The ABCs of Death 2

Povídkový / Horor / Thriller / Komedie / Fantasy / Animovaný / Drama

USA / Nový Zéland / Kanada / Izrael / Japonsko, 2014, 122 min

Rozhodně o řád lepší než první Abeceda. Především tu chybí vyloženě fekální a trapné odpady, kterou první antologii táhly dolů nejvíc. Nejhorší písmena dvojky (H, L, P, Y) jsou tak spíš jen nudným podprůměrem, než nesnesitelnou mrdkou, u níž by mi bylo za její tvůrce stydno. Ale i na opačném konci kvalitativního spektra nastal imho posun k lepšímu - povídek, jež bych nazval vyloženě dobrými, se tu najde o něco víc než minule (A, B, D, J, O, S, V, X, Z). No a ten zbytek se většinou tak nějak "dá". Takže s nulovými očekáváními vlastně docela příjemné překvapení.(4.10.2014)

• petero

O dosť slabšie ako prvá zbierka kde som váhal dať len 3 hviezdy a tu sú aj tie 2 dosť. Málo rôznorodé, so slabou pointou a o nejakom napätí sa nedá ani hovoriť. Príspevky sa držia v ťažkom podpriemere, kdežto jednotka obsahovala hrozné, slabé, priemerné, zaujímavé a aj výborné šteky, pritom každý bol rozoznateľný autorskou rôznorodosťou, tu to všetko splýva na jedno kopyto napriek dosť veľkej porcii neanglicky hovorených kraťasov. Najviac to vidno na favoritoch Bustillo/Maury - spravme niečo aby bol zárez. A ten nadhľad tiež nefungoval. Už keď sa zdalo, že všetko je v háji zachránil to záverečný príspevok od Chrisa Nasha a to tak, že som začal skúmať jeho filmografiu. Bravo.(5.12.2014)

Docela mi to sedlo, je fajn se kouknout na spleť povídek od různých režisérů, kteří tvoří různý žánry hororu. Musím vytáhnout Z-Zygotte -masakr nápad a nejlepší gore, pak S-Split jako nej home invasion s překvapivým koncem, Pak tu máme V-Vacancy jako FF suprově natočenej s perfektním nápadem, J-Jesus exorcista s brutálním koncem a C-Capital punishment s krutou popravou i atmosférou. Zbytek povídek je na pováženou. Třeba P jsem vůbec nepobral a W-Wish byla více méně kravina jak zvon. Celkově hodnotím jako průměr, výše zmíněné povídky na pět hvězd, zbytek jedna hvězda. Celkově slabší tři. 50%(14.3.2015)

