Ostrov

• USA The Island (více)
USA, 2005, 136 min

V poslední době se stále více zajímáme o klony a už jen čekáme na jejich lidskou podobu. Na Zemi došlo k examinaci, přežilo jen pár stovek výjimečných lidí, vše bylo zničeno. Existuje jediné místo, které stále připomíná Zemi - Ostrov. Dostane se tam jen vylosovaný, ostatní musejí čekat na své štěstí dál. Ale co když to tak není? Co když k žádné examinaci nedošlo? Co když žádný Ostrov neexistuje? Takto začal přemýšlet Lincoln 6-Echo. Je v "Ráji" už 3 roky. Jeho život se mu zdá nenaplněný. Copak je jediným cílem života dostat se na Ostrov? Jeho kamarádku Jordan 2-Delta to však vůbec nezajímá, vždyť vyhrála v losování, jede na Ostrov! Jenže Lincoln své podezření potvrzuje a snaží se zachránit Jordan od jisté smrti. Nejsou lidé, jsou kloni a žádný Ostrov není. Země katastrofou zasažena nikdy nebyla. Utíkají tedy, a protože se nikdo nesmí dozvědět, kdo jsou zač, stíhá je jejich stvořitel všemi možnými prostředky. Na povrchu se pokusí kontaktovat "originál" Lincolna... (TV Nova)

Superpero

Velice zábavnej film s extrémně hustou hudbou u který se nejde nudit i kdyby to plátno v kině bylo celej film černý. Michaela Baye mám rád tak na střídačku (Skála a Mizerové jsou geniální, Armaggedon ujde a Pearl Harbor je sračka). Ostrov je taky super, jasně jsou tam nelogičnosti, ale koho to sere když je to velice zábavně podaný. Úvodní část v klon středisku mi nudná opravdu nepřišla a utíkací část je bomba. Herci jsou super zvlášť Scarlett je fakt nádherná a zahrála to perfektně (jako vždycky) a Ewan je správně happy. "Co to bylo?" "Nevim, ale chci to." Steve Buscemi je Steve Buscemi a Michael Clarke Duncan je super (i když se na plátně moc neohřeje). Sean Bean je takovej normální hajzl jak jsme u něj zvyklí a Djimon Hounsou je fakt cool killer a je škoda že nedostal víc prostoru. Jediný co by se dalo Ostrovu vytknout je to, že je to fakt moc dlouhý. ()

Rob Roy

Kupodivu ( nic jsem nečekal ) jsem se solidně bavil. Od Ostrova nečekejte nic jiného než totální popcorn ( tedy pokud nepovažujete za filozofické dílo Já, Robot od Proyase ). Nemám rád videoklipový střih a i tady místy působí dost zmateně, navíc kamera je až příliš rotřesená a záběry jsou někdy snímané moc zblízka, ale u likvidování aut kolejnicemi i jiných akčních scén jsem se velmi dobře bavil. Stejně tak u příjemného konzumního humoru ( "Co to je?" "Nevím, ale chci to" ). Velké plus je Ewan McGregor, který má co hrát a totální roštěnka Scarlett Johanssonová, u které mi stačí, že prostě je na plátně ( nedávno se zařadila do mých TOP 5 ). Příjemně mě překvapila i hudba ( pro mě neznámého ) Stevea Jablonského. 70 procent. ()

Fr

,,JSI VYJÍMEČNÝ, BYL JSI VYBRÁN!"..... /// Úvodní noční můra v super rytmu reklamního videoklipu dává tušit, že M.Bay je ve formě. To, jak velká výhra je odjet na poslední neznečištěný místo na Zemi nám ukáže E.McGregor (za doprovodu hezké S.Johansson), kterej (díky svý ,,vrozený inteligenci") má pocit, že tady něco nehraje... (já bych z toho vynechal filmový provedení). Ukázka technologií budoucnosti je výborná (synaptické vyšetření mozku, porod, hologram kix box), nechybí hlášky (proč zrovna já mám říct dětem, že Santa Claus neexistuje!) a sympaťák S. Buscemi, ale hlavně: film má tempo a ,,zběsilá" hudba sekunduje tempu obrazu. Samozřejmě, můžem si položit otázku, jestli 2 klony můžou utéct speciálnímu komandu a spoustě policajtů, ale tohle mě netrápilo. A nakonec beru i to ponaučení, že nikdy nemám dávat ženský kreditní kartu, a že lidská zvědavost dokáže zničit i sebedokonalejší systém. Čemu z toho nevěříte? ()

TheMaker

::::::::::::::::::::::: Skvělý nápad. Originální film. Slušná akce. Trochu mne ale to nudilo a po Transformerech je tohle Bayův asi nejslabší snímek, ale přesto výborné. Michael Bay je jeden z nejlepších režiséru současnosti a tímto filmem to zase dokazuje. :::::::::::::::::::::::: ()

Dever

Soundtrack Steve Jablonsky: 1. The Island Awaits You ,2. Where Do Those Tubes Go ,3. Sector 6 ,4. Starkweather ,5. Agnate Ukuleles ,6. You Have a Special Purpose In Life ,7. Mass Vehicular Carnage ,8. Renovation ,9. I'm Not Ready to Die ,10. This Tongue Thing's Amazing ,11. Mass Winnings ,12. The Craziest Mess I've Ever Seen ,13. Send in the Clones ,14. My Name is Lincoln ,15. Blow - The Prom Kings , ()

Viktooorka

Jelikož jsem člověk, který si ve většině případů nečte před filmem obsahy, byla jsem začátkem opravdu mile překvapena. Pozvolné tempo, které nás zasvěcuje do děje filmu a vytváří indicie k pochopení, bylo tak skvěle sestaveno, že jsem váhavě skládala mozajku příběhu, který se pak potvrdil. Ten kdo četl obsah, nemohl být tak nadšený jako já! Ale jak je u Baye zvykem, bez akčních scén, by nemohl usnout, tak nastupuje na scénu dokonalá honička na dálnici.. Do téhle doby jsem byla vysoce spokojená.. Škoda jen nedotaženého konce, který mě neuspokojil.. Já nechci vidět jenom happy end, ale i zodpovězení mých zvýdavých otázek.. Jsem asi taky výjimečné Echo :o) ()

Subjektiv

Jistě to znáte, přijdete na návštěvu, postaví před vás misku chipsů s příchutí, která nijak neláká, ale i přesto je neuvědoměle jíte a jíte, až je všechny sníte. Kamarád pro to razí odborný termín "zobací reflex". I já jsem onehdá přišel na návštěvu, ale místo chipsů jsem byl konfrontován s Bayovým Ostrovem. Jedl jsem, jedl, až jsem ho snědl... A při onom krmení, dospěl jsem k zjištění, že Bay stvořil zřejmě své vrcholné dílo, které v sobě dokonce obsahuje nějaké morální poselství, nějaké sdělení. Bayština je však jazyk degenerovaný, nezná tázací způsob a s nesmírnými obtížemi v něm poskládáte nemotorné oznamovací věty. Ovšem věty zvolací se v něm píšou jedna nepříliš rozsáhlá, epická báseň. Napsat bayštinou esej nebo úvahu jeví se zhola nemožným, ovšem heslo, ba dokonce celou sadu hesel... k tomu je jak dělaná. Když se to v ní umí, může to i krásně znít, ba i vytisklé vypadat. Dobří, čistí kloni v bílých slušivých oblečcích, zlí, nečistí kápové v černých oblečcích, ústav jako ze (sterilní) škatulky. Pěkné, líbivé, což nemyslím vůbec zle. Jazyk bayský také obsahuje tisíce citoslovcí a mnohé onomatopoie. Na druhou stranu mu zase chybí výrazivo pro popis lidské osobnosti. Ale to nevadí, vždyť Bay nemá vize hrdinů zdrcených šokujícími zjištěními, kteří jsou neschopni jednat, neboť nebyli k jednání nikdy vedeni. Má vize obrovských, padajících ventilátorů, které vše drtí, vize vybuchujících dopravních prostředků a tříštícího se skla, vize ohýbání plechu a dopadu kovu na kov. Není to mistr akce, ale demolic. Není to vada, leč... Nestačí mi to. Torzo krásné ženy prostě není krásná žena. A já jsem to měl vědět předem. Já to věděl předem. Ale to víte, zobací reflex. Neměl by mě omlouvat. Přidám tedy hvězdu za hloupost. Za svojí hloupost. V bayštině se to zve: "Skorem fujky," já říkám slabé ***. ()

