Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

Phobia

Inteligentní, napínavý thriller se skvělým, charismatickým duem hlavních hrdinů: Harrisonem Fordem a Tommy Lee Jonesem. V průběhu 15 let jsem film viděla třikrát a jakkoliv opakovaným sledováním ztrácí na překvapivosti, kvalita zůstává (s výjimkou té verze TV NOVA, kdy T.L. Jonese nadaboval M. Pavlata - na to se fakt nedalo dívat, leda bych vypnula zvuk). Co se budu zbytečně rozepisovat: tohle je zkrátka jeden z mých nejoblíbenějších filmů. 100% ()

lesumir

Thriller jak má být a díky Tommy Lee Jonesovi se stal kultovnim! Jeho hlasky, jeho pohledy, jeho pohyby... dokonale proste ()

Hrabka

Za mlada jsem viděl úvod, líbilo se mi to, tak jsem se na kompletní zhlédnutí hodně těšil, ale bohužel mě to příliš nezaujalo. Začátek je opravdu skvělý, ale postupně se to na můj vkus až moc zamotává, děj ztrácí náboj a hlavně mně osud hlavní postavy byl ke konci tak nějak šumák. Ve druhé půlce jsem se začal ztrácet v postavách a v tom, kdo je vlastně hodný a kdo ne. Hrozný dabing T. L. Jonese mi to taky částečně pokazil. Představoval jsem si to údernější, méně zamotané a celkově silněji zpracované, ale i přes tyto výtky uznávám, že to je solidní krimi thriller se skvělým Harrisonem. 65% ()

cheyene

Kultovní záležitost a perfektní snímek! Nechybí tu zajímavý příběh, atraktivní prostředí, výborní herci, dobré zvraty v ději, solidní hudba, napětí, akce a také tempo, které udržuje diváka v pozornosti. ()

juta

Zpočátku vypadal Ford jako nějaký bezdomovec, pak si ale na sebe vzal svou masku a už to bylo ok. Odsouzen k trestu smrti mu zbyla poslední naděje na očištění nehoda autobusu a následný útěk. Poté již musel zapojit svou chytrost a znalosti, aby se mohl dopátrat vraha jeho ženy. Líbilo se mi nahánění, které organizoval Ká :D pak štěstí Forda, kdy jen o vlásek uniknul a také postupné odhalování pravdy. ()

paascha

Bezchybná práce celého týmu přinesla očekávaný výsledek. Thriller, který vás od titulků k titulkům nepustí ani na záchod ()

Fiftis

Po nehode policajného autobusu sa spúšťa dramatická naháňačka, v ktorej sa obyčajný človek pokúša striasť policajné psy a zároveň preukázať svoju nevinu ... Harrison Ford má zo žijúcich hercov vo svojej filmografii najviac megahitov. Oprávnene. Kto by bol býval tušil, že sa jeden z nich bude odohrávať z tretiny v nemocnici a počas osláv svätého Patrika. ()

Shakers

Utečenec je jeden s tých filmov, ktoré sa zastavia až na konci titulok. Áno, až také neskutočne ma tempo. Herecké obsadenie je perfektné (Vynikajúci Ford vs Fantastický Tommy Lee Jones), úteky majú nápady (naháňačka v kanalizácii), nechýba dávka napätie, či správne vybičovaná hudba J.N Howarda, no predovšetkým hlavne príbeh stojí za to. Tak svižný a dynamický natočený thriller sa len tak nevidí. 90% - 5* ()

TedGeorge

Harrison Ford zdrhá šerifovi a nedává nám vydechnout. Strhující a hlavně chytrý thriller, co nestojí jenom na scénáři a hercích, ale hlavně na kongeniální režii, za kterou Andrew Dawis musí vděčit smlouvě s ďáblem. Spolu se Svědkem můj nejoblíbenější Ford. ()

