Rytíři nebes

Flyboys

Flyboys - Rytieri nebies

Válečný / Drama / Akční / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 2006, 139 min

Scénář: Phil Sears, Blake T. Evans, David S. Ward .. Jak někde pravil Petr Čtvrtníček - tohle je prý jako Tmavomodrý svět, akorát že bez toho kokršpaněla.. mno, pravdu měl tak napůl... Film Flyboys ve mě vyvolal nemalé očekávání, zejména proto, že válečné filmy z konfliktů první poloviny 20 století mám nejradši ze všech rád a i ty dvoukřídlá letadélka jsem si svého času jako modely doma stavěl.. Úvod filmu je velmi svižný, základní linka příběhu, tj. náčrt motivací postav pro dobrovolný vstup do cizího letectva, jejich výcvik a první létání proběhne velmi rychle. O to více kontrastuje závěr snímku, kdy zhruba po dvou hodinách jsou všechny karty v partii odhaleny a jen se zdlouhavě čeká, než bude i ta poslední položená na stůl a hra konečně skončí. Během posledních minut se totiž pranic podstatného, natož překvapivého nestane, vše je dotaženo do konce i s typickým dovětkem o poválečných osudech leteckých hrdinů. Nebýt oné roztrhanosti a průhlednosti poslední čtvrtiny, šel bych zřejmě až o hvězdičku výše, protože mimo mnoha digitálních soubojů (které jsou místy lepší, místy horší - jak provedením boje, tak kvalitou triků), je zde několik velmi úsměvných scének a umírněná dávka romantiky či provařených klišé. Ke škodě je rovněž určitá vyměklost snímku, protože producentský záměr byl evidentně hrdinský válečný film pro celou rodinu a režisér tudíž nejde do něčeho tvrdšího -> realističtějšího. 65%.(23.10.2006)

• Hellboy

Narozdíl od pozdějšího Rudého barona je tento film hned od úvodních titulků tak nějak vsazen do kontextu, protože zmíní, že během prvné světové války padlo 9 milionů lidí. Hned v zápětí ale titulek hlásá, že se zrodil nový druh hrdiny - letec. Takže opět nastává idealizování, budování romantického mýtu kolem pilotů-gentlemanů, což ještě zdůrazňuje český název Rytíři nebes. Ostatně původní název Flyboys zase skvěle navozuje takovou tu správnou prázdninovou atmosféru, kterou oplýval i film Rudý baron. Oba filmy jsou si skutečně dost podobné, ale tento snímek má proti Baronovi větší rozpočet, tudíž lepší triky a také několik hvězd (Jean Reno, James Franco), což jsou asi hlavní důvody, proč zde tento film hodnotilo více než dva tisíce lidí a Barona sotva přes pět set. To ale neznamená, že tohle je lepší film. Je totiž americký v tom nejhorším smyslu slova, je popcornovatější, než popcorn. Ukazuje partu kluků na naprosto obyčejné cestě "from zero to hero" a činí tak nepříjemně schematicky, počínaje tím, jak se s členy budoucí Eskadry Lafayette seznamujeme, po výcvik, který divák vidí coby součást hudební koláže. Je to epizodické až na půdu - sledujeme Flyboys, jak se učí pilotovat a pak další a další epizody, jak se jim to daří, jak se občas dostanou do potíží, minizápletky jak vyšité, jen co jednu vyřeší, tak se objeví nová atd atd... Prostě tenhle film je ještě o třídu horší, než Rudý Baron, jsou tu neskutečné koniny a úlitby "americkému divákovi". Například všichni nepřátelé používají rudé stíhačky Fokker Dr. I. Nutno podotknout, že takové existovaly jen čtyři a Manfred von Richthofen na takové létal jen několik málo měsíců před svou smrtí až v roce 1918. Producent Dean Devlin si toho je vědom, ale zcela vědomě to takle zařídil, prý aby se diváci dobře orientovali ve vzdušných soubojích. ZOMG! Proč prostě jednou nenatočej historicky věrný film, který by ukázal, jaké "to skutečně bylo" ?? Štve mě to o to víc, že jsem se teď podíval na film Blue Max, kde sice létají skutečná letadla (a ne CGI letadla) a navíc správně nabarvená, jenže protože je to snímek z roku 1966, tak jsou ty letecké záběry točeny dost neobratně, všechno pomocí zadní projekce atd...(13.9.2009)

Hadraplánový Top Gun se srdcem na dlani, tunou digitálních stíhaček a tváří naivního desetiletého hošíka. Jedno klišé střídá druhé, ale svižná režie navozující dojem kýčovitě vybarvené retrofotky vás udrží ve střehu po celé dvě hodiny. Nečekejte realismus nebo hluboké citové výlevy. Tady si jen chtěl někdo zablbnout s letadýlky a uspokojit teenagery. V tomhle ohledu to vyšlo na jedničku.(16.10.2006)

„Koľko lietadiel musíš zostreliť, aby ťa tvoj otec rešpektoval?“ – „Asi len to svoje.“ TMAVOMODRÝ SVET bol lepší (PEARL HARBOR nie). Zbytočne dlhé, ale na druhej strane mi to moc nevadilo a nechal som sa unášať príjemnou atmosférou a sympatickými hereckými výkonmi (otcovský sympaťák Jean Reno). Hoci som si myslel, že to po technickej stránke bude slabota (viete, tieto francúzsko-americké koprodukcie...), v skutočnosti sú výprava, lietadlá a náročné bojové/trikové scény zvládnuté na úrovni (produkoval Dean Devlin, kamarát trikového megalomana Rolanda Emmericha). Plusom je tiež realisticky zakončená romantická línia.(1.7.2010)

• mat.ilda

Předpokládám, že majitelé slepovaných "Red Baronů" si měli v modelářském spolku o čem povídat, ale milovníci příběhů přišli dost zkrátka a romanticky založení uschli načisto! Zamilovaná dvojka by nejiskřila ani kdyby jste ji polili benzínem a komunikace vázla natolik, že v případě Francouzky ve mně klíčilo podezření, že půjde spíš o mentální než jazykovou bariéru. Letecké scény, které jediné za něco stály, byly evidentně prvořadé a zjevně nikoho netrápilo, že má letec z 1.světové války melírované kučery - skandální!(1.3.2009)

• - Film se natáčel celý v Anglii, přesněji na základně RAF v Buckinghamshire a v Londýně. (messiah)

• - Režisér Tony Bill v podstatě debutuje na filmovém plátně. Zatím má za sebou desítky televizních projektů, pracoval například na Monkovi či Chicago Hope. (imro)

• - Rytíři nebes jsou vůbec prvním snímkem, ve kterém se pomocí techniky motion capture snímala letadla. (imro)