ČAUVES, ICH BIN BRUNO, HOLUB MÍRU! Nerad mluvím sám o sobě und stejně už asi všichni znáte, že ich bin největší rakouská gay celebrita od Arnolda Schwarzeneggera. Also, aspoň pár slov: Narodil jsem v Klagenfurt v Rakousku na počátku 80. let. Teď je mi 19 let. Ich bin Kozoh a umím nekakat šest dní po sobě – osm když jsem zamilován. Also dokážu hladce vstupovat do vody, obdržet masáž a vyprázdnit žaludek jakýmkoliv koncem. Nemusíte věřit, ale Bruno nikdy nebyl profi model. Toužím po životě, jaký mají všichni normální Rakušani: Postavit dům, pod ním sklep a v něm vychovat rodinu. Bruno vždy byl super cool und trendy. Ich bin první Rakušan s bulimií - v roku 1987, tři léta před Dianou. Když skončil školu, ich chtěl být tanečník und dostal roli ve videu "Rhythm is a Dancer" von Snap, ale den před natáčením dostal infekci z psích bobků - nepříjemná historie. Potom já dělal v nejvíc cool klubu ve Vídni - "Klub Apartheid". Půl rok na záchodcích, und pak povýšen na vyhazovače. Zde velmi vybraná klientela - jenom 0,2% lidí vpuštěno dovnitř. Zde já jedinkrát v životě zamilován - na sedm minut do Milli z "Milli und Vanilli" (na záchodcích). Zde si mě povšimli producenti největší kabel módní show "FunkyZeit" a já stal moderátorem. Und dann show slavil velký úspěch! Nyní FunkyZeit sledován skoro 7% gay bělochů mezi 17 a 23 let z celého Šlesvicko-Holštýnsko v Tyrolu. Also řeším mezinárodní konflikty (Blízký Východ: Židi versus Humus) und zaujímám velmi dobrou pozici na www.GayMehoSrdce.cz. No co, normálka. (oficiální text distributora)

kiddo

Brunův hlavní problém tkví v tom, že oproti Boratovi si Cohen vybral příliš konkrétní cíl, nad jehož smysluplností by se dalo navíc ještě slušnou dobu přemýšlet. Na jednu stranu tu máme břitké satirické scénky z Blízkého východu, z kanceláře přeléčovatele gayů nebo televizního studia plného homofobních (!) černochů, na tu druhou opravdu nedokážu pochopit, jak má o homofobii Američanů vypovídat svádění Rona Paula (ona vůbec ta zmiňovaná linie o tom, jak snadno popkultura přijímá neschopné a netalentované celebritky, nestojí moc za povšimnutí), trénování obrany proti homosexuálnímu znásilnění nebo celá swingers party (chci vidět někoho, kdo by nezareagoval stejně). O poznání slabší a řidší než Borat, a to i co se humoru týče, ale přesvědčí to člověka o nutnosti bělit si řitní otvor? Na ja, selbstverständlïch. ()

tron

„Tak čo, chlapi, sme ako baby v Sex v meste, čo?“ – „Nie.“ – „A ty si ktorá?“ – „Ja nie som žiadna, ja som Tony.“ – „Presne to by povedala Samantha.“ Cohen sa pokúsil dvakrát vstúpiť do tej istej rieky. Bohužiaľ, kým BORAT bol zjavenie, pri ktorom som sa smial takmer nonstop (!), BRUNO je zadýchanejší a proste (to už) nefunguje. Kým BORAT pôsobil dojmom, že jediní, kto vedeli, že je to „akože“, boli Cohen s kameramanom, v BRUNOVI som sa stále zamýšľal nad tým, čo je inscenované a čo „skrytá kamera“. Takéto myšlienky na zábave nepridali, dvojnásobne ak už z čisto logického hľadiska bolo zrejmé, že mnohé z najvtipnejších scén sú inscenované (neviem si napr. predstaviť, že by do amerických kasární mala vstup kamera). BORAT korčuľoval na hranici medzi „akože“ a „naozaj“. BRUNO nie, penis v priamom zábere ma už u tohto človeka nerozhádže, rovnako nie politicky nekorektné vtipy (ako u BORATA, i teraz si to odnesú v podstate všetci: zvieratá, ľudia, homosexuáli, bisexuáli, návštevníci swingers party, Židia, Američania, teroristi, poľné zajace). Niektoré hlášky vydarené („Nedá si niekto sendvič?“), ale to je asi tak všetko, dokonca ani cameo ma nebavili („Prinášame vám exkluzívny rozhovor s Harrisonom Fordom. Nazdar, Harri-“ – Páľ do riti.“). Kebyže sa BRUNO nehrá na „autentický dokument“, ale bol by „normálnou“ komédiou, kde by napr. dôležité postavy hrali slávni herci, bol by výsledok vtipnejší. ()