lamps

Film hodný vlastních stylistických a systémových analýz jako žádný jiný z devadesátých let. Definice dokonalosti oblíbeného konceptu honu na člověka, která je unikátní jednak svým chirurgicky přesně gradovaným syžetem, v němž je rytmus střídání scén s uprchlíkem, s lovcem a s klíčovými flashbacky snad stejně melodický a vyvážený jako Mozartova libovolná symfonie, a jednak samotným vývojem souboje tří stran (falešně obviněný, pronásledovatel a skutečný viník), kteří se strategicky pronásledují navzájem a na zmíněnou gradaci mají bezprecedentní dopad (nejprve jde pronásledovatel po obviněném, poté začíná obviněný pátrat na vlastní pěst po skutečném viníkovi, na něhož tím strhává i část pozornosti pronásledovatele, a v závěru už i viník nahání obviněného, aby předešel úplnému odhalení). Herecké výkony Forda i Jonese jsou samozřejmě vynikající a hudba funguje na jedničku, ale Uprchlík je především naprosto úžasně vystavěným vyprávěním, které nenechá vydechnout a hraje si s diváckým očekáváním bravurně jak na úrovni celého příběhu, tak i jednotlivých scén (zamlčení zásadních informací, aby dočasně svedl diváka k mylnému přesvědčení o hrozbě pro hrdinu alá Mlčení jehňátek). Skutečný filmový klenot. ()

filmfanouch

Harrison Ford rozhodně není hercem jedné role a je znám nejen jako Han Solo, Indiana Jones nebo Rick Deckard. Jednou z jeho nejslavnějších rolí je ale také bezpochyby Richard Kimble, hlavní hrdina thrilleru Uprchlík z roku 1993, který dodnes neztratil nic ze svého kouzla a dodnes se jedná nejenom o jeden z nejlepších thrillerů všech dob ale také o jednu z nejlepších adaptací seriálu do celovečerní podoby. Seriál z roku 1963 se po třech dekádách dočkal předělání v podobě vyložené akční pecky, které se ujmul režisér Andrew Davis. Před Uprchlíkem tvůrce Segalovek Nico a Přepadení v Pacifiku, po Uprchlíkovi režisér zapadlejších méně památných filmů jako Protiúder s Arnoldem Schwarzeneggerem a především se opravdu nikdy z Davise nestal režisérský veterán. A přesto je právě on podepsán pod tak bravurně napínavým thrillerem, který sice možná od začátku sází na to, že je hlavní hrdina nevinný, o to více je ale poté skvěle hlavnímu hrdinovi fandit a být u jeho utíkání před zákony napjatý stejně tak jako on. Harrison Ford ztvárněním Richarda Kimblea vytvořil sympatického hrdinu, který postupně čím dál tím více dokazuje, že je dobrákem od kosti a dává smysl, že většina jeho známých obvinění z vraždy jeho ženy odmítá. O to více napínavější je poté fakt, že jde Kimbleovi po krku chladný profesionál Sam Gerard za jehož ztvárnění Tommy Lee Jones nejenom právem získal Oscara ale také dál právě tento herec zrod jedné z nejlegendárnějších hereckých filmových improvizací s hláškou ´´ I don´t care´´, která k tak chladnému profíkovi jako Gerard velmi dokonale sedí. Uprchlík se klidně mohl stát akčním béčkem a technicky vzato se klidně mohlo stát, že by z holé zápletky šlo vytvořit nový film se Stevenem Seagalem či Michaelem Dudikoffem v hlavních rolích. Andrew Davis si ale vybral svou nejsilnější chvilku a natočil opravdu napínavou a skvěle natočenou jízdu, která je dodnes naprosto parádní ukázkou co se týče nějakého budování napětí či vyložených konfrontací dvou rivalů. Jedná se tak o bravurní thriller, že by klidně šlo tak nějak počítat s tím, že jde o devadesátkový upgrade filmů Alfreda Hitchocka, který sází na hrdinu, který se ocitne v nastražené pasti, ale díky své síle se nevzdává a bojuje za pravdu a spravedlnost. Uprchlík obsahuje několik památných sekvencí náraz vlaku, seskok do vody z velmi vysoké výšky nebo finále v nadzemce. Všechny tyhle scény jsou napínavé a především bravurně natočené. I proto se tak velmi těžko dá uvěřit, že za nimi opravdu stojí právě Andrew Davis, který dle scénáře Davida Twohyho (pozdějšího tvůrce Černočerné tmy) a Jeba Stuarta (který už tehdy byl spoluscenáristou původní Smrtonosné pasti) natočil film, který velmi paradoxně nestárne a neomrzí i přes to, že už divák po dalším zhlédnutí vlastně veškerý postupný průběh ví. Zároveň se tu velmi dobře pracuje s veškerými členy Gerardova naháněcího týmu, který zde ukázal, že by klidně mohl utáhnout vlastní seriál (bohužel je pokračování/spin-off Šerifové výrazným poklesem a za mně dost možná jedno z nejhorších filmových navázání v dějinách) a z něhož nejvíc výrazný je mladý Joe Pantoliano, v menších rolích se tu objeví Julianne Moore či Neil Flynn (z jehož menší role poté těžila jedna epizoda Scrubs), ale především jde skutečně o herecký koncert dvou hlavních hvězd, přičemž je poté vlastně těžký výběr zda chce divák zrovna trávit čas spíše s Gerardem nebo Kimblem, což jen dokazuje jak skvěle dvě hlavní postavy tento film má a jak není lehké chladnokrevného profesionála jen tak zahrát. Uprchlík dodnes patří mezi nejlepší thrillery, který dodnes neztratil nic ze svého bravurního tempa, napětí, hereckých výkonech a památných akčních sekvencí. Dodnes jednoduše stylová thrillerová filmová škola, která je prostě dodnes dokonalá a předvádí nejen jednu z nejslavnějších rolí Harrisona Forda, ale také roli Tommyho Lee Jonese, která jej definitivně dostala do vyšší hollywoodské ligy. Právem kultovní klasika, která dodnes nezestárla a velmi pravděpodobně tomu ani v následujících letech nebude jinak.... () (méně) (více)

