Hrabě Monte Cristo (TV seriál)

• německý

• slovenský

Gróf Monte Cristo

Drama / Dobrodružný / Historický

Francie / Itálie / Německo, 1979, 6x55 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (12)

Zapomeňte na Jeana Mareise, zapomeňte na Depardeue. Tohle je pravý Monte Cristo. Tady by byl Alexande Dumas starší konečně spokojen. Rozpory uvnitř Edmonta, jeho pomalá msta, všichni hrdinové dle předlohy. Konec jak má být. Jen škoda, že to tak dlouho nedávali v televizi. Nejsem si jistý, ale myslím, že ho špičkově nadaboval Viktor Preis.(31.1.2016)

Verná adaptácia (dej, charakter postáv, ...) Dumasovho románu. Kostýmy aj scenéria sú úžasné, vinikajúci Jacques Weber a jeho prestrojenia nemali chybu (opát Busoni - intonácia, maska, prejav...; vedúcy úradník od Thomson & French - anglický akcent, suverénne vystupovanie). Vrelo odporúčam, ako najlepšie spracovanie Grófa Monte Crista.(27.1.2015)

Moc příjemná adaptace. První díl končí vyzvednutím pokladu. Skvělý český dabing v čele s Viktorem Preissem. V rolích padouchů Postránecký, Vinklář a Mrkvička, poznatelný byl i Jiří Holý coby Faria a pánové Ráž a Sklenčka.(7.2.2018)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 17.5.1985 (18.2.2011)(18.2.2011)

výborný francúzsky 5 dielny seriál, v hlavne úlohe s Jacquesom Weberom, ktorý bol konečne natočený verne podľa Dumasovej predlohy, bez nových postáv a šťastného konca /nie ako ten z r.1998/, pre pamätníkov malá ukážka: http://www.youtube.com/watch?v=HI6fDUTMEJI&feature=related(13.1.2009)

Tak takhle by měl Edmond Dantes vypadat, špička!(6.12.2006)

Podle mě to nejlepší televizní zpracování Le Comte de Monte-Cristo, velmi dobrodružné a navíc spojené s mým dětstvím. Tehdy mi bylo asi 8 nebo 9 a seriál patřil k mým nejoblíbenějším "západním" seriálům spolu s Robinem Hoodem z roku 1984, pak až někde někde někde byl Sandokan.(23.12.2014)

Nejvernejsi adaptace Dumasovo romanu vubec, kteremu nova verze s Ornellou a tlustoprdem nesahaji ani po kotniky (nemluve o trapnem happyendu), nemluve o filmech. Uzasny dabing, Dantese mluvil Viktor Preiss. Dodnes shanim, ptal jsem se v archivu CT, bez sance, misto toho zreprizovali ten 4dilny vyblitek z r. 98. Mel jsem to stesti, ze jsem jej tenkrat v 80. letech videl, a porad doufam, ze se mi to jeste postesti...(10.5.2013)

Trochu paradoxně asi to nejlepší zpracování, které nejvěrněji sleduje předlohu, aniž by trpělo přehnanou popisností. Méně známí herci tomu dodávají rovněž paradoxně větší autencitu než třeba Jean Marais nebo naprosto neuvěřitelný (a nejen fyzicky) Gerard Depardieu. Ono zpracovat tuhle látku je daleko obtížnější, než ostatní díla velkého vypravěče - Alexander Dumase otce. Monte Christo se podle mě zcela vymyká z jeho ostatní tvorby (jakkoliv kvalitní) a dost jí převyšuje, protože se zde na pozadí dramatického, dobře vypointovaného a hlavně vygradovaného příběhu řeší otázka zločinu, trestu smyslu pomsty i třeba víry ve spravedlnost a vlastně tak trochu člověka samého. Zachytit ve filmu právě ony nepříjemné otázky (co je to vlastně spravedlnost, má morální opodstatnění pomsta a kde jsou její hranice, má člověk právo pomstít se i na lidech, kteří mu nic neudělali, aby trefil "pravého" viníka) a hlavně ne vždycky zcela jednoznačné odpovědi na ně je velice obtížné. Právě ono chápání "dobrodružnosti" příběhu (přiznejme si, že jiným kritiky vynášeným "renomovanějším" francouzskýcm autorům by jednotlivé motivy, které Dumas smíchal do Monte Christa vystačily na celoživotní dílo - Hugo, Henri Beyle nebo i Balzac) neumožňuje pochopit onu hlubší, jakoby skrytou podstatu tohoto neoprávněně pomíjeného, či spíše přehlíženého a snižovaného díla. Proto taky toto dílo vyžaduje od tvůrců filmového zpracování, aby ho pochopili celé její šíři a ne jenom jako druhý "nejúspěšnějsí" román "toho" Dumase. Tři mušketýři jsou něco úplně jiného, stejně jako vlastně všechna Dumasova díla. A to se skutečně autorovi scénáře i režisérovi podle mně podařilo nejlépe z těch možná až desítek zpracování. Možná právě proto, že tady není Monte Christo dobrodružství, jako v ostatních realizacích a je jedno jestli starších nebo naopak novějších. Přesto je to "jenom" (a víc se asi skutečně nedá) kvalitní ilustrace famózní knihy, která vás pod svrchní slupkou oné dobrodružnosti donutí se sesakra hluboce zamyslet. Bohužel, s prominutím sračku s obtloustlým a nesympatickým Depardiem jsme viděli několikrát, tohle snad jenom jednou a to před dávnými lety. A přitom si to pamatuji dodnes a víc než u jiných adaptací si uvědomuji, že každá postava a každá scéna má v díle logické, nezaměnitelné a nepominutelné místo. Bylo by skvělé to vidět znovu dneska, myslím, že takto starý seriál nemůže být nijak finančně náročný. Bohužel, v chrámu a tvrzi české kultury - v ČT mají přednost pořád dokola opakované Bohdalky v televarieté ze zhruba stejné doby, stejně jako vyčpelí baviči typu Menšíka. A seriál (tady bych preferoval český dabing zcela jednoznačně) není nikde (s výjimkou traileru na YouTube) k sehnání...(1.2.2015)

Nejlepší zpracování Dumasova románu. Kvalitní scénář, který se jako jediný z těch, co jsem viděla, drží originálu. Díky. Vynikající herecké výkony, kterým vévodí úžasný Jacques Weber v hlavní roli. Tak si přestavuji Monte Crista. Je rozporuplný. nenávistný, krutý i milující, démonický i dojemný, a působivě uhrančivý. Dobrá kamera i kostýmy. Výborná atmosféra věrně souznící s knihou. Jediným mínusem je, že se seriál už dlouho neobjevil na TV obrazovce, kdo ví proč se zrovna to nejpodařenější zpracování v TV nereprízuje.(17.6.2013)

Také si ho pamatuji z dětství, ale dá se někde shlédnout ještě dnes?(29.5.2012)

Velmi věrná adaptace literárního díla, bez "hollywoodského konce", který zbytečně přinesla verze z roku 1998.(9.9.2012)