Pan Nikdo

• Kanada Mr. Nobody (více)

Temnota

V skratke, film vás núti byť v strehu aby vám nič neušlo a aby ste naozaj všetko pochopili, vymyká sa akejkoľvek scenáristickej paradigme a aj napriek tomu funguje, veľmi pekne štylisticky spracované, pôsobivé, časťami až náučné. Výber soundtracku určite poteší. ()

radys.v

Miluju soundtrack tohoto filmu :). Skvělá vizuální stránka a výborný scénář. Od Jareda jsem čekal víc (v Requiem for a drem byl o třídu lepší). ()

Ehax

I přes komplikovaný příběh se v tom neztratíte a krásně vše do sebe zapadá ne jak přiblblej Atlas mraků. Je až neuvěřitelné jak sebemenší maličkost může změnit Váš osud. Film by se měl jmenovat ,,co by se stalo kdyby´´ neudělal zrovna to nebo ono :). ()

BodG

Neuvěřitelně snivý film, který si mne hned napoprvé připoutal a už nepustil. Po každém dalším zhlédnutí zde objevím novou věc k zamyšlení, pokaždé mne nutí přehodnotit spoustu věcí v mém vlastním životě. Rozhodně si nemyslím, že by se film snažil tvářit jako nějaké veleobjevné všezahrnující dílo. Naopak. Skvělý střih, kamera a proložení občasným mluveným komentářem dávají filmu zvláštní nádech a lehkost, se kterou poměrně dlouhá stopáž uběhne snad až příliš rychle. ()

Prankster

Úžasné pojetí lásky, hned bych se taky zase zamiloval. Hlavně bych chtěl znova zažívat to, co už jsem zažil, tak jak mohl hlavní hrdina. Ve filmu bylo všechno co se mi v poslední době honí hlavou - motýlí křídla, kterou vybrat variantu a podle čeho se rozhodnout, big crunch a mnoho dalších... Trošku schizofrenní film, ale i právě to mě na něm asi bavilo. Za poslední dobu film, který mě nejvíce oslovil... ()

gicous

Pro někoho, kdo nečte Stephena Hawkinga, může Pan Nikdo posloužit jako užitečný manuál pro začátečníky. Obsahuje přejaté myšlenky tohoto geniálního vědce a používá je v průběhu celého filmu. Samy o sobě by určitě nebyly tak atraktivní, ale po přidání přísady jménem láska a pod brilantním filmařským vedením pana režiséra, se vám pod ruce dostane zřídka kdy viděný snímek, nabízející přehlídku nádherných filmových momentů a také bohatého filozofického materiálu, v němž se můžete nimrat až do skonání světa. Pan Nikdo je složitý, nápaditý, krásně udělaný film, místy geniální, myšlenkově nesmírně různorodý. Nabízí vnímavému a hloubavému divákovi prostor k rozjímání a přemýšlení. Vyprávění je spletité, prosycené alternativami, informacemi, které jsou roztroušené v obraze. Stačí si jen všimnout a byt ochoten je zvednout. Pan Nikdo není čistokrevný film. Má blízko např. ke Stromu života Terence Malicka, kdy je film povýšen od pouhopouhé zábavy k něčemu vyššímu, co se podobá knize, v niž je možný návod na pochopení světa a vesmíru - tak chaotického, nahodilého a proměnného. 9/10 ()

