Saw: Hra o přežití

Saw: Hra o prežitie

Hra o prežitie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Good. Good. Extrémní fyzický a psychický teror alá Kostka, v trochu jiném podání. Celý film je hodně dobrý, ale stejně má své mouchy. Degradování vraha na to, že nosí trapný plášť typu Purpurové řeky 2 nehledě na to, že ho policajti mohli pohodlně asi tak 40x zabít. Jinak však dobře vypointované a vesměs originální. Srovnání se Sedm se asi nevyhnu takže ať to máme rychle za sebou. Sedm je o mnoho dospělejší a postava vraha je tam naprosto perfektní, oproti tomu v Saw je to jen takový odvárek aby to dobře vypadalo. Jinak ale spokojenost. A ještě jeden film z kterého autoři stoprocentně čerpali ne-li přímo vykradli je Šílený Max.(28.9.2005)

První díl Saw jsem viděl už asi šestkrát a vždycky mi v posledních minutách tlouklo srdce jako o závod. Další díly jsou sice o poznání horší, ale i tak je Saw jednou z nejkomplexnějších a nejkvalitnějších hororových sérií všech dob. Horror movie of the year(14.8.2007)

Drtivá většina filmů z této oblasti se nepohybuje ani tak v béčkové jako spíš céčkové kategorie a má žalostně poloamatérský charakter. Saw z této produkce výrazně vybočuje svou profesionalitou a je v současnosti faktickým vrcholem žánru. Poměrně rafinovaný scénář, profesionální režie, střih, kamera a herecké výkony, které nevyvolávají pohrdavé úsměšky. Spolu s hororovou atmosférou, silně naturalistickými záběry a efektním závěrem tvoří dokonalý koktejl pro to, aby se Saw stal diváckým hitem. Na druhé straně scénář není natolik propracovaný, aby se dokázal vyhnout nelogičnostem a některým klišé. Střih místy připomíná videoklipovou produkci a flashbacky pouze zdržují. Celkový dojem: 60 %. Pokračování tohoto snímku už postrádala originalitu své předlohy a jsou pouhým ždímáním peněz z kapes diváků.(1.12.2007)

Hmmm ťažký oriešok. Tento film rozhodne NEPATRÍ do TOP 200. Saw je však po dlhom čase prvý thriller made in Hollywood , ktorý zamestnal moje mozgové závity. Jedná sa o inteligentný film, ktorý je tak trochu podvodom na divákovi, pretože ho do poslednej minúty nechá hľadať koňa, aby nakoniec zistil, že sa na ňom vezie. Niekomu môže počet zvratov vo filme vadiť, ja som sa v nich však orientoval celkom dobre, čo bolo možno na škodu hodnoteniu. Nachádza sa tu totiž niekoľko zjavných nelogičností, ktoré nemôžem bez spoilerovania uviesť , a ktoré zrážajú moje hodnotenie. 7/10(14.11.2005)

Saw je velmi zajímavě vymyšlený a natočený film. Hry, v kterých trápí jistý jedinec (oslovení vrah si z jistých důvodů odpustím :o)) hraje se životy jiných a dává jim na vybranou kdo přežije. Nechápu kdo mohl vymyslet trápení lidí v podobě např. helmy co vám rozdrtí čelist pokud si ji nesundáte klíčem, který je v břiše vašeho přítele. Film není tak drastický jak by se čekalo, pokud vás nerozhodí nějaké to přehrabování ve střevech a trocha krve. Skvěle zamotaně jednoduchý film v kterém až dokonce není vše tolik jasné jak si myslíte. Osobně jsem si myslel, že jsem přišel na jedince páchající toto zlo po pár minutách, ale jak jsem zjistil na konci skutečnost byla o kousek vedle... Hudba k tomuto filmu je skvělá, hlavně v závěrečné scéně. Dynamická a zrychlená kamera se přesně hodí do videoklipovému tempu některých scén. Atmosféra je jiná než u většiny hororů. Zde se snaží ukázat uzavřenou místnost v ní se odehrávající drama, což nefunguje na 100% z důvodu častých odskoků z umývárny. Škoda, že režisér neukázal více her(snad nejsem takový sadista :o)) a příběh točící se hlavně okolo umývárny a vracející se flashbacky do minulosti mi nepřijde tolik zajímavý. Film má jisté mouchy,mezi které podle mě patří chvilková zdlouhavost a nevýraznost některých herců. Ovšem hlas v telefonu nemá naprostou chybu, moc rád bych ho využil k vyprávění pohádek malým dětem ... :o))(23.1.2005)

• - James Wan si prý pro roli Amandy vybral hned herečku Shawnee Smith, do které je prý od svých mladých let platonicky zamilovaný. Nemohl uvěřit tomu, když roli skutečně přijala. (don corleone)

• - Když je Mark Wilson (Paul Gutrecht) uvězněný ve své pasti, kde musí chodit bosý po střepech, je možné si ve zrychlené části všimnout, že měl herec kvůli ochraně na sobě boty. (stepan_s)

• - Původně měl jít film hned do video distribuce, ale po pozitivních ohlasech na ukázkovém promítání se rozhodlo studio ho nasadit i do kin. (don corleone)