novoten

Když jsem si po druhých Mizerech myslel, že se Michael nadobro utopil ve svých akčně-vtipných manýrách, nemohl jsem být víc vedle. Orci s Kurtzmanem mu totiž napsali scénář přesně na míru a přestože se oproti Transformers jedná o nesmělé předkolo, stojí futuristická romantika za to. Ewan McGregor exceluje v roli, která ho konečně mohla profláknout do naprosté extratřídy (ale kvůli mnohokrát zmiňovaným propadákovým tržbám jsme se ani tentokrát nedočkali), zbytek herců sekunduje s odstupem, ale zdatně. Možná se mohlo trochu méně zdržovat před propálením pointy, ale akce ve druhé půli povznáší film úplně někam jinam. ()

tron

"Hlavu hore." Bay, ty si ale Satan! Nie každý dokáže skĺbiť bombastickú akciu (koľajnice lietajúce v preplnenej cestnej premávke) s psychológiou (právo na vlastné rozhodnutie). Film v kinách zaznamenal katastrofálny komerčný neúspech , ktorý takmer zruinoval štúdio DreamWorks. Ostrov je jedno z najpríjemnejších prekvapení roku 2005 s pôvabnými hereckými výkonmi podporných (Buscemi, Bean, Hounsou) a titulných postáv: Scarlett Johansson je kus krásnej mladej ženy a Škót Ewan McGregor je z tých, ktorí nie sú klasickými krásavcami, ale vo svojej koži sa cítia dobre a to je na nich vidieť; charizmou hádže z kopy na kopu ako keby to bolo seno. Obaja sa vyvíjajú: na začiatku sú hlúpi, takmer až smiešni. Na konci schopní prijať neradostné rozhodnutie so všetkým rizikom, s tým súvisiacim. Ostrov je môj druhý (po Skale) najobľúbenejší Bayov film, nasledujú Bad Boys 2 a potom už nič. Dá sa povedať, že Ostrov je posledným filmom Stevea Buscemiho v megablockbustri či už od Baya, alebo Bruckheimera (alebo od oboch - Con Air). Buscenmi tu má síce len malú, zato tradične neprehliadnuteľnú rolu, i tak ale jeho účasť v akčných trhákoch 90. rokoch dodnes vnímam ako jednu z najnepochopiteľnejších záhad desaťročia. Kino Považan 2005 ()

B!shop

Nechapu, jaktoze tenhle film propadl, vzdyt je skvelej. Michael Bay se snazil o nejaky ten hlubsi smysl a propracovanejsi pribeh (I kdyz odhaleni, co to je ten ostrov, je jasny hned od zacatku.), coz se mu docela povedlo, takze v prvnich zhruba 40 minutach sledujeme zivot klonu, jejich problemy a jsou tu i nejaky veci k zamysleni. Ale presto to nijak nenudi, diky Bayove zrucne rezii. Jenze pak uz se Michael neudrzi a serviruje jednu akcni scenu za druhou. A do toho se mu obcas vloudi nejaka nelogicnost - hlavni dvojice vi vzdy kam bezet, kdyz prezijou nejakou situaci, se kterou by mel problem i Superman, tak to sfoukne nejakou vtipnou hlaskou atd. , ale ani mi to nevadilo. Hodne se mi libila hudba, ktera byla spravne velkolepa, triky, ktery se nebojim oznacit za dokonale a hlavne absolutne perfektni kamera s uzasnym, ostrym a trochu agresivne pusobicim filtrem. Navic dalsi plus jsou herci, Johansson a McGregor si odehrali svuj lepsi standart, ale prekvapil Sean Bean, jako hlavni "zaporak" a pak hlaskujici Steve Buscemi, kterej nema chybu. Sice bych tenhle film neoznacil za jeden z Michaelovo nejlepsich, ale presto si zaslouzi 5*. ()

