Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

josezuna

Asi som neprišiel na chuť tomuto druhu filmov. Vydržal som celú stopáž, vypočul si pár skvelých piesni, pozrel si skvelú postavu Malin Akerman a to je asi tak všetko. Žeby mi chýbalo komiksové detstvo? Je to možné. ()

poola

Když někdo řekne "komiksový film", tak začnu srovnávat s tímto počinem. Pro mě zatím (rok 2015) TOP v komiksové tvorbě. Napoprvé jsem viděl Directors Cut, která přece jen má něco navíc a možná mě to pomohlo. Ale i tak. Dobrá hudba, pomalé záběry co mají smysl a postavy jsou tak krásně komiksové že už víc ani komiksové být nemohou. Co víc si přát? Nenatáčet dvojku :-) ()

JCross

Kromě závěru se v podstatě jedná jenom o převedení komiksové předlohy, okno po oknu, do filmu. V tomhle mi to připomíná Amadea, kdy Miloš Forman také v podstatě jenom převedl téměř slovo od slova do filmové podoby. Člověk se pak zamýšlí, jestli hodnotíme režiséra, nebo autora předlohy. Zkusím tedy zhodnotit Watchmeny celkově jako dílo - geniální. Skvěle vymyšlené postavy zasazené do dnes již exotického prostředí studené války. Watchmeni se pokouší zodpovědět otázku, jak by se změnil svět, pokud by opravdu existovali nejen maskovaní lovci zločinců, ale i bytost podobná supermanovi... či dokonce jakési všemocné entitě. Jak by se změnilo vnímání lidí světa okolo sebe, jak by to změnilo historický vývoj? Kdo střeží ty, kteří stráží nás? ()

smajki

Vynikající!. Naprosto netypické, nestandardní, ale brilantně zpracované podání komiksové předlohy. Skvělý střih, režie i scénář a výtečný hudební doprovod. Už záběry při úvodních titulcích Vás svou hloubkou a významem uchvátí. Téměř tří hodinová stopáž neurazí, nenudí a příjemně ubíhá. Tady dávám hodnocení bez ztráty kytičky. ()

BR23

Bola to nuda, ani jeden charakter mi nebol sympatický... tá atmosféra bola blbá ale ten koniec- ako to skončilo že "dobrí" prehrali sa mi lúbilo. Konečne po všetkých tých filmoch kde akční komixoví hrdinovia zachránia Ameriku (rozumej svet) toto bolo ako malé vykúpenie... :D ()

CampaHD

Vec ktorú si treba pozrieť 2x a Rorschacha aj 3x. Ani neviem prečo ma to tak berie, ale berie. Asi to ten Zack vie. 85%. ()

D.D.Dees

Ano, máte pravdu Watchmen je další Hollywoodská komiksárna, ačkoli úplně jiná než jakou byste čekali, spíše se podobá novému Deadpoolovi, což je dobře nebo snad ne? :) Film stojí na Roršachovi, který je důležitým pilířem v netradičním světě superhrdinnů. Příběh a jeho myšlenka jsou na první pohled velice kontrastní. Polovina filmu probíhá v dialozích a v flashbackách, kde se dozvíte více o světě Strážců a jejich pohledů na svět. Druhá půlka filmu je, bohudík, naplněná akcí a souloží, dobře sex tam bude jen dvakrát :(. Oboje je velmi dobře zpracováno a promyšleno do posledních detailů, teda až na to, že je tam na mě moc málo nahoty! A právě z tohoto důvodu si Watchmen zaslouží krásných 3/5. ()

mad.dog

Dokonalý comicsový epos přenesený skoro na chlup přesně na plátno. Syrový, tragický s úžasnou hloubkou a neskutečně netolerantního k neznalým divákům. Smekám před Snyderem a jen si říkám, jak tak DOKONALÝ film mohl zrežírovat někdo, kdo vyplodil takovou zhovadilost jakou byl BvS. Nechápu a mrzí mě, co se Snyderem stalo... ()

Socirel

Samostatná komixová série splácaná do 3 hodinového filmu.. Proč ne. Jednoduchý, ale komplexní příběh, skvěle doplněný flashbacky a černým humorem. Postavy jsou dobře napsané a rozhodně nejsou černobílé. Zack Snyder dostal z Watchmenů asi co mohl, jen škoda že Watchmeni asi o 5 let minuli dobu vrcholné slávy komixových filmů, to by byli tržby o poznání veselejší. ()