kubilov

Přijít o podivuhodný příběh Nema Nobodyho by byla pro zarytého fanouška filmu velká škoda. Jedním z nejpozoruhodnějších faktů na tomto filmu je to, že ačkoliv je to snímek převážně z belgické produkce, tak měl s naprosto nejistou možností navrácení rozpočet 50 milionů dolarů, což je na film tohoto rázu velmi neobvyklé. Z toho také vyplývá, že se Jaco van Dormaelovi se podařilo vytvořit mainstreemový film s art-filosofickým obsahem a přesahem a už jen za to by si zasloužil hodnocení minimálně o hvězdu vylepšené. U mě osobně si snad tento belgický režisér získal nejvíce sympatií za to, že se vůbec do takto riskantního a složitého projektu vydal, a že dokázal natočit perfektní film, který v žánru hledá obdoby jen velmi velmi těžce. Jaco také zcela (ne)překvapivě uspěl i s výběrem hereckého obsazení, protože herec/hudebník Jared Leto opět jednou prokázal, že ačkoliv nehraje ve spoustě filmů, tak ale většinou předvede obdivuhodný výkon. I Diane Kruger je velmi talentovaná, což zde ale předvedla spíše její mladší verze, Juno Temple, která byla trochu překvapivě nejlepší ženskou postavou v celém filmu. Samotná hlavní dějová linie u Mr. Nobody je zastřená a převrstvená různými možnostmi, kam se mohl život Nema posouvat a vyvíjet. Je zde vzat v potaz každý velký potencionální faktor náhody nebo osudu způsobený většinou mým oblíbeným efektem motýlích křídel, s nímž je velmi těžké pracovat a rozhodně se to ne vždy zdaří. Po nějakém čase se nakonec ustálí dvě hlavní linie (matka x otec), které se dále rozvíjejí (manželky, zbloudilý list, ...), avšak ani v jedné variantě není Nemo tak úplně šťastný, čemuž dopomáhají hlavně nešťastné vztahy se ženami. Kromě neskutečné rozmanitosti budoucnosti a osudové náhody se snaží film na poli více než dvou hodin pracovat s nejrůznějšími tématy od filosofie, přes různé teorie všeho až po sci-fi budoucnost a její účinky na jedince, včetně pobytu na Marsu. Nutno však podotknout, že tyto vsuvky můžou někomu sledování filmu otrávit, takže je dokonce můžou označit za kontraproduktivní nebo snad pseudointelektuální, avšak v mém případě, jelikož se o většinu z nich zajímám, došlo spíše k ještě většímu prohloubení a k dalšímu zpříjemnění sledování. Poslední smrtelný člověk ve Sluneční soustavě, rok 2092, líné dovolenkové centrum na Marsu, sto sedmnáctiletý muž. Nemo Nobody a jeho příběh. ()

jirin_cz

Hodně zamotaný a bude to chtít asi druhé shlédnutí. Ale na první shlédnutí jsem byl spokojen. Konec byl pro mě opravdu hodně nečekaný a velmi příjemný. Pecka je určitě i soundtrack. ()

elishia

Tak empaticky a presne zpracovanou depresi jsem snad jeste ve filmu nevidela. Verim tomu, ze ji ve skutecnem zivote trpel scenarista, reziser i herecka sama. Jinak film trosku zmateny, pohrava si s teorii motylich kridel, osudu, budocnosti, moznosti volby. Koncept neni uplne uceleny, obcas trosku pokulhava. Ale herecke vykony skvele, a po druhem shlednuti nemuzu dat jinak nez plny pocet... ()

Eruzione

Tak tohle byl nářez. Děj o ničem a zároveň o všem. Vynikající film k nedělnímu sychravému dni. Jeden z mála filmů, u kterého chápu hodnocení nižších hodnot a zároveň těch vyšších, protože mám pocit, že kdybych si ho pustil kdykoliv jindy, nezanechal by ve mně takový dojem. Při porovnání s typově podobnými snímky jako Donnie Darko nebo Hranice života mě tento snímek oslovil nejvíce. Doporučuji všem empatičtějším typům. ()

tavvva

Myšlenkově rozbředlé cosi, z čeho musí být každý vzorový polointeligent uchvácen. Je to dortík pejska a kočičky, kterému dávám 2 hvězdy jen za několik opticky pěkných scén. ()

Kucino

Silné myšlienky, ktoré tento film ponúka sa mi vryli do pamäti a prakticky odštartovali moju chuť po filmoch podobného typu. TOP 10 ()

Dinsberg

Nikdy by mě nenapadlo vnímat čas více rozměrně. Variací na alternativní realitu už bylo tolik, že tahle se mezi nimi ztratí. Není dobrá ani špatná. Jen obsahuje všeho moc. Díky tomu jde jen o směsici obrazů různých alternativ jednoho života. Který je ten správný? Kdo ví. Odpověď nedostaneme ani v životě ani ve filmu. Bohužel přílišná nekonzistence flashbacků a step-outů nenabudí žádné emoce. Což je u filmu neodpustitelné. ()

Sssiksseilor odpad!