Jacinda

Atmosféra se plíží celým filmem a to napětí přímo miluju. Perfektní (první) dabing, skvělé herecké výkony a skvělá zápletka. ()

Pepinec

Snažil se po několik večerů, ale nakonec mi stejně neutekl; uprchlík Harrison, kterého si na jeho šedivějící šišku snad začnu vážit. Zůstává mi záhadou, jak zrovna Ondra Davis dokázal spáchat jeden z nejlepších akčních thrillerů devadesátých let, ale jinotaj to je moc příjemný. Kdyby film mohl mít koule, Uprchlík jimi bude škrundat o podlahu. Jen bych ovšem udělil Řád koktavého bambuly za dabing pornoherce Jonese v druhé české verzi. (Filmfest Hurghada 2012, 4/67) ()

Big Bear

Devadesátky to byl zlatý věk filmu. Nejeden thriller či akční film si vzal to dobré z osmdesátek a oprostil se od toho leckdy až směšného kdy hrdinové byli nesmrtelní a zbraně měli často s nevyčerpatelnou municí. Uprchlík mi kupodivu nějak unikl a opravdu se divím, že jsem na něj narazil až letos. A bylo to zvláštní, ale dost mi připomněl Volný pád, který byl kupodivu natočen také v roce 1993. I tam jde tým kriminalistů po stopách zoufalce, kde už od prvních chvil nesedí motiv i profil pachatel a kde si s postupným vyšetřováním uvědomují, že nejdou po pachatelovi, ale vlastně oběti. Tady bylo úžasné jak byli všichni mladí ... Nejen Ford (ten vypadá ale skoro pořád stejně), ale hlavně Tommy Lee a především krásná mlaďounká Julianne Moore. Přiznávám, že konci jsem film bral už krapet s rezervou, jeden by neřekl co takovej doktor všechno vydrží. A závěrečná bitka v prádelně už dokonce nudila. Přesto tenhle film stojí za vidění už jen kvůli tomu dost akčnímu nočnímu útěku z vězeňského autobusu. Tohle je to lepší co devadesátky mohli divákovi nabídnout a proto trochu přitlačím k té čtvrté hvězdě a dávám za 4 jaterní vzorky. * * * * ()

JohnnyD

Možno najlepší thriller deväťdesiatych rokov. Už kultová cesta neprávom obvineného lekára smerom k spravodlivosti. Režisérovi Andrewovi Davisovi sa skvelo podarilo vykľučkovať z béčkového námetu (jednoruký zločinec!). Najlepšia rola Tommyho Lee Jonesa. Strháva na seba všetku pozornosť. ()

Niles

Thriller je to perfektný, ale odkedy som videl jeho sparodovanie v Utopencovi na úteku akosi ho nedokážem brať vážne. Hlavne pri niektorých scénach (vlak, Tommy Lee Jones ako vydáva rozkazy) si vždy s úsmevom spomeniem na Ryana Harrisona. ()

Boogeyman

Myslím, že jde o značně nadhodnocený film. Je to sice vcelku chytlavé, zábavné a napínavé, ale rozhodně mě to neláká vidět znovu. Tommy Lee Jones jasně zastiňuje Forda! ()

Madsbender

Neuveriteľne napínavý thriller, ktorý ani na sekundu nepoľavuje z vražedného tempa. Do toho skvelé obsadenie a Howardova hudba. Len škoda, že tam bolo až trochu príliš klišé ("za všetkým stoja zlé farmaceutické korporácie"). ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)