SimiT84

Celkem temný a ke konci doslova mrazivý komix s většími ambicemi, než jen pobavit u kýblu popcornu, a který nikam nespěchá a trochu filozofuje, vše vypiplané do posledního detailu, včetně skvěle provedených a přehledných akčních scén, prostě lahůdka, kterou asi buď budete milovat, tak jako já, nebo vám prostě nesedne... (hodnocena director´s cut, v budoucnu bych rád viděl i tu 215 minutovou verzi :-) ). ()

Tomas_313

Monumentální skvost Zacka Snydera, jenž se nechal věrně inspirovat stejnojmenným grafickým románem Alana Moorea, který tímto dílem přetvořil definici slova komiks. Svou slávu získal mimo jiné díky inteligentnímu, mnohovrstevnatému příběhu, temné, realistické alternativní realitě a barvitým superhrdinům, jejichž názory a chování kolísají na hraně dobra a zla. Všemi těmito prvky Strážci vysoce převyšují běžné komiksy, o to těžší ale bylo převést natolik spletité dílo na filmové plátno, přitom se vyhnout příliš dlouhé stopáži a zároveň ponechat myšlenku díla. Snyderovi se to překvapivě podařilo na výbornou. Vše důležité bylo ponecháno, prolínající se příběhové linie maximálně zjednodušeny a ořezány tak, aby i diváci komiksem nedotknutí dříve či později pochopili všechny souvislosti, zároveň však vyprávěcí forma zůstala dominantou stejně jako v knize. Tvůrci se pevně drží originálu, což je jim hojně vytýkáno, v tomto případě je to ale nejrozumnější varianta, jelikož se jedná o velmi náročnou předlohu, která svou komplexností ani nedává adaptaci příliš možností na vlastní inovace. I přesto se Snyder opět vyznamenal svými typickými rysy - skvělým audiovizuálem, zpomalenými záběry a po choreografické stránce perfektními akčními scénami. Akce však netvoří jádro filmu a je ojedinělým zpestřením, což není výtkou, ba naopak. Strážci jsou obsahově a tématicky zlatým grálem, hromada soubojů by tak způsobila pouze nenaplnění rozsáhlého potenciálu. Potemnělá noirovská atmosféra a nepříliš originální, ale vysoce účinný a padnoucí hudební doprovod dopomáhají udržet konzistentní kvalitu i přes dlouhou stopáž, která je ale vzhledem k náročnosti dané látky přiměřená. Obsazení veskrze méně známých herců je skvělým rozhodnutím a umocňuje odlišnost snímku, nejvíce vévodil Jeffrey Dean Morgan v roli komedianta. Jediným, leč jednoduše předvídatelným problémem je tak ohlas u diváků. Strážci jsou unikátním, ale velmi nevděčným dílem, které díky své jinakosti a komplikovanosti neosloví každého a nikdy tak nedosáhne zaslouženého ohlasu. Já jsem však uchvácen a nadobro pohlcen jak komiksem, tak jeho adaptací. Who watches watchmen ? 95% ()

SeeSaw

Strážci nejsou dokonalí. Přestože jsem komiksem nedotčený, tak jsem zaznamenal několik hluchých míst a nudných scén. Obsazení je béčkové, ukradnuté písně estetické kvalitě filmu moc nepomáhají a především Zack Snyder není nijak zvlášt schopný režisér. Jenomže Watchmen mu sednul jako prdel na hrnec a i přes výše uvedený výčet nedostatků musím s politováním konstatovat, že mě tahle adaptace ze záhadného důvodu naprosto učarovala. V první řadě vizuál, ten strčí do kapsy kdejakou marvelovku a dodává Strážcům velmi osobitou atmosféru. Dále akce, rvačky a Snyderovi flashbacky které působí tím správným komiksovým dojmem. Avšak zcela suveréně nejdokonalejším aspektem filmu jsou jednotlivé postavy, pricemž každá z nich má svůj vlastní origin. Ano, příběh se dokola točí kolem politických mašinérií a snaží se zaujmout filozofickou hloubkou. Skutečné jádro se ale skrývá v konfrontaci samotných hrdinů (Rorsach, Dr. Mannhaton a Ozymandias) a jejich názorech na "systém". Opakuji, že nejsem dotčený předlohou, tudíž mi některé souvislosti mohli uniknout. Nicméně stále to stačí na slušné čtyři hvězdy a stojí za druhé zhlédnutí. ()

MEGAmarvel

Nejlepší zpracování komiksu jaké spatřilo světlo světa. Herecky excelentní, postavy vynikající, příběh dokonalý a ten vizuál! Nemám, co víc dodat, podívejte se na to sami udělejte si názor, za mě DOKONALOST! ()

BranuliQ

Po niekoľkých rokoch som si Watchmenov pustil znovu a musím dodať, že sa mi to prekvapivo páčilo. Prekvapivo z toho dôvodu, že som film považoval za jeden z najhorších komiksových filmov vôbec. Problém však bude zrejme v tom, že som ho naposledy videl ešte ako malý chlapec a všetky tie brutálne scény okorenené temným vizuálom sa mi skrátka ku komiksovke nehodili. Dnes je však situácia iná a za kvalitné komiksové adaptácie už považujem iba tie, ktoré oplývajú tým, čo práve Watchmeni. Hodnotenie ale zráža tá neuveriteľná premrštenosť stopáže, dve a pol hodiny je naozaj veľa a byť tak film o takú pol hodinu kratší, určite by sa vyhol toľkým hluchým scénam. Kvalitu však filmu nemožno uprieť. 80% ()

Ferguson

Moc nechápu, proč DC a zejména Snyder tak mizerně přehodili výhybku u svých projektů, když tohle by byl velice solidní vstup DC vesmíru. Pokračovat v podobné formě i ostatními "hrdiny", tak tu máme zajímavou alternativu Marvela a ne pouze pokulhávající soupeře. Viděl jsem tu 186 minut verzi. 90% ()

E.H

Presne takto ma vyzerať comicsovy film, vizuálne podmanivé plný skvelých postáv kde nik neni vyslovene kladným hrdinom, zaujímavo vyrozprávaný príbeh poskladaný takmer výlučne z flashbackov, s velmi nápaditým výberom hudby. Film vtiahne diváka hned od začiatku a nepoľavuje až do konca, už len úvodné titulky s hudbou Boba Dylana ktorá nás uvdedia do príbehu mierne upravenou históriou su podané skutočne originálne. Scény s Rorschachom plus origin Dr Manhattana považujem na vrchol celého filmu. Na druhu stranu chápem že film môže prísť mnohým ľuďom pomalí a nezáživný, ktorí mne osobne veľmi vyhovuje. Film je navyše plný Snyderovsych klišé ako napríklad super cool slow-motion záberov, extrémne temným vizuálom, dosť drstickymi krvavými zábermi ktoré vie podať skutočne impozantne(300). Snyder je proste vizuálny režisér ktorému comiscovy žáner sedí ako nikomu inému. Za mňa veľký filmový zážitok ktorí som vydel už niekoľko krát a určite si ho ešte zopár krát pozriem. ()

palcanec

Komiks jsem nečetl, a možná proto jsem si tenhle film zamiloval. Při každém dalším zhlédnutí objevuji další a další chytré detaily. Doteď nejlepší film Snydera, který přece jen natočí mistrovské dílo, ale pouze když mu někdo přinese parádní scénář. [možný SPOILER] Ačkoliv je origin story padoucha již mírné klišé (fallen hero) [konec SPOILERU], padouchovy motivace jsou velmi povedené a podněcují nekonečnou etickou debatu o dobru a zlu. Ve filmu není žádná postava, co by neměla pochybnou minulost, a tak naše vnímání "kdo je padouch, kdo je hrdina" záleží pouze na jejich současných činech v tom kousku roku 1985, který právě sledujeme. Pomocí velkého množství flashbacků postupně odkrýváme, že byli kýmsi jiným. Právě tím, jak je film neskutečně ambivalentní, a ohýbá morálku o 180 stupňů, přináší vhled do minulosti, jak možná přemýšleli masoví vrazi a diktátoři. Celkově mám z filmu pocit, že udeřil hřebíček na hlavičku, co se týče morálky, vypráví s neskutečnou noblesou, jak by to možná bylo, kdyby se to kdysi zvrtlo. V dnešním světě bezstarostných PG13 Marvelovek se záporáky bez charisma (s výjimkou snad Lokiho) a překombinovaných nepřehledných DCovek jsou Watchmen neskutečně osvěžující podívaná. Syrová, cynická a krásně poetická. Každý z představitelů má hranici, co je morální/etické a co ne, posazenou jinde, což vyvrcholí ve strhující finále, na které žádný jiný komiksový film i deset let po Watchmen neměl odvahu (Infinity War nepočítám, protože tím příběh MCU nekončí, a tak se očekávaného zvratu dočkáme nejpravděpodobněji v Endgame). -"What's happened to America? What's happened to the American dream?" -"It came true. You're lookin' at it." ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize