Prázdniny

Prázdniny

The Holiday

Romantický / Komedie

USA, 2006, 138 min

Jen zřídka se povede USA takhle dobrá romantická komedie. Celý film mi přišel šíleně upřímný. A na to, že má přes 2 hodiny, jsem se ani chvíli nenudila. Úžasná čtyřka doplněna o kouzelné momenty a situace. Mě tu nechybělo opravdu nic. Žádná scéna, kde bych si řekla "Nooo, tak tohle mělo být jinak". Jedním slovem (a to nepřeháním) - DOKONALÉ.(4.12.2010)

Trailer, který vyzdvihoval nepříliš realistickou zápletku založenou na výměně domů se vším všudy a k tomu pro mě nepříliš sympatičtí hlavní protagonisté (sladcí Jude Law a Cameron Diaz a obtloustlí Jack Black a Kate Winslet). Zkrátka nic nenasvědčovalo faktu, že by z toho mohla vypadnout příjemná romantická komedie... ale nakonec se jedná o nečekané překvapení, které nabízí vyváženou dávku vánočních emocí! Emocí, které mi už pár hodin leží v hlavě a nad nimiž přemýšlím... Postavy totiž mají zajímavé osobnosti, rozhodně nejsou plytké, avšak ani nejsou vyšinutými postavami psychologických dramat. Jen jeden ze dvou paralelních příběhů je o osudové lásce, druhý se drží spíše tématu přátelství a oběma se prolínají zápletky vyplývající jak ze starých emocionálních prožitků postav, tak nové zrady i nová odpuštění a procitnutí... Skvělé je, že si film vystačil bez jasné komické postavy i bez jasného záporného hrdiny. Všichni jsou spíš zmatení, ačkoli divák si může průběžně utvářet vlastní hodnocení postav, pochybovat o nich a místy být i překvapen. Zvláštním rysem Prázdnin je jakási frázovitost, která může zpočátku vadit, ale v okamžiku, kdy se propojí s obdivem ke starému Hollywoodu, jeho osobnostem, filmům – a jejich „frázím“, stává se příjemně sentimentálním. Ony příběhy dvou žen se vlastně příliš neprolínají a osobně jsem si více užila ten z anglické idylické vesničky za Londýnem, než ten z Los Angeles, zkrátka poetické záběry lehce zasněženého venkova, scénu z hospůdky, vánoční výzdobu a dokonce mi v tom všem velice vyhovovali i Jude Law a Cameron Diaz... jen tu slušnější verzi Bridget Jones v podání Kate Winslet bych nemusela. :-) A v neposlední řadě jsou zábavným a zajímavým prvkem také vsuvky v podobě krátkých filmových trailerů z Amandina (Cameron Diaz) života. Když to dáme dohromady, Prázdniny na mne zejména v poslední třetině zapůsobily (emocionláně) více než Láska nebeská.(21.12.2006)

Přes opravdu hodně slibné obsazení pro mě trochu zklamání, možná pro to, že mi to kamarádi, po návštěvě kina přehnaně vychválili. Z ústřední čtveřice to bylo anglické (sourozenecké) duo, které se mi zdálo pevnější v kramflecích. Ani Cameron nebyla jako americky povrchní manažerka špatná, jen ten Jack mi tam přece jenom moc neseděl - a to mám obsazování herců proti jejich žánru moc rád. Problém snímku je jeho šablonovitost. Po půl hodině jsem si byl vcelku jistý, jak se bude příběh vyvíjet a bohužel musím říct, že jsem se nemýlil. Na to, abych nad tímhle faktem přivřel očko je tam dobrých vtipů a neotřelých situací málo. A srovnání s Love actually je opravdu až moc troufalé. 50%(30.8.2007)

• hellstruck

Já vám nevím, ale dát dohromady jednu z nejtalentovanějších hereček (Kate Winslet) a jednu z nejpodprůměrnějších (Diaz) je docela průšvih. Ty dvě mi k sobě vůbec nejdou. Diaz mě asi nikdy nepřesvědčí o tom, že umí hrát, bohužel. Kdybych u filmu dávala větší pozor, a nesoustředila se víc na notebook, možná bych dala lepší hodnocení, ale mě to prostě moc nebavilo.Příjemná atmosféra, Kate sympatická, Jack Black celkem taky, jinak nic moc.(14.1.2012)

Klise, klise, klise, klise. Zrazena zenska, co neumi plakat ani milovat, zahadne najde ubrecenou lasku, wow! Druha, ktera dela chlapovi jen onuci, dojde zazracne k presvedceni, ze uz by to stacilo, a vykope ho z domu, wow podruhe. Vanocni atmosfera veskera zadna, vtipy nula. Asi jsem v obzvlast jizlive nalade, ale dialogy mezi Cameron a Judem vyvolavaly bud obraceni oci v sloup nebo davici reflex. Jake Black byl ovsem necekane prijemny a to nejvetsi plus byla pro me linka se starickym Arthurem Abbottem (Eli Wallach) - scena, kdy jde ulickou na podium, me dojala. Jen diky nemu to nebyla uplna ztrata casu.(12.12.2011)

• - I když postava Cameron Diaz při sledování televize vidí program přerušený reklamou, ve skutečnosti to není reálné. BBC totiž vysílá bez reklam. (imro)

• - Dustin Hoffman se objeví jako cameo ve videopůjčovně, právě když Jack Black mluví o hudbě k filmu Absolvent (r. Mike Nichols, 1967), ve kterém Hoffman hrál. (imro)

• - Podle Cameron Diaz byly Prázdniny její fyzicky nejvyčerpávající film, když musela v jedné scéně běžet. (HellFire)