Superman: Soudný den

• USA Superman: Doomsday

Když Lexcorp náhodou vykope intergalaktického sériového vraha Doomsdaye, Superman se s ním utká tváří v tvář v osudovém souboji. Celý svět společně oplakává svého hrdinu a lidé si uvědomují, že už se nikdy nebudou cítit opravdu v bezpečí. Supermanovi nepřátelé se radují – všichni až na Lexe Luthora. Ten truchlí nad ztrátou svým vlastním šíleným způsobem a odstartuje řetěz hrozivých událostí, jejichž důsledky nemohl předvídat ani on sám. Toto celovečerní animované dobrodružství, natočené podle nejprodávanějšího comicsu všech dob, Supermanova smrt od DC Comics, se honosí vzrušujícími akčními sekvencemi, které mohou konkurovat čemukoliv, co jste kdy s Mužem z oceli TM viděli. (oficiální text distributora)

Davies182

Největší má výtka směřuje k faktu, že ta nejlepší, kulervoucí akční scéna byla vyplácána hned před půlkou filmu. Jinak se jedná o pěkný animák s oblíbeným superhrdinou. Soupeřem je pak Supermanovi děsivá zrůda, která mu pekelně ztíží život. ()

kinej

Co se děje týče, je tento animák asi nejlepším Supermanovým příběhem, jež je k vidění. Hrané filmy s tímto kryptoameričanem mi nijak nevadí, ale jsou to takové vesměs rodinné podívané. Tenhle snímek je o dost temnějšího ražení, což dodává této postavě na důstojnosti. Potíž je žalostném zpracovnání. Kresba je infantliní a pro takovýto příběh zcela nevhodná. Samotná animace této hrůzy pak již tak špatná není, naopak některé akční pasáže mají celkem solidní náboj. No a filmu moc nepomáhá ani slabá synťáková hudba. Vzít si tento námět nějaký nekompromisní scénárista, vyškrtnout z něj takové postavy, jakou je např. Kal-elův robot, byl by z toho hodně slibný základ pro kvalitní celovečerní film. ()

Shakers

Superman zrovna nieje môj obľúbený komiksový hrdina ale kukol som sa na to.A priznám sa ,že Supermana som umierať ešte nevidel a práve preto ma to celkom prekvapilo.Ale stále to nie je nič extra.Dobrý dej,postavy,animácie,akcie,nápady ale stále je to len dobré.Ani nuda ani prekvapenie.Rozhodne ale jeden z lepších animákov. 70% - 3* ()

JohnnyD

Skvelá animácia (Clark Kent ale vyzerá trochu smiešne), hviezdny dabing (James Marsters!), originálny temný príbeh plný nečakaných zvratov, krvavej akcie s bombastickým záverečným finále. Lex Luthor je ultracool a zatiaľ bezkonkurenčne najlepší, akého som na filmovom plátne videl. Takto si ho predstavujem a nie ako pojašeného pajáca Gena Hackmana! ()

Deimos

TV/// Obsazení 10/10 Děj 9/10 Hudba 10/10 Efekty 8/10/// +ultimátní akce, silné emoce a dobře napsané charaktery postav, český dabing, záporáci a famózní hudební doprovod -na tu animaci (grafiku) jsem si musel zvyknout/// V životě jsem snad neviděl animovaného supermana. Přesto (nebo právě proto) tento film předčil všechna možná očekávání. Díky přiměřené stopáži nemáte šanci vydechnout a na obrazovce se pořád něco děje. Děje se tu toho tak moc, že by to vydalo na 2 celovečení filmy. Do tohoto snímku jsem se ponořil a ani nedýchal. Navíc je to vše velmi drsné a emocionálně silné.../// Celkem 92%/// ()

Kothy

Další animák se Supermanem. Tentokrát má proti sobě hned několik protivníků: ultra záporáka Doomsdaye, Lexe Luthora, Hračkáře a svůj klon. Nemá to jednoduché. Doomsday mu pořádně naloží. Luthor využije jeho nepřítomnosti a začne spřádat vlastní plány. Loise Lane se to ale zdá podezřelé a přijde tomu na kloub. Ve finále se oba Supermani spolu porvou. Ukáže nám dokonce i svůj nový oblek. Nakonec o všem rozhodne kryptonit. Superman může být je jeden. :) "Máš mé schopnosti, ale máš i mé slabiny." ;) ()

teutates

Superman alive... yeaaah. Niesom znalec danej animácie ani jej obzvlášť veľký obdivovateľ, ale tento dej ma vtiahol až na okraj priepasti a našťastie nepustil. Taktiež by som uvítal real prevedenie ako väčšina mojích kolegov, asi to však nie je možné..? 8/10 ()

klerik

Slušná odpoveď na dark Batmana a dark Spider-Mana. Asi najlepší flmový Superman. Jednoduchý, ale s gulervúcimi akciami... ()

Yardak

Sice animace nepatří k té nejlepší, tak ale zase musím dodat, že příběh je docela slušně napsaný a Superman neustále ničí i "vlastní" město Metropolis a napád s klony je docela zajímavý. 80 %. ()

honajz

Další z klasicky animovaných Supermanů, který však rozhodně není určen dětem, jak se o tom možná domnívali tvůrci českého dabingu. Příběh tohoto filmu se v podstatě rozpadá na dvě části, jež spojuje jen postava Luthora, jehož LexCorp nejprve odhalí ve skalách ukrytého mimozemského neporazitelného bijce. A posléze stojí za vznikem Supermanova klonu, jenž začne ohrožovat město... Už v první části dojde na docela drsné scény, pro děti nevhodné, třeba trhání lidských hlav bez narkózy. I vzhledem k některým praktikám Lois, aby Supermanovi pomohla, těžko snímek doporučit dětem, ostatně tu holka celou dobu běhá v přiléhavé minisukni. Nehledě na to, že Superman po 26 minutách filmu umře a je mu vypraven dojemný pohřeb... Škoda toho, že se snímek láme na dvě části, obsahuje pár i na Supermana neuvěřitelných momentů, a že trpí určitou neujasněností v oblasti mezilidských vztahů, kdy určité zajímavé náznaky nejsou dotaženy do konce (vztah Lois a Supermana, jenž prochází krizí, vztah Supermana k mamince ve Smallville, fotografa přeběhnuvšího k bulvárnějšímu plátku apod.). Zase ale potěšila klasická animace, podobná té u nedávno recenzovaného Batmana a stejně tak funkční. Pokud jde o disk, naběhne rychle statické menu, bonusy zde nejsou žádné. Podivná je ale kombinace zvukové a titulkové výbavy. Asi si čeští distributoři skutečně mysleli, že animovaný rovná se pro děti (asi jako si v České televizi dodnes myslí, že Simpsonovi jsou seriál pro děti). Protože na DVD najdeme jen český dabing. což se dělá u animáčů pro děti. A i tam jsou pro rodiče české titulky, zatímco u tohoto filmu jedině anglické. V originále namluvili Supermana a Lois herci Adam Baldwin a Anne Heche, v češtině pak Zdeněk Hruška a dabingový nezmar Lucie Vondráčková. Víte, Lucka je asi hodná holka, ale když její hlas slyším v každém jedna a půltém filmu, začnu být alergický, zvláště když všechny postavy dabuje na jedno brdo. Prostě zde jsem neslyšel Lois, ale Lucku Vondráčkovou, a k té animované (černovlasé a navíc sexy) postavě mi vážně nesedla. V některých situacích jsou vedlejší postavy dabovány tak, jako by si někdo myslel, že dělá dabing Scooby-Doo - zkuste si schválně pustit český dabing a posléze originál u scény objevení mimozemské lodi v jeskyních. A protože nejde jen o tuto scénu, dovolím si tvrdit že český dabing je neskutečně otravný. Nehledě na to, že v samotném originálu jsou sem ta mnohé chytré slovní vtipy. jež v dabingu zaniknou, nebo dokonce jsou v češtině některé repliky přeloženy zcela jinak! Např. v angličtině: "Snad se uvidíme." je v češtině přeloženo: "Snad to nebude tak doslova." Pokud by vám zněla podivně česká replika "měli jsme spolu spoustu neuzavřeného jednání", vězte, že postava ve skutečnosti říká: "Měli jsme spolu hodně nevyřízených účtů". Zatímco v originále Supermanův robot našel kryptonitovou zbraň v archivu (rozuměj skladu), v češtině tvrdí, že jde o vývojový typ. ()

