Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

Javert

WOW! Takhle by měl vypadat pořádný blockbuster. Jak už jsem jednou psal, akční scény nikdo jiný než Bay lépe natočit neumí. Musím na to jít do kina snad ještě jednou. BTW Ironhidův Dirty Harry je skvělý ( Do you feel lucky, punk?) ()

mzss1

|80%| První Transformers se podle mého názoru vydařil. Nejedná se o pouhopouhou digitální blockbusterovou podívanou, ale má to i jiné klady. Tváří se to všemi možnými směry. Trochu dobrodružně, mírně fantasy, akčně a i trochu komediálně (tím nemyslím jen hlášky) ale i scény. Např. scénka kdy robotíci potichu našlapují na pozemku okolo domku hlavního hrdiny. Nejednalo se o trapné scény, ale o čistě neškodně komediální. Děj je absolutně přímočarý, takže zde nic zajímavého moc neuvidíme. Máme tu mnoho akčních a výbušných sekvencích, efekty jsou skvěle vytvořeny, finále sice už nebylo tak poutavé, ale mě bavilo. Hudba byla taková standartní, ale ušla. Herecké obsazení bylo dobré včetně sympatického Shia LaBeoufa. Ve výsledku vidím zábavný blockbuster se skvělými efekty, který při správné náladě rozhodně zabaví. ()

kingik

Michael Bay objevil Megan Fox a udělal z ní prostřednictvím tohohle filmu hvězdu. A Shia LaBeouf sem dokonale zapadl. První polovina, až téměř na hranici teen komedie, skutečná akce se dostavuje až ve druhé polovině. Ta první polovina je tak skvělá, že jsem ani nestál o to, až se na scéně objeví první robot, a ta pěkná komedie s romantikou půjdou do háje. A právě ona nevyrovnanost, mixující odvážně několik žánrů dohromady, je celkem slabinou. Transformeři po první zdařilé půlce působí otravně, akční scény nejsou až tak bombastické, finále není až tak úžasné a ne všechno funguje tak, jak Bay zamýšlel, ale je to solidní zábava, které chybí vyváženost. Nerozhodného dojmu jsem se nezbavil po celé trvání filmu, který nevyzníval tak infantilně, jak se na první pohled jevil. 60% ()

Legas

Letní limonáda s výbornými triky. Něco mě nutí se na Transformers dívat stále dokola, i když se mi jejich scénář napoprvé zdál příšerný. Je to prostě ten typ hlučného, oddychového filmu (trochu si ta dvě slova odporují, v Hollywoodu ale nikoliv), který si vychutnáte nejlépe v kině, kupodivu nejlépe v HD kvalitě, protože zde je každý pixel důležitý k uchopení představy o prostoru všech bitek ve filmu. Akční scény jsou natolik hyperkynetické, že jsem je "dal" až napopáté. Je to chyba režiséra, ptám se? Tolikáte opakování mělo za následek, že mě opustila touha neustále rozebírat příběh, postavy a v podstatě vše méně důležité pro tento typ filmu, a tudíž jsem si užil tu neustále se transformující jízdu daleko lépe. ()

InJo

Spielbergovsky laděné monumentální akčně-komediální sci-fi dobrodružství, které je v každé spektakulární akční scéně doslova a do písmene dechberoucí a popcornově zábavné zhruba v každé první. Neskutečně přitažlivá esence vysokorozpočtové "klukovské" letní podívané a po Skále Bayův zřejmě nejlepší film. 90 % ()

gilmore_girl

Kdyz uvazim, ze je to film spis pro deti a odpustim mu tudiz vsechno to zbytecne vysvetlovani, popisovani udalosti a prehnane ctnostne hlasky, je to uzasny zazitek. Je to vtipne a kouzelne. Pribeh samotny by mohl byt trochu propracovanejsi, ale po vizualni strance je to dokonale... na skladani a rozkladani autobotu pri dobre hudbe bych se mohla divat donekonecna. ()

Sobis87

Doteď mi nejde do hlavy, jak to Bayvi mohlo všechno projít. Jak si mohl dovolit natočit film o mluvících robotech z vesmíru, kteří se mění v auta a pátrají po dědečkových brýlích, ve kterých je skrytá mapa k všemocné krychli, která by mohla zničit naši planetu, aniž by byl film ve výsledku směšný? Jak mohl střídat odlehčené scény jak z teenage seriálu plné vtipných hlášek s těmy patetickými, ve kterých se objevují zpomalené záběry podkreslené majestátnými smyčci, aniž by film ztratil kontinuitu? Jak si vůbec může dovolit vás dojímat poškozením nějakého robota? A co ten malý robot, který vydává zvuky jako z kreslených grotesek a přitom "fuckuje" příslušníky tajné organizace? Transformers prostě ukazují, že když si Bay hraje, projde mu snad všechno. Nesmí se ale tvářit příliš vážně (Armageddon, Pearl Harbor), nebo chytře (Ostrov) a v tom je právě kouzlo Transformers - ten film si na nic nehraje, ví o sobě, že to je vlastně pitomost a chce hlavně bavit a ohromovat...a sakra! daří se mu to na výbornou. Nechce, aby diváci nad filmem nějak moc přemýšleli, naopak chce, aby nepřemýšleli vůbec a bavili se. Transformers jsou za sebe nalepené atrakce a "wow" momenty, které jsou prokládány povedenými vtipy, aby mohl divák taky trochu vydechnout po záplavě všech těch úžasně nasnímaných a trikově precizních bitek obřích robotů. Nevím, jak ženy, ale muži se s tímhle filmem vrátí do svých dětských let a řekněte mi, které dítě by nechtělo vidět, jak se mezi sebou řežou obří roboti a ničí při tom celé město? P.S : Shia LaBeouf je borec, nebýt jeho, nejsou vtipy tak třeskutě vtipné. ()

IQ Tiqe

Bayova paráda, přehlídka akce a perfektního střihu s jednoznačným cílem zaujmout (je znát, že Bay začínal na reklamách). # příběh 8 | hudba 10 | humor 1 | akce 9 | napětí 3 | pustil bych si znovu 10 ()

Jordan

svoje 4hviezdičky si hovoriace autá zaslúžia, sú o čosi pôsobivejšie ako K.I.T.T. a aj keď nie sú také rozkošné ako R2-D2, rozhodne disponujú oveľa väčšou palebnou silou . . . použijem ešte jednu z hlášok, ktoré padli vo filme: "Je to oveľa lepšie ako Armagedon" . . . a oveľa lepšie ako Independence Day a všetky ostatné blockbustery, ktoré fabrika na farebné popcornové sny kedy natočila o invázii mimozemšťanov na našu planétu, ktorá z nejakých dôvodov priťahuje mimozemské katastrofy (keby šlo o humanoidov tak to pochopím, stačí pozrieť na Megan Fox, za tou by som letel nejeden svetelný rok . . .), tá správna adrenalínová lahôdka pre oči a uši, ten správny letný hit (ktorý rozhodne musíte vidieť v kine a nikdy inde!) tá ideálna hollywoodska rozprávka so všetkými neuveriteľnosťami, nad ktoré keď sa povznesiete a budete si užívať morfujúce mašinky a ministra obrany s puškou v ruke (a podobné hračičky), tak dostanete správnu a šťavnatú porciu toho, čo ste chceli . . . enjoy it ()

HoneyBunny

Patřím k těm, kdo Transformery znají jenom ze samolepek, které se kdysi dávaly ke žvejkačkám. I proto se mi víc líbí první polovina filmu, kde se hodně vysvětluje a Bay roboty neukáže v plné kráse. Poslední hodina sice nabízí nejvíc akce, ale taky nejvíc nelogičností, navíc asi nejsem jediná, kdo si místy roboty pletl a neorientoval se, kde se který právě nachází. Nicméně chválím sympatickou nadsázku, výběr hlavního hrdiny a fakt, že Michaelovi autoroboti nevypadají vůbec směšně, jak se mohlo na začátku zdát. PS: Možná jsem se špatně koukala, ale je možné, že se ve filmu neobjevila ani jedna americká vlajka? ()

Kudly4

Viděl jsem tento film před pár dny a musím si dát facku, že jsem ho nezkoukl už dříve. Naprostá pecka, která mě posadila na zadek. Efekty jsou parádní no prostě celej film je parádní, nechybí humor, skvělej Shia a samozřejmě překrásná Megan. Luxusní film. ()

Socrates

Zklamání desetiletí. Celej svět ví, že tyhle filmy miluju, je to můj nejoblíbenější žánr, u kterýho mi nevadí, když je děj sebevíc jednoduchej, pokud je vše ostatní v pořádku. To se ovšem u Transformers, vyjma trikový stránky, vůbec nepovedlo. Humory vyznívají trapně, hlavního hrdinu - frackovitýho, věčně upocenýho zmatkaře, kterej měl bejt asi rozkošnej tim, jaký je to tele, jsem měl chuť uhodit už jen jako divák filmu, co teprve bejt jeho filmovej rodič nebo spolužák, a ani další "nerobotí" postavy nejsou o moc fajnovější. John Turturro utrpěl roli agenta-ňoumy a Megan Fox, i přes svojí nespornou vizuální kvalitu, stojí vždycky za prd (tady nejvíc na prd v závěrečný wtf hero-scéně), a abych kvůli finální monstrózní bitvě dal filmu víc jak 30%, to mě teda ani nehne. Ale šanci to ještě dostane, včetně dvojky a trojky. ()

Anderton

Všetko, čo ste kedy chceli od Baya vidieť, ale báli ste sa mu to povedať. Všetko je ultra megalomanské, ešte viac, ako sme u Michaela zvyknutí. Nastala šťastná konštelácia hviezd, keď sa v správnom čase objavil námet, ktorý by v inokedy nemusel fungovať, chopil sa ho správny režisér a obsadil začínajúcich hercov, ktorí sa sem typovo presne hodia a majú správny vek. Na viac ako štyri to ale stále nie je, Transformers je predovšetkým nenáročná zábava pre teenagerov, čo už dávno nie som. ()

Frajer42

Když nebudete příliš přemýšlet a také nebudete brát příliš vážně ty debilní dialogy. Když svoji pozornost upřete na akci, na akci, která stála 150 miliónů $. Když se u té akce zaposloucháte do všudy přítomné královsky zvolené hudby. Tak se velmi pravděpodobně může stát, že se na dvě hodiny absolutně eliminujete od okolního světa. Nějaké obrovské emoční dávky nečekejte. Ale mohu vám zaručit, že se je skutečně na co koukat. Proč k dispozici nedat 150 miliónů, když se vám ty peníze mnohonásobně vrátí. Tenhle film se prostě povedl. To mi nikdo nerozmluví. Za mě lepší * * * *. ()

Kothy

Tohle se Michaelu Bayovi povedlo. Napoprvé mě to naprosto okouzlilo. Roboti bojující mezi sebou, sen mého dětství. Některé fighty jsou opravdu luxusní. Třeba závěrečné bránění města. Ostatně, kdo by se na to nepodíval už jenom kvůli Megan Fox že? :) Akorát si mohli odpustit ty americké kecy na konci. "Same, ty masturbuješ?" :D ()

AllShallFall

Po dlouhé době jsem viděl skvělý film. Nečekal jsem, že z dětských hraček, se dá udělat akční sci-fi komiks. To se vážně povedlo! ()

boshke

Už při prvním shlédnutí před léty jsem měl Transformery za ptákovinu, kde mi zejména vadilo polidštění robotů. Včera jsem jim dal po letech druhou šanci a ejhle, též jsem je měl za ptákovinu a zejména mi vadilo polidštění robotů. Přijde mi nepatřičné, když robot "močí" na policajta, když pomáhá outsiderovi výběrem písní sbalit buchtu ze školy, když oblézá barák kol dokola, aby ho neviděli rodiče, když se chová jako "dost hustej týpeq". Podobně mne iritovaly neustálé emocionální výlevy - "nemohu tady Bumblebeeho (čti "mezigalaktický šrot, který znám několik hodin") nechat" či "nepůjde-li to jinak, zničím Kostku ve svém jádru" - "ale to je sebevražda" - "já vím, ale tuto oběť musím podstoupit, lidé nemohou pykat za naše chyby" atp. Kam se na to hrabe Rosamunde Pilcher. Akce mi nijak záživná nepřišla a konec to rozsekl úplně, kdy Sam běží věčnost k určené budově a Autoboti tajtrlíkují kolem něj, místo toho, aby ho vzal někdo na záda a dostal ho tam třemi rychlými skoky. Pochválil bych akorát LaBeoufa, který se role zhostil dobře a byl, když se trovna emočně nevyléval, vtipný... Zbytek trilogie (nedej Bože, aby přišel další díl) dozajista oželím... 20% ()

Sašenka165

Bože, to je ale pitomost! Dlouho jsem neviděla tak trapné dialogy (a monology). Kdyby tam nebyly nádherné efekty, pěkná hudba a nadějný Shia LaBeouf, nevím nevím, jestli by si to zasloužilo alespoň dvě hvězdičky. Ty věci tam ale byly, a proto to vůbec není tak špatné... ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)