Černé zrcadlo - Série 4

(série)
Velká Británie, 2017, 5 h 50 min (Minutáž: 41–77 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Scénář:

Charlie Brooker

Rosemarie DeWitt, Owen Teague, Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel, Andrea Riseborough, Andrew Gower, Kiran Sonia Sawar (více)

Epizody(6)

V příbězích o zdivočelé technologii se fantazie vymyká kontrole, vševidoucí zařízení odhalují ponurá tajemství a žena utíká před nelítostným lovcem. (Netflix)

SamVimes

Čtvrtá řada Black Mirror nabídla i přes pár zakolísání další dávku dobrých až výborných povídek i podnětů k zamyšlení. Jen je otázka, jak dlouho by tato platforma měla ještě pokračovat, vzhledem k tomu že Charlie Brooker evidentně k psaní nechce pouštět moc dalších lidí (od 2. řady jen pár spoluautorů) a seriál se čím dál tím víc vzdaluje od původního konceptu, tedy od reality, kterou bychom mohli při troše nepozornosti s vědeckých objevy za chvíli žít. ()

Melios

4. Séria si dokázala udržať kvalitu (aj keď kvalitá ,často padá a znovu narastá) ,ale ako som predpokladal nedokázala prekonať 3. sériu. Hodnotenie: (1) - 94% ,výborné vysokorozpočtové akčné sci-fi. Pokiaľ milujete Star Trek ,alebo akýkoľvek iný retro sci-fi seriál prídete si na svoje. (2) - 79% ,podobná téma tu už raz bola ,ale je o niečo premakanejšia ,vďaka čomu je finále desivo reálne a šokujúce. (3) - 83% ,zaujímavá zápletka ,ktorá sa ztrhne do niečoho ,čo pripomína detektívku ,triler a masaker. (4) - 80% ,chytí vás to ak máte radi romanťáky ,sci-fi prelom zaručený. (5) - 65% pekný vizuál ,ale slabé prevedenie. Efekty divné ,zápletka a dej predvídateľné. Zabaví ,no oproti tomu ,čo tu bolo predtým ,len slabý odvar. (6) - 96% ,perfektný príbeh ,ktorý sa zdá jednoduchý a predvídateľný ,ale verte tomu ,že nie je. Ževraj je to podľa knihy. Tak už viem ,čo si prečítam. Verdikt: 4. Sezóna sa predviedla v plnej kráse a dokázala ,že stále ma seriál ,čo ponúknuť. Bohužiaľ sa mu nepodarilo poraziť predošlú sériu. Za splnenú snahu a za naplnené očakávania dávam tejto sezóne zaslúžených 82% ()

Arkanoid

Recyklovanie je užitočné, ak ide o odpad. V iných prípadoch sa pripúšťa, ak sa k nemu pridá niečo, čo to recyklovanie pozitívnym spôsobom vylepší. No žmýkanie rovnakých námetov (1. a 2. epizóda 4. série) ako v predošlých sériách je recyklovanie negatívne a parazitovanie na niekdajšej sláve. Síce poteší aj iný variant použitia námetu, ale už nestačí s dychom s tým pôvodným. A preto zistiť, že v tak originálnom seriáli už v cieľoch tvorcov originalitu nahradil zisk, je zásadná vec. ()

