Saw: Hra o přežití

• Nový Zéland

Saw

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Málokdy se stane, že mě film dokáže šokovat. Ať už svým příběhem, průběhem nebo samotným závěrem. Saw: Hra o přežití to dokázal. Příběh vytvořil takový, že ho dokáže natahat na několik dalších dílů dopředu, dokáže z něj dokonale těžit a bohužel také dokazuje, že původní první díl se nikdy nepřekoná, i když ti další budou šokující a napínavé stejně jako tento, opravdu první a jediný dobrý díl, který stojí za to ho vidět a který patří mezi jedny z mála nejlepších filmů současnosti, tedy z mého hlediska, jen ta reklamní kampaň a využívání dobrého nápadu kazí celkový dojem z teď už docela početné série, a jak to tak vypadá tak to dále bude pokračovat. I tak tento film zůstává unikátem, který se jen tak v davu neztratí. A ten závěr? Nad tím jsem musel kroutit hlavou celý den, celou noc a ještě den na vrh. Je málo originálních filmů, když už se nejedná o vtip, tak aspoň o napětí a zajímavý příběh. Tenhle film ho má. Má výborný nápaditý příběh, parádní napínavé scény, a hlavně to, co řadě dobrým filmům chybí, neskutečně nečekaný závěr. Nejlepší thriller/horor co jsem snad kdy vůbec viděl. Předtím jsem nadával na to, že horory rád opravdu nemám, ale když se do nich přimotá slušná podstata, má to všechno do sebe opravdu něco, co dokáže s přehledem dál nabídnout.(24.2.2008)

Soundtrack Charlie Clouser: 1. Sturm - Front Line Assembly [6:07] ,2. Hello, Adam [3:57] ,3. Bite The Hand That Bleeds - Fear Factory [4:01] ,4. Last I Heard... [4:40] ,5. Action - Enemy [3:43] ,6. Reverse Beartrap [4:47] ,7. You Make Feel So Dead - Pitbull Daycare [3:49] ,8. X Marks the Spot [4:34] ,9. Wonderful World - Psycho Pomps [5:00] ,10. Cigarette [3:07] ,11. We're Out of Time [3:48] ,12. F**k This S*!t [4:09] ,13. Hello Zepp [3:00] ,14. Zepp Overature [2:38],(14.6.2011)

Bohužel můj komentář není tak šokoující jako závěr celého filmu. Celou dobu jsem se snažil hádat kdože by snad mohl být ...Dokonce už jsem jásal, že jsem se trefil, jásal jsem předčasně. Finálová hudební skaldba je moc povedená . Jenom bych chtěl zmínit na jakém prostoru a z jakým rozpočtem se dá natočit film co Vás doslova sejme. Ne každou hru bych tedy musel hrát(9.6.2006)

Tohle je špička mezi současnými horory a jeden z nejlepších hororů co jsem kdy viděl. Výborný scénář. Skvělá gradující atmosféra. Vynikající závěr, který jsem opravdu nečekal! A když vezmeme v potaz, že film stál směšných 1,2 miliónu dolarů, tak výsledek je neuvěřitelný. Jasných pět hvězdiček za jeden z nejlepších hororů poslední doby.....(27.9.2007)

• Radek99

Super oblíbený teenagerský horor ... a ona to je stigmatická zvrácenost pro zvrácenost ... zajímalo by mne, jakým směrem se ubírá současná mainstreamová kinematografie, když tohle si žádá dav? Už jsme zase u toho, že při popravách na náměstích bývalo vždycky plno... Navíc tu zjevně lže oficiální text distributora, neboť já jsem ujížděl na Sedm a přitom ublinkával u Saw...tyhle dva filmy nejsou rozvíjením jedné tvůrčí linie, to jsou dva protipóly... Sedm geniální atmosferický thriller, kde jsou bizarnosti a zvrácenosti dotvářením atmosféry, Saw film, který zvrácenosti řetězí v nepřetržitém toku a jinak zaujmout neumí... Prázdné slizké nic... PS: O kvalitativním rozdílu hovoří také dobře třeba ten fakt, že zatímco sérii Saw opakovaně reprízují na stanici Prima Cool, Sedm obvykle jde v hlavních vysílacích časech na velkých komerčních kanálech.(18.7.2008)

• - Film byl nominován na Saturn Award americké Akademie science-fiction, fantasy a hororových filmů. Nominacii si také odnesl Cary Elwes za Nejhrůzostrašnější úlohu z Filmových cen MTV. (imro)

• - Všechny scény v koupelně byly natočené za 6 dní bez přípravy pro herce. (don corleone)

• - Když je Mark Wilson (Paul Gutrecht) uvězněný ve své pasti, kde musí chodit bosý po střepech, je možné si ve zrychlené části všimnout, že měl herec kvůli ochraně na sobě boty. (stepan_s)