Saw: Hra o přežití

• Nový Zéland

Saw

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Překvapivá mozaika s šokující pointou, která se zdá být tak rafinovaná, až se do ní zamotali i sami tvůrci. (Nad použitím pilky k jinému účelu je radno nepřemýšlet.) Film také disponuje kvalitním hudebním doprovodem a prolízat se jeho hustou atmosférou až na konec je opravdový zážitek. Již nikdy se vám nejspíš nestane, abyste usnuli ve své fotografické komoře. [TOP 19/13 72%](26.3.2005)

I keď zápletka Saw je pomerne priamočiara, film takmer mimovoľne definoval nový hororový subžáner, tzv. „torture porn“, a to zvlášť v súvislosti s nekonečnými radmi ďalších pokračovaní (v roku 2010 vznikol už Saw VII). V pôvodnej snímke je viac z pochmúrneho thrilleru než klasickej hororovej „podívané“, ktorá pripomína skôr Fincherov(o) Se7en (1995) než novšiu „gornografickú“ sériu Hostel Eliho Rotha (2005 a 2007). Saw je adeptom na najklaustrofobickejšiu snímku v dejinách kinematrografie tiež preto, že sa natáčal výhradne v interiéroch (v rôznych častiach jedného losangeleského skladiska), čím tvorcovia nielen znížili rozpočet, ale tiež sa vyhli akémukoľvek určujúcemu záberu, ktorý by divákovi uľahčil orientáciu. Narozdiel od pokračovania evokuje Saw svojím názvom nielen vraha menom Jigsaw, a kovovú pílu, ktorou si Elwes odreže nohu, keď sa snaží ujsť, ale tiež aj samotné videnie (anglický výraz „saw“ znamená „píla“, ale je aj tiež minulým časom slovesa „vidieť“). Čo vidia postavy filmu? A čo majú pred očami diváci? Filmom sa vinie silný motív hry. Finálne odhalenie miesta, kde sa vrah celú dobu skrýval, môžeme brať ako lacný rozprávačský trik, ale pri daných pravidlách hry je tým najlogickejším vyústením, s ktorým mohli tvorcovia prísť; to, čo nevidíme, bolo celú dobu priamo pred našimi očami. 65%(31.1.2009)

Shodou náhod jsem si všiml, že píšu tisící komentář - tak to byla asi správná volba filmu na dnešní večer ! :) ... Tentokrát jsem si o filmu nic nepřečetl dopředu, neviděl jsem zdejší komentáře (jenom umístění v TOP 200) a udělal jsem dobře. Sice jsem čekal něco úplně jiného, ale o to víc jsem byl příjemně překvapen.... Originální, skvěle napsaný a výborně zrežírovaný thriller - prostě jasné čtyři ****. Za ten konec ovšem, to musím dát pátou ... už se těším na druhou projekci.(15.2.2005)

Konečne film, po ktorom aj ja môžem povedať, že mi v noci nedal spať. Keď sa v nejakom horrore občas objaví nejaká krvavejšia scéna, dá sa to predýchať, ale na tento chladný, drsný a perfektne vykonštruovaný filmík sa nedoťahuje nič. Žiadny iný totiž nenabudil taký zimomriavkový pocit ako tento. Dokonalé hranie sa s vyvrcholením filmu, mrazivá atmosféra, z obrazovky bolo priam cítiť chlad miestnosti. Finálna fáza je na nevydržanie, a čo najviac prispieva k tak vysokým hodnoteniam je, že aj herci boli neuveriteľne uveriteľní. 100%.(5.7.2007)

Na světě jsou evidentně dva druhy lidí. Ti, kteří si neváží života, a ti (teď pozor, nepřijde očekávané "ti, kteří si ho váží"), kteří takové jedince odchytávají a jsou tak hodní, že jim (uzavíráním do obřích smrtelně nebezpečných pastí) dávají pořádně poučné životní lekce. Víc než cokoli jiného je Saw především psychologický thriller, který dokonale vykresluje povahu a pocity provinilého člověka. Trošičku si zahrává s etikou, když si dovolí soudit závažnosti prohřešků, takže z "těch učitelů" se nestávají kvintesenciální spasitelé, nýbrž jen geniální psychopati, ale o to tady až tak nejde. Jde o to, že je to pekelně vtahující a působivá podívaná, při které si (běžný) divák ani na minutku neoddychne. Navíc většina lidí si života neváží, a pokud jim Saw třeba jen trošku pomůže, aby si to uvědomili, je to víc, než co od filmu člověk může žádat (možná někomu může připadat absurdní brát si ponaučení ze Saw, ale když to jde z filozoficky obdobně laděného Jisatsu Saakuru, tak tady to jde taky).(14.5.2007)

• - Danny Glover se snímkem vrací zpět na výsluní. Za zmínku stojí, že v téměř všech svých nejúspěšnějších filmech hrál policisty. Kromě Saw to byly například Predátor 2 (1990), nebo série Smrtonosná zbraň. (imro)

• - Někde se uvádí, že Jigsawova loutka Billy byla koupena v hračkárně, není to tak, byla kompletně navržena a vytvořena štábem. (don corleone)

• - Postavu Adama hraje scénárista Saw 1, 2 a 3, Leigh Whannell. (duklak2)