Ještěřák

USS CALLISTER zaobírající se myšlenkou vybouřením nevybouřené frustrace, chtíče... ve virtuálním prostoru... ne až tak košer způsobem. Skvělá myšlenka i provedení, sympatie k dílčím postavám se přelévají rychleji než covidové helicopter dumb money na trollerských spekulacích znuděných mileniálů. Skvělá myšlenka i provedení - 90%. ARKANGEL (příhodnější název by snad byl "Who shags my daughter?") je studie starostlivé matky, které postupně hráblo fest. Díl řeší vliv trackovacích = šmírovacích moderních zařízení, kontraproduktivních útlocitných dětských filtrů apod. na rodinné vztahy. Místama hlušší zdlouhavé pasáže - 70%. KROKODÝL je podceňovaná kriminálka skandinávského střihu, odehrávající se na futuristickém Islandu se skvělou Andreou Riseborough, která se do vezdejšího prostředí výborně hodí (...svou bílou hlavou). Rafinované a napínavé, ale závěr už poněkud přešpikovali, přeamplifikovali a celé to trochu znehodnotili - 90%. DJ NA ODSTŘEL - jeden z asi tak tří "sladších" dílů Black Mirror. Bravurně udělaný futuristicko-romantický cajdák s myšlenkou, že pravá láska kilometrovou zeď s jedním malým žebříkem přenáší. Mezi hlavními hrdiny panovala neuvěřitelná chemie - 90%. ŽELEZNÁ VŮLE: neviděno/nehodnoceno. ČERNÉ MUZEUM: některé dcery mají dlouhou paměť. Díl se podobně jako LOVNÁ ZVĚŘ (2. série) zaobírá myšlenkou spravedlnosti vložené do rukou sadistického úchyla - hledá nedefinovanou hranici mezi adekvátní výší trestu "alternativními způsoby" a zločinem páchaným na osobách, které předtím spáchaly ohavný zločin. Složeno ze tří souvisejících futuristických povídek, jedna vedle druhých ujeté jedna báseň. 80%. _____ Jako jediné sérii dávám 5 hvězd, ačkoli jsem ji neviděl úplně celou, 3 ze 6 epizod hodnotím jako fantastické (Callister, Krokodýl, DJ) a jednu jako velmi dobrou (Muzeum). ()

simply

Black mirror mám hodně ráda a po povedené 3. sérii jsem se těšila i na čtvrtou. Nicméně jsem zklamaná, některé díly nebo nápady jsou skvělé, ale jako celek už to není ono. Jinak za mě nejlepší Hang the Dj....Uss Callister 4,5*, Arkangel 4*, Crocodile 3,5 *, Hang the Dj 5*, Metalhead 4*, Black museum 4,5*. ()

Fifer

Jak už to tak bývá, 4.série nemohla překonat ty minulé. Předchozí dvě série byly tak nadupadné, že se z nenápadného britského seriálu stal celosvětový hit. Očekávání byla příliš velká. 4. série je důstojným pokračováním, přestože ty nejlepší díly hledejte jinde. ()

Shizle

O poznaní slabší než předchozí série, a to i přesto že tahle obsahuje moji nejoblíbenější epizodu celého Black Mirror, USS Callister.  Bohužel je tu také příšerná pátá epizoda Metalhead, která krásně podkopává nohy celému konceptu BM a bez jakékoliv nové zajímavé pointy převypráví již stokrát viděný příběh. Na sílu depresivní konec, ničím zajímavá hlavní hrdinka a prvoplánová černobílá stylizace tak z Metalhead dělá zdaleka nejhorší epizodu seriálu. Díly Hang the DJ a Black Museum jsou skvělé ve všech směrech, Black Museum nemám ani moc co vytknout a u Hang the DJ mi finální dojem zkazila jen trochu předvídatelná pointa, jinak jsou obě epizody plnohodnotné a skvěle Black Mirror reprezentují. Třetí díl Crocodile měl velký potenciál, způsob sestavování podoby nehody pomoci myšlenkových výpovědí několika na sobě nezávislých svědků je super, ale bohužel zbytek pokulhává a na to jak se první polovina příběhu táhne, tak druhá zase spěchá a výsledná pointa potom nemusí zapůsobit tak silně, jak by mohla. A na konec, druhý díl Arkangel je zcela průměrný, tvůrci recyklovali nápady z předchozích sérií a opět, pointa se dá odhadnout už na začátku dílu. Čtvrtá série má tři skvělý díly, jeden nadprůměrný, jeden slabší a jeden hrozný. Na rozdíl od třetí série, tahle není tak komplexní a kvalitativně hapruje, pořád se ale jedná o kvalitní a ojedinělou podívanou. Nejlepší epizody: USS Callister, Black Museum, Hang the DJ Nejhorší epizoda: Metalhead ()

Shaleman

Pohádka bez happy endu, která udává (bohužel) další směřování seriálu. To je tak, když Emerika fušuje do Angličana. ()

fallanga

Tato série se odklonila od původního námětu Černého Zrcadla. Už se tolik nezaměřuje na zvrhlou společnost, ale spíše na osobní originální příběhy. Tato série už nenastavuje zrcadlo společnosti, neukazuje jak jsou lidi vlastně zvrhlí. Jako lehké sci-fi to funguje, ale já očekávám něco více. Jedinou výjimku tvoří poslední díl, který ve mě jako jediný vyvolal ty zhnusené pocity. Tuhle sérii beru jako nejslabší, je tam vidět ten odklon od původního záměru, a to i přestože je spousta dílu recyklovaná (Arkangel, Black Museum). Snad se v příští sérii poučí a budou pokračovat ve stylu posledního dílu. ()

Mouchal

Po skvělé třetí sérii přišel (ne)očekávaný kvalitativní sešup. Naštěstí i zde se dají nalézt opravdu kvalitní kousky (Black Museum je jednou z nejlepších epizod celého seriálu, romantický příběh v Hang the DJ se mi velmi líbil i přesto, že to nebylo typické "černé zrcadlo"), bohužel jsou tu i ty o něco slabší kousky (Arkangel, Crocodile) a pak je tu něco, co asi bylo zamýšleno jako vizuální experiment, nebo jsem to nějak vůbec nepochopil (přenudný Metalhead). Přijde mi, že ve většině epizod této série hlavní myšlenka "Černého zrcadla" mírně vykolejila a člověk ani kolikrát nemá ten "správně špatný" pocit z příběhů, které nám tu tvůrci servírují. Upřímně je pro mě osobně čtvrtá série mírným zklamáním, ale poslední epizoda mi dala naději, že kvalitativní vrchol Black Mirror ještě nemusí být úplně za námi. 80% ()

quick2

Nejslabší ze čtyř sérií. Proč? Předchozí tři nám totiž ukázaly spoustu hnusu z naší společnosti. Ze společnosti jako takové. Tím bylo Černé zrcadlo tak výjimečné. Čtvrtá řada není o nic slabší co se onoho hnusu týče, ale ve většině případů už ukazuje jen na jednoho z celé naší společnosti. A přesně to sebralo celému seriálu jeho jedinečnost. ()