JFL

Jako film místy úžasné a místy nuda. Ještě více než "Borat" je "Bruno" sice odvážný, ale ne kontroverzní, protože stvrzuje předsudky své cílové skupiny, které se otevřeně podbízí. Jako projekt se z Bruna coby postavy stalo Frankensteinovo monstrum, které se obrátilo proti svému stvořiteli a stalo se miláčkem davů. Brunovy filmové i televizní eskapády přestaly být karikaturou či obžalobou povrchnosti světa módy, lifestylu a celebrit. Nyní představují výmluvný doklad toho, jak dominantní kultura asimiluje alternativní výstřelky. Z radikálního provokatéra se stala jen směšná a trochu soucitně přijímaná figurka ala Dan Nekonečný (viz finále filmu a sehraný výstup s Eminemem na MTV Movie Awards) a z provokativního projektu dílo s puncem bobříka odvahy pro rádoby liberály (viz klišovité žvásty recenzentů ve stylu "pokud nejste opravdu prudérní, nehrozí, že by vás Brünovy eskapády a lascivní dialogy nerozesmály"). ()

B!shop

Bruno je sice ultimatni homoklada, jenze to je tak vsechno, co muze nabidnout, z trojice filmu Ali G, Borat, Bruno je Bruno jasne nejslabsi. Film nijak zvlast nedrzi pohromade, jen pospojovany scenky na tema Bruno se chce stat hvezdou, ale to by zas tak nevadilo, problem je, ze se obcas opakuje a nebo to kolikrat moc vtipne nevyzni. Jenze pak sem jednou za cas soupne tak nehoraznou masakralni scenku, kde se nesere absolutne s nicim, ze to cloveka vzdy nakopne a vydrzi mu to az do dalsi masakralni scenky. Takze jako celek je to docela zabavna 75 minutova jizda, ale cekal jsem, ze se nasmeju daleko vic. ()

Slasher

Těžko by jste hledali nevkusnější a vyhrocenější komedii, už jen za to si zaslouží uznání. Tentokrát jsou hlavním terčem gayové, oproti BORATovi ale větší zmatek a menší sranda. ()

Jara.Cimrman.jr

"Stanu se největší rakouskou hvězdou od dob Hitlera." Homosexuální anonymní ptákoholik Bruno se po domácím fiasku vydal okouzlit USA svým cool vzhledem, napěchovanou přední částí kalhot a dutým výrůstkem na krku. Cíl to nebyl nejjednodušší, ne vše se mu vydařilo podle představ a já jsem byl rozhodně přesvědčen o tom, že Bruno by mě dokázal pobavit víc. Sice to nedokázal, ale zásadní dovednost nezbytnou pro můj další život mi přinesl - již se umím ubránit útoku gaye vyzbrojeného třemi vibrátory. ()

H34D

Vybrat z trojice S. B. Cohenových altereg nejslabší postavu, asi padne volba na Brüna a skutečně výstupy Aliho a Borata v Ali G Show byly vždy o chloupek lepší, avšak na poli celovečerního filmu Brüno překvapivě vítězí. Jestliže Borat boural morální hodnoty a vysmíval se politické korektnosti, Brüno v sexuální tématice zachází ještě dál, vlastně úplně nejdál. Nedovedu si představit už nic ostřejšího, než Brünovu imitaci sexu s duchem, doslova mě zamrazilo... Brüno už se nesnaží o fikční zobrazení reality jako Borat, tzn. předložit diváku zvrhlý svět zaostalého burana a tvářit se, že je reálný, Brüno ví, že takhle se homosexuálové ani v náznacích nechovají, ale dělá to vše pro maximální vtip. Je to úchylný, brutálně kontroverzní a tím nezaměnitelný humor, jehož parodická epičnost pro mě vrcholí ve finálním homosexuálním splynutí za hudby Celine Dion (aneb Titanic se právě potopil po druhé). 8/10 ()

xxmartinxx

V jednotlivých gagech lepší než Borat, celkově horší. Je to vtipné, ale nevyplývá z toho nic objevného, kvůli čemu by bylo potřeba točit nový film. Do jisté míry si to jde užít, jen už to nemá ten punc odvážné a podvratné podívané. ()

dobytek

Je to podobná šílenost jako Borat, ale smál jsem se snad ještě víc. Sacha Baron Cohen je sice úchylák a magor, ale jeho filmy jsou perfektní. Těžko vybrat nějakej vrchol filmu. Afroamerický dítě O.J. vyměněný za iPod, lov s buranama, vojenskej výcvik nebo exkluzivní interview s Harrisonem Fordem, všechno mě rozsekalo. A totálně mě dostal soundtrack (3 steps ahead, Showtek). ()

Skejpr

U mě výrazně lepší než Borat, kterého v podstatě nesnáším (a Ali Gi in da House taky). Bavil jsem se naprosto královsky. Možná proto, že výchozí postava je tenttokrát vyhnána do skutečného extrému a taky možná proto, že oproti Boratovi působí Brüno filmověji. Některý momenty jsou každopádně neskutečný... ()

