Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

novoten

Naprostá klasika, která místo toho, aby stárla, stává se nadčasovou. V poslední čtvrtině jí sice začne docházet dech, ale přesto je úctyhodné, jak se dá udržet pozornost diváka po celé dvě hodiny jen tím, že všichni jdou po Fordovi. ()

tron

„Predstavenie sa končí až keď zabreše posledný pes.“ Legendárny triler, zrejme jeden z najlepších 90. rokov. Je príjemne civilný (hrdinom je síce renomovaný chirurg, čo väčšina z nás nie je, ale i tak sa divák ľahko vcíti do kože prenasledovanej, nevinnej zvery, pretože sa rovnako ako my ani Richard nevie pohybovať v tak vyhrotených situáciách, sú mu cudzie), je svižný a svieži a má krásnu pochmúrnu atmosféru jesenných lesov a sychravých veľkomiest, kedy je už leto nenávratne preč a blížia sa Vianoce, ale ešte sú relatívne ďaleko. Okrem toho disponuje kultovými scénami (policajt na nemocničnej chodbe) a hláškami („Ja som ju nezabil!“ – „Mne je to jedno.“) a v neposlednom rade je napínavý (naozaj nás zaujíma, ako to dopadne) a vlastní perfektné postavy. Okrem realistického Forda je to samozrejme nekompromisný Tommy Lee Jones, rozhodne by ale bolo nefér zabudnúť na jeho tím. Práve ten – inak vážnej, smutnej a tragickej – snímke dodáva množstvo humoru a odľahčených situácií. Medzi jednotlivými členmi tímu to zábavne iskrí („Čo robíš?“ – „Premýšľam.“ – „Tak mi vymysli kávu so šľahačkou.“), vidno, že sa poznajú už pekných pár rokov a sú si pomaly ešte bližší, ako doma so svojimi rodinami. Napriek slovám chvály uberám jednu hviezdičku, pretože to predsa len trošičku zostarlo a už to nie je až taká pecka, ako kedysi (dosť ťažkopádne flashbacky, úžasne vtipná figurína zhodená dole z vodnej priehrady). Publikum bolo nadšené, obdarilo film s rozpočtom 44 miliónov (čo na komorný a prekvapivo málo akčný triler je pomerne veľa na začiatok 90. rokov, ale zas chápem, len Ford inkasoval viac ako 6) celosvetovou tržbou 368. Dvojka prišla až po rokoch a bola aká bola. ()

Karlos80

Tak tomu se říká dobře a řemeslně odvedená práce. Tomuto filmu nelze doopravdy skoro nic vytknout. Po všech stránkách se jedná skutečně o strhující, působivý a velmi řemeslně-dokonale, natočený nelítostný akční thriller, mistrovsky převedený na filmové plátno, film který od začátku až do svého úplného konce nenechá člověka téměř vydechnout a rozhodně vás nenudí a snad ani nikdy neomrzí. Film nebyl jen Harrison Ford jako chirurg Kimbley-štvanec na útěku a Tommy Lee Jones jako agent FBI, ve fascinujícím souboji, jistě tu zazářili, šlo o jedny z nejlepších jejich rolí ale tím jim nechci rozhodně nadržovat a na druhou kolej odsouvat všechny ty ostatní herecké výkony, které byli rovněž, řekl bych velice dobré a pro podstatu filmu velice hodnotné. Prostě všechno tu od začátku až do konce fungovalo jak by asi mělo u dobrého a správného akčního thrilleru být. Spokojenost tedy nadmíru a zároveň jeden z kategorie tzv. nezapomenutelných snímků který se vám navždy a pořádně vryjí do vaší paměti. Takže já už nemám v tuto chvíli co říct, vše podstatné už tu bylo řečeno takže dávám, abych to nějak uzavřel jednoznačně plný počet hvězdiček. ()

movie

Už od dětství mám ohledně Uprchlíka jednu nezodpovězenou otázku: proč v té závěrečné scéně v prádelně na té lanové dráze mezi pytlema se špinavým prádlem visí i ta žlutá traverza, kterou dostane ránu do hlavy Joe Pantoliano? ()

Lateef

Nejlepší výtvor režiséra Andrewa Davise. Napínavý dobrodružný snímek, skvěle napsaný scénář proti sobě postavil dva schopné herce, přičemž Tommy Lee Jones získal za svůj parádní výkon Oscara(ztvárnil agenta FBI). Harrison Ford v roli chirurga obviněného z vraždy manželky nezůstal příliš pozadu, obě dvě postavy disponují nejrůznějšími znalostmi a zdravým selským rozumem, a proto je jejich souboj na dálku patřičně atraktivní. Davis efektivně míchá koktejl scén s atmosférou, kterou by ani motorová pila nerozkrojila, s okamžiky odlehčenými, čímž si udrží diváka po celou dobu téměř 130-ti minutové stopáže. Určitě jeden z nejlepších snímků roku 1993. 369 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Boss321

Výborný snímek se skvělým Harrisonem Fordem a výborným detektivem Tommy Lee Jonese, který za svou roli obržel Oscara naprosto zaslouženě. Jeden z nejlepších krimi thrillerů počátku 90. let. Ono to snad ani špatně dopadnout nemohlo, jen si to představte detektiv v podání Tommy Lee Jonese honí k trestu smrti odsouzeného , ale nevinného Harrisona Forda. Výborná podívaná, na kterou se vždy rád podívám znovu. Společně s Dokonalou vraždou nejlepší film jaký Andrew Davis natočil. ()

pan Hnědý

Masakrové tempo - působivé napětí. Dokonalý Tommy Lee Jones - skvělý Harrison Ford (oba předvádí vrcholné výkony). FUGITIVE nenechá diváka přes svou minutáž dvakrát nadechnou. Přes všechny změny tempa, střihu, akce, zábleskových flashbacků a hudebního motivu - nelze. Skvělou výpravou a charakteristikou postav se hned dostáváme do filmu v plné síle a do konce nás nepustí. Nemáme čas sledovat hodinky kolik zbývá do konce, fandíme Fordovi at' není chycen do poslední chvíle, fandíme Jonesovi at' mu je stále v patách - nepřetržité napětí. Jeden z nejlepších thrillerů 90. let, který bude těžko překonán. ()

H34D

The Fugitive je, podobně jako novější Bournova trilogie, dynamický snímek v neustálém pohybu, ve vražedném tempu se přemísťuje z místa na místo a neohlíží se zpět. V jeho středu sledujeme útěk hlavní postavy před zákonem a to ve vědomí, že zákon by měl být správně na jeho straně. Díky tomu a díky klasicky výbornému Harrisnu Fordovi se do našeho hrdiny můžeme maximálně vcítit a prožívat jeho cestu za pravdou a očištěním, jakoby šlo o náš vlastní krk, což spolu s atmosferickou hudbou dělá z Uprchlíka velmi intenzivní zážitek. Tomy Lee Jones si také zaslouží pochvalu a té se mu dostalo dokonce v podobě Oscara... Uprchlík je inteligentní (psycho)thriller, který se ani v neúprosném koloběhu času neztratí(l). 9/10 ()

Melies

9 / 10 Thriller ako remeň! Utečenec už od začiatku tiahne rovno na bránku a ani nachvíľu nepovoľuje zo svojho zbesilého tempa - a charizmatický bradatý Ford, právom oscarový Jones a podozrivo schopný Davis sú už len povoleným dopingom... ()

Shit

Tak tohle už je skoro až kultovní snímek, ale kdykoliv ho vidim, tak se mi vybaví Utopenec na útěku a je hned po napětí, ale film i tak dokáže vybudovat fakt skvělou atmosféru a zase zpátky vtáhnout do děje a Harrison Ford je tady prostě skvělej ()

M.a.t.t.

Klasika, ktorá neustále udivuje, mimo iné aj tým, že i v dnešnej dobe dokáže držať krok so súčasnou žánrovou špičkou. Nijak výnimočný námet pritom nemožno považovať za základný kameň úspechu, bezchybné spracovanie a fantastické herecké výkony už áno a samého by ma zaujímalo, koľko filmov v Utečencovi následne našlo svoju inšpiráciu. Oscarové nominácie nepochybne neboli len dielom náhody ale precízneho remesla. Veľmi precízneho. ()

flanker.27

Ze všech Fordů ten nejfordovatější. Nevinný obyčejný člověk, pronásledovaný všemi od policie přes zločince až po vaši babičku, který musí jen svými silami odhalit pravdu, než - no, no přece než. Svižné, napínavé, se skvělým TLJ hýbajícím celým dějem. ()

gudaulin

Sice nikoliv překvapivý, nicméně napínavý legendární thriller, který má potenciál diváka díky obsazení, uvěřitelným charakterům, absenci nesmyslných scénáristických zvratů a rychlému tempu strhnout až do konce. Celkový dojem: 80 %. ()

choze

"Go and get him!" Inteligentní runaway thriller s charizmatickými herci, ale já si z něj nikdy do kalhot necvrkal. ()

Sarkastic

Dobrý film. A k mému překvapení film nestál pouze na výkonu Forda, ale také se ukázal Jones (ne jak v Tahle země není pro starý). Příběh je docela napínavý a ten konec také není špatně vyřešen (samozřejmě každému bylo jasné, že prokáže svoji nevinu, ale ten způsob jak to dokázal je zajímavý). 4* je myslím přiměřené hodnocení. ()

Gilmour93

„I didn´t kill my wife!“ S neúprosným ohařem Gerardem v patách utíká vaskulární chirurg Kimble za spravedlností. Kriminální thriller na úrovni a zřejmě vrchol tvorby Andrew Davise. „I don´t care!“ ()

Hal_Moore

Tohle je jeden z imho nejlepších filmů vůbec. Harrison Ford hraje Richarda Kimblea, muže nařknutého z vraždy své ženy. On samozřejmě uprchne, odtud Uprchlík a začne unikat posedlému americkému šerifovi Samovi Gerardovi, kterého hrál brilantní Tommy Lee Jones. Film vás udrží u obrazovky po celou dobu svého trvání. Kdo neviděl, měl by se okamžitě postarat o nápravu. ()

TeeAge

|| Scenár: Jeb Stuart, David Tworhy | Hudba: James Newton Howard | Produkcia: Anne Kopelson, Arnold Kopelson | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Warner Bros. | Rozpočet: 44 miliónov $ | Tržby: 368,875,760 $ || Pútavý film, ktorý má úplne všetko, čo má akčný thriller mať. --- Je zaújímavé sledovať s odstupom presne 20tich rokov, jak sa zmenil spôsob komponovania soundtrackov: Vtedy to bolo omnoho viac o jednom syntetizátorovom workstatione pod rukami skladateľa, dnes je to usb keyboard napojený na pc/mac s VST pluginmy... Jediný rozdiel je, že vďaka širokému počítačovému sortimentu nástrojov je aranžmá dnešných sountrackov omnoho rôznorodejšie a hlavne, prirodzenejšie - finálnu verziu potom u lepšej produkcie nahraje živá kapela / orchester. Skladatelia už takto nie sú nútený hladať oné "zaujímavé" zvuky na synťáku, pretože jedinečnosť môžu hladať v prirodzenosti a jednoduchosti. --- Jediný dôvod, prečo som nemohol dať za 5, bolo výrazné spomalenie tempa filmu v poslednej tretine. Na dnešné pomery až neúnosné. Naopak, prevé dve tretiny boli dokonale nataktované. Ps: Harrison by si bol toho Oscara tiež zaslúžil, keď ju dostal T.L. Jones... 83% | Blu-Ray, THX, HU DTS | ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)