GTS_PUNK

Keď minulá, tretia séria seriálu Black Mirror prešla na streamovaciu službu Netflix, celková kvalita jednotlivých epizód sa citeľne zmenila smerom k horšiemu. Aj napriek tomu, že úroveň o niečo klesla, jednotlivé epizódy spomínanej série stále možno zaradiť medzi pozerateľný priemer, ktorý miestami viac či menej dokáže aj prekvapiť. Čo sa série štvrtej, čiže tejto týka, je potrebné skonštatovať hneď na úvod, že úroveň sa nijakým spôsobom nemení, ba dokonca, bohužiaľ, miestami cítiť, že oproti tretej sérii kvalita ešte výraznejším spôsobom klesá. Na diváka v tomto prípade opäť čaká šesť epizód, odohrávajúcich sa v blízkej antiutopickej budúcnosti, v ktorej sú ľudstvu moderné technológie viac na škodu, než na úžitok, hoci sa všetci tvária, ako sa im v tomto pretechnizovanom svete dobre žije. Zároveň týchto šesť epizód možno označiť za pomalé, ale isté vykrádanie predchádzajúcich sérií, pretože, a to si povedzme úprimne, seriál s takýmto námetom jednoducho nemôže prichádzať so stále novými, sviežimi, originálnymi a šokujúcimi námetmi donekonečna. Štvrtá séria je tak v mnohých aspektoch už citeľnou "vykrádačkou" skorších námetov, ktoré sa síce tvorcovia snažia pretransformovať do inej, novej podoby, ale diváka, ktorý predchádzajúce série videl, jednoducho o tom, že je to niečo predtým nevidené, nepresvedčia. Zmiznutie originality a potrebného momentu prekvapenia ubližuje nielen jednotlivým epizódam, ale aj divákovi, ktorý sa väčšinu série bude nudiť, sledujúc dej v očakávaní, že konečne uvidí niečo nové. Avšak ničoho takého sa bohužiaľ nedočká. Spomedzi šestice epizód dokáže výraznejším spôsobom zaujať iba jedna, a síce tá posledná s názvom Black Museum. Tá je sčasti exkurzom do histórie predchádzajúcich epizód naprieč všetkými sériami, čo je v podstate veľmi vtipné a trefné, ak si uvedomíte, že táto séria sa tými predchádzajúcimi značne "inšpiruje", ale je takisto aj nositeľom viacerých nových príbehov v jednom. Je však škoda, že ani táto epizóda si nedokáže udržať rovnakú kvalitu počas svojej celej približne 70-minútovej stopáže, keďže prvá polovica určite baví viac, než polovica druhá. Black Mirror - Season 4 nie je ničím iným, než sklamaním, pôvodne odetom v originálnom šate. V podstate sa po kvalitatívne stránke nejedná o nič iné, ako o pokračovanie slabnúcej tretej série, o epizódy bez potrebnej originality, nápadu, energie či čohokoľvek iného, čo by diváka výraznejším spôsobom prinútilo aspoň čo i len trochu prižmúriť oko a povedať, že chyby robí každý. Nie, jedna epizóda, nech je akokoľvek dobrá, nemôže zachrániť celú sériu. Antiutopická fikcia sa v tomto prípade mení na až veľmi skutočnú realitu, v ktorej je táto séria nanajvýš len slabým priemerom, ktorý výraznejšie nemá čím zaujať. ()

pushover

Dobrá volba nových režisérů se pozitivně promítla do výsledku. Pestřejší, filmovější a propracovanější. Uznávám, že šestá epizoda byla trochu z ranku Outer Limits seriálů. ()

sunfreedom

Méně brutální, než třetí série a zase více realistická z hlediska 20. let 21. století. Virtuální realita, čipy na hlídaní dětí, dating appky... všechno tu už máme. Slabší pátou epizody sice v očích našince zachraňuje Oktávka 1. generace (aspoň víme, kdo při apokalypse ujede nejdál). A zase taky jedna feel good epizoda, která se fakt povedla. ()

koza3

Dneska večer se mi zdálo, že mi nějaký magor nasypal síru na čelo a chtěl mi to zapálit. Blbý na tom bylo, že jsem se k tomu prý sám přihlásil a tak nemám právo na to, aby mě někdo zachraňoval. Ve snu se dále vyskytovali pavouci, docela velcí...jasná inspirace ze včera shlédnutého Black Museum, které utrpením bylo prošpikované. Čtvrtá série je o fous slabší než ty předchozí a nemám tady svého srdečního kandidáta jako třeba White Christmas z druhé série nebo San Junipero ze třetí. Silnými kandidáty jsou USS Callister nebo Hang the DJ. Poslední Černé muzeum je nejlépe hodnocené a zjevně se tady tvůrci inspirovali White Christmas. Povídkový formát v podídkovém seriálu s minimálně dvojitým twistem. Potěší i reference na hromadu předešlých epizod. Takové malé easter eggy. Je však možné, že tvůrcům došly ty hlavní špičkové nápady a už jen recyklují co se dá. Někde jsem četl komentář, že by mohli zpracovat povídky P.K.Dicka, to by bylo žůžo. Pátá série dle hodnocení bude ještě o fous horší než ta čtvrtá, ale to posoudím až po shlédnutí. ()

PaTeXx

Až na USS Callister a (když přivřu obě oči) na Hang the DJ, se jednalo dost pravděpodobně o nejslabší etapu v seriálu. Tahle série se nepovedla. Strašlivý průměr. ()