Bitva o Midway

Šest měsíců po japonském útoku na Pearl Harbor hlásí američtí zpravodajci, že objevili zvýšenou aktivitu Japonců. Podle odhadu velícího důstojníka by mohlo jít o útok na ostrov Midway. Admirál Nimitz na rozdíl od vojenských úředníků ve Washingtonu uvěří v útok a podle toho jedná. Soustředí k ostrovu konvoje letadlových lodí i průzkumná letadla. Mezitím na palubě bitevní lodi admirála Yamamota probíhá důležité jednání. Jeho cílem je vyprovokovat bitvu, při které chtějí Japonci zničit americké loďstvo a následně ovládnout Tichý oceán. Přesně 3. července 1942 však boj skončí naprostou porážkou sebevědomé japonské flotily a stane se jedním ze zlomových okamžiků v historii druhé světové války. (TV Nova)

Hrabka

Jedna z nejlepších válečných apaptací na události války v tichomoří. Velké americké vítězství nad Japončíky skvěle ztvárněno v napínavém filmu. 75% ()

Shakers

Slušný príbeh a dobré herecké obsadenie, ale podla mňa to bolo až moc rozťahané, hlavne úvod. Zo začiatku slušné vykreslenie stratégie, ale keď sa akcia stále nedostavila, mi to prišlo ako keby Amíci zo Šikámči hrali piškvorky. Jasné, chápem, že tvorcovia chceli budovať atmosféru, ale po hodine ma to prestavalo baviť a mal som chuť zaútočiť skôr ako oni. Akcie sú miestami až moc nepriehľadné a chaotické. Len niektoré zábery sú skutočne dobre. Taktiež aj emócie a romantická línia vôbec nefungujú. Podobne je na tom aj Williamsová hudba. Keby vynechali americkú šikmášku rodinku, možno by to stratilo pre niekoho emócie, ale s môjho pohľadu by to malo trochu väčší spád a predovšetkým tempo. Beriem ohľad na to s akého je to roku, ale toto u mňa moc nezabodovalo. 60% - 3* ()

Big Bear

Tento film jsem poprvé viděl na videu u sousedů v němčině s šíleným jednohlasým amatérským dabingem a v brutální kvalitě, protože se jednalo o několikátou video-kopii. Přesto jsem na film zíral s otevřenou pusou. Zejména letecké souboje mi připadaly úžasné. Dodnes si vybavuji střemhlavé Dauntlessy vrhající se jeden za druhým po křídlech dolů na japoské letadlové lodi se zadními střelci zuřivě pálícími po Zerech, která kryla Japoský svaz. Dnes už vím, že třeba při Japonském náletu na ostrov Midway si leckeré záběry filmaři vypůjčili z filmu Tora Tora (hořící PBY Cataliny, nouzové přistání B-17F atd..), ale i tak se jedná o bezvadný válečný film z Tichomořské oblasti, kdy se válečná štěstěna poprvé obrátila na stranu USA. Od Midwaye už USMC a USN jednotky hnaly Japonce zpátky až na vlastní ostrovy. Solidní zpracování podtrhuje hvězdné herecké obsazení. Heston, Fonda, Mifune ad. Vytkl bych snad jedině trochu chaotické stříhání záběrů útočících letounů ať už se jedná o americké či japonské letouny. Nejednou při útoku japonských letounů je dán najednou záběr třeba na americký avenger a při scénách kdy Japíci kosí Wildcaty jsou zase vkládány americké záběry z guncamer na poslední okamžiky Zer a dalších japonských strojů... To ale laik ani nepostřehne. Dávám za pět býlých hvězd v modrém poli ! * * * * * ()

S.Quentin QUALE

Na velké vychvalování to není, ale vzhledem k tomu, že nic lepšího v daném žánru s podobným obsahem k nalezení není, dávám nadprůměrné hodnocení. Přispívá k tomu taky originální zpracování v podobě mixu autentických a inscenovaných záběrů, konečně potom historická a faktická přesnost. Ale jinak žádná sláva. 70% ()

misterz

V dobe natáčania to bola určite pecka. V súčasnosti možno film už stratil trocha zo svojho lesku, ale stále je to slušný nadpriemer, ktorý udržiava hlavne plejáda skvelých hercov ako Heston, Fonda, Coburn... Oslovili ma aj polodokumentárne zábery vojny v tichomorí či celková stratégia na jednej alebo druhej strane ohľadom pripravovanej bitky. Preto aj keď ide o pomerne dlhý film ani chvíľu nenudil. 75/100 ()

Legas

Film vyniká hlavně dobovými leteckými záběry, které jsou skvěle vstřiženy do filmové akce, dále pak faktografickým způsobem vyprávění. ()

Smok

Vynikajúci vojnový veľkofilm nabitý hereckými (väčšinou už nežijúcimi) esami minulého storočia s miestami až dokumentaristickou presnosťou. Tvorcovia sa za každú cenu snažili držať historických faktov, čo ale niekedy uberá filmu na dynamike. Aj keď leteckým a námorným bitkám moc neholdujem, bolo zaujímavé sledovať, ako si generáli Nimitz a Yamato posielajú vzdušné pozdravy a ako veľmi chceli amíci japoncom po pár mesiacoch odplatiť natrhnutú riť z Pearl Harboru. Squelé. ()

nascendi

Chápem význam bitky o Midway i popularitu a kvalitu filmu nakrúteného o nej. Film bol obsadený plejádou výborných hercov, bojové scény boli ilustrované zábermi z iných filmov vrátane dokumentárnych. Napriek všetkým i tu nezmieneným pozitívam ostávam u nadpriemerného hodnotenia najmä preto, že téma námorných bitiek, rovnako tak, ako téma pretekov formule 1 ma necháva v pozícii nezúčastneného diváka. Je to poctivejšie, ako hodnotiť film podľa ostatných. ()

