Akční velkofilm odehrávající se v atraktivním prostředí leteckých bitev 1. světové války, který se inspiroval skutečnými událostmi. Čeká Vás dobrodružství legendární Lafayettovy eskadry tvořené americkými stíhacími piloty. Ti se dobrovolně přihlásili do bojů ve Francii. Mladí letci se tak vydávají do vzdálené Evropy hnáni touhou naučit se létat na nových strojích a zažít velká dobrodružství. Ve válkou zmítané Francii se zpočátku naivní mladíci naučí pravému smyslu přátelství, odvahy i lásky a získají tak opravdové důvody pro riskování vlastního života. (Magic Box)

Trailer 1

Šandík

V zásadě velmi příjemné překvapení. Vcelku reálný pohled na První světovou válku (a na válku obecně), dobrá kamera i herecké výkony, krásné, byť ne zcela reálné letecké souboje z doby, kdy většinu letadla tvořilo plátno napjaté na dřevěné kostře a špetka vcelku nekýčovité romantiky navrch. Ano, je pravda, že celkový průběh leteckých bitev je do značné míry očekávatelný a je pravda i to, že používá mnohá klišé, ovšem film si pomáhá jedním velmi chytrým tahem, který je nutné ocenit. Neočekávatelný totiž je průběh již zmiňovaného partnerského vztahu a divák tak do poslední chvilky netuší "jak to dopadne". Tohle podle mého není jenom dovedný mix romantiky a válečného dramatu, ale velmi účinný způsob budování děje. Obě složky se dobře doplňují, aniž by jedna překážela té druhé... PS: Narozdíl od Rentona si nemyslím, že nehrdinskost toho filmu je na škodu. Naopak, ta civilnost mi velmi vyhovuje a filmy o hrdinství a hrdinech mě štvou. Tohle opravdu není nějaký další Pearl Harbor s hrdinstvím a romantikou ukapávajícími v každém záběru a já jsem za to tvůrcům filmu rozhodně vděčný... 65% ()

Vitason

,,Natočeno podle skutečných událostí." Ano děti, první světová válka opravdu byla, ale s tím dalším si už nejsem tak jistý. Flyboys je velice kýčovitý film, který vrší jedno klišé na druhé o americkém dobrovolníkovi, který se během první světové války přihlásí do francouzského letectva a spadne z nebes, aby naučil jednu hezkou Francouzku pár anglických slovíček.Flyboys mají štěstí, že všechny ty kýčovité a patetické momenty (stíhačky vyjíždějící z mlhy) jsou vyváženy hezkou vizuální stylizací, charismatickým sympaťákem v hlavní roli, Jeanem Renem v roli vedlejší a elegantně natočenou akcí. Takže ani tolik nezamrzí, že milostná dějová linka film spíše jen brzdí, ale on si i tak dokáže udržet solidní tempo a dvě hodinky se s ním dají přežít celkem bez úhony. Flyboys je přeslazená limonáda, ze která vás zuby zřejmě nerozbolí, ale příště si zřejmě necháte načepovat něco jiného. ()

Kaka

Velká škoda přílišného sentimentu a typicky klišovitých hrdinských scén a proslovů. Akce je natočená relativně zručně (o nějaké revoluci však nemůže být ani řeč) a v mezích míry i realisticky. Samozřejmě počítače zapracují velmi často a někdy trochu více než by bylo potřeba, ale některé momentky jsou věru náročné, že se to dá i chápat/ustát. Franco překvapil svojí improvizací a uvolněností a vztah francouzské dívky a amerického pilota je příjemně koukatelný a uvěřitelný. Možná trochu dlouhý, přesto poměrně slušný spektákl, který se ztratí v průmeru současné velkorozpočtové produkce. Jediný fakt, který ho povyšuje o malinký stupínek výše je ten, že se příběh odehrává v dosud filmařsky relativně nevyčerpaném období první světové války. ()

Djkoma

Pro mě velmi příjemný film odehrávající se ve Francii během první světové války. Několik amerických pilotů dobrovolníků se rozhodne, že jejich budoucnost by měla být spojena s dvouplošníky, zázraky té doby. Jean Reno jako jejich kapitán z nich postupem času udělá velmi údernou a kvalitní skvadru. Bitvy ve vzduchu jsou úžasné, příjemně natočené a není jich zrovna málo. Milostná linii je příjemná a nezabočuje do nepříjemného tlachání. ()

nash.

Kdo jako já v sedmdesátých letech vyrůstal na Bigglesovi (dodnes ten ohmataný sešit vydaný v roce 1969 a ilustrovaný Zdeňkem Burianem přechovávám jako klenot :-), ten si to blaženě užil bez ohledu na všechny výtky, které by mohly zaznít ke scénáři, digitálnosti leteckých soubojů, délce či čemukoli jinému. ()

• Žádné velké studio se nechtělo podílet na financování snímku, a tak do něj peníze vložili producent Dean Devlin a Davit Elisson, syn zakladatele společnosti Oracle. (imro)
  • Když Beagle (David Ellison) popisuje výzbroj nových trojplošníků, zmiňuje kulomety Spandau s ráží 9mm. Kulomety Spandau M1908/15, ale používali střelivo ráže 7,92 × 57mm Mauser. (Rubicon)

Související novinky

Robinson ztracený na tajemném ostrově

Robinson ztracený na tajemném ostrově

27.05.2008

Televizním seriálům se v novinkách věnujeme jen zřídka (vlastně vůbec, sypu si popel na klobouk). Jako malá náplast je tu ambiciózní nová série stanice NBC nazvaná prostě Crusoe. Ano, půjde o další z… (více)