Spider-Man 3

• USA Spider-Man 3
USA, 2007, 139 min

Nesmělý student Peter Parker stále bojuje jako Spider – Man proti zločinu. Stále je zamilovaný do kamarádky Mary Jane Watsnové, která právě získala hlavní roli v muzikálu Vzpomínky na Manhattan. Přestože si Peter užívá přízně lidí, médií i Mary Jane, kterou se chystá požádat o ruku, nad jeho životem už se opět stahují mraky. Z meteoru, který dopadl nedaleko místa, kde trávil romantický večer se svou láskou, vyleze černý sliz a přilepí se k jeho mopedu. Uprchlý trestanec Flint Marko, který chce získat pro svou těžce nemocnou dceru Penny peníze na léčbu, spadne na útěku před policií do testovací jámy, kde právě probíhá experiment s demolekularizací. Ta promění jeho molekulární strukturu a smísí ji s pískem na dně jámy, čímž dá vzniknout zcela nové bytosti, Sandmanovi. Navíc je tu Harry Osborn, který Peterovi vyčítá, že mu přebral Mary Jane, a také věří, že Spider – Man zabil jeho otce. Petera, který se dozví, že vrahem jeho strýčka mohl být Flint a nikoli Carradine, se zmocní černý sliz a jako symbiont ho zcela ovládne. Peter se začíná měnit. Jeho síla, energie, ale bohužel také agresivita rostou a jeho temné já ho postupně začíná ovládat. (TV Nova)

nash.

Občas vydařený vtípek nebo narážka, camea Stana Lee a Bruce Campbella, krása Kirsten Dunst, výborně rozehraný motiv Sandmana, který si skoro zasloužil pokud ne přímo samostatný film, tak alespoň více prostoru. Není to málo? Je. Zejména, když je to vše pohřbeno pod sutinami předchozími díly skvěle vystavěné podívané. Raimi je natolik zkušený filmař, že už by se mu motivy neměly během filmu několikrát rozsypat pod rukama, postavy by mu neměly procházet razantním psychologickým přepólováním každou půl hodinu, většina scén by neměla působit hloupě a samoúčelně a navíc, hlavní hrdina by neměl 90% filmu působit jako dement. Ale přesně to se Raimimu stalo. Bohužel. ()

Ratemus

Všeho moc škodí a ve filmu to platí dvojnásob. Raimi měl svázané ruce, studio mu do toho kecalo a kecalo a nutilo zapojit do filmu kultovního Venoma. Raimi poslechl, vnutil do filmu Venoma a celý film se mu zhroutil pod rukama. Musel se překopat scénář a výsledkem je chaotická a přeplácaná slátanina o nezajímavých postavách, které ani nemají tolik prostoru, který by si zasloužily. Záporáci jsou nudní a nebaví vás. Film postrádá tu super atmosféru z druhého dílu a utápí se v nepřehledném ději. Kromě nudných nových záporáků, zde takřka není nic nového a to je škoda, jediná pozitivní věc jsou efekty, protože ty se skutečně vyvedly. ()

Slarque

Jako divák, kterého nijak neuchvátily ani předchozí dva díly, moc nechápu rozčarování, které mnohým připravila trojka. Znovu je to efektně natočené komiksové melodrama s mizernými dialogy a přemrštěnou stopáží. Stejně dobré nebo stejně špatné jako předchozí dva díly. Případné kvalitativní rozdíly mi přijdou zanedbatelné. ()