Tomco

na to, ze vznik bitky o midway sa datuje par desiatok rokov dozadu na vyslednej podobe to nie je vobec poznat, a prave naopak trikove pasaze su obzvlast dobre pozeratelne. bavil som sa skutocne vyborne. ()

Chrustyn

Pro mě jeden z těch slabších klasických válečných velkofilmů. První půlku filmu se nic neděje a divák jen sleduje přípravy na nadcházející bitvu jak ze strany Japonců tak i Američanů. Po hodině filmu se konečně začne bojovat ale většina bitevních scén je sestříhaná z dobových materiálů takže to vypadá jako když sledujete dokument a pokud jsem dobře viděl některé záběry byly použité z filmu Tora! Tora! Tora! a to mě taky naštvalo. ()

Jirka_Šč

Hraný dokument bitvy o Midway, ve které přišli Japonci o čtyři a Američané o jednu letadlovou loď. Pokud někomu vadí, že je to příliš dokumentární a že se uvádí moc jmen: Bitva o Midway byla tak komplikovaná, že to jinak nebylo možné ztvárnit. Doporučuji přečíst: https://www.valka.cz/13049-Bitva-o-Midway ()

Šandík

Těžké hodnocení... Filmy, stavící nikoli na hereckých výkonech, ale na efektech a filmových tricích, mají jeden neradostný a zákonitý osud, zastarávají. Ve filmu hojně užívaná zadní projekce působí dneska dosti směšně a kontrast mezi zcela neostrými autentickými záběry, neostrými exteriérovými záběry z doby vzniku filmu a ostrými ateliérovými záběry je při sledování z DVD velmi citelný. Ještě patrnější to samozřejmě musí být při sledování z BR. Přesto jde o velmi dobře natočený válečný film, který navíc skutečné válečné události reprodukuje velmi věrně. Celkový dojem 75% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Subjektiv, sportovec ()

rikitiki

Začínáme povinným představením postav a jedním - vcelku zbytečným - milostným motivem mezi nezajímavým americkým chlapcem a japonskou dívkou. Pak se zvýší obrátky při přípravě na bitvu, lidé váhají, stojí před rozhodnutími, která můžou změnit svět, dělají chyby, jindy se rozhodnou správně a občas kartami zamíchá prostě smůla nebo štěstí. ____Začíná bitva a film se soustředí už jen na její průběh. Téměř dokumentární záznam bitvy o Midway, bez emocí, jen boj podpořený skvěle vloženými reálnými záběry. Přesto to není v žádném případě chladný film, i když nevidíme žádné slzy, žádné srdceryvné loučení se s umírajícími kamarády. Vojáci jsou muži vykonávajícími svoji práci a přesto z filmu emoce přímo sálají, divák si je ale musí přebrat sám, protože je vtažen do děje. Film z nikoho neždímá dojetí prvoplánovými scénami, ale prostým popisem jedné z nejdůležitějších bitev druhé světové války. /3. 9. 14. - vida, můj komentář č. 1 400/ ()

5150

Další výborný válečný film 70. let. Herecké obsazení (mj. můj oblíbený Robert Mitchum odehrál svou roli na nemocničním lůžku), tempo, akce, napětí, to všechno chválím. ()

Lacike

Skvely vojnovy film o bojoch v tichomori. Od väcsiny vojnovych filmov sa lisi tym, ze namiesto jedneho kratkeho mohutneho utoku tu sledujeme bitky, ktore su plne taktiky a predchadza im planovanie, ktore zabera polovicu stopaze filmu. Mne to taktizovanie pripominalo bojove filmy s ponorkami, co je presne styl, ktory mi sedi, ale dost vela divakov sa v prvej polovici filmu pravdepodobne bude strasne nudit. Ja som sa vdaka bojom zalozenym na taktike vynimocne nenudil aj ked ich tvoria z velkej casti letecke suboje, ktore nemusim. Po technickej stranke vyzeraju stale pôsobivo. Vydarili sa aj postavy. Konecne väcsina tych hviezdnych xichtov sa tu len nemihne, ale aj nieco predvedu. Vdaka tomu si ma postavy ziskali a americanom som fandil. Japonci ale tiez nie su vykresleni ako nejaki fanatici alebo diletanti, ale ako inteligentni superi, ktori si zasluzia respekt. Popritom je tu nakusnuta aj tema internacnych taborov pre japoncov v USA, ktora bohuzial vyznie do stratena. Takze vysledkom je kvalitny vojnovy film so skvelymi postavami aj bitkami. 8/10. ()

Dale

Po prvej nudnejšej plánovacej polovici príde druhá - akčná a to je masaker, v ktorom si príde na svoje každý fanúšik explózií a rozstrieľaného všetkého možného. ()

corpsy

Najväčším problémom tohto vojnového snímku je to, že je príliš zavalený dokumentárnymi ´´akčnými´´ zábermi a takisto si veľa scén požičiava s iných filmov svojho žánru, ako napr. 30 SEKÚND NAD TOKIOM alebo TORA! TORA! TORA!, čo je u mňa pri takomto spektákli neprípustné. Zvyšok je ale celkom obstojný náučný snímok s hviezdnym hereckým obsadením. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook