívaná, kterou lze s potěšením označit za silnou kávou pro průměrnou diváckou obec (kamarád mi povídal, jak během promítání v jednom irském kině zažil houfné opouštění kinosálu), nezasloužila. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (77)

  • Celý film byl natočen a sestříhán během pouhých 18 dní. (Pilda17)
  • Všechny scény v koupelně byly natočené v chronologickém pořadí, aby se herci lépe vžili do svých rolí. (don corleone)
  • James Wan a Leigh Whannell (Adam Faulkner-Stanheight) sa pokúsili predať scenár štúdiám v Austrálii ešte predtým, ako ho kúpilo a produkovalo štúdio v Hollywoode. Ich manažér poslal scenár agentovi do Los Angeles, ktorý neskôr dvoch z nich zavolal na zasadnutie. Tam boli vyzvaní na natočenie scény zo scenára v podobe krátkeho filmu – Saw (2003). S ním potom začali navštevovať rôzne hollywoodske štúdiá. (WalterIK7)

Související novinky

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Reboot hororové série Saw nabírá obsazení. Snímek zatím pojmenovaný jako Saw IX tlačí kupředu herec a komik Chris Rock (Trestná lavice, Machři 2), který v novém snímku ztvární hlavní roli detektiva…

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho…

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

14.07.2016

Velké značky v Hollywoodu prakticky neumírají. Dokud na něco diváci slyší, točí se další a další díly, takže vás asi nepřekvapí, že bude pokračovat i Saw. Hororová série, jíž nastartoval James Wan (V…

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě…

Reklama

Reklama