Jeden z nejdementnějších filmů o časovém paradoxu, tady dokonce s bonusem uschlého zbytečného dědka přesvědčujíc diváky dvě a půl hodiny o své skleróze, ačkoliv se nikde nic nikomu nestalo ani nestane, zato já mám i roky po shlédnutí odporné vzpomínky na spoustu nejzbytečnějších scén, jež jsou vrchovatě zaplácnuté jejich prvotřídní debilitou. Opět mne samozřejmě fascinuje jak ohromnou popularitu zde má kdejaký pseudovědecký blábol, a je schopen se vytáhnout na takto absurdní číselné hodnocení; čím to asi bude? Čistokrevná přehypovanost mající nulové možnosti, jak kohokoliv myslícího zaujmout, neboť obsahové nic ničím zůstane nehledě na tloušťku sebehezčí balící vrstvy. Pokud ještě u téhle perly někdo vydrží až do konce, tak může očekávat idiotsky směšné finále, z kterého jsem si podpíral čelo ještě půl dne poté. Opravdu těžká tvůrčí krize. ()

kirmakX6on

ve filmu se neorientuje uplně snadno: je tam minimálně 9 životních příběhů (tři hlavní), které jsou navíc znepřehledněny tím, že se neodehrávají v "paralelním vesmíru", ale na stejném místě a v jeden čas ...a kdo je kdo záleží na tom, v jakém příběhu se aktuálně Nemo nachází (tzn. když v jednom např. havaroval, v druhém je v pozici pozorovatele té havárky, ale v havarovaném autě již nesedí on /jeho jakési "druhé já" z alternativní reality/, ale zcela cizí člověk). Pro diváka to může být trochu komplikované, takže nevím, jestli udělali dobře, že to vše vysvětlili až v závěru, co to znamená vlastně. Podle komentářů dál vidím, že někteří se zde vrtají v technických věcech - ale to nedělají dobře, pokusy o fyzikální zdůvodnění ve filmu jsou jen na okrasu, aby lidem nepřipadal příběh tak nereálný. Hlavním cílem filmu je myslím vysvětlit, jak i nepodstatné události zcela mění život člověka tak, že tentýž člověk může jednou skončit, jako bezdomovec a podruhé jako boháč...a to, na čem nejvíce závisí i u zásadních voleb a rozhodnutí, jsou detaily. Tohle film ukazuje skutečně přesvědčivě a uvěřitelně a divák tak získává jakýsi nadhled nad životem ..sice nad (cizím) životem Nema, ale díky tomu, jak moc jsou ty životní příběhy rozdílné, přestože jde o toho samého člověka ...může nás tento nadhled vést k uvědomění, že náš vlastní život vůbec, ale vůbec nemusí být takový, jaký zrovna je - život, který máme, není důsledkem toho, jací jsme a není tedy nutností, ale spíše náhodou a tudíž, pokud se nám nelíbí, má rozhodně smysl se snažit jej změnit. Moc hezký je ten závěr, kdy klučina, který nakonec všechny ty varianty v mysli prožije, rozhodne se vzít list a vyhodit ho do větru...protože díky tomuto listu se za dalších 30 let stane, že to dobře dopadne. Je to samozřejmě nesmysl, pokud bychom se to snažili vzít vážně, že to má být aplikace teorie chaosu (což není, takhle to nefunguje), ale je třeba to brát symbolicky... pokud chceme něco dělat se svým životem, je třeba začít i s malinkou věci, neboť za dlouhý časový úsek právě tato malinká věc může mít nedozírné následky. Takže to by byla jedna rovina filmu. Krom toho je ale film dost i o vztazích. A to se mi taky strašně líbilo - ukazuje vhodného partnera (který je vhodný ve všech realitách, bohužel jen v některých se dají dohromady) a dva nevhodné (jedna nechce Nema, u druhé Nemo nechce ji. Jak to vzniklo, proč se to udrželo a jak to skončí, vše je ve filmu sice stručně, ale dostatečně vysvětleno - jsou to dvě miniaturní psychologické studie jakoby mimochodem... Dost dobrý. A konečně, film je promyšlen i na úrovni jednotlivých scének - např. když kadeřnice nepostřehne, že právě stříhá svou dávnou lásku, do které je stále zamilovaná (do té minulosti) a hned jak ta její láska odejde, tak si jde vyndat jeho 15 let starou fotku a zasněně do ní kouká ...takovýchto scének, které jsou velmi krátké, ale i tak do nich bylo zakomponováno nějaké poselství nebo důležitější myšlenka, je ve filmu dost. Když to shrnu, jde o velmi zajímavý a inspirující film ..a mimo jiné i velmi dobře zahraný, natočený a ozvučený. Jedinou jeho vadou je ta komplikovanost, kdy ..pokud se divák snaží pochopit, jaká realita je ta pravá a zda vše do sebe logicky zapadá (všechny jsou stejně nepravé, žádná se nestala, protože ten kluk se zatím nerozhodl...rozhodne se až v samém závěru), nezbývá mu dost času si užít to podstatné a nesprávně film bude brát jako prosté sci-fi, miliontou variaci na téma efektu motýlích křídel. Celkově: velmi silné 4 hvězdičky - 88%, je dost možné, že až se na film podívám po třetí, zvednu na pět. () (méně) (více)

Nathaniell

V tomhle filmu je pan Nikdo Nikdo. Nikdo je jeho křestní a Nikdo jeho příjmení. A aby v tom nebyl bordel, dejte to druhé latinsky.. To jméno bylo jak pěst na oko. Co se příběhu týká, čumím, že se nejedná o zpracování knihy... Jestli má film hloubku nebo ne? To záleží na tom, co si představíte pod pojmem - co kdyby? Do konce filmu jsem si byl celkem jistej, že je tenhle film jen další přepálenej blábol, kterej mohl mít o hoďku míň. Po dokoukání mě však naopak mrzí, že nepřijde alespoň z poloviny tak dobrý druhý díl, protože tohle nikdo nepřekoná. Jasně, spousta z miminek to zařadí do sci-fi, jelikož se jedná o retardy, co nerozeznají hovno od másla a otázka psychologie jim říká jen tolik, co debilním psychologům může.. To není útok na empatické psychology. Ovšem tenhle film je HLAVNĚ o neuvěřitelném vnímání reality, desítkách otázek a možnostech, které mohly, nemusely, přišly, nepřišly... A tak dále. Nakonec. Po tom co jsem viděl. SPOILERY: Jediné co by se dalo vyčíst, je nevysvětlitelná příčina toho, jak otec Nikoho Nikoho skončil na vozíku. Ale ono je to asi nakonec jedno. Já dávám za 5* ()

Pete

Pan Nikdo má trochu jiné vnímání času, vidí ho nekontinuálně a v různých alternativách. Koncept, který navenek vypadá zajímavě a originálně, ve skutečnosti slouží pouze k tomu, aby mohl ukazovat co nejvíce variant kýčovitých scén seznamování, rozchodů a smrtí plných klišé. Film tlačí na osudovost několika okamžiků v životě. Jenže alternativní časové linie se liší jen tím, jakého rodiče, a jakou partnerku ze tří si na počátku zvolí. Stopáž příliš dlouhá, některé odbočky zbytečné a hloupé, místy Nuda. Bláhově jsem věřil, že všechno nakonec bude mít nějaký smysl, bohužel je to ale úplně o Ničem. Na první pohled chytré, ve skutečnosti jen fantazie devítiletého chlapce, nebo zmatené vzpomínky stoletého starce. ()