Oskar

Science-fiction nijak cíleně nevyhledávám a díky této svátečnosti se mi málokterý sci-fi příběh zdá otřepaný. Z Ostrova jsem ten dojem měl. Snad všechno, co nabízí, už jsem viděl nebo četl jinde a bavilo mě to víc. První půlka filmu oddaluje bezmála na hodinu "překvapivé odhalení", které si domyslíte do dvaceti minut nebo ho znáte už z upoutávky. Druhá polovina zase na ladění té první rezignuje a mění se v akční honičku, pro režiséra zřejmě typickou. Něco se mi přesto líbilo - hlavní dvojice. Ewan a Scarlett hrají vlastně naivní děti v dospělých tělech a kdyby se točil remake komedie Omlazovací prostředek s Carym Grantem a Ginger Rogersovou, byli by ideálními protagonisty. :) Tak snad příště. 40% ()

Marius

Nádherná hudba, more , Ostrov, Scarlett vo vetre a osudový sen. Prvú hodinu moja zvesená sánka s nemou otázkou: Toto je Bay ? Michael Bay natočil svoj rozhodne najzaujímavejší a IMHO aj najlepší film. Pokiaľ prvá polovica ukazuje komunitu a jej pravidlá, vysvetľuje čo je Ostrov a ako funguje svet je sa na čo dívať i nad čím rozmýšľať. Vizuálnu krásu okrem Scarlett zastupuje celé prostredie v ktorom sa príbeh odohráva, prepracované do najmenších detailov. Tu sa ešte Bay tvári vážne a kladie otázky, neskôr i odpovede. Druhá polovica je jedna zbesilá akčná jazda bez prestávky. Práve v tejto časti dochádza filmu aký taký myšlienkový náboj a topí sa v akcii kolísavej kvality (vrcholom blbosti je to R-ko). Tu je to už Bay ako ho poznáme z predchádzajúcich projektov, nedá dýchať ale keď má prestať urobí to tak pateticky a gýčovito, že to temer skazí dojem z predchádzajúcich 120 minút. Škoda že to nezakončil realizáciou onoho sna zo začiatku, to by som hodnotil aj na päť. Napriek tomu som rád, že film o otázke, ktorá modernej medicíne nástojčivo klope na dvere vôbec vznikol. 8/10 ()

Lateef

Peklo zase jednou neudrželo ďábla Baye pod zámkem a ten tak stihl vypustit do světa další odzbrojující porci monstrózní akce, podmanivých tónů, coolových záběrů, efektní kamery a také nezbytných žánrových klišé. Velkolepá akce by Bay: vzduchem létají vlakové nápravy, které s neochvějnou přesností zasahují nablýskané automobily, a dále futurististická hbitá žihadla Černé vosy, jejichž letové trajektorie se často kříží s nadzemkou hromadné dopravy, či s městskými budovami. Steve Jablonsky namixoval nehorázné skladby a závěrečná My name is Lincoln působí neskutečně "freedomovsky". Bay zde potvrdil další svoji neobyčejnou schopnost: nikdo na světě neumí vytřískat z obyčejných věcí tak mrazivé záběry. Navíc v kompozici s hudbou jsou to povětšinou záběry nezapomenutelné. Občas se do filmu vkrade smítko nelogičnosti a klišovitosti, avšak pro tu ohromnou schopnost bavit lidi, kterou Bay disponuje, mu tyto drobnosti rád odpustím. 90% 126 miliónů dolarů(rozpočet)/163 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

