Prázdniny

Prázdniny

The Holiday

Romantický / Komedie

USA, 2006, 138 min

Výborně obsazená romantická komedie. Velmi se mi líbila Cameron Diaz, kterou jinak moc nemusím. Jude Law byl vynikající jako vždy. Kate Winslet je jedna z mých nejoblíbenějších a opět mě nezklamala. Skvělý příběh, který se může stát každému z nás, i když samozřejmě jak už to ve filmu bývá je vše s valkou nadsázkou :). Vůbec nechápu proč tenhle film je srovnáván s Láskou nebeskou, která jen tak přemožitele nenajde.(28.9.2007)

Na okraj malá paralela s Amandou (C.Diaz)...tiež sa mi po dlhom čase drali do očí slzy, alebo aké krásne je sa zviesť na vlne nevtieravého a úprimného sentimentu, vo dvojici, držiac za ruku človeka, ktorého ľúbite. Krásny pocitový snímok (viac romantika ako komédia) s úžasnou hudbou (a dokonalou K.Winslett). 90%(31.3.2007)

rozpočet : $85 million otvárací víkend : $12,778,913 tržby celosvetovo : $205,135,175(12.12.2006)

Od dob kdy spolu v romantických komediích přestali randit Tom Hanks a Meg Ryan už to jde spíš z kopce než naopak. PRÁZDNINY (nechápu jak mohou mít procentuální hodnocení vyšší než např. SAMOTÁŘ ZE SEATTLU) jsou sice klasickým příjemným sladáčkem, dokonce i stopáž 138 minut utíká celkem dobře, ovšem Cameron Diaz je jako téměř vždy hrozná, Kate Winslet jen o malinko lepší. Libí se mi tu ale jedna věc. V úvodu nám Nancy Meyers ukáže sice "sympatické", ale bezkrevné postavy Edwarda Burnse a Rufuse Sewell (oba jsou vlastně ve skutečnosti hajzlové), aby je v zápěti zahodila a nabídla nám mnohem lepší alternativu v podobě charismatického Juda Law a Jacka Blacka. Celkem vtipný tah, ale uznejte že to je na romantický film, kde je nakonec ze všeho nejzajimavější příběh stárnoucího scenáristy Eli Wallacha, docela málo.(30.8.2007)

Trailer, který vyzdvihoval nepříliš realistickou zápletku založenou na výměně domů se vším všudy a k tomu pro mě nepříliš sympatičtí hlavní protagonisté (sladcí Jude Law a Cameron Diaz a obtloustlí Jack Black a Kate Winslet). Zkrátka nic nenasvědčovalo faktu, že by z toho mohla vypadnout příjemná romantická komedie... ale nakonec se jedná o nečekané překvapení, které nabízí vyváženou dávku vánočních emocí! Emocí, které mi už pár hodin leží v hlavě a nad nimiž přemýšlím... Postavy totiž mají zajímavé osobnosti, rozhodně nejsou plytké, avšak ani nejsou vyšinutými postavami psychologických dramat. Jen jeden ze dvou paralelních příběhů je o osudové lásce, druhý se drží spíše tématu přátelství a oběma se prolínají zápletky vyplývající jak ze starých emocionálních prožitků postav, tak nové zrady i nová odpuštění a procitnutí... Skvělé je, že si film vystačil bez jasné komické postavy i bez jasného záporného hrdiny. Všichni jsou spíš zmatení, ačkoli divák si může průběžně utvářet vlastní hodnocení postav, pochybovat o nich a místy být i překvapen. Zvláštním rysem Prázdnin je jakási frázovitost, která může zpočátku vadit, ale v okamžiku, kdy se propojí s obdivem ke starému Hollywoodu, jeho osobnostem, filmům – a jejich „frázím“, stává se příjemně sentimentálním. Ony příběhy dvou žen se vlastně příliš neprolínají a osobně jsem si více užila ten z anglické idylické vesničky za Londýnem, než ten z Los Angeles, zkrátka poetické záběry lehce zasněženého venkova, scénu z hospůdky, vánoční výzdobu a dokonce mi v tom všem velice vyhovovali i Jude Law a Cameron Diaz... jen tu slušnější verzi Bridget Jones v podání Kate Winslet bych nemusela. :-) A v neposlední řadě jsou zábavným a zajímavým prvkem také vsuvky v podobě krátkých filmových trailerů z Amandina (Cameron Diaz) života. Když to dáme dohromady, Prázdniny na mne zejména v poslední třetině zapůsobily (emocionláně) více než Láska nebeská.(21.12.2006)

• - Program, který Amanda (Cameron Diaz) sleduje v televizi po příjezdu do Rosehill Cottage je Little Britain (2003). (HellFire)

• - Nancy Meyers už při psaní scénáře měla před očima čtyřlístek hlavních postav v hereckém složení Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Law a Jack Black. (imro)

• - Kate Winslet a Rufus Sewell kdysi skutečně tvořili pár. (Pavlínka9)