Rytíři nebes

Flyboys

Flyboys - Rytieri nebies

Válečný / Drama / Akční / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 2006, 139 min

Velmi hezky zpracovaný příběh pilotů první světové války. Jaké drama to pro ně bylo a jak statečně dávali svůj život v sázku. Efekty taky nejsou zlé a tak musím pochválit tenhle nepříliš známý kousek. Letecké souboje byly zvládnuty docela solidně a uvěřitelně, takže jsem si to plně užil. Vskutku dobrý výsledek. 60%(9.10.2011)

Příběhově trošku naivní a moc filmově vypadající, herci včele s Jamesem Francem takový nesedící, krom toho Franca zrovna moc nemusim, ale všechno to vynahrazujou skvělý vzdušný souboje francouzských dvojplošníků s německými trojplošníky, který jsou výborně nasnímaný, akce maj spád, vůbec nepůsobí uměle a povětšinou jsou i celkem strhující. Podle mě to je spíš zábavnej film než nějakej hodnotnej válečnej snímek, ale to mi ani nějak nevadilo, nicméně zkrácení stopáže by tomu rozhodně neuškodilo(9.8.2008)

Scénář: Phil Sears, Blake T. Evans, David S. Ward .. Jak někde pravil Petr Čtvrtníček - tohle je prý jako Tmavomodrý svět, akorát že bez toho kokršpaněla.. mno, pravdu měl tak napůl... Film Flyboys ve mě vyvolal nemalé očekávání, zejména proto, že válečné filmy z konfliktů první poloviny 20 století mám nejradši ze všech rád a i ty dvoukřídlá letadélka jsem si svého času jako modely doma stavěl.. Úvod filmu je velmi svižný, základní linka příběhu, tj. náčrt motivací postav pro dobrovolný vstup do cizího letectva, jejich výcvik a první létání proběhne velmi rychle. O to více kontrastuje závěr snímku, kdy zhruba po dvou hodinách jsou všechny karty v partii odhaleny a jen se zdlouhavě čeká, než bude i ta poslední položená na stůl a hra konečně skončí. Během posledních minut se totiž pranic podstatného, natož překvapivého nestane, vše je dotaženo do konce i s typickým dovětkem o poválečných osudech leteckých hrdinů. Nebýt oné roztrhanosti a průhlednosti poslední čtvrtiny, šel bych zřejmě až o hvězdičku výše, protože mimo mnoha digitálních soubojů (které jsou místy lepší, místy horší - jak provedením boje, tak kvalitou triků), je zde několik velmi úsměvných scének a umírněná dávka romantiky či provařených klišé. Ke škodě je rovněž určitá vyměklost snímku, protože producentský záměr byl evidentně hrdinský válečný film pro celou rodinu a režisér tudíž nejde do něčeho tvrdšího -> realističtějšího. 65%.(23.10.2006)

Konečně něco z první světový. Z druhý se dá najít film na každym rohu. Mno ale prvotní nadšení ze mě celkem rychle spadlo. Přišlo mi, že se to celý točí kolem tamtý údajný prostitutky, která Jamese zachránila a on se do ní nečekaně zamiloval. Pak nuda nuda, pár dobrejch okamžiků, ale celek dává holt 3*.(12.8.2008)

Filmov z vojnového prostredia je veľa, teraz si tvorcovia vybrali tú prvú. A natočili výborný film, síce bez nejakých komplikovaných štúdiách mysle hlavných hrdinov, alebo dusnej atmosféry. Je to taký odľahčenejší vojnový film, takže zaujme aj širšiu verejnosť, herecké výkony sú pomerne slušné, akcia je perfektne nakrútená a je to o vyše pol hodiny kratšie ako väčšina podobných filmov. Flyboys by som prirovnal k novému Pearl Harboru, až na to, že sú ako som už spomínal z prvej svetovej vojny.(13.7.2007)

• - Ve snímku se zmiňuje bitva u Verdenu (1916) a hlavní hrdinové poté dostávají podle slov svého velitele nejnovější Nieuporty 17 (ve službě od března 1916). Přesto se na nebi střetávají s Němci létajícími ve Fokkerech Dr. 1, které však byly vyráběny a zařazovány do bojů až v roce 1917. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Rytíři nebes jsou vůbec prvním snímkem, ve kterém se pomocí techniky motion capture snímala letadla. (imro)

• - Celorudá barva Fokkerů Dr. 1 je velmi zavádějící, protože je považována za symbol tzv. Rudého barona, který jako jediný německý pilot létal s letadlem celým rudým. A to navíc jen přibližně poslední měsíc svého života na jaře 1918. Ve filmu však tento nátěr používá hned celá letka. (Zdroj: ČSFD.cz)