RHK

Navrhuji film přejmenovat na "Lidské války: Epizoda II - Klony útočí ". Ale i přes předvídatelnost děje a jistou námětovou podobnost s Matrixem a dalšími filmy jsem se docela dobře bavil. Hvězdou filmu nebyla pro mne ústřední dvojice, ale božský Steve Buscemi. Trailer: http://www.csfd.cz/film/180956-ostrov/videa/ ()

Jossie

Na Bayův Ostrov se určitě dá dívat, dokonce je docela zábavný a čtveřice McGregor, Buscemi, Johansson a Bean je dobře vybraná, ale přesto mi to příliš připomínalo Blade Runner, Kandidáty života a smrti, A.I. a spustu dalších filmů, navíc mi tentokrát opravdu vadily některé nelogičnosti a závěr. Pochválit musím ještě průlet budovou, docela pěkné honičky a hudbu. 3,5* ()

Jara.Cimrman.jr

"Znáš ty situace, kdy opravdu něco hodně chceš... a zavřeš oči a moc si to přeješ? Tak Bůh je ten, co tě ignoruje." Já tedy s uvedeným tvrzením nesouhlasím, protože mě Bůh vždycky splnil všechna má přání, ale připadá mi vtipný, že u někoho to nefunguje. Tím někým je samozřejmě vtipálek McCord, kterej mě hodně bavil při seznamování klonů s pánskými časopisy, sexem a nevhodností svěřování kreditních karet do ženských rukou. Oba klony mě také bavily a jeden z nich se mi dokonce i líbil. Nechci nikoho napínat - byla to Jordan Two-Delta. Kdyby mě panictví zbavila zrovna ona, tak bych si to možná i pamatoval. No nic, mě prostě zápletka Ostrova zaujala, jistý napětí jsem pocítil, zasmál jsem se, zamiloval jsem se, přežil jsem pár výbuchů a dokonce jsem přitom nepoškodil žádnej svůj orgán. Teď si pro něj může budoucí majitel klidně přijít, ale bez boje mu kyčelní kloub, rohovku ani játro nedám. ()

EdaS

Bay jako by si tentokrát nevyjasnil, pro koho točí. Na nevázanou akční sci-fi pro puberťáky je Ostrov moc vážný a ambiciozní, na seriozní sci-fi ovšem dost hloupý. Citace Star Wars a plynové komory prostě nejdou dohromady. McGregor je sympaťák a Johansson krasavice nesmírná, ale tenhle film prostě drhne. Míša se naštěstí poučil a zjistil, kde je mu (i divákům) lépe. ()

H34D

Vynikající námět, který by si rozhodně zasloužil propracovanější a myšlenkově hlubší scenáristické zpracování. Již po nějaké půl hodině filmu začnou docházet nápady a dříve poutavé prostředí začíná být lehce vyčpělé. Zážitek sice oživí chytlavá, drahá a celkově perfektně zpracovaná akce, jenže k danému filmu se v podstatě vůbec nehodí. Ostrov přichází s hlubokou myšlenkou, ale odchází jen s velmi povrchním zpracováním. Plány protagonistů jsou neskutečně naivní a fakt, že i přes to fungují je do očí b(l)ijící. To je opravdu tak snadné dostat se dovnitř i ven (se zbraní) multimilionového a přísně utajeného zařízení? Tato demence naprosto podkopává jinak velmi příjemný film... 6/10 ()

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

04.09.2012

Willis a Foxx zahájí palbu...

Willis a Foxx zahájí palbu...

21.03.2010

Další Bayova apokalypsa?

Další Bayova apokalypsa?

20.03.2007

Žádný strach, král popcornu nehodlá natočit remake Coppolova slavného vietnamského opusu (ačkoli představa je to nadmíru zábavná). Jeden Armageddon mu však zřejmě nestačil a přestože právě dokončuje… (více)

Michael Bay pohořel

Michael Bay pohořel

25.07.2005

Nový mega-projekt režiséra Michaela Baya (Skala, Armageddon) OSTROV sa stal prepadákom ako hrom, keď pri rozpočte 122 miliónov dolárov zarobil v USA za prvý víkend chabých 12 miliónov. V rebríčku… (více)