Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Norrek

Pro mě dnes absolutní žánrová klasika, a zdaleka nejlepší díl série. Kdyby tento film existoval samostatně, vůbec by mu to neubralo na sexappealu. Správně mixlý koktejl hororu, gore a thrilleru. Finální scéna dodnes jedna z nejlepších on point ve filmu vůbec. ()

drkaldj

Dnes už hororová klasika. Scénář, režie, herci, kulisy, moment překvapení který se jen tak nedá zopakovat. Wan a Whannell stvořily zajímavé dílo. ()

PORTER44

Tímto filmem odstartoval nový druh hororu.Vrah   který svým obětem připravý past ze které se   ještě můžou dostat ale většinou si musí   nějakou část těla uříznout.Výborně   propracovaný příběh,skvělé napětí,efekty. ()

MrMartinTm

Netuším, jak jsou na tom pokračování této ikonické torture horror série, každopádně první díl Saw musím pochválit za to, jak tenhle film vlastně působí jako normální film a ne jen jako záminka pro co nejbrutálnější scény, což jsem od něho původně čekal. Velmi příjemně napsaný krimi thriller, který dokáže v divákovi celou dobu udržovat extrémní napětí, že vám nakonec film uteče jako voda. Jediné, co mi vadilo, je zhruba poslední půlhodinka, která se snaží být extrémně šokující a vytasit na diváka co nejvíc zvratů najednou, bohužel se zde už tolik nemyslí právě na dobrý scénář a budování atmosféry. Úvodní třetina filmu je určitě nejlepší, nejnapínavější a nejatmosferičtější část, a jak již bylo řečeno, vlastně mě až překvapilo, že kromě finálního řezání nohy tu není téměř žádná vizuálně brutální scéna. Ale filmu to vůbec neubližuje. 7/10 ()

Lukango

Toto je horor, u kterého nebudete netrpělivě čekat, kdy vás kdo vyleká, i když místy se o to snaží, ale je to horor, kde budete čumět nad hektolitry krve a že jich je hodně. Příběh je solidní a i když tu máme nějaké flashbacky, tak drží po hromadě a funguje. Je tu pár zvratů, přičemž ten závěrečný určitě překvapí. Film se snaží působit jako film Sedm a místy svojí atmosférou se přiblížit dokáže, ale Sedm je vyšší dívčí. Za co filmu srážím, tak je chování postav, které působí často moc nelogicky a nerozvážně. Jinak o postavách se něco dozvíme, především o jejich minulosti a +- i o jejich povahových rysech. Celkově se jedná o originální formát hororu, kterému někdy chybí dotaženost k uvěřitelnosti, na druhou stranu je to horor, který má skvělou atmosféru a scénář. Známka: 7/10 ()

Tyleros

V životě jsem neviděl nic tak sofistikovaného, originálního, šokujícího a dokonalého. Úžasný atmosférický thriller s ještě úžasnějším koncem! Děkuji Ti Wane. 11/10 ()

Cinex_studio

Byl by hřích nedat tomuhle filmu pět hvězd, protože v tomhle žánru je to unikátní kousek, který je scénářem, vizuálem a celkovou atmosférou vlastně naprosto bez chyby. Celá série SAW je vlastně pro mě osobně takovej unikát podobného žánru, ale jednička je to, co odstartovalo naprosto jedinečnou podívanou, kterou si vždy rád zopakuju. ()

Kelinej

Chutná jednohubka, především na první podívání. Komorní, a přesto krvavá a špinavá, hlavně však dokonale atmosférická. ()

VojtaHradec

Na filmovou sérii SAW jsem radši čekal do 15 let a konečně jsem si jí pustil a byl jsem nadšený film SAW : Hra o Přežití je velice dobrý film jelikož si na nic nehraje a jde na věc rovnou a není to ani zdlouhavé, pasti jsou dobře promyšlené a nabízí skvělou podívanou i docela brutální jelikož JIGSAW si vymyslel slušné ale spíše brutální pasti. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)