mm13

Nemám rád Supermana, ale toto je skutočne jeden z jeho najlepších príbehov. I tak sa však tento poloboh už zo svojej podstaty vzpiera každému temnejšiemu a poľudšťujúcejšiemu pokusu, nie je v týchto polohách tak suverénne presvedčivý, ako väčšina jeho druhov v zbrani zo stránok hrdinských komiksov. Naďalej zostávam v presvedčení, že Richard Donner túto látku pochopil najviac a v tom 1978-om s ňou naložil najlepšie ako sa dalo. ()

HateBreeder

Moc příjemné animované zpracování supermana. Já ho opravdu nemám rád, ani sem neviděl jeho slavnej návrat nicméně tady .. všechna čest. Animace mi naprosto vyhovovala, nepotřebuju detailní a mnohamilionové zobrazení k tomu, abych uznal, že mam před sebou dobrej animáč. Dokonce ani to spermíkovo lítání mi tady nelezlo na nervy .-) co mě však dostalo nejvíce, jak autoři při té víceméně nevinné animaci dokázali film obestoupit temnotou a masakrálními praktikami. ()

Caszidy

Animace je poměrně jednoduchá, ale to atmosféře neškodí. Příběh je příjemně temný a černý oblek "muže z oceli" je vskutku "cool". Hudební doprovod mi nejprve přišel mírně napodobující původní motiv Johna Williamse, ale postupně do Soudného dne dobře zapadl. Celkově patří Superman Doomsday k tomu nejlepšímu, co bylo v posledních letech v žánru animovaného filmu se superhrdinskou tématikou natočeno. ()

Hwaelos

Také jsem byl překvapený, jak moc dospělé to nakonec bylo. Cartoonová animace mě k tomu moc nevedla. Mimochodem komiks Doomsday, který byl předlohou byl odpovědí na otázku, zda může superman zemřít. Totiž jeho schopnosti se se střídáním spisovatelů u kormidla série nadouvaly až se zdálo, že jej nemůže nikdo porazit (snad jen Chuck Norris, jak kdysi trefně komentoval situaci Pavlovský). Nicméně střetem s Doomsdayem série na nějaký čas skončila a já předpokládal, že tak bude končit i film. Tak mě trochu překvapilo, že k tomu boji došlo už po třiceti minutách. Ale why not. ()

Terva

CITÁT - Přijde čas, kdy Bohové musí zemřít......... Vykonavatel soudného dne je docela fešák a Superman se i zpotí. Jen škoda té hudby. Tady bych čekal spíš nějakej Metal a ne orchestr. Ten se k těm soubojům vůbec nehodí. CITÁT - Poprvé vidím Supermana dostávat za brad........... Asi od třicáté minuty je snímek ponurý a smutný. DIALOG : SUPERMAN - Promiňte, pánové policisté, ale potřebuju mluvit z vaším vězněm. POLICISTA . Je to správné ? HRAČIČKÁŘ - Nemám ti co říci. SUPERMAN - Co takhle zbohem ??!! LOIS - On ho z té výšky opravdu pustil ?!!!........... Velice devastační příběh, letecké souboje, bitvy, zbourané baráky, létající lodě, všude spousta krve a mrtvol. To je opravdu soudný den. CITÁT - Dělám to jen pro vaše dobro......... Zlej Superman a zlejší Superman, skvělé. Krutý komiksový příběh, tak jak to má být. Jest-li historie potvrdila, že Bohové mohou zemřít, potvrdí i že mohou být opět vzkříšeni. CITÁT - Óóo, to málem bolelo.......... ()

jh666

Konečně Superman takový jaký má být. Kdyby tohle vzniklo jako hraný film místo Superman se vrací, byla by to krása. Zmagořenej Superman stojí fakt za to. ()

joehot

Navzdory klasické podprůměrné animaci celkem solidní pokoukání s (vzhledem k žánru) kvalitním scénářem. ()

liquido26

Příběh o tom, že ani Man of Steel není nezranitelný. Krásná animace, no a Superman v černém obleku a s dlouhými vlasy je docela příjemná změna. ()