Vitason

Tak tohle opravdu nevyšlo. Jako by vás Sam Raimi přivázal jednou ze svých pavučin k židli a donutil cucat brčkem svojí nastavovanou kaši. A to celých 140 minut!! Stopáž je opravdu přepálená a o to to vlastně bolí víc, protože materiálu je ve filmu na dva snímky a ani během takto dlouhé doby si Raimi nedokáže s tolika tématy poradit. Již na začátek nasadí velice pomalé tempo a v tomto duchu nudí celý zbytek filmu. Jistě akční scény jsou dobře provedené, ale chybí tomu adrenalin, jiskra, prostě nějaká opravdu zapamatovatelná scéna. Proti Spider manovi tentokrát vyrukují hned tři záporáci najednou, ale ani jeden z nich není výrazný, což potvrzuje, že někdy méně je vlastně více. A tak se největším soupeřem pro Spideyho stává on sám, jenže jeho psychologická otočka proběhne během pěti minut a místo padoucha působí hlavní hrdina spíše jen jako prostý blbeček. Někdy v této části filmu se ze snímku stává jakoby parodie sama sebe a Raimi zašlapává vše, co budoval předešlé dva díly do země. Jestli je tohle poslední díl (v což doufám) ,tak je opravdu škoda, že vše byla utopeno v slzavém údolí, kdy skutečně každá scéna hraje na city. To vše je obklopeno bombastickými efekty, nevýraznou hudbou, místy chaotickým střihem a stále zvednutými koutky a uslzenýma očkama Tobeye Maguira. Ovšem největším záporákem pro film je velice špatný scénář. Z mého pohledu film alespoň trochu zachránila Bryce Dallas Howardová, které to ve filmu konečně slušelo. P.S. Asi nejlepší scénou filmu je roztomilé cameo Bruce Campbella. ()

Rocky62

Soudnost prvního či druhého dílu se vytratila do neznáma. Tvůrci nejspíš moc dlouho přemýšleli nad něčím inovativním, až to nakonec celé posrali. Z Petera Parkera je namachrovaný sráč chrlící kolem sebe ideje, že s poctivostí nejdál dojdeš a totéž zvrací i ostatní účastníci. Na zvracení je i jeho vztah s Mary Jane, po které toužil v prvním díle. Když jeho náklonnost opětovala, rozhodl se, že jí odmítne. Ve druhém díle se rozhodli být přátelé a ve chvíli, kdy se Peter rozhodne znovu o ní bojovat, má Mary někoho jiného, což však netrvá dlouho a po několika neúspěších to dají dohromady, čímž začíná i třetí díl. Vztah však netrvá dlouho a jsou znovu přátelé. Co to k***a je? Odpudivost triků nezná mezí (Sandman vysoký jak patrová budova, parazit,Venom) a s trapností se divák setkává na každém rohu ( diváci skandující během finále, sentiment, rodinné kecy atd.). Jistá nápaditost tu je, ale formální stránka tohoto (možná komerčně úspěšného, ale v žádném případě umělecky založeného) kýče posílá závěrečný díl do kytek, místo toho, aby udělala za touto trilogií důstojnou tečku. ()

Bachy

Raimi pohřbil Spidermana. Potřebuje být za každou cenu neskutečně epický a doslovný. Klidně ať se ničí město s výbuchem, ale skoky kolem amerických vlajek, ječení davu a vzdechy reportérek. 800 zvratů mohl klidně nakousnout v předchozích dílech a ne jen říct, že s Francem se asi něco děje. Jediné, co třetího Spidermana tahá nahoru (vyjma Simmonse, toho musím pochválit vždy) jsou věci, které přinesl komiks a ne Raimi. Historie a propletené vztahy "záporáků". Tam je plus. Jenže Raimi mrví i jejich zrody spoiler: ...knock knock Venom....i dorody....knock knock Franco konec spoileru. Spiderman jako celek není vůbec špatná série, ale když po výborné dvojce přijde obří kolos, který nudí, nudí a nudí. Ona totiž trojka není hloupá a stupidní, ale hlavně neuvěřitelně nudná. Neprotiřečím si? Tolik zvratů a přitom tolik nudy? To už je na uváženou, ale možná už jsme se dostali do fáze, kdy zvratů je zbytečně plný talíř a nikdo to nechce dojíst. ()

klerik

Nevadila mi dĺžka, nevadilo mi minimum akcie. Vadilo mi však niekoľko menších vecí, ktorých bolo ale fakt neúrekom. Tak v prvom rade mi Maguireov výkon v prvej polovici bohovsky liezol na nervy - dokonca mi pripomenul prehrávajúceho Cagea v GHOST RIDERovi... Parker bola "v civile" vždy tak trochu cyrilko, ale tu z neho robia ozaj neskutočného trtka, čo je ešte brutálnejšie v kontexte s tým, že má ísť o vyvrcholenie série (ktorá sa doteraz úspešne snažila o prácu s vývojom postáv). Takisto sa prvá polovica snaží byť vtipná na nesprávych miestach - keď si Spidy vysýpa piesok z čižmy a do toho hláškuje, vôbec to nefunguje. Takisto hudba je na nesprávnych miestach odľahčená a často málo napínavá (na úkor pátosu). Samoúčelnosť prvej akcie radšej ani nespomeniem :) Potom nastal menší zázrak!!! Druhá polovica ma pohltila a slušne fungovala. Vzťahy boli dobre načrtnuté už na začiatku (len ten Maguireov kyslý ksich to kazil) a tu nevyhnutne vyvrcholili. Parker bol zrazu šéf a Maguire si to očividne začal užívať a do konca filmu je už prekvapivo ok. Hlášky odrazu fungujú, akcia má svoj význam... Keby vo finále nebolo pár "zachraňovacích" chybičiek normálne by som dal 4* (však som ich dal aj OSTROVu...). Chyby však boli, ako aj zbytočne dlhý záver, kde príliš presiakla režisérova snaha všetko pekne ukončiť. Teda - máme tu namakané akcie (zbohom prvá časť), uveriteľnú premenu hrdinu (zbohom SW3), a vzťahový celovečerák pre tínejdžerov je na svete (zbohom O.C. :)). Takže nakoniec to vôbec nebolelo, a aj napriek tomu, že kvalita išla dolu, minimálne druhá polovica bola celkom príjemným zážitkom. To však tvrdí človek ktorý dal druhému Spidymu plný počet a druhým X-menom len tri. To len ako malé varovanie... ()

SeBig

Všichni říkají nejslabší díl mě se tohle libilo stejně jako dvojka zajímavý záporáci a když jsem viděl v nějakým dokumentu jakou měli práci stim pískem tak tech 5 si to fakt zaslouží. Škoda, že je to poslední díl Spidey od Raimiho mi bude chybět. ()

Chrustyn

Tak zatím poslední dobrodružství pavoučího muže je tady a není to tak špatné jak se z prvních ohlasů mohlo zdát. Musím říct, že jsem od filmu moc neočekával a tudíž mě celkem překvapil. Sam Raimi nám opět servíruje to co v předchozích dílech a dalo by se říci, že dvojnásobně. Spiderman má více nepřátel a samozřejmě i více osobních problémů. To, že je nepřátel více vůbec nevadí, znamená to totiž, že je ve filmu více akce a samozřejmě spousta trikových sekvencí. Ty nejsou špatné avšak o dost lepší byly v o mnoho desítek milionů levnějších Transformers. Tudíž to, že je Spiderman 3 nejdražším filmem všech dob se v trikových sekvencích moc neprojevuje. Největší kámen úrazu je však přehršel osobních problémů, kvůli kterým se z filmu občas stává tak trochu komorní drama. Ale korunu režisér nasazuje až v druhé třetině filmu, kdy Petera Parkera začne ovládat nějaký mimozemský organismus. V tu chvíli se z filmu občas stává jakási nepovedená komedie (zvláště co se týká taneční scény v baru). Naštěstí tento zkrat netrvá dlouho a režisér nám to vynahradí slušnou závěrečnou bitkou. No, pokud je toto poslední Spidermanovo dobrodružství, rozloučení to bylo slušné ale rozhodně ne strhující. Ale pořád to je podle mě lepší než utahaný první díl avšak skvělý druhý díl to nepřekonalo. I tak si Spidey slabší 4* určitě zaslouží. ()

korbitch22

rozvleklé a nudné zakončení,celkem vydařených dvou předchůdcu,srdceryvné usmíření s goblinem je k smíchu.nebýt černého spidermana,asi bych šel i níž.po 1a2 fuckt ostuda. ()

Ghoulman

Ten film je vypravěčsky nehorázně špatný, veskrze neucelený a nesoudržný, je to noční můra všech naratologů a Douglas ho jednoho krásného dne bezpochyby zařadí do žebříčku těch nejhůře vystavěných komiksových filmů. A přesto, světě div se, abych byl zcela upřímný – užíval jsem si skoro každou scénu (a ano, i tu nechvalně známou sekvenci Parkerova zlounského-sexy tanečku s imaginárním „střílením“ procházejících slečen). Jde o to, že jako celek to fakt moc nefunguje a má to mnoho, mnoho chyb, ale co je zajímavé, že jednotlivým pasážím máte skutečně jen málokdy co vytknout. Když se nad tím zamyslíte - vtipné scény jsou opravdu vtipné, mnohdy k popukání, souboje jsou vůbec nejlepší z trilogie, jak po technické stránce, tak z hlediska nápaditosti (souboj Harryho a Petera v bytě byl dokonalý). Interakce postav jsou občas mírně přestřeleně, někdy nepřehledné a jindy příliš zbrklé, ale například s Harrym jsem si užíval doslova každou vteřinu. Nehledě na to, že díky vyvrcholení příběhu jsem odpustil i kdejaké té nevyváženosti. Ta změna rovnováhy sil, pociťovaná bezmoc a konečná dezerce jednoho ze záporáků byli fantastickým finišem. Možná jsem až příliš shovívavý, protože na svět Raimiho Spidermana nedám dopustit a asi i proto jsem se do něj vrátil s takovou (nekritickou) radostí i v třetím díle. Mám rád tu poctivou komiksovou naivitu, nešikovného fouňu Parkera, zbožňuji schizoidního Harryho, oblíbil jsem si ty mnohdy sympatické záporáky i tu věčně nedostižnou Marry Jane, která mě už od prvního dílu (na rozdíl od spousty jiných fanoušků) hodně sedla (to bude asi mou slabostí pro zrzavé holky... a pro Kirsten Dunst... a pro nedostižné holky... a pro platonické lásky... A pro nerdy, co se bezbřeze zamilují platonicky do zrzavých nedostižných holek). Takže, ač chápu výtky a kritiku, přesto jsem si film užil a dokonce i několikrát zopakoval. ()

Yardak

Musím se přiznat, že mi třetí díl nepřišel tak špatný, jak čtu z ostatních komentářů. Akční souboje jsou bravurně zvládnuté, sice jich tu není mnoho, ale musíme si prostě počkat na další díl:)). Dokonce tu máme 3 úhlavní nepřátele (jeden si to pak rozmyslí a Parkerovi pomůže). Jako v každém díle i zde objevíme speciální cameo role Bruce Campbella a T. Raimiho. Spoiler: Přiznám se, že pro mě James Franco není žádná herecká ikona, tak mi v dalším díle nebude vůbec chybět. Spiderman měl být trilogie....ale jak známe Ameriku, tak když to vydělává, tak proč ne další díl? :o)) No řeknu to takhle: Spiderman 3 je podle mě stejně dobrý díl jako byla jednička či dvojka, prostě 75 %. ()

mat.ilda

Málokteré pokračování úspěšného snímku se vydaří a tato trojka je toho důkazem. Vaří se z předchozího, přibývá jen samoúčelných postav a zápletek, snad jenom triky jsou vydařené, to ovšem k dobré zábavě zdaleka nestačí. Když už pokračování, tak proč hrdiny trochu nepřizpůsobit době? Kde dospíval Peter Parker, proboha? Někde v Zemi Nezemi? To by jedině vysvětlovalo jeho styl oblékání, účes a hlavně naivní chování, které tedy rozhodně nevypovídá o úspěšném vysokoškolákovi, ale spíš bych to šacovala na lehkou mentální retardaci. Tobey by si měl urychleně napravit profil v nějakém nezávislém snímku, jinak mu Spidey zlomí vaz. A proč se Kirsten celou dobu tvářila jako mučednice ze sakrálních výjevů, to jsem taky nepochopila. Shrnuto a podtrženo, jestli máte nutkavý pocit vidět třetí pokračování, riskněte to, a jestli se vám to bude líbit, tak je vaše máma pavouk :-) ()

heyda

Samozřejmě vám musí být jasné, že tenhle díl už není vážný. Tohle je prostě typický Raimiho úlet, ale u kterého jsem se bavil víc než u předchozích dílů. Ty předchozí díly jsou sice lepší. Mají lepší scénář, lepší akční momenty i uvěřitelnější charaktery postav. Ale tady v tomto asi závěrečném díle se nechal Raimi unést a zahodil za hlavu nějaké konvence, nějakou realističnost. Prostě si pořádně zařádil a mě to neskutečně bavilo (např.: změna Parkera, jeho let a za ním obrovská americká vlajka, tleskající a fandící dav...). Prostě neberte to jako seriózní ukončení série, ale berte to jako Raimiho filmovou onanii, která opravdu ani na minutku nenudí. Za zklamání považuju jen scénář a zavěrečnou bitku. ()

jojinecko

Predestilovaná látka, veľa postáv, veľa kecov, veľa zbytočných dejových odbočiek a scén... Mnoho času z tých 140 minút som prezýval a nezáchranili to ani efekty ani Danny Elfman. Snáď Raimi nemyslí 4- té pokračovanie vážne:) ()

Flego

Budem veľmi - veľmi zhovievavý, ale Sam Raimi stvoriteľ jednej z najlepších komiksových sérií, ju napokon aj pochoval... ()

sharky odpad!

5 % Vždycky jsem si říkal, jak to dopadne až Uwe Boll vyžebrá na nějaký svůj film přes 200 milionů dolarů, teď už to vím, dopadne to jako Spider-man 3. Veškerá akce je založena na počítačové animaci v kvalitě South Parku, scénář je složen z neustálého patetického opakování slova miluju tě v různých obměnách (já tě taky miluju...hrozně moc tě miluju...miluj mě apod..), veškerá Riamiho dřívější režijní invence je ta tam, Tobey Maguire doplnil svůj přiteplalý hlas ještě přiteplalejší ofinkou, košilkou a neustálým pláčem, který pak degraduje legendárního hrdinu v nezadržitelném finále (vykradeném z Batmana a Robina) kamsi do bahna filmového odpadu. Takový odpad bych po skvělé jedničce nečekal, jediná dobrá scéna filmu je ta s holčičkou a foťákem, za ní je těch 5%. ()

Sam Raimi a třetí světová válka

Sam Raimi a třetí světová válka

02.03.2016

Joseph Gordon-Levitt je Sandman

Joseph Gordon-Levitt je Sandman

19.12.2013

Nepleťte si jej s „přesýpacím“ záporákem ze Spider-Mana 3. Tenhle Sandman je vládce snů a pochází z komiksové série napsané kultovním fantasy spisovatelem Neilem Gaimanem (autorem Hvězdného prachu).… (více)

Pokračování, pokračování, pokračování

Pokračování, pokračování, pokračování

10.03.2012

Zdřímněte si u televize s Neilem Gaimanem

Zdřímněte si u televize s Neilem Gaimanem

04.09.2010

Sandman je komiksový fenomén. Samozřejmě nemyslíme přesýpacího recidivistu ze Spider-Mana 3. Sandman, kterého stvořil fantasy spisovatel a komiksový scénárista Neil Gaiman (foto), je Pánem snů,… (více)