Pokračovanie „Abecedy smrti“ som bol po prvej takmer odpadovej kompilácii hororových poviedok vopred pripravený zahrabať pod čiernu zem. Nakoniec musím uznať, že niekedy je mať lepšie nulové očakávania, pretože následne môže film len prekvapiť. Pokračovanie je totiž o niekoľko úrovni lepšie ako neraz absolútne trápna prvá Abeceda. V prvom rade ubudli tie vulgárne, fekálne, odpadové kúsky a krátke hororové príspevky v pokračovaní sa pohybujú zásadne buď v priemerných alebo len ľahko podpriemerných vodách, občas dokonca aj nadpriemerných. Tých nadpriemerných síce nie je priveľa, ale potešia hlavne profesionálnych spracovaním, prípadne nápadom. Po väčšinu času to už nie sú také lacné, amatérske príspevky ako v prvom filme, ktoré vtedy dokázali predviesť dokonca aj zruční režiséri (viď napríklad úplne zbytočný M is for Miscarriage od Westa v prvej Abecede). Najhoršie písmenka druhej Abecedy sú nanajvýš tak neškodnými prírastkami - medzi tie sa jednoznačne radí animovaný surrealistický H is for Head Games o dvoch bozkajúcich sa hlavách; čiernobiely pokus o vtip odkazujúci do klasickej éry Holywoodu P is for P-P-P-P Scary; japonský uletený trip s gumovými maskami ovocia a zeleniny Y is for Youth; kanibalský L is for Legacy s doslovne otrasnými trikmi alebo lacný, sexistický T is for Torture Porn, prípadne ďalší trápny pokus o vtip G is for Grandad s dementným záverom. Medzi tie najlepšie však rozhodne patria záverečné prírastky Z is for Zygote s vynikajúcim nápadom o 13-rokov tehotnej matke s prvotriednym gore, ktorý si vyslovene žiada spracovanie do celovečerného filmu; found-footage V is for Vacation, ktorý aj na malej ploche dokáže predviesť napätú krvavú jazdu a S is for Split - home-invasion, ktorý ponúkne atmosférickú naháňačku po dome aj so záverečným rozuzlením, resp. odhalením motívu. Nájde sa však aj niekoľko ďalších nápaditých kúskov, ktorým dokonca nechýba zaujímavá pointa ako napríklad R is for Roulette - nenápadný čiernobiely prírastok s prekvapivým vyústením alebo X is for Xylophone - drsný gore príspevok o opatrovateľke. Iným zase nechýba profesionálne spracovanie ako v prípade sci-fi kraťasu U is for Utopia, atmosférickému mystery zárezu K is for Knell alebo vypointovanému N is for Nexus. Nájde sa aj pár skutočne funkčných pokusov o vtip – Q is for Questionnaire so šikovne napísanými dialógmi a trefným záverom alebo spomalený a odľahčený beh ulicou M is for Masticate. Ostatné písmená sú buď len okej (slušne natočený, ale obyčajný F is for Falling; „western“ C is for Capital Punishment; uletený E is for Equilibrium; torture J is for Jesus) alebo bilancujú na hranici priemeru (ukričaný I is for Invicible, A is for Amateur, B is for Badger), prípadne sú zámerne podradné (amatérsky hračkársky animák W is for Wish; japonský „zombie-naopak“ O is for Ochlocracy). Animovaný prírastok D is for Deloused vôbec nevadí, nakoľko je slušne úchylný. Takže nakoniec bez akýchkoľvek očakávaní v podstate príjemné prekvapenie, v ktorého prípade sa síce stále nejedná o žiaden ktovieako kvalitný hororový zázrak, ale stále o niekoľko úrovni lepšie ako prvý film. Abecedu som si opäť zopakoval, ale nabudúce by to ešte chcelo nezaradiť do antológie tie úchylné japonské príspevky, chabé pokusy o vtip a už to v niektorých momentoch nebude pôsobiť zbytočne trápne. CELKOVO: 3* (6/10)(10.10.2014)

A - 60%, B - 20%, C - 60%, D - 90%, E - 60%, F - 80%, G - odpad!, H - 40%, I - 60%, J - 80%, K - 75%, L - odpad!, M - 70%, N - 50%, O - 75%, P - ?, Q - 40%, R - 50%, S - 60%, T - 70%, U - 40%, V - 75%, W - 55%, X - 60%, Y - 80%, Z - 90% ............... Lepšie jak jednotka. A možno ani nie, každopádne guilty pleasure jak hovado, tak neviem nakoľko objektívne sa nato pozerám. Dvojka je kompaktnejšia. Samozrejme je to pri tomto počte kraťasov nemožné, ale náladovo, bizarnosťou, zábavnosťou, to viac drží pohromade. A to tak, že keď napríklad po V (found footage), prišlo W (trash z vesmíru), a potom X (atmosferická depka); nijak mi to zážitok nerozhodilo. Dokonca ani tých pár odpadov ma vyslovene nevytočilo. Proste len brak. Lepší, horší, až k takým halucináciám ako P, ktoré nedokážem ani ohodnotiť. Priemerovo 59% (jednotka mi pritom vyšla trochu vyššie). Ibaže lepšie nápady - lepšia zábava, takže jedna hviezda navyše. A na poslednú poviedku sa radšej pripravte ..(13.10.2014)