Krokodýl: Návrat do krvavé laguny

Scénografie:

Robert Webb

Kostýmy:

Nicola Dunn

„Hľadám svetlice.“ – „Nebudú v tamtej žltej krabici s nápisom ´svetlice´?“ Od 2.B na základnej škole čakám na kvalitný krokodílí horor. No svet je plný béčok (ALIGÁTOR 1 - 2), Talianov (KILLER CROCODILE), odpadu (KROKODÍL 1 - 2), paródií (JAZERO) a videoblbostí (JAZERO 2). Až neskôr to zobrali vážnejšie tvorcovia PRVOTNÉHO ZLA – PRIMEVALU, bohužiaľ v poslednej chvíli to pokazili trikmi a čudným nápadom zmixovať horor s politikou a vojnou. Na KROKODÍLA: NÁVRAT DO KRVAVEJ LAGÚNY som sa tešil najmä preto, že zápletky o turistoch, v divočine napadnutých krokodílom, sa chopil režisér naturalistických VRÁŽD VO WOLF CREEK. Do titulnej úlohy sprievodkyne obsadil Radhu Mitchell a príbeh zasadil do Austrálie, uchvacujúcej svojským naturelom obyvateľstva, exotickou flórou a svojráznou faunou. Režisér sa zasa predviedol ako hororový talent. Nevýnimočne, ale uspokojujúco, buduje atmosféru a spolieha sa na všímavosť diváka (schválne – postrehli ste „dve hviezdičky“ alebo to, že Sama Worthingtona v minulosti napadol krokodíl?). Len čo v scenári na plytčine troskotajú klišé (nefungujúca vysielačka), zachraňujú to sympatickí herci, fascinujúca Austrália a realistický krokodíl. Sťahovanie ešte živej obete do vodného brlohu (aby zhnila a lepšie sa žrala), či vyskakovanie do vzduchu (pomocou silného chvosta), to všetko sú veci, ktoré krokodíl naozaj robí. Tvorcovia odvážne podriaďujú realite skoro všetko – prvý útok na človeka prebehol tak rýchlo, že som si ho nevšimol (!). Zatiaľ najlepší kroko-horor, aký som videl.(15.2.2009)

Po Čelistech a Útoku z Hlubin konečně další vydařený thriller o zvířeti zabijáku, který hlavně není trapný a ten krokodýl vypadá v rámci možností realisticky, i když je krapet znát animace, ale není to až taková hrůza. K dobru navíc vydařené herecké obsazení a napínavý závěr, jinak škoda toho klišé za klišé. Já hodnotím tento průměrný thriller 3 hvězdičky, ale pořád mám z toho filmu dobrý pocit...(13.12.2008)

Řeknu to asi takhle film začal na úžasných 5 hvězdičkách a pomalu klesal až do závěru (na 3 hvězdičky), který už bohužel zaváněl béčkovostí. I tak ale rozhodně stojí za to si tento film o jednom nenažraném krokodýlu sehnat a pustit. Mít lepší scénář, natáčet víc ve dne a ještě trochu upravit scény s krokodýlem, aby vypadaly co nejvíce realisticky, tak by se jednalo o opravdovou filmovou BOMBU. Takhle se musí smířit s nápisem: mírně nadprůměrný horor.(11.8.2010)

Teší ma už len fakt, že som čakal úplne podpriemernú záležitosť a dostal som toho o dosť viac. Príbehová premisa síce neponúka nič nové (turistika, výlet, sranda, prvé náznaky problémov, veľké problémy, prvá mŕtvola..), no budovanie atmosféry a následná gradácia ma usadili pevne do sedačky. Hlavne efektné riešenie v prvých 2/3 filmu - v štýle ala Čeľuste, keď prakticky nevidíme to, čoho sa tak bojíme, len občas sa na hladine mihne nejaký ten chvost, prípadne vyprsknutie vody. Vlastne celý film to u mňa balansovalo na hrane medzi 3-4, až posledné tri minúty ma naplno presvedčili, že tie tri sú tak akurát. Rozhodne neľutujem strávený čas s týmto dielkom. Vlažných 70%.(19.12.2008)

Myslím si že s Lake Placid je Rogue zatím nejlepší počin na téma krokodýl zabiják.Od začátku pan McLean buduje amosferu přesně tak jak to má být.Od nevinného výletu(mimochodem po opravdu krásné přírodě)až po ten onen zvrat,kdy se objeví onen přes deset metrů dlouhý aligátor.škoda pár hluchých míst,které občas nudí a škoda trochu přehnaného konce(jinak v celku hodně realisicky pojatém filmu).3,5 *(2.1.2010)

• - Film byl natáčen v Národním Parku Kakadu a Katherině Rokli v Národním Parku Nitmiluk v australském Severním Teritoriu a částečně v Gilderoy ve Victorii, v Údolí Yarra. (Pod)

• - Mia Wasikowska si během jednoho dne natáčení přivodila úpal. (Cheeker)

• - Film získal v roce 2007 cenu Australian Film Institute za nejlepší vizuální efekty. (Pod)