BadoXXII

Borata sa prekonať nepodarilo. Latka bola nastavená príliš vysoko. Bruno je jednotvárny a nie je tak nápaditý čo je škoda. Borat bol predsa len rôznorodejší a keď sa aj nejaká tá scénka úplne nevydarila, nasledovalo niečo iné - menu bolo bohatšie. Bruno však boduje svojou obrovskou drzosťou a to mne imponuje. Kadencia vtipu je ešte stále aj po úspešných predošlých filmoch (Ali G a Borat) na úrovni guľometu. Zabavil som sa a to je to hlavné. 70% ()

Shit

Po tomhle filmu se už nedivim, proč ve světě tak rychle tajou ledovce a myslim, že ozónová díra vůbec neexistuje, že je to jen taková zástěrka, to teplo pochází úplně odněkud jinud. Jinak to teda neni taková prdel jako Borat a je tady daleko víc zřejmý, že řada scének je nahranejch, protože ať mi nikdo neřiká, že lidem přijde normální kameraman v kasárnách, ale budiž, i tak je to sranda a některý řádně vyhřátý scény jsou naprosto brutální(Brunův pořad s inteview s Harrisonem Fordem,Swingers party,salónek s mexickým nábytkem, sebeobrana, seance atd) a Brunovy sváděcí metody nemaj chybu ()

Dadel

Tento film z produkce studia Üniversal je velmi gay ve všech smyslech tohoto slova. Borat sice zůstává lepší, ale i tak je zde spousta neuvěřitelných situací. Nevím, co bylo nahrané a co ne, ale Cohen v každém případě pravítkuje. A doufám, že Palestinci ty pyramidy co nejdříve vrátí. ()

Dragoni

Asi největší uchylárna co sem kdy viděl... vlastně je to naprostá kravina, ale některé scény jsou opravdu perfektní, i když je snímek větší extrém než Borat a Ali G, tak přesto je to jeden z mála, které kdy někdo natočil a díky komikovi jako je Cohen se můžeme podívat na věci v komickém podání, které jsou jinak málo přístupné filmovému plátnu. ()

Morien odpad!

Pořád si říkám, kdy lidem přestane stačit před ně náměty jenom bez ladu a skladu naházet. Co takhle nějaký opečovávání? Zalívat květinku, aby vyrostla? Přivazovat kmínek, aby se nezlámal? Obírat housenky, aby nesežraly lístečky? Prosit sluníčko, aby se kvítek vybarvil do červena? Ha? Že to baví Barona to chápu, rychle vydělaný peníze se asi hoděj, ale co my, diváci, jak dlouho si necháme strkat do zadku láhev šampaňskýho, aniž bychom se ji pokusili sami otevřít? ()

gudaulin

Jak vidím, má v současnosti Brüno velmi pěkných 61 % diváckých sympatií. Za sebe můžu říct, že bych raději podstoupil menší vivisekci než si Brüna pustit ještě jednou. Co na tom, že tu a tam Cohen tne do živého a nějaký ten vtípek zafunguje, když je to jako celek nefunkční a roztříštěné, plné vaty anebo trapných pokusů o vtip, které se se mnou úplně míjí. Ano, trpěl jsem, a to velmi. Borat mě svého času minul a i když jsem byl rozhodnutý se k němu časem propracovat, už k tomu nemám chuť a vlastně ani odvahu. Celkový dojem: 20 %. ()

choze

Opět famózně převtělený Cohen, tentokrát do ultimátně vykroucené gay pseudocelebrity posedlé slávou. Úžasně trefné, nápadité a vtipné, občas až na hranici snesitelnosti (nebo za ní), takže to každý nevydýchá. Nejlepší cohenovka a jedna z nejlepších komedií všech dob. ()

Psema

Opakovaný vtip není vtipem, extrovertní gay není extrovertní kazašský reportér a sled skečů NENÍ film. Cohen jde ve šlépějích Borata, citelně přitvrzuje (až je trapnost vtipná) a stále ze sebe souká nějakou tu urážku, frk či "pohoršující výjev". Jenže mu stále citelně uniká "něco jako děj", který je v případě čtyřprocentního Rakušana snad ještě méně hmatatelný (a tím pádem ubíjející) než v případě Boratova putování za odpaněním Pamely. Zkušební projekce, talk show a "fuck off" Harrisona Forda jsou však nezapomenutelnými příspěvky do fondu kinematografie, obzvlášť ve světle toho, že zbytek vyprchává táááák rychle. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010

Jim Carrey je drzý Francouz

Jim Carrey je drzý Francouz

20.07.2010

Tak tahle spolupráce vypadá slibně. Dlouho připravovanou komedii Pierre Pierre s Jimem Carreym měl původně režírovat sám velký uctívaný Jason Reitman. I na něj však byl scénář zřejmě příliš hardcore,… (více)

Brüno chce vyhrát Eurovizi

Brüno chce vyhrát Eurovizi

06.08.2009

Písničková soutěž Eurovize je sama osobě nevýslovná komedie – a teď si ji navíc vezme na mušku Sacha Baron Cohen, který momentálně řádí v kinech jako rakouský teplouš Brüno. Scénárista Borata Dan… (více)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží