Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

Ainy

Jeden z mála akčních filmů, který mě zaujal a na který se ráda znovu podívám. Od začátku do konce je akce, napětí, má to rychlý spád, úžasný Harrison Ford a Tommy Lee Jones. Akorát jednu chybičku bych vytkla - myslím si, že ten skok z přehrady byl trochu přehnaný, to že to přežil bez úhony a ještě dál pak pokračoval v běhu. Jinak určitě doporučuji! :-) ()

JitkaCardova

Mistrný scénář a skvělé fázování a tempo příběhu. Nesledujeme typický, očekávatelný souboj mezi lovcem-agentem FBI a naháněnou kořistí, ale geniální a zrakům všech ostatních skrytou spolupráci dvou silných solitérů - neboť od chvíle, kdy Sam Gerhard uslyší, že uprchlý vězeň mohl být odsouzen nevinně, a je ubezpečen, že ten muž je pronikavě chytrý, podniká sice navenek dál ty nejpřísnější kroky k jeho chycení a skutečně se chová jako zavilý tvrďák, nicméně právě pod tento pláštík drsňáka snadno skryje, že každý z podnikaných kroků v pátrání bude zároveň i šancí pro oběť, aby nesrovnalosti v případu stihly vyjít najevo. Pokud ovšem Kimble bude opravdu dost mazaný, aby stíhal držet krok a spolupracovat, a nedá se trapně chytit na ulici nebo zastřelit. To už Gerhard nechává na něm a osudu - nebude-li dost chytrý, tak za záchranu stejně nestojí. *** Gerhard nemůže oficiálně znovu otevřít Kimblův případ, ani kdyby chtěl - na to není čas ani ochota příslušných institucí - přešetření tedy může proběhnout jedině zároveň, dokud je uprchlík na svobodě - dokud ho Gerhard loví. Neoficiálně, v rámci lovu na vězně, jako součást honěné. Evidentně to dojde oběma mužům zároveň (možná k tomu jeden inspiroval svým krokem druhého), a ocitají se spolu na jedné lodi. Gerhard si ve svém povolání vybudoval dost praktické a autoritativní mimikri nesmlouvavého tvrďáka, který dělá svou práci doslova přes mrtvoly, a dokud si sympatizující vlčáci z FBI myslí, že zkušenému veliteli pomáhají v nejrychlejší cestě ke kořisti, pak mu v rámci pátrání po Kimblovi zařídí cokoli, klidně i revizi vyšetřování případu. A Gerhard se může v klidu soustředit na fakta a z domnělého honu udělat v pravou chvíli, kdy už bude vědět, na čem s Kimblem je, tažení za osvobození nevinně odsouzeného. *** Gerhard to ostatně nepokrytě říká celé jednotce FBI hned zkraje, když rozhoduje o strategii pátrání: "pokud je doktor Kimble zpátky v Chigacu, vyčkejme, dejme mu možnost, aby se tu v klidu usadil a pokusil se vrátit do normálního života". Co v danou chvíli vypadá jako ironický žert, je ze zpětného pohledu jasně čitelné jako agentův pravý záměr. Dělá svou práci, honí uprchlíka, ale dělá ji tak, aby v koordinaci s kroky doktora Kimbla, pátrajícího na útěku na vlastní pěst, celý případ odhalil - nespustí okamžitý hon na vězně po celém městě, ale rozhodne se pro strategické vyčkávání a přiměje jednotku FBI, aby ho zásobila všemožnými starými i novými informacemi ke Kimblovu případu, k nimž jim za sebou štvaný Kimble nechává jako stopy nové střípky a mozaika se postupně vyjevuje jim oběma. Od Gerharda to přitom není žádná zástěrka, je to jedna z možností, jak vězně chytit, jen chytře zvolená: ve chvíli, kdy ho bude mít, bude už také vědět, jestli je vinen. Honěná se tedy rozbíhá po poli stop a důkazů právě proto, že Kimble to tak potřebuje, a proto, že Gerhard to tak rozhodl - a že se oba uměli spolehnout na inteligenci toho druhého. *** Příznačný moment třeba je, když se Gerhard s Kimblem pouští do honičky a střílí po něm před zraky policistů; nestřílí tak, aby ho zabil ani poranil - míří mu efektně doprostřed čela a jakoby vztekle pálí, takže nevznikne ani nejmlhavější podezření, že ve skutečnosti pracuje i na možnosti Kimbla později zachránit a nyní si ho zabít nehodlá. Gerhard ale ví (jak mu ukázaly první výstřely do skla dveří, v nichž se Kimble na chvilku zasekne), že kulka jen vykreslí neškodnou pavučinu na tvrzeném povrchu dveří pár centimetrů před Kimblovou hlavou. Podstatné je, že vůbec nezamíří na nohu, která Kimblovi na chvíli v zasouvaných dveřích uvízla, čímž by ho na útěku definitivně zastavil a tím i odsoudil k záhubě dřív, než bude sám stoprocentně znát pravdu. A ovšem, ve chvíli, kdy už pravdu zná, neváhá využít svou autoritu a odvolat vrtulník ze střechy s falešným požadavkem na vlastní bezpečnost, ani zastavit ruku svého kolegy, který má Kimbla chvíli na mušce atd. (Ona všechna Gerhardova rozhodnutí, příkazy a vlastní jednání stojí za takový drobnohled - právě díky tomu se dá pochopit, odkdy ví, že nechce Kimbla zabít ani chytit dřív, než vypátrá pravdu, i odkdy je už přesvědčen o Kimblově nevině.) A ve finále pak nemusí Kimblovi nic složitě vysvětlovat, ale podá mu ruku jako sehranému parťákovi po vítězném mači proti mašinérii. A Kimble je sice překvapený, že to doopravdy vyšlo, ale perfektně rozumí, proč a jak. *** () (méně) (více)

Kaka

Uprchlík má především ukázkové tempo a rozvržení děje. Rovněž skvělý je ve své roli Harrison Ford, který se v drtivé většině případů chová doopravdy jako chirurg a nikoli jako vězeňský profesionál s fyzickou kondicí atleta. Vítězí chytrostí, důvtipem a odhodláním. Oproti tomu jeho protipól je neménně skvělý. Jonesovi sedne role drsného a ambiciózního policisty skvěle a Oscar se na poličce vyhřívá poprávu. Ať už se to zdá jakkoli nemožné, u tohoto snímku si člověk neoddychne ani na minutu. Začátek patří k tomu nejvíce strhujícímu, co lze v kinematografii vidět. Vlaková nehoda je neskutečně věrohodně natočená a takovéto perličky by se daly jmenovat dlouhou dobu. Davis je schopný tvůrce. Bohužel ne vždy natočí dobrý film. ()

Spiker01

Naprosto nestárnoucí klasika. Nesmírně cool zarostlý Harrison Ford, správně nebezpečný agent Tomy Lee Jones a jedna velká spletitá konspirace, kterou musí Ford postupně odhalit. Výživný thriller i ve spojitosti toho milionu dalších...Uprchlíkem je doktor Richard Kimble...Chyťte ho...10/10 ()

Lavran

Z Boží vůle rutinér Andrew Davis byl svého času záhadně nadopován nespoutanou a divokou inspirací a rozhodl se, že tentokráte si rozhodně nebude brát servítky, roztočí kuloáry kolem hnízda jejich vlastní krátkozrakosti a konečně dokáže světu, jak lze (s Harrisonem Fordem na koni) z vlažného říčního patoku ukochtit nastávajícího otce zhovadilých epigonů a jeden z nejzásadnějších a nejikoničtějších filmů let devadesátých. Od protřelého a dynamického úvodu vrhl nicnetušícího diváka přímo do víru adrenalinového dění, šponoval napětí, jak jen to bylo možné a ládoval a ládoval a nepolevil, dokud se před příjemcovými zraky nerozeběhly závěrečné titulky a nezbývalo mu, než si upřímně a stále zkoprněle přiznat: "Jsem dojat!". Geniální a učebnicový filmový zlom, který přišel jako blesk z čistého nebe. A něco takového nemohla přehlížet ani slovutná Akademie. ()

sud

Skvělý akční film, i když moc akční není. Možná právě proto. Žádní mrtví po desítkách, ale jeden neprávem odsouzený doktor na útěku a v jeho stopách šerif, který je rozumný a koná jen svou práci. Příběh je realistický a uvěřitelný. Nějaké nadnesené scény se také najdou, ale to by nemohl být akčňák. Harrison Ford byl sice jako Indy skvělý, ale Richardem Kimblem se mu s přehledem vyrovnal. Tommy Lee Jones byl v roli šerifa vynikající a právem dostal Oscara. Andrew Davis natočil skoro samá béčka, ale tímto snímkem se nachvíli podíval mezi superligu. 75%. ()

Falko

Tento film som videl od roku 1993 par krat a stale ma bavi. Je zabavne divat sa na nahanacku inteligentnej "macky a mys", pricom jeden z nich si robi len svoju pracu a druhy sa snazi dokazat svoju nevinu. Ale zaujimave je na tom to, akym sposobom tu svoju nevinu bude dokazovat, co ma na svedomi hlavne kvalitny scenar. Myslim si, ze Utecenec je a asi aj navzdy zostane najkvalitnejsim filmom rezisera Andrewa Davisa, ktory okrem tohto filmu natocil aj PREPADNUTIE V PACIFIKU (1992), kde si zaporaka po boku Stevena Seagala tiez zahral Tommy Lee Jones, ale aj DOKONALA VRAZDA (1998) s Michaelom Douglasom sa mi velmi pacila a na zahodenie neboli ani ZACHRANARI (2006) s Kevinom Costnerom. Tommy Lee Jones v Utecencovi ziskal Oscara za najlepsieho herca vo vedlajsej ulohe, ale film mal este nominaciu aj za najlepsi film roka 1993. Avsak vtedy mal väcsie stastie oscarovy favorit vojnova drama Stevena Spielberga SCHINDLEROV ZOZNAM (1993)... 30.12.2010 _______ Harrison Ford - (Dr. Richard Kimble) +++ Tommy Lee Jones - (Agent FBI Samuel Gerard) +++ Sela Ward - (Helen Kimble) +++ Julianne Moore - (Dr. Anne Eastman) +++ Joe Pantoliano - (Cosmo Renfro) +++ Andreas Katsulas - (Sykes) +++ Jeroen Krabbé - (Dr. Charles Nichols) +++ Daniel Roebuck - (Biggs) +++ Produkcia: Arnold Kopelson +++ Hudba: James Newton Howard +++ ()

viperblade

Ford jako vždy podává super výkon, Tommy Lee Jones ani v nejmenším nezaostává, a příběh rychle odsejpá. Dost dobrý film ale jako thriller bych to neviděl, spíše jako dobré drama či krimi. ()

castor

I po letech stále funkční thriller a jeden z nejpůsobivějších příspěvků žánru devadesátých let. Fordův hrdina s šarmem souseda odnaproti neochotně opouští bezpečí svého teritoria, jeho civilní realismus k roli nespravedlivě odsouzeného doktora skvěle padne. Prostě úctyhodná kariéra jde stranou, diplom vracet nemusí, tady jde o mnoho víc: o vraždu, navíc manželky ze spokojeného soužití. Karty jsou rozdané hned na začátku, o jednorukém zabijákovi policie s úšklebky pochybuje a zoufalý chirurg má dostat smrtící injekci. Vše částečně vyřeší ostrý náraz neovladatelného autobusu, zbytek už je na odhodlaném lékaři. V patách mu je tým okolo posedlého agenta Gerarda (skvostně zahraný Tommy Lee Jonesem). Tempo je ukázkové (potěsí i třeba naháněná na svátek svatého Patrika), kamera i hudba výtečné, řada momentů velmi chytrých, těší i rozumné rozložení pozornosti mezi lovce a loveného. Uprchlík ani po dlouhých skoro dvaceti letech i díky Andrew Davisovi (škoda, že si už pak nevybíral lepší scénáře) svůj lesk neztratil... ba naopak. ()

ClintEastwood

Thriller, který se dá sledovat několikrát a pořád vypadá napínavě a originálně. Výborný scénář, nápaditá režie, skvělé výkony herců (dobrácký Ford, sympatický Jones) a perfektní hudba, řadí Uprchlíka ke klasice 90. let. Akční jízda od začátku do konce. ()

MM_Ramone

Harrison Ford uteká pred nespravodlivým obvineným a nekompromisný, vytrvalý Tommy Lee Jones je mu v pätách. Tak by som v stručnosti naznačil dej amerického, akčného thrilleru „Utečenec“, ktorý v roku 1993 natočil Andrew Davis. Tento snímok, s pomerne jednoduchým námetom, sa stal vďaka profesionálnej réžii, štedrému rozpoču, výbornej hudbe Jamesa Newtona Howarda a kvalitným hereckým výkonom klasikou v oblasti akčnej drámy. Známy chirurg, Dr. Richard Kimble vs. skúsený agent FBI Sam Gerhard. **** ()

ripo

uff. uff. taký napínavý thriller s výbornými hereckými výkonmi Forda a Jonesa som už dávno nevidel. A môžem povedať, že som si ho s radosťou pozrel i po piaty krát. ()

troufalka

V roce 1997 mě to během noční cesty do Mnichova zpříjemnilo cestu. I po letech se dá vidět a je stejně napínavý, i když vím, jak to dopadne. ()

Wacoslav1

Tak jsem s překvapením shledal, že tuhle starou klasiku nemám okomentovanou, tak jsem si dal repete a i po letech jsem spokojený. Pořád platí, že nejlepším Davisovým filmem je pro mě Under Siege, ale tenhle dám klidně na druhé místo. Není to sice žádný nadupaný akční blockbuster, ale akce je fyzická a jak bylo v té době samozřejmostí i přehledně natočená. Fordův hrdina je pak příjemně civilní a nemáte problém mu fandit. Zdatně mu sekunduje i Jones i když oscara bych mu dal spíš za Natural Born Kilers. Jenom Krabbé mi tentokrát moc výrazný nepřišel a pravda ta finální pointa se dá odhadnout chvíli před samotným koncem, ale ok to je jenom pár detailů. Důležité je, že film funguje jako celek a jako taková pohodová stará škola potěší fanouška podobných osmdesátkových a devadesátkových filmů i po téměř třiceti letech od svého vzniku.75% ()

pepo

vynikajúci thriller ktorý nie je akčný ale napätie sa dá krájať.hlavnú zásluhiu majú na tom vynikajúce herecké výkony forda a jonesa.po indym a star wars najlepší fordov film.ako sa to davisovi podarilo netuším ale mohol by takto prekvapovať častejšie ()

Xmilden

Dneska už nesmrtelná klasika, ve které tradičně výborný Ford jako Richard Kimble musí dokázat nevinu v krajně nepřátelském prostředí, ve kterému mu jde po krku Big Dog Tommy Lee Jones. Uprchlík je inteligentní snímek, který nejen že nestárne, ale navíc spolehlivě baví i po tolika letech. Dodnes si pamatuju skákací scénu. Škoda že srážku s vlakem neskutečně zparodoval Leslie Nilsen :) 100% ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)